Jump to content

Recommended Posts

Ostatnio zaciekawiła mnie jedna rzecz, jaki wpływ na dźwięk ma system operacyjny. Otóż z racji mojej pracy, często z konieczności lub przymusu muszę korzystać ze słuchawek. W pracy korzystam ze służbowego laptopa HP Elitebook z Winsows 7. Korzystam ze słuchawek K550 i DragonFly'a Black, dźwięk streamuję z Tidala HiFI przez przeglądarkę. Dźwięk jest poprawny i szczegółowy, ale gdy wracam do domu i podłączam zestaw pod prywatnego Macbooka Air, ogólny SQ wzrasta. Tzn, w domu dochodzi jeszcze wzmacniacz Aune X7s, ale nawet gdy nie jest on podłączony jakość względem lapka HP wyraźnie wzrasta. Dźwięk jest dużo bardziej holograficzny, rozsunięty, basy są bardziej dociążone, ogólnie dźwięk jest bardziej żywiołowy. Zastanawiam się czemu tak jest, przecież za każdym razem korzystam z tego samego DACa i słuchawek a mimo to różnica jest bardzo duża. Czy ktoś też to zauważył?

Link to comment
Share on other sites

Zdziwiło mnie to bo zawsze byłem przekonany, że tor cyfrowy nie może mieć wpływu na dźwięk, w końcu to tylko zera i jedynki. Trzeba jednak zrewidować swoją wiedzę, bo dotychczas urządzenia typu IGalvanic i jitterbug od AudioQuesta traktowałem jako typowe Voodu Audio. Gdzieś też usłyszałem (chyba na kanale Reduktora Szumu), że Windows nie jest zbyt łaskawy dla muzyki i nawet zainstalowany na Macu potrafi popsuć dźwięk.

Link to comment
Share on other sites

Ale wpływa na sposób przetwarzania tychże zer i jedynek, pracę konwerterów C/C itd. Nie mówię o urządzeniach pokroju jitterbug, a elementarnej pracy modułu USB na poziomie sprzętowym. W przypadku Windows problemem jest z reguły fakt, że system ten nie pracuje natywnie w trybie bit-perfect i takowy aktywować można np. za pomocą odtwarzacza Foobar oraz wtyczek ASIO/WASAPI. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...