Jump to content

Słuchawki dokanałowe na scenę

pawelsz
 Share

Recommended Posts

Cześć.
Poszukuję tanich słuchawek dokanałowych w roli odsłuchów na scenę dla zespołu. Skład weselny z perkusją elektroniczną, żywym basem, gitara el., klawisze, 2 wokale. Cena gra rolę, gdyż chodzi o zakup kilku par. Najlepiej byłoby nie przekroczyć 100 zł za parę, chętnie nieco mniej.

Jak dotąd wytypowałem takie modele:
Creative EP-630 lub 660
Philips SHE3700
Brainwavz Alpha
Brainwavz ProAlpha
Brainwavz M1
Brainwavz Delta
RHA MA350
SNAB Overtone EP-101m

Macie jakieś doświadczenie z takimi lub podobnymi modelami?
Czytałem recenzje na portalu (i nie tylko tam) i ogólnie to celowałbym w coś typu ProAlpha lub Delta. Obawiam się jednak o ich trwałość, gdyż użytkownicy skarżą się na niską wytrzymałość mechaniczną, mimo fajnego ponoć dźwięku. Te SNABy wyglądają mi fajnie, ale podobno dosyć basowe, sam nie wiem czy to dobrze.

Jeżeli korzystacie ze słuchawek jako odsłuchów to jakich? Jasnych brzmieniowo, ciemnych? Czy może najważniejsze jest dobre tłumienie odgłosów otoczenia?

Witam,

Generalnie odpowiadając na ostatnie pytania: 

23 hours ago, pawelsz said:

Jeżeli korzystacie ze słuchawek jako odsłuchów to jakich?

Zakładając, że ograniczamy się tylko do modeli dokanałowych, najczęściej pracuję na trzech parach: 
- Aune E1
- RHA T20
- Etymotic HF2

Jasnych brzmieniowo, ciemnych?

Pierwsza para to słuchawki naturalne, delikatnie ciepłe. Drugie to układ typu "V" nastawiony na bas. Trzecie to neutralno-analityczne z maksymalną izolacją. W gust najbardziej trafiają te pierwsze. Drugie mają najczęściej za dużo basu, toteż staram się parować je ze słabymi prądowo źródłami. Trzecie użytkuję w sytuacjach gdy potrzeba mi czegoś albo liniowego do bólu, albo dającego wspomnianą maksymalną izolację.

Czy może najważniejsze jest dobre tłumienie odgłosów otoczenia?

Liczy się dla mnie osobiście brzmienie, a tłumienie jest jedynie dodatkową cechą, która może, choć nie musi, mieć znaczenia. Przy zastosowaniu scenicznym raczej jednak bym optował za czymś pokroju HF2. Ich tańszą, trochę gorszą wersję można znaleźć pod postacią modeli MK5/MC5. 

• 2 weeks later...

Ostatecznie wybór padł na Brainwavz Delta. Delta na tipsach silikonowych grają dość piskliwie (lub po prostu nie potrafię dobrze dopasować silikonów) ale sytuacja zmienia się diametralnie przy użyciu pianek comply. W tej sytuacji jeśli komuś mało basu to jest głuchy. Rzeczywiście średnica jest lekko wycofana, ale to pikuś. Izolacja na piankach dużo lepsza niż na silikonach. Zobaczymy jak długo posłużą. Pianki wchodzą i schodzą ciężko przez co bałem się czy uda mi się je bezpiecznie zdjąć. Można się przyczepić do nieco chudszego niż powinien być małego Jacka, nie siedzi w gnieździe zbyt mocno. Ciekawe jak zagrałyby w porównaniu z nimi np.  Alpha lub ProAlpha na silikonach, bo rozumiem że na piankach będą ciemniejsze.