Jump to content

Karta dźwiękowa ze wzmacniaczem + przedwzmacniacz mikrofonowy

Recommended Posts

Witam, potrzebuje pomocy w doborze odpowiedniego interfejsu audio. Przestudiowałem listy polecanych DAC oraz wiele tematów, ale nadal nie mogę znaleźć optymalnej drogi.

Zastosowanie: Przede wszystkim potrzebuję interfejsu oraz słuchawek w niezbyt wygórowanej cenie do ogólnych zastosowań, trochę gier, trochę słuchania muzyki oraz tworzenia muzyki, chciałbym też nagrywać wokal w przyzwoitej jakości.

Sprzęt: Obecnie posiadam głośniki Microlab Fc-330, zbieram się też do zakupu słuchawek, wybór padł na AKG K240 Studio (jeśli jest coś lepszego obecnie w tej cenie to proszę o nakierowanie). Zdążyłem już dowiedzieć się, że takie słuchawki potrzebują czegoś do "napędzenia" więc chcąc nie chcąc rozpocząłem poszukiwania karty dźwiękowej ze wzmacniaczem.

Po zapoznaniu się z listą polecanych kart, początkowo wybrałem Audiotrack Prodigy Cube, jako że zapewnia ponoć przyzwoitą jakość dźwięku oraz posiada przedwzmacniacz mikrofonowy. Potem jednak naczytałem się że AIM Sc808 oferuje znacznie lepszą jakość dźwięku będąc w tej samej praktycznie półce cenowej. Nie jest dla mnie konieczne żeby sprzęt był przenośny, więc uznałem że może być ten Sc808, tylko zobaczyłem że on nie ma nawet przedwzmacniacza mikrofonowego, więc odrzuciłem.

Po dłuższym namyśle uznałem że zarówno ten Prodigy Cube, jak i Sc808 nie są przeznaczone chyba do nagrywania wokalu, więc wymyśliłem 2 opcje, prosiłbym o ocenę takich rozwiązań oraz ewentualne alternatywy.

1. Kupno AIM Sc808 dla lepszego dźwięku niż Prodigy Cube, a w przyszłości zakupienie przedwzmacniacza mikrofonowego.

2. Kupno Focusrite Scarlett Solo lub 2i2 z myślą o nagrywaniu oraz jako kartę. Tylko tu pojawia się pytanie jak nadaje się ten sprzęt do samego słuchania muzyki i przyziemnych zastosowań. Czy będzie to poziom Sc808?

Dodam, że mikrofonu obecnie nie mam, będę myślał o zakupie dopiero za jakiś czas, samego przedwzmacniacza mikrofonowego też na teraz nie potrzebuję bezpośrednio, ale jeśli można to kupić za jednym zamachem w jednym urządzeniu to skusiłbym się na takie przyszłościowe rozwiązanie, zamiast kupować dwa razy oddzielne urządzenia, o ile jest to opłacalne i możliwe.

Edited by scott

Witam,

Moim zdaniem opcja nr 1 wydaje się najbardziej rozsądna. Teoretycznie może Pan z tematu wybrnąć kupując mikrofon na USB, ale też tak jak Pan napisał - za sprawą przedwzmacniacza. 2i2 niestety nie będzie prezentował podczas odtwarzania poziomu SC808. Nawet droższy 6i6 miał z tym problem po odtwarzaniu na wyjściu "Monitor" i jedynie jako DAC dawał sobie świetnie radę. 

Dziękuje za odpowiedź. Co do takich przedwzmacniaczy mikrofonowych oddzielnych to na jakie koszty trzeba się nastawić mniej więcej?

Zastanawiam się jeszcze czy może nie lepszy ten Prodigy Cube, zawsze byłby przenośny i do laptopa też by się nadał, czy naprawdę przeskok między tym modelem a Sc808 jest tak ogromny? Oraz czy ten przedwzmacniacz mikrofonowy w Cube jest coś wart? Skoro to i tak wejście na mały jack, czyli jakieś amatorskie mikrofony przeznaczone raczej do rozmowy.

Przede wszystkim szedłbym na Pana miejscu mimo wszystko w interfejs studyjny (wspomniany 2i2), bowiem to jednak jest jakaś uniwersalność i również wspomniana możliwość pracy z laptopem. Ale też nie rezygnował z karty odsłuchowej, a więc w myśl koncepcji dwóch urządzeń dedykowanych konkretnym zadaniom. Zwłaszcza że wejście sygnału w SC808 jest realizowane przez gorsze jakościowo układy, niż wyjście. Przeskok w tym względzie między Cube a SC808 owszem jest całkiem słyszalny, zaś po wymianie wzmacniaczy operacyjnych - kolosalny. Czy wejście w Cube jest coś warte - tak, ale niestety na tej samej zasadzie, co u mnie w STX, który niby ma gniazdo na duży jack sugerujące możliwość podłączenia poważnego sprzętu. W praktyce nie radzi sobie z co bardziej wymagającymi mikrofonami, nie mówiąc o tych zasilanych przez Phantom 48V. Sama jakość rejestrowanego sygnału jest natomiast bardzo dobra.