Jump to content

Grające jak ER4XR ale z dokładniejszym basem

ZenekHajzer
 Share

Recommended Posts

Witam.

Szukam modelu dokanałowych, grającego jak Etymotic ER4XR, ale z basem, który niesie tyle informacji co ten z ER4S. Eski mają duuuuuuużo więcej informacji w tym paśmie, ale jednocześnie mają tego basu duuuużo mniej. 

Zastanawiam się na co zwrócić uwagę - myślałem nad Shure SE846. W KSE1500 nie pójdę, bo to nieco za wysoka półka i wolałbym pełnowymiarowe w tej cenie. 

Gdzie indziej kolega na forum polecał jako takie rozwinięcie In-Ear Prophile 8, ale to tylko jedna opinia i nie wiem jakby było z odsprzedażą. Jeśli miałby być to model trudny do odsprzedaży, to wolałbym pójść w customy. Ktoś kojarzy które miałyby powyższe właściwości soniczne? Miałem CA 330v2 i to jednak nie było to. Przełom góry i średnicy mi nie pasował i drażnił mnie.

XR próbowałem z C4, C10, Pono, Pionkiem, xDuoo X3, Fiio X5 II, Teac. Na każdym eski miażdżyły je totalnie. Tylko chudo było. Ale wolę to chudo z tą ilością informacji w eskach, niż grubiej ale mniej detalu w XR. Ewentualnie pozostanę przy equalizowaniu Esek. 

Tylko ta zakuponerwoza.

Bas to problem praktycznie wszystkich Etymoticów. Niektórzy uwielbiają takie brzmienie, mi niestety nie podchodzi i bardziej traktuję te słuchawki jako modele albo specjalistyczne (izolacja) albo różnicowe (czułość) względem źródła. ER4XR są akurat u mnie na granicy tolerancji i trudno byłoby faktycznie znaleźć dla nich alternatywę, dlatego również myślę że equalizacja może być jedynym wyjściem pozbawionym ryzyka. Może nie purystycznym, ale zawsze. Wielu słuchawkom praktycznie tylko tego trzeba. HD800 (-6 kHz), LCD-3 (+7 kHz) czy nawet i K240 DF (+ cały dół) po drobnych fixach potrafią zjawiskowo wstać na nogi. 

• Thanks 1

5 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Bas to problem praktycznie wszystkich Etymoticów. Niektórzy uwielbiają takie brzmienie, mi niestety nie podchodzi i bardziej traktuję te słuchawki jako modele albo specjalistyczne (izolacja) albo różnicowe (czułość) względem źródła. ER4XR są akurat u mnie na granicy tolerancji i trudno byłoby faktycznie znaleźć dla nich alternatywę, dlatego również myślę że equalizacja może być jedynym wyjściem pozbawionym ryzyka. Może nie purystycznym, ale zawsze. Wielu słuchawkom praktycznie tylko tego trzeba. HD800 (-6 kHz), LCD-3 (+7 kHz) czy nawet i K240 DF (+ cały dół) po drobnych fixach potrafią zjawiskowo wstać na nogi. 

Chyba właśnie tak jest. Chcę kupić coś co zagra wyraźnie lepiej, ale pomimo licznych prób, nie znalazłem nic co by mi przebiło ER4s z equalizerem. 

Musisz pogodzić się z tym, że masz jedne z lepszych doków na rynku i wyższa klasa bedzie nieporównywalnie droższa. Zajmij się szukaniem nowej muzyki, to się nie znudzą :D

To nerwoza. Poza kse1500 mało jest doków poza moim zasięgiem. Ale potrzebuję usprawiedliwienia w jakości. 

ER4S mają jakość, jedyny mankament to ilość basu (a i to nie wszędzie). I bronią się cholery przed wszystkim. Podobnie jak t90 w nausznych. T90 jednak nie mam, bo otwarte mnie nie interesują teraz. W zamkniętych k551 się również bronią, bo nie znalazłem brzmienia t90 w zamkniętych. 

Ale ego mi podpowiada żeby strzelić coś z plakietką hi-end, celem podniesienia swojego prestiżu w potyczkach z audiofilami słuchającymi kabli Ethernet. 

Wiesz - do zbicia argumentu "słuchasz na pierdziawkach, to się nie wypowiadaj" :)

No to Yamaha YH-5M - prestiż gwarantowany.

Bardziej w taki sposób rozpatruje się raczej moją osobę, bo jako element opiniotwórczy jednak wypadałoby znać/mieć lepszy sprzęt, aby wszystkie ochy i achy były w dużej mierze usprawiedliwione, ale gdybym dzisiaj chciał mieć lepszej klasy słuchawki dokanałowe, obok E1 brałbym iSine 20 lub próbował załatwić na odsłuch LCD-i4. Nie jest to żadna izolacja, a i w tonalności też potrafi być różnie, ale scena... klasse gemacht. Czy jednak będzie to coś co pozwoli zaleczyć cudze problemy tej natury - to już do ustalenia indywidualnie. 

Z dokami ten problem, że ze względów higienicznych nie tak łatwo odsłuchać. 

Niższe od se846 shure słyszałem i były przewalone na basie. Podobnie westone - za bardzo polukrowane (najwyższy znany mi model to czterdziestki). Może przejdę się do custom arts i zobaczę jak ich oferta brzmieniowo stoi. Bo najlepiej jest porównać łeb w łeb. Wtedy nic nie umknie. 

2 godziny temu, ZenekHajzer napisał:

Z dokami ten problem, że ze względów higienicznych nie tak łatwo odsłuchać. 

Niższe od se846 shure słyszałem i były przewalone na basie. Podobnie westone - za bardzo polukrowane (najwyższy znany mi model to czterdziestki). Może przejdę się do custom arts i zobaczę jak ich oferta brzmieniowo stoi. Bo najlepiej jest porównać łeb w łeb. Wtedy nic nie umknie. 

W40 albo W60 słuchałem i basiwa mocarne, z równych Shure to tam któreś w środku stawki były, jak pamiętam pomiary na innerfidelity

W tygodniu przejdę się do Custom arts i do lime ears. Zobaczę jak tonu nich gra :)

12 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

No to Yamaha YH-5M - prestiż gwarantowany.

Bardziej w taki sposób rozpatruje się raczej moją osobę, bo jako element opiniotwórczy jednak wypadałoby znać/mieć lepszy sprzęt, aby wszystkie ochy i achy były w dużej mierze usprawiedliwione, ale gdybym dzisiaj chciał mieć lepszej klasy słuchawki dokanałowe, obok E1 brałbym iSine 20 lub próbował załatwić na odsłuch LCD-i4. Nie jest to żadna izolacja, a i w tonalności też potrafi być różnie, ale scena... klasse gemacht. Czy jednak będzie to coś co pozwoli zaleczyć cudze problemy tej natury - to już do ustalenia indywidualnie. 

Yamaha widzę to są białe kruki, więc opcje są dwie, gdybym je nabył: "masz jakiś ekscentryczny sprzęt, którego nikt nie zna, więc się nie wypowiadaj",  albo " masz szacun na dzielni, bo to douszne MDR10 - nikt nie słyszał, każdy podziwia :D

W ciemno sprzętu nie kupię, musi mi udowodnić nausznie, że gra lepiej od mojego. Nie znalazłem takiego jak dotąd, a chcę dotknąć tego mitycznego hi-end, bo ponoć ten hi-end którego słuchałem, to nie był hi-end, tylko zlepek przypadkowych drogich sprzętów. A jak wspominałem kilka postów wyżej - dla mnie jednoznacznie najlepsze sprzęty (pomimo porównań z droższymi), to zaledwie "pierdziawki" w "prawdziwej" audiofilii - T90 z Pono i Aune B1 dało mi wyczyn totalny w tym co usłyszałem, ER4s z Colorfly C4, a potem z xDuoo X3 z rockbox - to samo. Nic tego nie było w stanie przebić. R70x w kategorii przyjemność brzmienia uwaliło LCD-3, na które ochota wraca mi co drugi tydzień. Ale otwarte są całkowicie wykluczone z mojej kolekcji na chwilę obecną i tak pewnie zostanie. 

Więc tak tkwię w tej chęci poszerzenia horyzontów - ER4XR byłyby "tym czymś", gdyby nie ten ubytek informacji w basie, który ilościowo jest idealny.  Więc szukam jakiś słuchawek, które mają:

• jakość basu ER4s
  • ilość basu jak w ER4XR, górę również z tych słuchawek
  • średnicę jak w ER4SR
  • scenę jak we  wspomnianych iSine 20

Poza sceną, większość tych założeń sprawnie realizują ER4s trochę podbite na dole.  Kiedy patrzę na opisy wyższych Shure i Westone oraz naszych customów, to praktycznie "każda para tak gra". Weryfikacja pokazała, że są przewalone na basie (SE535, W40) dla mojego ucha i nie były jednoznacznie lepsze. Poziom był raczej taki jak w XR, a ja chcę więcej. PRO 330 v2 to też nie było "to". Więc trochę się boję Harmony 8.2 czy Lime Ears Aether, bo w wersji uniwersalnej mogą brzmieć znacznie inaczej od wersji spersonalizowanej - ale nic to, będę musiał pójść i posłuchać.

Zenek, kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Ja LEA kupiłem w ciemno, tylko na podstawie opinii, a szukałem jak Ty lepszych ER4S. Znam, oprócz mnie, 2 osoby które przeszły taką samą drogę i w obu przypadkach LEA spełniły oczekiwania. Także dzwoń do Emila, umawiaj się na odsłuch i napisz jak było.

• Like 1

Spróbuj sobie zrobić SJmoda, z trójkołnieżowe trzeba przerobić na dwu, scena mocno się wtedy poprawia. Ale grają też troszkę inaczej, koszt w sumie niewielki a może okazać się strzałem w 10.

Możesz też pobawić się z innymi tipsami.

Edited by Soundy

@Zenek, jak będziesz w CA podpytaj o custom tipsy do Etymotików, mi się przez długi czas sprawdzały, robiłem w CA właśnie.

Koszt niewielki w porównaniu do CIEMów, sprawdzić zawsze można. Poza tym to taki wstęp do customów, zobaczysz jak Ci to leży w uchu. 

21 godzin temu, maxym napisał:

@Zenek, jak będziesz w CA podpytaj o custom tipsy do Etymotików, mi się przez długi czas sprawdzały, robiłem w CA właśnie.

Koszt niewielki w porównaniu do CIEMów, sprawdzić zawsze można. Poza tym to taki wstęp do customów, zobaczysz jak Ci to leży w uchu. 

Miałem Ca 330 pro V2 :)

Wiem jak jest :)

Tamte mi nie siadły. Piotrek na żółtym forum mówi że fibae 3 dla etomaniaków. Ja jestem ciekaw pojedynku LEA -H8.2. 

Mam plan za jedne wpłacić kaucję i pójść z nimi do konkurencji.