Jump to content

Testowanie słuchawek - software i hardware


paveu
 Share

Recommended Posts

Jak mogę sprawdzić rzeczywiste pasmo przenoszenia swoich słuchawek w warunkach domowych ? Pan Jakub w swoich testach załącza takie charakterystyki jak np. ta :

http://www.audiofanatyk.pl/wp-content/uploads/2017/03/somic-1.png

Jaki program do tego służy i jak wygląda procedura testowa słuchawek ? Robiliście kiedyś testy swoich słuchawek ?

pozdrawiam

Paweł

 

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się, że w warunkach domowych jest to niemożliwe, a przynajmniej póki nie będzie posiadało się odpowiedniego sprzętu, dlatego ciężko będzie o uzyskanie tu multum odpowiedzi. Do ich tworzenia w zakresie najprostszego systemu pomiarowego będzie Panu potrzebny program do analizy sygnałów audio wraz z wbudowanym generatorem, a także sztuczna głowa z mikrofonami oraz interfejsem nagrywającym. Ze względu na koszty gotowych systemów, część osób decyduje się na samodzielne zbudowanie takiego sprzętu. Przykład:

Wykres który Pan przytoczył pochodził z pierwszej iteracji sprzętu pomiarowego, który wprowadzał pewne uproszczenia co do wykresu. Widać to w porównaniu do recenzji słuchawek mierzonych od mniej więcej drugiego kwartału tego roku, które są znacznie bardziej precyzyjne i opracowane po kilku pierwszych recenzjach. Należy pamiętać, że wykresy są u mnie dodatkowo obrabiane potem w programie graficznym, aby odpowiadały stylistyce samego bloga.

Sama metodologia jest różna i tu już przeważnie do głosu dochodzą doświadczenia oraz sprzęt posiadany przez daną osobę. Przykładowo mówi o niej Tyll z Innerfidelity, a która z tego co pobieżnie przejrzałem w wielu miejscach jest zgodna z moją. 

Mam nadzieję że to pomoże naświetlić tematykę przynajmniej co do ogólnego jej zakresu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kontynuując temat i sprowadzając go na bardziej konkretne tory w zakresie już funkcjonujących pomiarów...

5H2MDCS.jpg

Powyżej nałożone na siebie wykresy najnowszych HM5 wraz z odniesieniem do dwóch klasyków AKG. Pomiary wykonywałem dla Undertakera.

W przypadku K240 zachodzi ciekawe zjawisko, że w odsłuchu basu jest troszkę więcej niż sprzęt pomiarowy wskazuje, ponieważ na fantomie nie jesteśmy w stanie stworzyć do końca warunków potliwości skóry. Pot tworzy w koniunkcji z nausznicami skóropodobnymi naturalną warstwę uszczelniającą i polepszającą w ten sposób bas. W HM5 natomiast może się wydawać, że basu jest sporo, ale poza wyczuwalnie lepszym zejściem całość jest wciąż oszczędna basowo. Oczywistą obserwacją pozostaje diagnoza jasności - DF jaśniejsze od Monitorów, zaś HM5 jaśniejsze wyraźnie od obu.

Monitory w rzeczywistości są słuchawkami jeszcze bardziej basowymi i cieplejszymi, ale w moim przypadku posiadają wkładki tylko gąbkowe (można dostać takie zamienniki gąbkowo-materiałowych oryginałów AKG) oraz już trochę stwardniałe nausznice, również polepszające właściwości akustyczne. Ideą nie było co prawda stworzenie z Monitorów drugich DFów, ale większe ich wyrównanie i napowietrzenie, coś na wzór wersji EP. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...