Jump to content

Testowanie słuchawek - software i hardware

paveu
 Share

Recommended Posts

Jak mogę sprawdzić rzeczywiste pasmo przenoszenia swoich słuchawek w warunkach domowych ? Pan Jakub w swoich testach załącza takie charakterystyki jak np. ta :

http://www.audiofanatyk.pl/wp-content/uploads/2017/03/somic-1.png

Jaki program do tego służy i jak wygląda procedura testowa słuchawek ? Robiliście kiedyś testy swoich słuchawek ?

pozdrawiam

Paweł

Obawiam się, że w warunkach domowych jest to niemożliwe, a przynajmniej póki nie będzie posiadało się odpowiedniego sprzętu, dlatego ciężko będzie o uzyskanie tu multum odpowiedzi. Do ich tworzenia w zakresie najprostszego systemu pomiarowego będzie Panu potrzebny program do analizy sygnałów audio wraz z wbudowanym generatorem, a także sztuczna głowa z mikrofonami oraz interfejsem nagrywającym. Ze względu na koszty gotowych systemów, część osób decyduje się na samodzielne zbudowanie takiego sprzętu. Przykład:

Wykres który Pan przytoczył pochodził z pierwszej iteracji sprzętu pomiarowego, który wprowadzał pewne uproszczenia co do wykresu. Widać to w porównaniu do recenzji słuchawek mierzonych od mniej więcej drugiego kwartału tego roku, które są znacznie bardziej precyzyjne i opracowane po kilku pierwszych recenzjach. Należy pamiętać, że wykresy są u mnie dodatkowo obrabiane potem w programie graficznym, aby odpowiadały stylistyce samego bloga.

Sama metodologia jest różna i tu już przeważnie do głosu dochodzą doświadczenia oraz sprzęt posiadany przez daną osobę. Przykładowo mówi o niej Tyll z Innerfidelity, a która z tego co pobieżnie przejrzałem w wielu miejscach jest zgodna z moją. 

Mam nadzieję że to pomoże naświetlić tematykę przynajmniej co do ogólnego jej zakresu.

• 3 weeks later...

Kontynuując temat i sprowadzając go na bardziej konkretne tory w zakresie już funkcjonujących pomiarów...

5H2MDCS.jpg

Powyżej nałożone na siebie wykresy najnowszych HM5 wraz z odniesieniem do dwóch klasyków AKG. Pomiary wykonywałem dla Undertakera.

W przypadku K240 zachodzi ciekawe zjawisko, że w odsłuchu basu jest troszkę więcej niż sprzęt pomiarowy wskazuje, ponieważ na fantomie nie jesteśmy w stanie stworzyć do końca warunków potliwości skóry. Pot tworzy w koniunkcji z nausznicami skóropodobnymi naturalną warstwę uszczelniającą i polepszającą w ten sposób bas. W HM5 natomiast może się wydawać, że basu jest sporo, ale poza wyczuwalnie lepszym zejściem całość jest wciąż oszczędna basowo. Oczywistą obserwacją pozostaje diagnoza jasności - DF jaśniejsze od Monitorów, zaś HM5 jaśniejsze wyraźnie od obu.

Monitory w rzeczywistości są słuchawkami jeszcze bardziej basowymi i cieplejszymi, ale w moim przypadku posiadają wkładki tylko gąbkowe (można dostać takie zamienniki gąbkowo-materiałowych oryginałów AKG) oraz już trochę stwardniałe nausznice, również polepszające właściwości akustyczne. Ideą nie było co prawda stworzenie z Monitorów drugich DFów, ale większe ich wyrównanie i napowietrzenie, coś na wzór wersji EP.