Jump to content
bachankas

Heavy Metal

Recommended Posts

Warto sobie zawsze poczytać, nawet na wiki, początki gatunku i jakieś artykuły o prekursorach - w tym wypadku Venom, Possessed, Death, Orbituary itd. Death ewoluował prosto z thrash metalu a la Slayer, gdzie ten znów czerpał garściami z punku i heavy metalu.
Jak popatrzysz na jakikolwiek zespół, to on czerpał skądś inspirację i bazując na tym, chce dodać coś od siebie, coś zrobić inaczej bądź jak w wypadku deathu "bardziej" - mocniej przesterować gitarę, bardziej kopać perkusją, agresywniejszą ekspresję wokalną wprowadzić.

Natomiast współczesne zespoły to często taki hybrydy, że inspiracji można szukać u wielu źródeł, a i tak dorzucają coś od siebie, co czyni je unikatowymi.

• Like 1

Behemoth wysoko sobie poprzeczkę przy "The Satanist" postawił, ale... dali radę! Płyta bardziej różnorodna, ciekawsza, z gęstszym klimatem, przy zachowaniu technicznej perfekcji i ciężaru gry :)

• Like 1

Nie znam się na tym rodzaju muzyki ale wrzucę coś od siebie

Edited by LoCzekk
  • Like 1

Dopiero odsłuchane, nowy kawałek Slipknota to przepiękny strzał w pysk, gniecie!

W dniu 8.08.2018 o 21:11, Palpatine napisał:

Ale perełkę wygrzebałem z czeluści internetu i to zupełnym przypadkiem. Ostatni raz słuchałem tego w 98 r max. Niestety albumy na yt to jakościowy dramat.

https://tidal.com/album/707152

Sam o tym zapomniałem, a faktycznie to kawałek dobrej muzyki, a na Tidalu też dosyć dobra wersja.

W dniu 8.08.2018 o 12:51, bachankas napisał:

@ysis heavy metal to tylko zgrubna nazwa tematu dla całości cięższego brzmienia - w końcu od tego się to wszystko zaczęło. Podgatunki tak się różnią między sobą, że musiałbym z 10 wątków zakładać, żeby trzymać podobne klimatycznie rzeczy w oddzielnych.

Dużo death metalu sam nie słucham, najczęściej growling niepozwalający zrozumieć ani słowa. Jednakże są chlubne wyjątki, jeden z wielu przykładów ładnego, wyraźnego growlingu:

Można jeszcze rozróżnić growling od wszelako rozumianego screamingu - czyli wyćwiczonego krzyku, który również może osiągać wysoką skalę i trzymać melodię.

Ta forma muzyki jest... cięższa? Mocniejsza? Agresywniejsza? Pompuje w słuchacza energię i emocje. Ta szybkość, ciężar - ja to lubię, czuję "moc" w tej muzyce.

Ale "Dlaczego ta grupa death metal jest dobra a ta nie jest dobra" to pytanie o gusta - każdy lubi co innego :) Jak w kazdym innym gatunku - czy to klasyka, czy rap, elektronika, blues itd. są wykonawcy, których się lubi i nie lubi, nie ma twórcy, którego 100% populacji lubi.

Dodać można, że death metal skupia się na tematach jakby ująć religijnie, wokół złej strony mocy. Śmierci, Satanizmu, czarnych rytułałach i wszystkim co z tym związane. Więc dla wyznawców jest to część kultury.

Może kiedyś, w zalążkach. Jak spojrzeć w teksty to wszystko jest poruszane - religia, polityka, filozofia, egzystencja, również i lżejsze tematy. To całe "zło" itd. to jest kropla w morzu.

@bachankas

W sumie to ja trochę zamieszałem. Trzeba pamiętać jeszcze o istnieniu black metalu, którego tematy to właśnie satanistyczne głównie, a death metal to tak jak piszesz mnóstwo różnych tematów w tym też satanistyczne. Chociaż i tak w dzisiejszych czasach wszystko sie tak miesza, że ciężko jest czasami cos konkretnie zaszufladkować do konkretnego gatunku/podgatunku. A do tego doliczyć trzeba kolejne podgatunki, które są czegoś mieszanką. A tego w rocku/metalu chyba jest najwięcej, a przynajmniej baaaardzo dużo.

Devin Townsend po raz drugi, gosć chyba oficjalnie został własnym gatunkiem muzycznym :D

@wojtczakowy7 jest kot w teledysku, może Ci się spodoba.

I po paru odsłuchach "Empath"...
Nie będę miarodajny jako ogromny fan twórczości Devina Townsenda. Jednak zwariowany Kanadyjczyk wydał coś, co może być syntezą sporej części jego twórczości. A jednak wcisnął tam ogrom świeżości.
Bardzo różnorodna, zwiariowana płyta, może być zbyt chaotyczna dla niektórych osób. Mamy odgłosy morza i śpiew mew obok potężnej sieczki przypominającej Strapping Young Lad na sterydach, wymieszane z balladami i progmetalowymi riffami, mijając po drodze chorały. Wszystko zwieńczone 24-minutowym, epickim Singularity.
Jeżeli dorzucić do tego znaczący progres masteringowy to w moim mniemaniu co najmniej solidny kandydat do albumu roku :)

Posted (edited)

Nowy Slipknot, jest zajawa dobrej płyty

Jeszcze więcej, nowe Trivium, dzieje się!

Edited by bachankas

Z gatunku "darcie ryja" chyba tylko Slipknot mi podchodzi. Jeszcze rozumiem co wokalista śpiewa/wydziera się także jest spoko. 

11 minut temu, LoCzekk napisał:

Z gatunku "darcie ryja" chyba tylko Slipknot mi podchodzi. Jeszcze rozumiem co wokalista śpiewa/wydziera się także jest spoko. 

Jak szukasz wyraźnego krzyku/growlu, to Opeth polecam. :)

• Thanks 1