Jump to content

Słuchawki + osprzęt

Spitap
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry,

Jestem zainteresowany kupnem słuchawek otwartych, półotwartych - pełnowymiarowych ,muzykalnych do każdego rodzaju muzyki jednak ze szczególnym nakreśleniem na rock, muzykę wyciszającą. Moją pasją jest gra na gitarze byłbym więc bardzo zadowolony ,gdyby na tych słuchawkach można było wyłapać poszczególne dźwięki gitary w poszczególnych utworach muzycznych. Mój upatrzony model na podstawie rekomendacji to Sennheiser hd600 .Na początku byłem zainteresowany właśnie słuchawkami w tym przedziale cenowym 800-1300 zł jednak z uwagi na fakt że takie słuchawki wymagają odpowiedniego osprzętu zacząłem się zastanawiać jaki byłby koszt osprzętu do takich słuchawek i czy jest sens dla początkującego laika kupować w takim przedziale sprzęt. Doczytałem się również ,że często w takim wypadku trzeba zmienić okablowanie w słuchawkach i tu mam pytanie jaki to jest koszt , jakie to powinno być zalecane okablowanie, te same pytania dotyczą odtwarzaczy dac czy sam znajdujący się w komórkach na poziomie lg g6 wystarczy czy potrzebny tu jest osobny odbiornik  jeżeli tak to w jakim przedziale cenowym . Również gnębi mnie pytanie co z jakością poszczególnych plików muzycznych jaki to powinien być format tych plików żeby maksymalnie wykorzystać ten sprzęt. Obawiam się ,że ze względu na brak doświadczenia nie będę w stanie wykorzystać możliwości takich słuchawek. Obecnie jestem posiadaczem słuchawek sennheiser hd 65 TV. Drodzy czytelnicy bardzo proszę o poradę i pomoc.

W sprzęcie nie pomogę, bo sama mam z tym problem ale mogę za to odpowiedzieć na ostatnie pytanie :P

27 minutes ago, Spitap said:

Również gnębi mnie pytanie co z jakością poszczególnych plików muzycznych jaki to powinien być format tych plików żeby maksymalnie wykorzystać ten sprzęt.

Wav, czyli w ogóle nie skompresowany (i nie skompresowany nigdy, tzn jak zrobisz z mp3 wav, to nic to nie da, bo zakres dźwięków został już ucięty). Ogólnie najlepiej po prostu osłuchiwać płyty - chociaż z jakością nagrań na nich bywa coraz gorzej. W filmach też nie powinno być kompresji, czyli wersję dvd, czy blu ray filmów. Nic innego nie ma sensu, tzn ma bo jakość odsłuchu będzie lepsza ale nie wykorzystasz w pełni możliwości sprzętu

• Upvote 1

Jak HD 600 to proszę się zainteresować też HD 650 cieplejsza wersja. Okablowanie warto zmieniać ale na sam koniec, dobry kabel nie wiele zmieni jak źródło i wzmacniacz będą kiepskie.

Recenzja kabla do HD 600 i HD 650: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-okablowania-audeos-deluxe-hd580600650/ koszt 250 zł.

Jakich plików słuchać? WAV, FLAC najbardziej opłacalne i w pełni wystarczające, czy to własnoręcznie zripowane, czy kupione, lub zostaje TIDAL HiFi, posiadam i polecam.

W kwestii sprzętu znalazłem w swoim wątku, gdzie @Hir0 właśnie cenił sobie granie HD600 z iFi iDAC2.

LG G6 może być jedynie dawcą samej muzyki, ale zarówno DAC i wzmacniacz już powinien być oddzielny lub jako integra, aby wyciągać jak najwięcej z słuchawek w kwestiach napędowych i synergicznych,

Edited by Nehero
  • Upvote 1

Dziękuję za odpowiedź ,a coś z tańszej półki cenowej bo koszt obecnego sprzęt sluchawki HD 650 około 1300zł + okablowanie 250zł + wzmacniac z ifi iDAC2 1800zł =3350,00 zł znacząco przekracza mój budżet widocznie nie zdawałem sobie sprawy że wzmacniacz może być aż tak drogi. Bardzo proszę jeszcze o zaproponowanie sluchawek + osprzetu z tymi samymi wymaganiami jednak w niżej półce cenowej chciałbym ,zeby koszt słuchawek + osprzętu zmieścił się w 1500-2000 zł. 

Jeszcze mam jedno pytanie jako laik czy decydując się ewentualnie na zestaw powyższy wzmacniacz iFi IDAC2 będę mogł wykorzystać go np przy kolumnach? i ta jakość będzie również na tym samym poziomie?

Edited by Spitap

Znaczy proszę poczekać, może @EvilKillaruna potrafiłby doradzić jakieś tańsze źródło, proszę się nie rozmyślać tak szybko^_^.

Często gęsto @EvilKillaruna poleca jeszcze AIM SC808, ale czy tu się nada do HD 600 tego niestety nie wiem. O nawet w recenzji SC808 teraz przeczytałem, iż zgrywa się z HD650, więc może jest szansa, że i z HD600 też da radę. Sam SC808 jest już tańszy i to o wiele, oczywiście przy założeniu możliwości wpięcia do komputera stacjonarnego, bo jest to karta wewnętrzna. Poza tym daje możliwość wymiany wzmacniaczy operacyjnych, więc poniekąd kombinowanie z brzmieniem docelowym karty a dalej słuchawek.

Sam kabel to nie jest mus, że trzeba wymieniać i koniec kropka, bo inaczej źle zagra. Fakt dobry kabel polepsza dźwięk ale można go dokupić później.

Edited by Nehero
  • Upvote 1

Uniwersalnie mogę powiedzieć tylko tak: http://www.audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/

W zakresie wyższości systemów słuchawkowych nad kolumnowymi pisałem swego czasu artykuł: http://www.audiofanatyk.pl/kolumny-kontra-sluchawki/

W zakresie proporcjonalności środków przeznaczanych na słuchawki lub źródło względem drugiego elementu trochę było natomiast w: http://www.audiofanatyk.pl/jak-samodzielnie-wybrac-sluchawki/

Zaś w artykule http://www.audiofanatyk.pl/najlepsze-sluchawki-dla-poczatkujacego-audiofila/ być może znajdzie się odpowiedź co do sensowności zakupu takiego sprzętu przez laika. Osobiście taki sens widzę, zwłaszcza że nie eksperymentuje się wtedy po drodze z półśrodkami, ale warunkiem jest pełna świadomość tego co się oczekuje i co zamierza kupić. 

Okablowanie ma z reguły rolę wykończeniową. Najpierw kupuje się sam sprzęt, dopiero potem rozważa wymianę okablowania, jeśli wszystko do siebie pasuje i chce się efekt końcowy delikatnie oszlifować. Do HD650 rekomendowany jest sprzęt jaśniejszy, a ze swojej strony owszem, mogę polecić rzeczoną SC808, najlepiej z już wymienionymi wzmacniaczami operacyjnymi, choć nawet i fabrycznie nie powinno być źle, zwłaszcza że pozwoli to przyoszczędzić mocno na finalnych kosztach. Na temat tej karty mam bardzo dokładnie opisane wrażenia, po dziś dzień występuje również w moich recenzjach w roli źródła pomocniczego lub po prostu zwykłego nadajnika S/PDIF. 

• Upvote 1

Jeżeli po przeczytaniu artykułów podejmę jakąś decyzje ,gdzie Państwo polecają dokonania zakupów? Może są przez Państwa rekomendowane strony oczywiście na których przysługuje możliwość gwarancji i reklamacji ewentualnie sprzętu.

Top HiFi, Mp3 Store, Q21( niestety jedyny sklep na całą Polskę, na szczęście dość blisko mnieB|), w Warszawie jest Audiomagic, jest Nautilus(Kraków, Warszawa) Najlepiej proszę wpisać Sklepy muzyczne i miasto w jakim Pan mieszka i wujek Google wszystko objaśni.

W zasadzie to gdziekolwiek, byle realizacja przebiegała tam taniej i szybciej :). Generalnie z Top HiFi nie miałem jeszcze przygód z wymienionych, jak również bardzo polecam Audiomagica. O Nautilusie też obiło mi się to i owo dobrego. 

W temacie samego okablowania, osobiście zamawiałem je do tej pory w sklepie Audeos jako konfekcję na zamówienie, ale od ok. miesiąca nie mam z tym sklepem żadnego kontaktu. Dzięki temu od dłuższego czasu w martwym punkcie stoi mój kabel do Audeze. Niestety nie wiem czym spowodowany jest tak rozległy blackout.

Czytając Państwa artykuł natknąłem się na opis Aune T1 Se i Aune X1S chciałbym zaznaczyć że w przyszłości możliwe że chciałbym wykorzystać je do sprzętu wolnostojącego i do wybranych słuchawek HD650 . Czy ze względu na moje preferencje dotyczące muzyki rock i wspomnianej muzyki uspokajającej powinieniem wybrac produkt 1 czy 2?

8 minutes ago, Nehero said:

@EvilKillaruna Pod HD 600 też X1S lub S6?

Tu już sprawa jest bardziej otwarta. Osobiście wolałbym coś grającego w stylu Coplanda. Ponieważ HD600 są z gatunku neutralno-naturalnych, łatwo jest kształtować ich brzmienie na różnych subtelnościach.

6 minutes ago, Hir0 said:

Mogę również od razu udzielić rabatu

Jako pracownik salonu czy właściciel? :)

3 minutes ago, EvilKillaruna said:

Jako pracownik salonu czy właściciel? :)

Jako starszy operator wyszukiwarki Allegro ;).

4 minutes ago, Nehero said:

@Hir0 Cóż fajna cena 9_9, oby jeszcze długo się utrzymała. A tak patrze na ich stronie też jest ta cena, czyżby stała cena a nie jakaś promocja? 9_9

Nie wiem. Podejrzewam, że mogą pozbywać się ostatnich sztuk.

• Upvote 1

Rozumiem ;), dziękuję za rozjaśnienie.

4 minutes ago, Nehero said:

Czyli tutaj Aune T1 jako lampa powinna się sprawić lepiej z HD 600, dobrze rozumiem?

Tak. Aczkolwiek tam "efekt lampowy" że tak się wyrażę nie jest do końca tożsamy z typowym zachowaniem się triod w innych urządzeniach. Electro-Harmonix jest bowiem na stopniu wejściowym. Tymczasem np. Coplanda słuchał Pan z lampami na stopniu wyjściowym i z dodatkową jeśli dobrze kojarzę filtracją. Bardziej byłoby na miejscu powiedzieć, że to taki trochę ubarwiony na ciepło X1S, bardziej nasycony, mniej techniczny. To do HD650 potrzebna jest ta technika, z tym że gdybym miał wskazać coś naprawdę dopasowanego pod 650-tki, wskazałbym Matrixa Quattro II przez wzgląd na jego wysoką kontrolę. Dla samych HD650 w sumie też jest ciekawa alternatywa, jeśli ktoś lubi słuchawki zamknięte: Final Audio Sonorous III. Natomiast paradoksalnie największą scenę na tle tych dwóch uzyska się na również zamkniętych Audio-Technicach W1000Z. Scenicznie ryzykowałbym porównania do swoich HD800, poważnie. Te słuchawki mają coś z harmonicznymi, przez co sprawiają wrażenie bardzo obszernych scenicznie. Do tego ciepłych i miękkich. Wady to zwracanie szumów i zniekształceń z toru, a także analogowy charakter, przez co wydają się mniej czystsze jakościowo w ramach samego dźwięku.

Ja tylko napiszę, że gdyby nie Idac2 to by mnie tutaj prawdopodobnie nie było i nie wydawałbym takiej kasy na audio. Gitara na Idacu2 gra fenomenalnie i nigdy nie zapomnę dnia jak odpaliłem Topgun Anthem w natywnym dsd na AKG 550 Mk1:

https://www.youtube.com/watch?v=zCTJmXrgsFg

Było to jedno z największych wzruszeń jakie przeżyłem podczas przygody z audio :$.

• Upvote 1

Jeszcze do samej kwestii czy senheiser 600 czy moze model senheiser 650 bo zaczalem sie zastanawiac do tego typu muzyki ktora wymienilem co jest trafniejszym wyborem? Wazny jest dla mnie równieź aspekt naturalnosci,neutralnosci i dobrej sceny. czy jest mozliwe uzyskanie tych 3 czynnikow  na wysokim poziomie w powyzszych modelach?

HD650 są pewnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy szuka się otwartego modelu o dużej muzykalności i cieple. HD600 uważam natomiast za bardziej uniwersalne, choć trochę trudniej jest im dobrać źródło "w ciemno" z racji tego co pisałem - podatności na efekt końcowy wypadający z toru. O ile samo w sobie jest to dobre, wymaga troszkę większej świadomości ze strony użytkownika. Efekty jednak potrafią bardzo mocno potem nagrodzić. Niestety jest to też kolejny z rzędu temat, w którym jak ulał pasowałyby mam wrażenie moje K500 EP, ale to nieprodukowane i strasznie trudne do dostania zabytki AKG z początku lat 90-tych. One bowiem spełniałyby wszystkie trzy wymagania. Z podanych modeli natomiast najbliżej są moim zdaniem 600-tki, choć w serii 6xx Sennheisera scena jest stosunkowo umiarkowana wielkościowo i wspomagać musi ją lepszej klasy tor.