Jump to content

Kabel do Sonorous 6 (z Questyle cma400i i AK Kannem)

Recommended Posts

Witajcie.

Jestem w kropce :( i potrzebuję pomocy, jaki kabel wybrać do recablingu Sonorous 6.

Używam ich z Questyle cma400i (do kompa przez USB Wireworlda Starlight 7 USB 2.0) oraz AK Kannem.

Zastanawiam się m.in. nad kablem od FAW - ale kontakt jest fatalny i nie wiem czy sobie nie odpuszczę - albo nad kablem od Jimmy Dragona z forum mp3store. Podobno te od Forzy są zdecydowanie lepiej wykonane i bardziej elastyczne, ale jak jest w praktyce - nie wiem.

Zastanawialem się wpierw by nie iść w srebro od Jimmy'ego, ale podobno połączenie jakiekolwiek srebra (czyli hybryda również) z tymi słuchawkami to samobójstwo, zwł. że są to słuchawki, które czuję, że na górze są mocno pikantne dla mnie i nie wiem czy jakby dostały srebro lub hybrydę czy nie byłoby krwi z uszu..

To co cenię to duża scena, dobra separacja (tych dwóch cech mi brakuje z Sonorous 6 teraz), dynamika, szczegół, klarowność. Bas nie lubię jak się za bardzo "wtrynia", że nie gra pierwszych skrzypiec.

I tak chcę zmienić kabel a nie słuchawki. I potrzebuję konkretnych rad, zwł. że nie ma  możliwości posłuchania tych kabli raczej przed zakupem, więc jest to chodzenie po omacku dodatkowo..

Mam mętlik, a Sonorousy 6 dodatkowo są trochę kłopotliwe wydaje mi się, bo góra w nich niemal skrzy się czasem mam wrażenie.

Chwilowo sobie odpuściłem temat, bo po prostu chcę się upewnić co ew. brać i czy warto w ogóle brać, zwł. że może Sonorousy 6, to jeśli bym chciał większą klarowność jeszcze, scenę i separację, to może zawsze będzie to oznaczało - przez udział srebra - podostrzenie góry, co by sprawiło, że by S6 były za ostre (a takie dla mnie były na firmowych padach - bo używam tych od Brainwavza hybryd symetrycznych aktualnie, gdzie ten efekt został "zelżony" zdecydowanie).

Nie znam się, więc na absolutnego czyja i na podst. czyichś opinii póki co myślę głównie o Claire HPC Mk2 lub  miedzi z oferty premium od Jimmy Dragona.

Edited by Introverder

Witam,

Nie tylko kontakt z FAW jest ostatnio utrudniony. Osobiście jednak staram się nie korzystać z usług osób trzecich nie mających żadnej działalności gospodarczej, za duże ryzyko. Omijam też grono tych stosujących np. tanie imitacje markowych wtyków. Decyzję tu pozostawiam więc we własnych rękach, jako że wcale nie musi się Pan kierować moimi doświadczeniami. Być może sprawdzi się tu przewód hybrydowy, ale jest to tylko i wyłącznie moje gdybanie w ramach tego konkretnego modelu słuchawek. 

Witam.

Rozumiem, że mowa o np. wspomnianym przeze mnie recablerze - tym drugim w stosunku do Forzy, przynajmniej jeśli chodzi o działalność, ale też wtyki są używane no-name'owe może, z tym, że gniazda i jacki 2,5 mm firmowe to w ogóle ciężko dostać, co też ma znaczenie pewnie.

Problem zaś z Sonorousami 6 jest taki, żeby nie przedobrzyć, bo powiem wprost - góra jeśli będzie ostrzejsza, to uszy urwie - a przynajmniej mi. Góry jest sporo, ale liczy się też jak rozumiem sposób jej prezentacji, więc może taki Claire Hybryd FAW wcale nie brzmiałby tak ostro, za to klarowność może byłaby wyższa niż z odmianą Claire miedzianą czy Noir miedzianym(?). No a podobno srebra to pokazywanie wszystkich smaczków nagrania, wszelkich wznoszeń, opadań, a ja się lubuję w tego rypu rzeczach. Noir Hybrid podobno jest dziwny, ale to opinia kogoś, subiektywna i tak nie wierzę że coś jest na zasadzie, tak - bo jedna osoba tak powiedziała.

A natomiast DAP AK Kann jest trochę dziwny, czasem wydaje mi się grać w sposób zamulony, czasem twardy i dokładny. Tak jakby specyfika jego grania się zmieniała, za czym trochę nie nadążam.

Dodatkowo też niedługo czuję, że będę chciał dorobić jakiś porządny USB do AK Kanna, by używać jako zewn. karty dźwiękowej, bo gra to momentami w sposób dla mnie fajniejszy niż Questyle cma400i, ale to zależy i jeszcze nigdy nie miałem sprzętów, które by się tak tasowały jeśli idzie o brzmienie - raz mi się cma400i bardziej podoba, a raz AK Kann, a często w ogóle co mi się w danym momencie podoba na jednym z tych urządzeń, nie podoba na drugim, ale te same kawałki potrafią mi się podobać zamiennie ;) - raz bardziej na Kannie, a raz bardziej na cma400i.

Właśnie to tasowanie i że w jednej chwili jedno z urządzeń przeważa skłania mnie by obu używać do odtwarzania muzyki z kompa.

A to co rano spisałem odnośnie swoich preferencji oraz co bym zmienił w swoim zestawie:

1. Lubię detaliczne brzmienie (lubię rozkoszować się w mikroniuansach, mikroprzejściach itp.), dynamiczny dźwięk (ale nie kliniczny) - bardziej po jasnej stronie oraz przestrzenny.

2. Nie lubię, kiedy bas wychodzi na pierwszy plan na nagraniu (ma dopełniać przekaz).

3.Chciałbym by dźwięk był bardziej przejrzysty, transparentny oraz klarowny (mniej mgiełki).

4. Pragnę uzyskać wyraźnie lepszą separację oraz zdecydowanie większą scenę.

5. WIęcej powietrza.

6. Więcej wypełnienia dźwięku.

7. Góry jest już dużo.

No i zastanawiam się czy na pewno iść w balans, bo wtedy by używać jednego kabla do cma400i oraz AK Kanna musiałbym używać jacka 2,5 mm BAL, a to jest chyba łamliwe i nie wiem czy na pewno warto iść w ten balans.

Przyznam, że Sonorousy 6 trochę trudne do ułożenia słuchawki - ze względu na dość ostrą górę - np. z Opusem 2,3 to się nie dało słuchać ich, ale gra Opusa 2,3 też mi się kompletnie nie podobała - zbyt nierówna i agresywna jak na mój gust. Opus 1 dla mnie był skrojony najfajniej, no i kiedyś był jedynym playerem, który mi się podobał w brzmieniu, teraz tak się na nim nie skupiałem, a i weryfikacja sprzętu nastąpiła. Obecnie AK Kann mi się trochę podoba, spośród tych, które mi się nie podobają, tj. AK 70,300, Opus 2,3, Cowon P1,2, QP2R, DX200 (jeśli jakieś z nich miałbym wyróżnić to AK300 (ale tylko z AMP-em) oraz Cowon 2). Zmęczony bezowocnym słuchaniem pierwszy, który wydawało mi się, że mnie kupił, a teraz nie jestem tak do końca przekonany co do tego. Wydaje mi się trochę dziwny, no i nie ma głębi w scenie, to jest jak dla mnie minus, bo muzyka jest co najwyżej 2D.

Może to też świadczy o tym, że jednak dobrać odpowiednią synergię moim Sonorousom 6 nie jest wcale łatwo.. Albo że mam wybredny słuch :/ . I kto wie może jeszcze nie znalazłem swojego muzycznego Graala. Sonorous 6 teraz jak dla mnie gra za chudym/cienkim dźwiękiem i nie wiem czy to nie zaczęło mi przeszkadzać. Góra jest taka szeleszcząca czasami jakby na niektórych kawałkach, zastanawiam się czy to tzw. sybilizacja czy jak się to zwie i czy jakbym dał kabel ze srebrem czy by się to powiększyło a może zniknęło, bo sam kabel stockowy dokłada to od siebie.

Edited by Introverder

Pisałem ogólnie. Po prostu mam swoje doświadczenia, także sam osobiście wolałbym albo gotowy produkt, albo wykonawcę mogącego mi wystawić normalny dowód zakupu i gwarancję. 

Niestety wszelkie zmiany okablowania robi się tak czy inaczej w ciemno, a rezultaty danego medium przy określonym modelu słuchawek mogą się różnić od tych uzyskiwanych z perspektywy innej pary, w której akurat wszystko było w porządku. Czasami zamiast cudować z kablem wystarczy zmienić źródło, które będzie bardziej dopasowane. 

Ośrodek słuchu również ma swoją adaptacyjność. Odsłuchy tych samych słuchawek na tym samym torze i tych samych utworach potrafią różnić się w ramach nawet tego samego dnia, między porankiem a nocą. Pomijając już fakt, że każdy słyszy inaczej. Dobry przykład jest z K501 i HD800, gdzie wiele osób lubuje się w tych pierwszych i narzeka na ostrość w drugich. U mnie natomiast jest bardzo często na odwrót i w efekcie K501 oraz bliźniacze K401 byłyby pierwszymi słuchawkami, jakie rozważałbym sprzedać ze swojej kolekcji. 

Balans w przypadku odtwarzaczy przenośnych opisywałem przynajmniej w paru recenzjach jak wpływa na brzmienie, ale przede wszystkim projektowano go z myślą o wymagających słuchawkach dokanałowych i CIEMach, nie słuchawkach pełnowymiarowych. Dodatkowo balans musi iść w parze z klasą całościową systemu. 

Sądząc po opisie, możliwe że problem rozwiązałaby zmiana słuchawek na coś z półki elektrostatycznej, albo zmiana źródła na coś pokroju Coplanda DAC 215. Jednak jest to tak wysoka półka cenowa, również w ramach listowanych przez Pana urządzeń, że wszelkie dywagacje i tak muszą być bezwzględnie podparte własnoręcznie wykonywanymi odsłuchami. 

A jeśli idzie o kable to z oferty Forzy Claire Hybrid HPC jest najszybszy, najb. detaliczny i najb. jasny? Rozumiem, że góra u Forzy jest łagodna, więc to złagodziłoby ew. trochę granie Sonorousów 6??

Plus wydaje mi się, że cma400i ze stockowym kablem nie wyrabia trochę szybkościowo, więc może szybszy kabel by pomógł, zaś dodatkowo ten kabel by odciążył może brzmienie AK Kanna, które ma trochę za dużo basu.

Tak sobie myślę, że jeśli spróbować to może w ten sposób i może hm (?), ma to sens.

Widzę, że generalnie preferuję jak jest szybki kawałek, żeby dźwięk zasuwał, bo ew. opóźnienie myślę odbiera fun z odsłuchu, a lubię np. melodic death metalowe zasuwańce.

Balans też przyśpieszy granie mi?..

Choć pewny nie jestem, wiem, że trzeba cierpliwości do tematu, a ja czasem chcę coś na już..

Edited by Introverder

• 3 weeks later...

Dobrałem też sobie stosunkowo lepsze - jak wierzę pady w dopasowanej odmianie.

"Foam Memory" z owalnymi otworami "Ear Pads" od Brainwavza w odmianie asymetryczna hybryda.

I spostrzeżenia mam takie:

- więcej detalu, przejrzystości, mniej zamulenia,

- wyraźne wokale (nie tak zamulone),

- mniej basu,

- większa szybkość i dynamika,

- więcej życia w wokalach, dźwiękach,

- słaba separacja (trochę balagań na scenie), plany nachodzą na siebie - zwł. na cma400i.

Czyli nie wiem czy dobrze rozumiem, ale wydaje mi się, że może Claire Hybrid HPC byłby dla mnie najlepszy (jeśli idzie w każdym razie o ofertę Forzy), choć on doradzał mi bardziej Noir Hybrid HPC, choć może ja to czuję lepiej, no i to moje uszy..

Dopiero teraz mam pełen pogląd, bo na symetrycznych hybrydach uciekały dźwięki, więc nie byłem w stanie precyzyjnie określić pewnych rzeczy też może..

Dodatkowo zdaniem Mateusza z Forzy żaden kabel nie podbija góry - z jego oferty jak rozumiem tak jest, a w każdym razie nie Noir Hybrid HPC i nie Claire Hybrid HPC, który jest chyba jaśniejszy (?).

Dodatkowo na tych asymetrycznych, głębokich padach już nie wydaje mi żeby góra była jakoś przesadnie ostra, a może to kwestia adaptacji słuchu.

I ogólnie brzmi to nienajgorzej, bo jakby to było kompletnie nie to, to bym może myślał nad sprzedaż Sonorous 6. A poza tym szlifuję obecny tor, a nie chcę na razie robić większych inwestycji. To co mam jest może nie super, po prostu przyzwoite póki co (jeśli mowa o całym torze, bo mam wrażenie, że cma400i nie dają Sonorousom 6 pokazać wszystkiego co potrafią może).

W ten czwartek może uda mi się podjechać do gościa i podpytać się i ew. coś ustalić.

Edited by Introverder

• 1 month later...

Mam Noir Hybrid HPC do Sonorous 6, ale nie jestem zadowolony, choćby dlatego, że teraz na najb. łagodzących ich brzmienie padach jest naprawdę ostro i zastanawiam się co robić :/:/ ... A kabel w ch. drogi. Miało być łagodniej, jest dużo ostrzej (...), czasem ciężko się na muzyce nawet skupić.

W ogóle nie wiem czy inne aspekty są na pewno pożądane w brzmieniu jakie uzyskałem, ale ostrości to się raczej nie przeskoczy ..

Jedno co mi się wydaje, że w takim razie do S6 nie można dawać kabla z jakimś udziałem srebra, ale kabel czysty miedziany i nieposrebrzany miedziany czy coś tylko czysta miedź.

A jeszcze doszła kwestia, że kto wie czy słuchawek nie będę zmieniał, bo S6 mają kiepską scenę w porównaniu choćby do K812 czy nawet D7200 i to mi zaczęło mocno uwierać, bo teraz mam porównanie..

Edited by Introverder