Jump to content

AKG K121Studio - czy i jaki wzmacniacz/karta dźwiękowa przy pracy z PC i telefonem

Recommended Posts

Witam, przepraszam na wstępie jeśli pytam o rzeczy zbyt trywialne jeśli chodzi o forum, ale niestety google w kierunku "K121Studio Wzmacniacz Karta dźwiękowa" nie za wiele pomaga :(

Dzisiaj natknąłem się na blog i forum, zacząłem czytać o słuchawkach, wzmacniaczach i w ogóle w jaki sposób przetwarzany jest dźwięk i zdałem sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie nie wykorzystuję potencjału K121. Korzystam z tych słuchawek na zasadzie podłączenia do wbudowanej w PC karty dźwiękowej, słuchając muzyki (głównie elektronicznej, ale też np. filmowej) z Deezera.

Aby ułatwić temat, edytuję podając bazowe parametry K121:

Pasmo przenoszenia

18 - 22500 Hz

Czułość

101 dB

Impedancja

55 Ohm

Maksymalna moc wejściowa

200 mW

Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji zainwestowanie w kartę dźwiękową lub wzmacniacz ma jakikolwiek sens? Jeśli tak, to czy zakup karty / wzmacniacza w okolicach max 200-250 zł cokolwiek zmieni? Czy też aby miało to sens, należałoby wydać 1000+ złotych, co w zasadzie przekreśla sens dla mnie jakichkolwiek inwestycji.

Czy podłączanie wzmacniacza do np. telefonu jest możliwe i ma sens? 

Dziękuję.

Edited by Evanduril

Witam,

Zależy z jakiego układu Pan korzysta. Nawet pierwsze iteracje SupremeFX potrafią sobie spokojnie poradzić z tymi słuchawkami. W cenie 200-250 zł jedyną kartą dźwiękową z porządnym wzmacniaczem jaką znam jest nieprodukowany AIM SC8000 na PCI. O dobieraniu źródła do słuchawek pisałem trochę w kontekście kart dźwiękowych w poradniku, a dokładniej pkt. 6: http://www.audiofanatyk.pl/jak-samodzielnie-wybrac-sluchawki/ 

Podłączenie wzmacniacza do telefonu jest możliwe i może dać pewne pozytywne efekty, ale klasowość takiego połączenia zawsze jest sumą dwóch elementów i sam wzmacniacz sygnału z kiepskiego jakościowo źródła nie będzie w stanie poprawić do takiego stopnia, jak gdyby mowa była o urządzeniu bardziej kompleksowym. W wielu telefonach jest to jednak najszybsza i najprostsza metoda, która rozwiązuje problem niskiej głośności i małej mocy wyjściowej.

• 1 year later...

Odgrzebuję, bo nie wiem jak to się stało i o co chodzi, ale zapomniałem kompletnie o tym temacie. Od tygodni się głowię nad tym i pomyślałem, że może by napisać na jakimś forum. Jakie było moje zdziwienie, gdy się okazało, że w zasadzie to, o co chciałem zapytać... już zapytałem, rok wcześniej :D Nie mogę się nadziwić jak zbliżone do tego, o co teraz chciałem zapytać, jest to, o co pytałem powyżej...

Generalnie sprawa wygląda tak, że zbliża się Audio Show na które planuję się udać, aby przetestować w miarę możliwości różne rozwiązania. Myślałem nad tym, żeby wziąć ze sobą słuchawki i porównywać, szczególnie po dodaniu ew. wzmacniacza. Tylko, że... na Audio Show nie będzie takiego źródła jakie mam w domu/firmie. No właśnie...

Sytuacja się odrobinę zmieniła - mam inny telefon (z gorszym przetwornikiem - Hero 10 vs wcześniej HTC E8), inny sprzęt komputerowy - ale tutaj z lepszym przetwornikiem, integra to Realtek ALC 1150. Wydaje mi się,  że po zmianie płyty głównej te słuchawki grają nieco lepiej (nie żeby wcześniej grały źle - w firmie nikt nie ma słuchawek, które DLA MNIE grają lepiej, m.in. brzmienie Sennheiser 555 okazało się dla mnie nie do przyjęcia - ucieło mi głębię doznań, tzn. słyszałem więcej, ale jednocześnie gorzej, bardziej sucho). 

Po tygodniach szukania rozwiązania pomyślałem, że kupię AIM SC808..... Oczywiście, spóźniłem się o jakiś rok... Szlag by to trafił ;) Pozostały używki (nie ma + ryzyko wersji, która się w komputerze gubi) lub szukanie alternatyw.

Update do pytań:

1) Czy ALC 1150 jest na tyle przyzwoitym rozwiązaniem (tak go reklamują), że większym sensem miałoby zainwestowanie np. w słuchawki za 1000 zł niż dodanie DAC ?

2) Z czytanych przeze mnie artykułów wynika, że nie ma NIC porównywalnego do SC808 pod względem relacji jakości do ceny. Ile trzeba obecnie zapłacić za dobry wzmacniacz do w/w słuchawek? Chodzi mi szczególnie o coś, co nie zepsuje mi ulubionej muzyki (najlepsze przykłady to: Imaginary (Live Edit) - Brennan Heart, Jonathan Mendelsohn; The Mother We Share - CHVRCHES; Melody - Lost Frequencies, James Blunt; Ocean - Martin Garrix; Control - Halsey). 

3) Aune X1S - czy to nie będzie przerost formy ? Czy nie lepiej zamiast się szarpać na coś takiego zmienić słuchawki?

Bardzo dziękuję i przepraszam za nekro, ale w tym przypadku było to jak najbardziej wskazane :)

1) Nie, nie jest żadnym przyzwoitym rozwiązaniem bo sam mam tę kartę i jest źle.

2) Tutaj niestety nie pomogę, bo nie znam się na kartach wewnętrznych takich jak w/w AIMy
3) Zdecydowanie nie będzie. Mam i polecam. Lepiej kupić raz a porządnie niż potem bawić się w wymiany i upgrady bo to jest sprzęt już z trochę wyższej półki który może posłużyć i starczy na dłuższy okres czasu :) 

ad 1) -  nawet z wyjścia frontowego?

Dużo czytałem nt tego układu i wiele osób np. nie widziało sensu inwestowania w cokolwiek za 300-400 zł w przypadku posiadania ALC 1150 (różnice minimalne lub żadne).

Ten Aune X1S musiałby naprawdę robić różnicę przy AKG 121, żebym miał inwestować 3-4x tyle, co do tej pory w słuchawki.

Nie optymalniej by było jednak np. DragonFly Black/Red ?

P.S. Jak mam się zabrać do testowania swojego słuchu i słuchawek podczas Audio Show ? Jakieś sensowne sugestie? Komputera nie zabiorę, a podpinanie słuchawek do mojego obecnego kiepskiego źródła w telefonie mija się z celem. Czy też może nie? Może jak podepnę AKG a następnie coś za 2000-5000 zł to usłyszę bardzo wyraźnie różnicę w jakości? Albo może będzie coś z DAC pod USB OTG + do tego słuchawki?

Edited by Evanduril

Integry, którą posiadasz nie testowałem, ale podobno jest całkiem przyzwoita (jak na zintegrowaną dźwiękówkę).

Ja gdybym miał 1000 zł i te AKG K121 to w pierwszej kolejności zmieniłbym słuchawki np. na Philips Fidelio X2, które fajnie grają nawet z telefonu i nie potrzebują żadnego wzmacniacza, aby dawać sporo radości. Czasem się trafiają używki za 500-600 zł, a nowe niedawno można było kupić na hiszpańskim amazonie za 150 euro, a co jakiś czas pojawiają się też na niemieckim i wtedy jest darmowa wysyłka.

Jeżeli masz wątpliwości co do tego, ile do brzmienia wniesie zmiana źródła/dokupienie wzmacniacza to idź na odsłuch ze swoimi słuchawkami i "nausznie" się przekonasz czy warto inwestować np. 1200 zł w Aune X1S przy tych AKG.