Jump to content

Kolumny aktywne za ok. 600 zl

Recommended Posts

Witam serdecznie. Jest taka sprawa, ze mam 600 zl i chce audio do kompa wymienic, bo narazie mi gra chinska wieza panasonix (nie do znalezienia model w necie) z kolumnami jakimis. Na 3 forach komputerowych zalozylem tematy, uzyskalem 2 nazwy Microlab Solo 6c i Edifier R1280DB. Na te 2 bylem zdecydowany az do jednej recenzji, w ktorej wyczytalem, ze one z bliska graja nie tak jak trzeba. Trojkat akustyczny miedzy kolumnami a sluchaczem powinien byc okolo 2 metrow, no minimum 1,5. Przy zalozeniu ze z kolumn bede korzystal na 3 sposoby - granie w fpsy przy biurku 110 cm (to odleglosci miedzy kolumnami i mna bedzie 80 c ), ogladanie filmow z lozka czy fotela odrobine dalej od biurka( to tez nie bedzie 2m i musialbym jeszcze filary pod kolumny kupic i rozstawiac wokol biurka) i sluchanie muzyki jak sobie laze po pokoju, sprzatam czy cos tam robie. No i sie wstrzymalem z kupnem tych Edifierow R1280DB , moze mi to doradzicie z powrotem albo polecicie jakies inne kolumny aktywne w moim budzecie. Karte dzwiekowa mam zintegrowana narazie, ale kupie jakas za 200-300 zl za jakies 3 tygodnie dopiero. Dodam jeszcze, ze audiofil ze mnie zaden, obce mi kwestie akustyki, rozrozniania poszczegolnych tonow czy dostrajania w equalizerze, interesuje mnie generalna poprawa w jakosci dzwiek do tego co mam bo to trzeszczy i denerwuje. Takze bede zobowiazany za pomoc. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Co do akustyki i rozmieszczania głośników pomocna może okazać się krótka lektura artykułu na blogu: Podstawy akustyki i rozmieszczania głośników. Jeśli nie zależy Panu na łączności BT ani wbudowanym przetworniku C/A jeśli zamierza Pan dokupić kartę dźwiękową to mogą Pana zainteresować np. Edifiery R1600 TIII. Ja sam posiadam głośniki Harman Kardon Soundsticks III, które muszą znajdować się na biurku o szerokości około 65 cm, ale jestem zadowolony z dźwięku. A co do grania w gry typu FPS lepiej sprawdziły by się słuchawki z dobrą przestrzennością, żeby lepiej lokalizować przeciwnika, ale to już od Pana zależy czy zdecyduje się Pan na taki wydatek lub nie. 

Mam sluchawki, ale czasami lubie 'wojne' z glosnikow uslyszec. Akurat te R1600 TIII mi sie nie podobaja, na BT srednio mi zalezy, natomist ten przetwornik to sam nie wiem, przez to chyba najlepsza jakosc audio jest ale to tylko jak karte dzwiekowa dokupie. Na pewno oczekuje, zeby kolumny z bliska tez graly w miare ok, co nie znaczy ze nie rozumiem, ze jak stworze lepszy trojkat i sie odsune to lepiej bedzie brzmiec. Po prostu konkretnie o tym modelu R1280DB wyczytalem, ze jest kaprysny w ustawianiu bo pojawialy sie niezadowolone opinie przy uzytkowaniu z bliska i ten gosc w recenzji tez to zaznaczyl, super glosniki ale trzeba pokombinowac. Nie mam pieniedzy na te stojaki narazie zeby kombinowac i ogolnie wolalbym sobie nie zagracac pokoju, wiec jak mam biurko 110 cm to zeby wystarczyl ten rozstaw miedzy kolumnami i zeby jakos to gralo. Wiec prosze albo mi powiedziec, ze te R1280DB beda jakos graly z tego bliska albo doradzic jakies inne kolumny w okolicy 600 zl, bo tyle narazie mam. Na innym forum co napisalem posta ktos napisal, ze lepiej za 800 kupic glosniki niz wydawac na karte do tej klasy sprzetu. A ja uwazam, ze chociaz jakas asus xonar dgx za 120 zl by sie przydala, bo plyte glowna mam asus p5q se/r, wiec niezbyt nowa. Specjalnie tez sie nie spiesze, ale tak do miesiaca czasu chce je kupic, za ten miesiac to bede mial z 850 zl, takze co tu zrobic? Pozdrawiam.

Nie potrafię doradzić, jakie głośniki będą dobrze grały z bliska, odpowiednie ustawienie głośników jest ważne, ale jeśli nie będzie wystarczająco miejsca to po prostu nie zagrają pełnią swoich możliwości. A jeśli nie zależy Panu na łączności BT i zamierza Pan kupić kartę dźwiękową w okolicach 200-300 zł to można zaoszczędzić 100 zł i kupić model R1280T, który będzie pozbawiony Bluetooth, a przetwornik cyfrowo analogowy będzie posiadała karta dźwiękową kupiona przez Pana w przyszłości, a chwilowo ta zintegrowana. 

Z tym odbiorem z bliska to wiadomo, ze jak sie odsune na wiecej niz 80 cm i rozstawie glosniki to bedzie lepiej ale czy sa konkretne modele kolumn ukierunkowane w stosunku zlego grania z tak bliska? Na takie mi te Edifier R1280DB zapachnialy i mnie to zaniepokoilo.A z tych glosnikow moglby Pan cos polecic? Na innym forum dali mi sporo propozycji w moim budzecie. Ja sobie dokladniej jeszcze poczytam recenzje o kazdych z nich :)

RELOOP ADM 5
ALESIS ELEVATE 5 MKII
Mackie CR4
M-AUDIO STUDIOPHILE AV42
Behringer MEDIA 40USB

Pozdrawiam.

EDIT: Przesluchalem sporo glosnikow na takim kanale youtube, najbardziej mi w tej cenie podchodza Edifier R1700BT , chociaz jeszcze mam prosbe zebys sie wypowiedzial, bo mi w nocy odpisal jeden gosciu, ze lepiej dolozyc i wybrac ktores z tych. Czy jest sens? Wtedy musialbym miesiac czekac , dolozyc do tego co mam i zrezygnowac z karty dzwiekowej.

http://allegro.pl/monitory-studyjne-krk-rp-5-g2-para-i6973919893.html

http://allegro.pl/aktywne-monitory-studyjne-resident-audio-m8-i6969929350.html

http://allegro.pl/resident-audio-m5-monitory-studyjne-kpl-szt-krk-i6699025160.html

http://allegro.pl/m-audio-bx-5-d2-aktywne-monitory-odsluchowe-para-i6948788398.html

Edited by Wrzask

Witam,

Z tego co widzę lista opiewa na popularne i budżetowe monitorki, które różnie wypadają tak w odsłuchach, jak i jakości ogólnej, niemniej mają swoją popularność pośród oszczędniejszych użytkowników. Co do R1700BT - głośniki są bardzo dobre, ale lubią sybilować, a co wymusza korekcje wbudowanym pokrętłem treble z dobrymi z tego faktu rezultatami. Są to jednak komputerowe głośniki, które nie były projektowanie do pracy w takim samym środowisku, jak monitory bliskiego pola. 

Sluchajcie, zdecydowalem ze zbieram do 1000 i potem kupie jakies pasywne plus wzmacniacz . Pisza ludzie o kolumnach tannoy m2 lub mission m32i a wzmacniaczach denon pma 860 lub yamaha ax500.  Podobno bedzie o niebo lepiej. Niemniej dzieki wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.