Jump to content

Zużycie gniazda jack

Recommended Posts

Witajcie

Pytanie głównie do ludków, którzy w miarę długo mają do czynienia z urządzeniami z gniazdem jack.

Czy i po jakim czasie widzicie widzicie w nim ślady zużycia?

Czy bardziej się zużywa od trzymania ciągle jednej wtyczki czy od ciągłej wymiany?

Czy mieliście potrzebę naprawy tego elementu we wzmaku/ integrze?

Czy macie jakieś rady dla świeżaków jak dbać o gniazdo/ wtyczkę?

Witam,

- Tak, czas nie jest tak znaczący jak użytkowanie. Mam słuchawki mające po 20+ lat i niektóre mają wtyki w całkiem dobrym stanie, zaś inne widać że były konkretnie wkładane i wyjmowane.

- Od ciągłej wymiany (ruch tworzący rysy), ale ogólnie od jakichkolwiek tarć i materiałów mogących go zarysować lub zetrzeć warstwę wierzchnią. 

- Jeszcze nie.

- Minimalizować naprężenia kabla, nie szarpać, nie wyciągać za kabel, nie wyciągać używając siły innej niż równoległej do wtyku, nie obracać w gnieździe, stosować plastikowe nasadki zabezpieczające jeśli są to słuchawki mobilne i często podróżują wraz ze sprzętem, w miarę możliwości stosować kable łączone/odcinkowe jak na załączonym niżej zdjęciu:

uoFI8aP.jpg

• Like 1

Pytanie głównie do ludków, którzy w miarę długo mają do czynienia z urządzeniami z gniazdem jack.
Czy i po jakim czasie widzicie widzicie w nim ślady zużycia?

To zależy jaka jest jakość gniazda i wtyku.
Te byle jakie chińskie psują się od samego patrzenia.
Lepszej jakości w zależności od częstotliwości użytkowania, ale tak ogólnie to po pół roku można się doszukać śladów użytkowania.
Jednak nie wpłynęło mi to na jakość odsłuchu.

Czy bardziej się zużywa od trzymania ciągle jednej wtyczki czy od ciągłej wymiany?
Zużywa się od ciągłej wymiany.
Trzymanie w gnieździe nie wpływa na rozginanie się styków.

Czy mieliście potrzebę naprawy tego elementu we wzmaku/ integrze?
Nie

Czy macie jakieś rady dla świeżaków jak dbać o gniazdo/ wtyczkę?
Nie szarpać za kabel.
Wkładając jack do gniazda trzeba to robić w miarę spokojnym, ale stanowczym ruchem.

Edited by Blondie

No dobrze, a w gnieździe jest jeszcze element, który lekko się odgina kiedy wkładamy wtyczkę. Po jakimś czasie chyba przyzwyczaja się do tej odgiętej pozycji i wtyczka już taki nie siedzi. Tak więc chyba wyjmowanie czasami pomaga.

1 godzinę temu, Tux napisał:

No dobrze, a w gnieździe jest jeszcze element, który lekko się odgina kiedy wkładamy wtyczkę. Po jakimś czasie chyba przyzwyczaja się do tej odgiętej pozycji i wtyczka już taki nie siedzi. Tak więc chyba wyjmowanie czasami pomaga.

Jak gniazdo nie jest jakieś liche, to prędko się nie wyrobi. Odkąd pamiętam to jack mi się wyrobił jedynie raz w Clipie, kwestia dogięcia blaszek i działa do dziś.

Trwałe odgięcie blaszek, tak aby nie stykały do wtyczki jest raczej niemożliwe w gniazdach - nawet za małą cenę.

Dawno temu - w swoim Lehmann klonie - miałem problemy z gniazdem jack, ale z mocowaniem, to znaczy całe gniazdo duży jack wyłamywało się z lutów na PCB.

Robiły się trzaski, brumienia i inne "kwiatki".

Jedyny problem z gniazdami jack miałem, to było chyba z 15 lat temu, jak przejściówka-trójnik zrobiła mi zwarcie i spaliła kartę dźwiękową na płycie głównej.

Ale tam blaszka była źle wygięta fabrycznie i kiedy mocniej docisnąłem, to zwarła się z inną i było po temacie.

Edited by Blondie

• 3 years later...

Jeśli chodzi o mnie.

Gniazdo jack (chodzi mi o gniazdo, nie o wtyk) 3.5mm jest samo w sobie źle zaprojektowane przez co zużywa się stosunkowo szybko i wymaga częstej wymiany (celowy zabieg?)
W czym problem? Otóż w przeciwieństwie dla swojego większego odpowiednika nie posiada zestyku dla masy tylko nędzną tulejkę która w 99% przypadków wykonywana jest ze śrenicą ok 0.2mm większą niż wtyk. (znowu, celowy zabieg?)

"Najlepiej" są wykonane gniazda w obecnych telefonach/laptopach. Tam zestyki całkowicie są pozbawione sprężystości, jedyna rzecz jaka może dociskać zestyki do wtyczki jest plastikowa obudowa która dosyć szybko się wyrabia (znowu chyba celowy zabieg). Jeśli szukasz porządnej wtyczki/gniazda to używaj tego 6.3mm

Edited by skorakora