Jump to content

mały tani zestaw audio: karta dźwiękowa/słuchawki/głośniki

Recommended Posts

Witam, poszukuje zestawu audio w rozsądnej cenie. Dobrze, żeby zestaw dawał przyjemną przestrzeń dźwiękową i wyważony nie za mocny bas. Po za tym preferuje brzmienie kierujące się w stronę jasnego.

karta dźwiękowa jaka wpadła mi w oko to: USB SB X-FI Surround 5.1 Pro lub Sound Blaster XFI HD. Czy, któraś z nich jest dobrym wyborem? (karta musi być niestety usb, ze względu na to, że korzystam tylko i wyłącznie z laptopa)

słuchawki: AKG K240 Studio, czy są jakieś korzystniejsze w cenie do 300zł przy moich wymaganiach?

głośniki: Microlab B77 lub Edifier R1280T przy czym bardziej skłaniam się ku Edifier. Opłaca się je wziąć, są może obecnie na rynku jakieś lepsze w swojej klasie cenowej? Czy da się odczuć dużą różnicę w stosunku do tych Microlab?

Witam,

Niestety nie podała Pani budżetu, także pojęcie "rozsądna cena" może równie dobrze tyczyć się sprzętu kilkanaście tysięcy i wciąż grającego w ramach tej kwoty rozsądnie. Zapewniam, że w przypadku tego ostatniego jest to jak najbardziej realne. 

W ramach sprzętu źródłowego można zastanowić się nad czymś z tego zestawienia: http://www.audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/

W ramach słuchawek alternatywy ma Pani wypisane tutaj: http://www.audiofanatyk.pl/polecane-sluchawki-nauszne-muzyczne-i-dla-graczy/ przy czym pozycja którą Pani wstępnie wytypowała generalnie powinna spełniać wymagania. 

W ramach głośników różnice zawsze wychwytuje się indywidualnie, zwłaszcza że zmienną wartością jest ich rozstaw w danym pomieszczeniu. Proponowałbym zacząć od czegoś łatwego w odbiorze i ustawieniu, np. Fend R25BT. Z Edifierów znacznie mniej problemów będzie miała Pani natomiast z R1600 lub R1700BT. 

karta ok 300zł czytałam polecany artykuł, ale tam nie ma zewnętrznej karty dźwiękowej, która ma cinch i kosztuje ok 300zł 

słuchawki ok 300zł

głośniki ok 500zł

31 minutes ago, EvilKillaruna said:

Proponowałbym zacząć od czegoś łatwego w odbiorze i ustawieniu, np. Fend R25BT. Z Edifierów znacznie mniej problemów będzie miała Pani natomiast z R1600 lub R1700BT. 

Co ma Pan na myśli pisząc o problemach? 

Edited by iza

Audiotrak Prodigy Cube ma w tym budżecie największe możliwości, wiele wyjść, wymienne wzmacniacze operacyjne, wejście mikrofonowe o ile komuś potrzebne, działa pod USB.

A słuchawki K240 wybrała Pani ostatecznie? Względem Pani oczekiwań K240 powinny się sprawdzić, również ciężko będzie o alternatywę.

Sam mam K240, tylko niestety zamiast posłuchać @EvilKillaruna, który jak dobrze pamiętam polecał mi pod nie Dragon Fiy Black, poszedłem własną ścieżką, wybrałem XB 10, nie był to zły wybór, ale z perspektywy czasu widzę, że Dragon Fly byłby lepszym wyborem.

On 20.10.2017 at 5:16 PM, Nehero said:

A słuchawki K240 wybrała Pani ostatecznie? Względem Pani oczekiwań K240 powinny się sprawdzić, również ciężko będzie o alternatywę.

tak, o ile nie ma właśnie jakiejś ciekawej alternatywy :)

Dragon Fiy Black, poszedłem własną ścieżką, wybrałem XB 10, nie był to zły wybór, ale z perspektywy czasu widzę, że Dragon Fly byłby lepszym wyborem.

Dlaczego?

Audiotrak Prodigy Cube

ok, w takim razie, skoro jest tak mocno polecany, to wybór padnie na niego :) , choć nie powiem, bo do Creativa mam sentyment, bo tego producenta właśnie była moja pierwsza karta dźwiękowa, wtedy jeszcze do komputera stacjonarnego :) 

Stary Creative a współczesny Creative to trochę dwie różne sprawy Pani Izo :). Konkurencji narosło, zmieniło się postrzeganie kwestii sterowników, a rynek rozwiązać PC nie jest już spolaryzowany tak mocno w kierunku wewnętrznych kart dźwiękowych. Creative próbuje nadganiać różnie rzeczy, czasami z lepszym skutkiem (E5), czasami z gorszym (G1). Wprowadzili chociażby tryb pracy bez sterowników, jakby wiedząc że ich programiści nie dają rady zbyt często. Słyszałem że po niedawnej aktualizacji FCU do Windows 10 są problemy z SoundBlasterami Z, także... no cóż... jak zawsze i jak zwykle. Gdy testowałem ich urządzenia miałem takie same wrażenie - że im dalej w las, tym coraz gorzej. Najmniej problemów miałem z rzeczonym E5, którego uważam za najbardziej dopracowany układ zewnętrzny z ich oferty. Zaraz za nim jest G5, gdzieś niżej Omni. Ten ostatni na laptopie potrafił dziwnie się zachowywać, zaś np. G1 w ogóle miał problemy, bo po wpięciu słuchawek... wyłączał się.

Z Cube'm ma Pani natomiast taką zaletę, że może wymienić znajdujący się w środku wzmacniacz operacyjny. Może to wpłynąć wydatnie na jakość dźwięku po wyjściu oraz inne strojenie układu. Pod K240 dobre są moim zdaniem Bursony SS V5i.

th70_ssv5i.jpg

To hybrydy dyskretne-scalone, bardzo często przeze mnie polecane i posiadane też prywatnie na jednej z kart wewnętrznych. Bardzo fajna scena, świetna średnica, brzmienie zaś na SC808 było w stylu pomniejszonego klasowo Conductora V2+. Może więc to być za jakiś czas bardzo ciekawa opcja.

Co do samych słuchawek, pewną alternatywą są chociażby Somic V2, przy całej swojej wadze i konstrukcji, a także czasami idzie znaleźć interesujące pozycje na rynku starych, używanych AKG z dawnych lat. To jednak zabawa dla cierpliwych i umiejących poradzić sobie z zębem czasu występującym na takich słuchawkach. Do 300 zł idzie znaleźć trochę modeli, jak np. K260 PRO, K280 Parabolic czy K301. W zakresie sceny prawdopodobnie te drugie byłyby dla Pani ciekawą opcją, jako że to model grający soczewką akustyczną. Średno wygodny dla osób o dużych uszach, ale po drobnych modyfikacjach nausznic spokojnie można na nim pracować. Kwestią jest tylko je znaleźć i to jeszcze w dobrym stanie, adekwatnym najlepiej do ceny. To dlatego bezpieczniejszą opcją jest po prostu zakup nowego, współczesnego modelu. Osobiście więc spróbowałbym na Pani miejscu pozostać na tą chwilę przy K240. 

13 minutes ago, EvilKillaruna said:

Z Cube'm ma Pani natomiast taką zaletę, że może wymienić znajdujący się w środku wzmacniacz operacyjny.

a czy nieobyta z takimi wymianami osoba sobie poradzi? Czy włożenie tego elementu odwrotnie (bo z tego co widzę, poszczególne elementy się niczym nie różnią, więc domyślam się, że istnieje taka możliwość) nie uszkodzi sprzętu?

18 minutes ago, EvilKillaruna said:

Gdy testowałem ich urządzenia miałem takie same wrażenie - że im dalej w las, tym coraz gorzej. Najmniej problemów miałem z rzeczonym E5, którego uważam za najbardziej dopracowany układ zewnętrzny z ich oferty. Zaraz za nim jest G5, gdzieś niżej Omni. Ten ostatni na laptopie potrafił dziwnie się zachowywać, zaś np. G1 w ogóle miał problemy, bo po wpięciu słuchawek... wyłączał się.

ok, to zdam się na doświadczenie, bo problemów wolałabym uniknąć, szkoda, że marka obniżyła jakość :(

52 minutes ago, iza said:

Dlaczego?

Sam A&K XB 10 przy bezprośrednim porównaniu z Note 4 nie wykazywał prawie żadnych różnic jak na moje ucho.

Przy XB 10 było głośniej przez co sam dźwięk zyskiwał, bo niestety ale Note 4 czasami niedomagał. Natomiast XB 10 nie wprowadzał żadnych innych zmian względem Note 4. Jedynie może lekko bas zyskiwał, więc XB 10 na pewno nie jest ciepłym, ciemnym układem, bo na K240 byłoby to słychać. Bardziej stawiałbym na neutralne/jasne brzmienie. Choć i tu nie mam pewności, bo niestety nie było mi dane testować XB 10 z innymi słuchawkami.

37 minutes ago, iza said:

a czy nieobyta z takimi wymianami osoba sobie poradzi? Czy włożenie tego elementu odwrotnie (bo z tego co widzę, poszczególne elementy się niczym nie różnią, więc domyślam się, że istnieje taka możliwość) nie uszkodzi sprzętu?

Każdy wzmacniacz operacyjny ma określoną polaryzację i zaznaczony na sobie pin nr 1. Wsadzenie kości na odwrót spowoduje spalenie się wzmacniacza oraz stwarza ryzyko uszkodzenia samego sprzętu. Wystarczy więc trzymać się oznaczeń. Poradnik w tym zakresie jest w razie czego na blogu oraz na forum:

37 minutes ago, iza said:

ok, to zdam się na doświadczenie, bo problemów wolałabym uniknąć, szkoda, że marka obniżyła jakość :(

Akurat ich programiści od lat nie prezentowali zbyt wysokich lotów i nawet za czasów świetności marki oraz Windows XP były różne wygibasy które należało stosować aby czasami sprzęt zadziałał: umieszczanie kart w odpowiednich slotach, nieoryginalne sterowniki pisane przez entuzjastów itd. Sprzęt nie był jednak zły, przynajmniej w zakresie kart dźwiękowych. Gorzej jest natomiast z głośnikami, bowiem prócz T20, od czasów SoundWorks Cambridge oraz G500 nie było żadnego sensownego systemu głośników komputerowych w ich ofercie, a przynajmniej ja szukając sobie ich w głowie nie jestem w stanie przypomnieć. 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, w takim razie zestaw już wybrany :)

On 28.10.2017 at 2:29 PM, EvilKillaruna said:

Każdy wzmacniacz operacyjny ma określoną polaryzację i zaznaczony na sobie pin nr 1. Wsadzenie kości na odwrót spowoduje spalenie się wzmacniacza oraz stwarza ryzyko uszkodzenia samego sprzętu. Wystarczy więc trzymać się oznaczeń. Poradnik w tym zakresie jest w razie czego na blogu oraz na forum:

czyli jednak chyba nie będę ryzykować, w podobny sposób parę lat temu spaliłam komputer :D