Jump to content

AKG K121Studio - czy i jaki wzmacniacz/karta dźwiękowa przy pracy z PC i telefonem


Recommended Posts

Witam, przepraszam na wstępie jeśli pytam o rzeczy zbyt trywialne jeśli chodzi o forum, ale niestety google w kierunku "K121Studio Wzmacniacz Karta dźwiękowa" nie za wiele pomaga :(

Dzisiaj natknąłem się na blog i forum, zacząłem czytać o słuchawkach, wzmacniaczach i w ogóle w jaki sposób przetwarzany jest dźwięk i zdałem sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie nie wykorzystuję potencjału K121. Korzystam z tych słuchawek na zasadzie podłączenia do wbudowanej w PC karty dźwiękowej, słuchając muzyki (głównie elektronicznej, ale też np. filmowej) z Deezera.

Aby ułatwić temat, edytuję podając bazowe parametry K121:

Pasmo przenoszenia

18 - 22500 Hz

Czułość

101 dB

Impedancja

55 Ohm

Maksymalna moc wejściowa

200 mW

Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji zainwestowanie w kartę dźwiękową lub wzmacniacz ma jakikolwiek sens? Jeśli tak, to czy zakup karty / wzmacniacza w okolicach max 200-250 zł cokolwiek zmieni? Czy też aby miało to sens, należałoby wydać 1000+ złotych, co w zasadzie przekreśla sens dla mnie jakichkolwiek inwestycji.

Czy podłączanie wzmacniacza do np. telefonu jest możliwe i ma sens? 

Dziękuję.

 

 

 

Edited by Evanduril
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Zależy z jakiego układu Pan korzysta. Nawet pierwsze iteracje SupremeFX potrafią sobie spokojnie poradzić z tymi słuchawkami. W cenie 200-250 zł jedyną kartą dźwiękową z porządnym wzmacniaczem jaką znam jest nieprodukowany AIM SC8000 na PCI. O dobieraniu źródła do słuchawek pisałem trochę w kontekście kart dźwiękowych w poradniku, a dokładniej pkt. 6: http://www.audiofanatyk.pl/jak-samodzielnie-wybrac-sluchawki/ 

Podłączenie wzmacniacza do telefonu jest możliwe i może dać pewne pozytywne efekty, ale klasowość takiego połączenia zawsze jest sumą dwóch elementów i sam wzmacniacz sygnału z kiepskiego jakościowo źródła nie będzie w stanie poprawić do takiego stopnia, jak gdyby mowa była o urządzeniu bardziej kompleksowym. W wielu telefonach jest to jednak najszybsza i najprostsza metoda, która rozwiązuje problem niskiej głośności i małej mocy wyjściowej.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Odgrzebuję, bo nie wiem jak to się stało i o co chodzi, ale zapomniałem kompletnie o tym temacie. Od tygodni się głowię nad tym i pomyślałem, że może by napisać na jakimś forum. Jakie było moje zdziwienie, gdy się okazało, że w zasadzie to, o co chciałem zapytać... już zapytałem, rok wcześniej :D Nie mogę się nadziwić jak zbliżone do tego, o co teraz chciałem zapytać, jest to, o co pytałem powyżej...

Generalnie sprawa wygląda tak, że zbliża się Audio Show na które planuję się udać, aby przetestować w miarę możliwości różne rozwiązania. Myślałem nad tym, żeby wziąć ze sobą słuchawki i porównywać, szczególnie po dodaniu ew. wzmacniacza. Tylko, że... na Audio Show nie będzie takiego źródła jakie mam w domu/firmie. No właśnie...

Sytuacja się odrobinę zmieniła - mam inny telefon (z gorszym przetwornikiem - Hero 10 vs wcześniej HTC E8), inny sprzęt komputerowy - ale tutaj z lepszym przetwornikiem, integra to Realtek ALC 1150. Wydaje mi się,  że po zmianie płyty głównej te słuchawki grają nieco lepiej (nie żeby wcześniej grały źle - w firmie nikt nie ma słuchawek, które DLA MNIE grają lepiej, m.in. brzmienie Sennheiser 555 okazało się dla mnie nie do przyjęcia - ucieło mi głębię doznań, tzn. słyszałem więcej, ale jednocześnie gorzej, bardziej sucho). 

Po tygodniach szukania rozwiązania pomyślałem, że kupię AIM SC808..... Oczywiście, spóźniłem się o jakiś rok... Szlag by to trafił ;) Pozostały używki (nie ma + ryzyko wersji, która się w komputerze gubi) lub szukanie alternatyw.

Update do pytań:

1) Czy ALC 1150 jest na tyle przyzwoitym rozwiązaniem (tak go reklamują), że większym sensem miałoby zainwestowanie np. w słuchawki za 1000 zł niż dodanie DAC ?

2) Z czytanych przeze mnie artykułów wynika, że nie ma NIC porównywalnego do SC808 pod względem relacji jakości do ceny. Ile trzeba obecnie zapłacić za dobry wzmacniacz do w/w słuchawek? Chodzi mi szczególnie o coś, co nie zepsuje mi ulubionej muzyki (najlepsze przykłady to: Imaginary (Live Edit) - Brennan Heart, Jonathan Mendelsohn; The Mother We Share - CHVRCHES; Melody - Lost Frequencies, James Blunt; Ocean - Martin Garrix; Control - Halsey). 

3) Aune X1S - czy to nie będzie przerost formy ? Czy nie lepiej zamiast się szarpać na coś takiego zmienić słuchawki?

Bardzo dziękuję i przepraszam za nekro, ale w tym przypadku było to jak najbardziej wskazane :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) Nie, nie jest żadnym przyzwoitym rozwiązaniem bo sam mam tę kartę i jest źle.

2) Tutaj niestety nie pomogę, bo nie znam się na kartach wewnętrznych takich jak w/w AIMy
3) Zdecydowanie nie będzie. Mam i polecam. Lepiej kupić raz a porządnie niż potem bawić się w wymiany i upgrady bo to jest sprzęt już z trochę wyższej półki który może posłużyć i starczy na dłuższy okres czasu :) 

Link to comment
Share on other sites

ad 1) -  nawet z wyjścia frontowego?

Dużo czytałem nt tego układu i wiele osób np. nie widziało sensu inwestowania w cokolwiek za 300-400 zł w przypadku posiadania ALC 1150 (różnice minimalne lub żadne).

Ten Aune X1S musiałby naprawdę robić różnicę przy AKG 121, żebym miał inwestować 3-4x tyle, co do tej pory w słuchawki.

Nie optymalniej by było jednak np. DragonFly Black/Red ?

 

P.S. Jak mam się zabrać do testowania swojego słuchu i słuchawek podczas Audio Show ? Jakieś sensowne sugestie? Komputera nie zabiorę, a podpinanie słuchawek do mojego obecnego kiepskiego źródła w telefonie mija się z celem. Czy też może nie? Może jak podepnę AKG a następnie coś za 2000-5000 zł to usłyszę bardzo wyraźnie różnicę w jakości? Albo może będzie coś z DAC pod USB OTG + do tego słuchawki?

Edited by Evanduril
Link to comment
Share on other sites

Integry, którą posiadasz nie testowałem, ale podobno jest całkiem przyzwoita (jak na zintegrowaną dźwiękówkę).

Ja gdybym miał 1000 zł i te AKG K121 to w pierwszej kolejności zmieniłbym słuchawki np. na Philips Fidelio X2, które fajnie grają nawet z telefonu i nie potrzebują żadnego wzmacniacza, aby dawać sporo radości. Czasem się trafiają używki za 500-600 zł, a nowe niedawno można było kupić na hiszpańskim amazonie za 150 euro, a co jakiś czas pojawiają się też na niemieckim i wtedy jest darmowa wysyłka.

Jeżeli masz wątpliwości co do tego, ile do brzmienia wniesie zmiana źródła/dokupienie wzmacniacza to idź na odsłuch ze swoimi słuchawkami i "nausznie" się przekonasz czy warto inwestować np. 1200 zł w Aune X1S przy tych AKG.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...