Jump to content

Awangarda w muzyce


Guest
 Share

Recommended Posts

Pozwolę sobie założyć temat o muzyce wymykającej się szablonom, oryginalnej, nietuzinkowej. Wrzucajcie tu to, co uważacie za nietuzinkowe i będące poza "standardami"

Zacznę od tegorocznego albumu Ex Eye, świetne jazzowe inspiracje. Pasuje do nich opis z bandcamp - post-everything :)

 

Link to comment
Share on other sites

Kij mi w rzyć, ale polecę klasyką. Dziś - dla nas, młodych - to klasyka. Ale pamiętajmy, że lata temu muzyka byłą inna, a ci - wymienieni niżej ludzie - byli utalentowani, niemalże przewrócili muzykę do góry nogami.

Ritchie Valens

Michael Jackson

 

I w sumie tyle jak na razie, bo trochę wstyd zestawiać z Jacksonem wielu dzisiejszych "artystów".

Edited by Tux
Link to comment
Share on other sites

Dorzucę z czatu, żeby nie zginęło. Norweski Shining (nie mylić ze szwedzkim) zaczynał jako jazzowy kwartet

Potem poszedł w hybrydę awangardojazzoworockową:

Potem wydał wybitny, industrialowy Blackjazz

Nowsze albumy mniej nieszablonowe, ale nadal bardzo dobrą, metalową muzykę tworzą.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Odkopuję temat, bo ciekawy z punktu widzenia potencjalnej dyskusji. Avant-garde? Raczej skłaniałbym się ku takim zespołom - choć to nadal bardziej eksperymentalne formy rocka. Prawdziwy avant-garde to porzucenie konwencjonalnej struktury muzycznej, konwencjonalnych instrumentów, konwencjonalnych metod rejestracji i przetwarzania dźwięku. Większość tego co słuchamy może na jakimś z tych poziomów wplatać avant-gardowe estetyki - co samo w sobie jest też paradoksalnym stwierdzeniem, bo avant-garde nie posiada właśnie żadnej charakterystycznej estetyki poza tym, że jest "czymś innym" niż reszta muzyki będąca wynikiem naturalnej ewolucji muzyki naszej ludzkiej cywilizacji.
Taka jest mniej więcej różnica między gatunkami eksperymentalnymi, a avant-garde. Eksperymentalna estetyka ma źródło w ruchach free-movement jazz, czyli wszystko co bawi się w ten sposób ramami wybranych gatunków można nazwać muzyką eksperymentalną. Avant-garde - teoretycznie - jest poza ramami reszty gatunków. W praktyce, jest to bardzo mglisto zdefiniowany termin, bo jego ocena jest powiązana z kontekstem czasów. W kontekście swoich czasów można było nazwać muzykę wybranych artystów muzyki klasycznej jako avant-garde. W dzisiejszych czasach nazywamy ich muzykę... klasyczną, co jest antytezą terminu avant-garde. Z drugiej strony istnieją współczesne warianty muzyki klasycznej często określane jako avant-gardowe np. Penderecki.
Avant-garde może być stosowany w dwóch rozumieniach - jako odrębny gatunek muzyczny, a nawet nie gatunek tylko odrębna "wersja" muzyki i jako element estetyki muzycznej (podobnie jak terminy "progresywny", "post", "eksperymentalny", "lo-fi", "alternatywny", "psychodeliczny" itd.) w tym wypadku szukającej odrębnego wyrazu muzycznego.
Nazywanie klasyki gatunków muzycznych awangardą jest absolutnym niezrozumieniem tematu. Klasyka to antyteza awangardy. Kiedy coś staje się klasyką przestaje być avant-garde. Avant-garde to poszukiwanie odrębności, inności, niekonwencjonalności, unikalności. Awangarda wykształciła się z potrzeby całkowitego zerwania z korzeniami klasycznej muzyki.

Dalej nazwałbym to eksperymentalnym noise punkiem z elementami estetyki avant-garde.

Edited by Arthass
  • Approved 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...