Jump to content

Karta dźwiękowa zewnętrzna USB + wzmacniacz słuchawkowy (do 1500zł)

Recommended Posts

WItam Wszystkich,

Obecnie mój główny zestaw to: fiio e17 alpen + k550 mk1 + głośniki edifier r1280t. Kilka lat temu dużo czasu spędzałem w pociągu więc kupiłem przenośnego dac'a. Teraz moje wymagania się nieco zmieniły i wyglądają następująco.

Jakiego Daca/wzmacniacza słuchawkowego szukam:
- sprzęt ma stać na biurku i posiadać najlepiej pokrętło do łatwego sterowania głośnością,
- do urządzenia chcę mieć w jednym czasie podłączone słuchawki i głośniki, więc musi być przełącznik do zmiany wyjścia,
- sprzęt najpewniej będzie podłączony przez USB, mam też na płycie głównej wyjście optyczne ale nie wiem jak z jego jakością,
- cena sprzętu dopasowana do innych podzespołów jednak nie ukrywam, że w przyszłości będę zmieniał słuchawki i głośniki - zakładałem, że uda się coś kupić do 1500zl (nie jest to granica nie do przejścia)

Odnośnie moich odczuć do aktualnie posiadanego zestawu:
 - denon ah-d340 (słuchawki ojca) są zdecydowanie zbyt zamknięte, za mała scena, bass może i jest ok ale przez ogólny odbiór ciężko mi się wypowiadać o nich więcej - wydają mi się mało uniwersalne.
 - k550 mk1: z fiio e17 grają dla mnie trochę lepiej niż z macbook'a (nie odczuwam jednak dużej różnicy musiałem kilka razy przesłuchać jeden utwór aby ubrać w słowa moje odczucia). Z fiio e17 bass jest mocniejszy i trochę mniej płaski niż z macbook'a - to dla mnie ok. Gitary też grają bliżej na fiio - co mi się podoba. Natomiast na fiio góra niekiedy potrafi trochę zakłuć co jest delikatnym minusem. Macbook ma natomiast jak dla mnie troszkę większą scenę, jednak przez to że wszystko z niego gra jakby z dalszej odległości ogólnie mniej mi się podoba.
Mam też wrażenie, że niekiedy dźwięki na fiio e17 + k550 się zlewają, ze sobą - ani nie mogę się wsłuchiwać dokładnie w osobne instrumenty ani też muzyka nie płynie - jest dla mnie to coś pośredniego - tak jak by wszystkie grało razem ale jednak osobno - nie dzieje się natomiast tak zawsze.

Jakich słuchawek szukam:
 - ogólnie k550 podobają mi się ale po chwili słuchania denonów mam wrażenie, że bass mógł by być mocniejszy (nie rozlazły i wolny) dalej szybki ale po prostu mocniejszy ( w ACDC thunderstruck - chce poczuć te uderzenie mocnej ;) ) ,
 - Scena jest ok - może być większa ale nie jest źle.
 - Góra niekiedy potrafi zakłuć co też bym chciał jakoś wyeliminować. 
 - chciałem zakupić hd600 lub hd650  więc nowy dac powinien się z nimi parować.

Muzyki słucham przez Tidala ostatnio w wersji Hi-Fi.

Na teraz myślę o "dr dac 3" - bo spełnia on wszystkie wymagania.
W dac'ach polecanych na "audio fanatyk" nie wiem czy te z przedziału do 2000 zł mają opcję łatwego przełączenia z słuchawek na głośniki i odwrotnie - chyba, że potrzebuję zupełnie innego rozwiązania, aby spełnić to wymaganie.

Jak by były jakieś pytania proszę pytać, chętnie dopiszę jak o czymś zapomniałem.
Pozdrawiam

Witam. 

Podzielę się trochę swoim doświadczeniem ponieważ sam zmieniłem AKG K550 mk1 na HD600, ze względu, tak jak w Pana przypadku - przeszkadzała mi ich zbyt ostra góra. Jednak co sprawdził się u mnie niekoniecznie może sprawdzić się u Pana. Zarówno HD600 jak i 650 nie zdają egzaminu przy szybkim i mocnym rockowym brzmieniu, jakie podejrzewam Pan preferuje. Pierwszy model ma za mało basu, drugi zaś jest zbyt wolny. Tak więc zamiast sugerować się internetowymi rankingami powinien Pan dokładnie określić swój gust jak i gatunek muzyczny i pod nie szukać swojego brzmienia. Może coś od Beyerdynamic lub Audio Technica?

Sam posiadając zestaw Ifi Idac2 + ican se oraz poprzez funkcje xbass mogę zmienić HD600 w basowego potwora, co przy okazji często robię słuchając podobnej muzyki. Brzmienie mojego daca również podpiąłbym pod Pański gust muzyczny (dobry bas, lepsza selektywność poszczególnych dźwięków, a przede wszystkim muzykalność), niestety nie posiada on opcji przełączania zmiany wyjścia. Taką opcje widziałem w Asus Xonar Essence ale raczej polecałbym pozostać przy dr dac 3, o ile da się go jeszcze kupić w rozsądnej cenie.

Pozdrawiam.

Hir0, dziękuję za podzielenie się swoimi przemyśleniami dotyczącymi k550, hd600 i 650- są one dla mnie bardzo pomocne.

Co do muzyki słucham wszystkiego jednak częściej muzyki szybszej i dynamicznej rock, metal, trochę popu.
Myślałem też o zakupie: Audinst HUD-mx2 jednak jak już mam wydać pieniądze wolę dołożyć i mieć sprzęt, który starczy na dłużej oraz poczuję różnicę jakościową w stosunku do e17. 

Dzisiaj jeszcze poeksperymentowałem z e17. Zmniejszyłem minimalnie tony wysokie - góra przestała być ostra ale też ją przytłumiło troszkę jakby za mocno oraz się wycofała. Próbowałem też z podbiciem basu - efekt jaki uzyskałem to faktycznie dużo basu (ale scena zrobiła się znacznie mniejsza i bas zaczął zalewać inne pasma) k550 zaczęły troszkę przypominać denony ah-d340 jednak nie o to mi chodziło. Najbardziej by mnie zadowolił efekt mocniejszej stopy od perkusji bez znacznej modyfikacji gitary basowej i bez ograniczania sceny.

Pamiętam jak lata temu bywałem na próbach zaprzyjaźnionego zespołu metalowego. Kiedy zaczynali grać, aż uśmiech pojawiał się na twarzy. Kiedy k550 grają na fiio to dużo więcej jest uśmiechu niż jak grają z macbooka ale jeszcze dużo brakuje :)

Pozdrawiam

Edited by Adam Bartkowiak

Moim lekarstwem na zbyt ostrą górę w K550 było podbijanie dźwięku do formatu dsd, który to w pewnym stopniu wygładzał cały przekaz. Trochę żałuję że nie mogę ich już przetestować na brzmieniu lampowym, prawdopodobnie efekt byłby zadowalający. K550 to naprawdę dobre słuchawki i gdyby nie moja audio choroba to spokojnie mogłyby zostać ze mną na całe życie. Każde słuchawki mają swoje wady, nawet te ze grube tysiące i póki sprzęt sprawia nam przyjemność oraz wywołuje uśmiech, to radzę się go trzymać i zaakceptować jego wady. Można też zwrócić uwagę na wersję MK2 która ma więcej basu.

Zaś jeżeli tak jak Pan napisał, muzyka z e17 zlewa się w całość to definitywnie przyszła pora na zmianę daca i nie ma co tu się bawić w wygodę, tylko trzeba podpinać kable ręcznie i zainwestować w coś co zagra odpowiednio do swojej ceny. Moją propozycją jest Aune X1S lub Aune T1 jeżeli interesuję Pana brzmienie lampowe. Obszerne recenzje jak wiadomo można znaleźć na Audiofanatyku, zawsze istnieje też dwutygodniowy zwrot towaru zakupionego przez internet. Powodzenia :).

Dziękuję za kolejną dawkę informacji. Chwilę zajęło mi doczytanie o proponowanych przez Pana rozwiązaniach - dlatego odpisuję dopiero teraz.

Przeczytałem zarówno recenzje X1S jak i T1 SE (MK3). Jeżeli chodzi o lampy moje doświadczenie w tym temacie jest zerowe - nie wiem czemu ale lampy kojarzą mi się z cichymi szumami, przeskokami i strzelaniami w tle, co może być absolutną nie prawdą (proszę mnie wyprowadzić z błędu jeżeli się mylę) - dlatego mam przeczucie, że nie we wszystkich gatunkach muzycznych (szczególnie nowoczesnych) lampa się sprawdzi.

Co do Aune X1S zaniepokoił mnie jeden komentarz, mówiący o tym, że: Aune X1S to nie koniecznie progres w stosunku do o połowę tańszego AIM SC808. Sprawia to, że automatycznie zaczynam się zastanawiać czy X1S będzie zauważalną różnicą w stosunku do e17 czy np. tylko delikatna poprawa.

Sprawiło to, że jestem teraz na etapie czytania o trochę droższych urządzeniach tak aby być w pełni przekonanym do zakupu - bo to jest dla mnie najważniejsze. Niestety czytanie o kolejnych urządzeniach wprowadza do mojej głowy co raz to większe zamieszanie.

Dziękuję też za stwierdzenie: "nie ma co tu się bawić w wygodę, tylko trzeba podpinać kabel ręcznie" - przemyślałem temat i dopinanie kabla od słuchawek nie jest problematyczne (więc nie musi być przełącznika słuchawki/głośniki) - natomiast bardzo problematyczne jest odpinanie słuchawek i wpinanie w te same gniazdo głośników! Niekiedy przewód od głośników leży na podłodze i można o niego nadepnąć co powoduje "buczenie".

Jeżeli ktoś ma jakieś propozycje w jakim kierunku powinienem szukać źródła+wzmacniacza to proszę bardzo o podpowiedzi.

Pozdrawiam.

Witam.

Wtrącając się troszkę do dyskusji, może uda mi się nieco rozjaśnić sytuację.

Ze wszystkich zjawisk które Pan wymienił, przeskoki mogą występować co najwyżej w przypadku problemów z komunikacją DACa z komputerem lub nadajnikiem, natomiast trzaski w tle to oznaka problemów technicznych: uszkodzeń lub bardzo mocnego zużycia się komponentów. Szumy natomiast owszem - mniej lub bardziej jest to element towarzyszący lampom, ale czasami wlicza się to na poczet plusów lub pobocznych ich typowo analogowego stylu grania. 

SC808 to urządzenie trochę niewdzięczne, ale mający ogromny potencjał. Po wymianie wzmacniaczy operacyjnych jest w stanie przebić jakościowo X1S, zrównując się z nim kosztem całkowitym. Wymaga to zarówno wprawy przy instalacji, jak i często miejsca w obudowie. Niesie to ze sobą również konieczność posiadania komputera stacjonarnego i komponentów lepszej klasy, które nie generują zbyt mocnego pola elektromagnetycznego. Choć karta ma na sobie zabezpieczenia przeciwko ich wpływowi, nie da się do końca wyeliminować wszystkiego. X1S, jak również inne DACi USB lepszej klasy, dają w tym miejscu przewagę, bo są w dużej mierze separowane od takich zakłóceń. Przy dwóch egzemplarzach SC808 jakie posiadam, jeden wyposażony jest w parę wzmacniaczy Bursona z serii V5, drugi zaś z racji konieczności utrzymania maksymalnie niskiego profilu i zachowania pokrywy EMI posiada komplet trzech układów V5i. Są one aluminiowe, a więc dodatkowo chronione przed zakłóceniami. Jeśli ktoś korzysta jednocześnie z głośników i słuchawek, moim zdaniem komplet V5i na sekcji I/V oraz buforze słuchawkowym zamyka mu temat na bardzo, bardzo długo.

Co do kwestii wygody, można dokupić do SC808 dobrej jakości konfekcjonowany przedłużacz i położyć go sobie na stole, ale niestety nie będzie miał on potencjometru. Taką rolę przejmuje wtedy np. klawiatura z przyciskami multimedialnymi. To kolejna przewaga urządzeń pokroju X1S, jak również taka, że w przeciwieństwie do kart dźwiękowych, nie potrzebują one do pracy sterowników innych, niż wbudowane w Windows lub dostarczane przez producenta układu USB (w tym wypadku XMOS). X1S lepiej radzi sobie też ze słuchawkami wydajnymi, jako że efekt tłumienia (damping factor) jest tam minimalny. 

Pozdrawiam.

Napisał Pan, że sprzęt ma stać na biurku więc nie brałem SC808 pod uwagę. Brzmienie lampy to coś co trzeba samemu przesłuchać i wyrobić sobie opinie, do czego gorąco zachęcam. Tranzystorowy dźwięk jest szybszy, dokładniejszy ale niestety ma w sobie coś sztucznego, coś co sprawia, że po paru godzinach słuchania czuję niepokój i oglądam się za siebie ;). Brzmienie lampy jest żywsze, bardziej naturalne - ma w sobie "dusze". Dla jednych będzie to pogorszenie parametrów technicznych dźwięku, inni nie będą słyszeć różnicy - więc kupią Dosie i nie będą przepłacać. Dla mnie jest to esencja muzykalności, osobiście nie wyobrażam sobie słuchania muzyki w inny sposób.

Nie mam wielkiego doświadczenia w lampach, cała przygoda dopiero przede mną. Na chwilę obecną posiadam bufor lampowy Ifi itube2 i mogę się o nim wypowiadać w samych superlatywach. Jest to lampowe brzmienia ale bez żadnych lampowych wad które Pan wymienił. Dźwięk jest bardzo neutralny, pozbawiony szumów czy innych dźwięków. Pracując w trybie standard praktycznie tylko wygładza i dociąża brzmienie w taki sposób, że większość ludzi niezaznajomionych z lampami w ogóle nie będzie świadoma, że słucha lampy. Poza tym jest też tryb push-pull który idealnie wpasowuje się w preferowane przez Pana brzmienie, tzn. dźwięk wciąż pozostaje bardzo dynamiczny, sopranowy, atakujący tak, że ciarki mogą przejść :). No i na koniec mój ulubiony który zagościł u mnie na stałe - Set, gdzie góra przekazu jest łagodniejsza, a samo brzmienie odrobinę cieplejsze i bardziej emocjonalne. 

Przez kilka dobrych lat posiadałem kartę dźwiękową Asus xonar d2 którą to można porównać do podstawowego SC808. Był to poprawny, dobry jakościowo dźwięk. Jednak patrząc przez te wszystkie lata słuchania muzyki, był to dźwięk który nie potrafił porwać rytmem brzmienia, nie sprawiał, że momentalnie zaczynała tupać stopa, o gęsiej skórce można było zapomnieć. To zmienił dopiero zakup Idaca2 który pokazał mi, że sprzęt audio nie musi grać wciąż takim samym schematycznym i nudnym dźwiękiem. Poza tym jego brzmienie ma w sobie coś z brzmienia lampy, jest bardziej wygładzone od innych przetworników z podobnej półki cenowej.

Tak jak wcześniej pisałem, co sprawdziło się u mnie niekoniecznie będzie sprawdzać się u Pana, więc moją propozycją jest zebranie odpowiedniej gotówki np. 2 tys złotych i podjechanie do jakiegoś większego salonu audio w celu przesłuchania paru daców. Na pewno będzie Pan w stanie wybrać coś dla siebie, a jak już zdecyduję się Pan kiedyś na lampę to zachęcam żeby jednym z pierwszych przesłuchanych utworów było coś podobnego :):

https://www.youtube.com/watch?v=O81OhYyjsX8

EvilKillaruna - dziękuje za sprostowanie mojego wyobrażenia o lampach i opis możliwości SC808.

Hir0 - o SC808 pisałem w kontekście tego, że jeżeli cena SC808 jest podobna do FiiO e17, a pomiędzy SC808 a X1S nie ma odczuwalnej różnicy - to może i pomiędzy moim FiiO e17 i X1S nie będzie odczuwalnej różnicy. Cały czas pozostaje w mocy to, że karta powinna być zewnętrzna, ponieważ aktualnie mój PC posiada dużą obudowę, jednak wielce prawdopodobne jest to że kolejny komputer stacjonarny będzie w znacznie mniejszej obudowie. 

Co do Ifi itube2 - rozumiem ze jest to urządzenie podłączane pomiędzy DACiem, a wzmacniaczem (wzmacniacz słuchawkowy składa się często z przedwzmacniacza i końcówki mocy - tak czytałem), które modyfikuje dźwięk. Niestety moja ograniczona wiedza w tematach audio nie pozwala zrozumieć/docenić sensu istnienia wszystkich elementów, które składają się na kompletny tor - koniec końców przedwzmacniacz modyfikuje prąd idący z DACa do wzmacniacza - doczytam co właściwie przedwzmacniacz robi z sygnałem.

Czytałem kolejne recenzje (również droższych) urządzeń, aż w końcu trafiłem na artykuł do porównywania jakości audio 160/320/bezstratny (oto link):
https://www.theverge.com/2017/4/5/15168340/lossless-audio-music-compression-test-spotify-hi-fi-tidal

Ogólnie ma mój słuch z obecnie posiadanym sprzętem różnicy nie odczuwam (może minimalną) - słuchałem na Macu na przeglądarce Chrom.

Z tego względu zaczynam się zastanawiać czy w ogóle potrzebny mi lepszy sprzęt. Chyba, że sytuacja wygląda odwrotnie - jakość obecnie posiadanego sprzętu nie pozwala mi dostrzec różnicy między słabszymi i lepszymi nagraniami. 

--------------------------

Sprawdziłem teraz jeszcze k550 na karcie zintegrowanej z PC. I efekt jest taki, ze różnica pomiędzy e17, a integrą PC nie jest tez znaczna - na e17 wokal jest bliżej i niskie tony są bardziej kontrolowane - rozpoznaje czy słuchawki są podpięte bezpośrednio do PC czy do e17. Po kupieniu e17 porównywałem jak gra PC vs e17 na słuchawkach Philips SHP2000, tam różnica była znaczna - na pewno dużo bardziej odczuwalna niż przy k550. Zaczynam mieć wrażenie, że przy k550 w sumie nie ma większego wrażenia z czego grają i jakiej jakości jest źródło :)

Zaczynamy wchodzić na dość niebezpieczne rejony tzn. co Pan może usłyszeć, a czego nie :). Każdy ma własny słuch i kieruje się własnym rozsądkiem finansowym, tak więc nie potrafię napisać Panu, że X1s zagra o wile lepiej od e17 i na pewno usłyszy Pan różnice. Takie informacje zdobędzie Pan słuchając obu urządzeń i kalkulując czy zmiana dźwięku warta jest tych pieniędzy. K550 są mniej wrażliwe na źródło niż większość słuchawek, jednak pomimo to potrafiłem usłyszeć wyraźną różnice między realtekiem, Asus Xonar d2, Fiio x1 czy Idac2.

Pisałem o Itube2 w celu podzielenia się swoim lampowym doświadczeniem, nie żeby polecić sprzęt. Tak jak Pan napisał, jest to bufor/przedwzmacniacz który wchodzi w tor między daciem, a wzmacniaczem.

Wciąż trzymam się swojego zdania, że jak już zmieniać sprzęt to na coś w rodzaju Aune X1S lub Aune T1, droższe przetworniki są w mojej opinii zbędne do tych słuchawek.

• Upvote 1

Udało mi się dzisiaj odwiedzić sklep audio i po przedstawieniu swoich wymagań Panowie zaproponowali mi X1S z zaznaczeniem, ze przy np. hd600 czy hd650 lub innych bardziej wymagających słuchawkach nie obędzie się bez wzmacniacza (jednocześnie trochę je [hd600 i 650] odradzili ze względu, że może mi brakować w 600 dołu, a 650 do szybkiej muzyki średnio się nadają). Zaproponowali ze warto żebym przesłuchał np. AudioTechnica M70X lub Neo. Niestety nie mieli na miejscu dzisiaj s6 do odsłuchania dlatego najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu mam się tam wybrać w następujących celach.

Sprawdzenie DACków:
 - X1S,
 - X1S + X7S, (s6 dla nich lepiej gra niż X1S + X7S),
 - S6,
 - T1

+ potestowanie słuchawek

Dodatkowo jest też opcja zabrania sprzętu do domu na kilka dni aby w warunkach domowych dokonać finalnej decyzji. Więc w najbliższych dniach powinienem zyskać pełno nowych doświadczeń w tematyce audio i w końcu wybrać sprzęt na kolejne lata. Super się cieszę z tego powodu - na pewno podzielę się wrażeniami po przeprowadzonych odsłuchach. 

Pozdrawiam Serdecznie oraz bardzo dziękuję wszystkim tym, który wypowiedzieli się w temacie do tej pory i doradzali oraz nakierowywali.

• Upvote 2

• 3 weeks later...

Nowe pady do k550 + s6 do testów:
I stało się. Zmieniłem stare zniszczone pady w k550 na nowe z firmy brainwavz (skajowe). Słuchawki dostały trochę więcej basu i ogólnie barwa na plus. Nie wiem czy to wina konkretnie tych padów czy gdybym wymienił je na nowe z AKG efekt nie był by podobny. 
Co do samego odsłuchu to ciężko było mi ocenić cokolwiek w sklepie bo po zmianie padów słuchawki zaczęły inaczej grać więc zabrałem sprzęt do domu.

Mam w domu teraz s6 i gra równiej niż mój aktualny zestaw, wszystko jest trochę bardziej poukładane, bas jest minimalnie bardziej pełen, scena na boki ma więcej warstw/planów natomiast mam wrażenie, że w stosunku do e17 scena w głębokości jest mniejsza. 

Plusy:
Więc z jednej strony jest ok. Nie ukrywam jednak, że po takim wydatku spodziewałem się więcej - z drugiej strony mam słuchawki, które są mało wymagające więc niewiele im trzeba do szczęścia. Zakładam, że z bardziej wymagającymi słuchawkami różnica by była dużo większa. W sklepie do s6 zostały podpięte lepszej klasy słuchawki w celu przetestowania złącza jack i zbalansowanego dało się odczuć różnice ze zbalansowane daje jakby więcej detali i ogólnie wrażenia były lepsze - ciężko mi wskazać konkretnie co było lepsze. Po prostu przesłuchałem utwór 2 razy i za pierwszym razem zrobił na mnie lepsze wrażenia. Za pierwszym razem słuchałem utworu na złączu zbalansowanym.

Minusy:
Z drugiej jednak strony cały czas czuję nienaturalność wokali. Mam wrażenie, że dotyczy to szczególnie "sz, cz, s, ś, ć, dź". Najprostszym przykładem może być  "Kolorowy Wiatr" Edyty Górniak - tutaj szczególnie mocno rzuca się to w uszy już w pierwszych zdaniach :) I mam wrażenie, że to nie jest wina ani maca, ani e17 czy s6 - to chyba tak k550 grają. Bo na słuchawkach za 60zł ten problem nie występuje. Wszystko innego oczywiście na słuchawkach za 60zł jest gorsze (grają one bardzo blisko ale mimo tego dźwięk jest bardzo, ale to bardzo tłumiony i bez detali - taki kartonowy-drewniany dźwięk).. Może właśnie duża jasność i szerokość sceny powoduje opisywane problemy w k550.. A może powodem jest to, że "Kolorowy Wiatr" jest słabo zrealizowany i słuchawki to pokazują ? Dodam jeszcze, że im głośniej słucham to problem się nasila - głośność 40 na s6 to dla mnie cicho, około 55 - 65 (zależnie od utworu) jest jak dla mnie w miarę głośno ale tak lubię słuchać - wtedy zaczynam czuć muzykę.

Podsumowanie:
Troszkę jestem w kropce bo jedna z rzeczy, która mocno mi przeszkadza w słuchawkach została (nienaturalne wokale i mocno akcentowane "ś", "dź" aż nieprzyjemnie tego się słucha). Z drugiej strony ogólna jakość dźwięku jest ok, wygląd, wykonanie i funkcjonalność też zadowalają.

Jutro kolejny dzień testów i zobaczę co mi z niego wyjdzie. 
Zastanawiam się jeszcze czy powodem nie jest sama konstrukcja słuchawek zamkniętych, że mocniej zaakcentowane głoski nie mają gdzie uciekać i zbyt mocno wpadają w ucho. O tyle ile dla perksji jest to naturalne to dla wokali już raczej nie - ale to tylko taka moja hipoteza, która nie koniecznie może być prawdziwa.

Pozdrawiam
-----------
Doszedłem do wniosku, że to nie tylko sprawa "szy" i "czy" ale wokalu np. w "Hello Adele" wokal w refrenie jest bliski i emocjonalny ale zaczyna uciekać w "skrzeczenie" - jakby wychodzić po za skale, nieprzyjemne odczucie (słuchałem na głośności 50). Chyba, ze tutaj realizacja kuleje - bo trochę dziwne, że zwrotki, które są mówione (spokojne) i refren, który jest wręcz wykrzykiwany pełnymi płucami mają podobną głośność.. A może to jednak słuchawki tworzą takie wrażenie.. Nie wiem.

Przykro mi to pisać ale tak się dzieję jak połączymy dwa bardzo neutralne style grania które studyjnie podchodzą do dźwięku, a przy tym nie łapią synergii. Sam jestem niesamowicie czuły na wszystkie ostre dźwięki i w moim zestawie czasem pojawi się syczące "S", jednak bardziej jest to winna nagrania piosenki niż mojego sprzętu. Jestem również zdania, że dźwięk z pcta, posiada na tyle szumów własnych, że sam jest w stanie dodać znaczną ilość tych ostrości. Nie wiem czy używa Pan Fidelizera, jak nie to warto spróbować. Może chociaż odrobinę wygładzi brzmienie:

http://www.fidelizer-audio.com/

Dodam również, że winna może leżeć ze strony bardzo słabej listwy zasilającej. Chociaż podobny efekt ostrego dźwięku uzyskałem na dość drogiej listwie Taga Harmony PF 1000 i byłem zmuszoną ja oddać. Po wielu testach okazało się, że czasami najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze i po odsunięciu szafy oraz podłączeniu trzech z moich urządzeń prosto do gniazdka zasilającego uzyskałem przy tym znaczącą poprawę dźwięku. Stał się on mniej ostry bardziej energiczny i żywy, dynamika wróciła na swoje miejsce. W moim przypadku każda listwa do tysiąca złotych po prostu ją zabijała, a LCD2 które to posiadam zyskały na tym bardzo dużo.

Moje rozwiązanie w przypadku kiedy nic nie pomoże? Niestety zmiana toru audio, jeżeli nie jest Pan w stanie oddać już S6 to warto pomyśleć nad nowymi słuchawkami i bardzo dokładnie je przetestować przed zakupem.

Aktualnie odtwarzam dźwięk z Maca więc fidelizer-audio nie mam jak sprawdzić. Docelowo nowa integra ma być podłączona do Maca i do PC w jednym czasie + do głośników i słuchawek. Niestety nie dokupiłem jeszcze kabla integra<->PC (optyczny/toslink) więc słucham przez usb z MACa. Dźwięk do integry jest przesyłany cyfrowo więc nie ma mowy o powstawaniu zniekształceń podczas przesyłania.

W/w opisane brzmienie nie jest raczej winą zasilania bo z e17 (posiada akumulator) wokale też wpadają w "skrzeczenie" - efekt jest bardzo podobny jak na s6, może trochę mocniejszy. Na chwile obecną nie rozumiem też jak listwa zasilająca miała by mieć wpływ na jakość dźwięku - tym bardziej, że kable najgorszej jakości jakie mam w mieszkaniu najpewniej są w ścianach. Na logikę nie rozumiem jaki wpływ może mieć listwa na jakość dźwięku (pomijam oczywiście listwy za 5 zł, z ultra cieniutkimi kablami, które mogą się przepalić jak podepnie się do nich coś więcej niż ładowarkę USB)

Na tą chwilę wydaje mi się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zrobienie kroku wstecz i zwrócenie S6 bo mam taką możliwość i potestowanie innych słuchawek.

S6 zwraca uwagę na inne smaczki i detal niż e17 co jest jak najbardziej na plus (zaczynam to wychwytywać dopiero), jednak wcześniej opisane odczucia z wokalami są jedną z największych wad obecnie posiadanego zestawu i S6 nie rozwiązuje tego problemu. Muszę tutaj zaznaczyć, że funkcjonalność s6 robi na mnie duże wrażenie oraz to, że podpięcie s6 pod głośniki Edifier R1280T modyfikuje ich brzmienie bardzo na plus w porównaniu do e17.

Proszę mieć na uwadze, że wszystko co opisuje jest wywnioskowane po 1 dniu słuchania sprzętu oraz to, że nie jestem specjalistą jeżeli chodzi o świat audio - ledwie zaczynam w nim raczkować.

Właśnie przy takich złych instalacjach elektrycznych w stanie jest pomóc listwa, która filtruję i wycisza słyszalny szum mogący odbić się np. na ostrości dźwięku. Nie chce tutaj zagłębiać się w temat ponieważ w Pańskim przypadku problemu trzeba szukać jak podejrzewam w samym sprzęcie.

Tak więc, jeżeli problem był obecny od zawsze i pojawia się nawet na zasilaniu bateryjnym to mówi samo za siebie - winne są słuchawki. Dlatego proponuję wrócić do salonu audio i poprosić o możliwość dłuższego odsłuchu na większej ilości sprzętów. Polecam również wziąć ze sobą zupełnie nowa składankę zawierającą źle nagrane utwory. Łatwiej to pokaże bardziej muzykalny i znośny setup. Jeżeli podczas odsłuchów coś nam nie pasuję, to nie ma co się oszukiwać i liczyć na samonaprawę tylko szukać i szukać dalej. 

Udało mi się skompletować kolejny zestaw:

Aune X1S (kupione) + Meze 99 classic (na przesłuchanie). Dac + słuchawki w cenie Aune s6 :)

Oto to co czuję w odniesieniu do k550.
Właśnie dla testu podpiąłem Meze do PC do integry - no i grają, a różnica w porównaniu do X1S jest duża/bardzo duża. Dalej podtrzymuje zdanie, że dla k550 różnica jest niewielka (oczywiście w moim odczuciu).
Co do samych słuchawek Meze w porównaniu do k550. W Meze scena jest mniejsza - kameralna (ale nie mała - k550 po prostu mają największą scenę, ze wszystkich słuchawek jakie słuchałem do tej pory). Meze dają dużo więcej basu, ale pomimo dużej ilości basu słuchawki wydają mi się jasne (na pewno nie ciemne - słuchałem chwilę audeze LCD-3 i audeze'y dla mnie były ciemne). Niekiedy w moim odczuciu w Meze jest za dużo basu, który może przykryć detale - słychać je ale trzeba się wsłuchać. Sama jakość dźwięku na Meze jak dla mnie jest lepsza. 

Czego mi brakuje w Meze + X1S. Większej ilości detali, nie chodzi o to, że basu jest za dużo (co prawda mogło by być go trochę mniej) bardziej chodzi o to, żeby bardziej wyeksponować detale. Scena też by mogła być większa nie musi być jak w k550 ale jak by byłą trochę większa to na plus i zastanawiam się teraz:
Czy jak by zamiast X1S wybrać S6 + dokupić do Meze kabelek zbalansowany i podłączyć je przez złącze zbalansowane czy nie dostanę właśnie takiego efektu jaki będzie mnie satysfakcjonował. Dodatkowo z s6 bym mógł potem dalej eksperymentować, ze słuchawkami lepszej jakości (złącza by mnie nie ograniczały jak w X1S), aż do chwili gdy nie postanowię, że to co mam już mi nie wystarcza i zabawa zacznie się od nowa. 

Jedynym minusem nie do przeskoczenia w Meze jest chyba to, że pady w słuchawkach mogły by być nieco większe (oczywiście jak dla mnie ale mogę z tym żyć).

EDIT: Na słuchawkach Meze w znacznym stopniu są ograniczone przeszkadzające literki S, SZ, DŹ itp - też są jeszcze trochę syczące ale efekt jest dużo lepszy(!) niż w k550. Nie wiem czy to dalej słuchawki czy może tak X1S gra - tego nie jestem w stanie w 100% potwierdzić. Wydaje mi się natomiast (pisze z pamięci), że na s6 "Esy" były mniej szeleszczące niż na X1S na k550 - nie mam jednak 100% pewności muszę przesłuchać S6 jeszcze raz.

• Upvote 1

• 3 weeks later...

Jakoś przegapiłem odpowiedź więc piszę dopiero teraz ;), Maze Classic czy Neo to bardzo dobre słuchawki, nie typowo audiofilskie ale dające po prostu przyjemność ze słuchania muzyki. Podobno bardzo fajnie sprawdzają się w grach.

Pójście w kabel zbalansowany powinno dać lepszą separacje nie zaś więcej detali. Sensowny upgrade Maze Classic to jakieś 2-2,5 tyś złotych, a wraz z S6 to będzie jakieś 5 tysięcy złotych. Pytanie brzmi ile jest Pan w stanie wydać pieniędzy? Mógłbym polecić jakiś setup w tej kwocie ale widzę, że trafił Pan na bardzo przyjacielsko nastawiony salon audio który daję wolną wole kombinowania. Na Pana miejscu sam bym pozamawiał wszystko co mają i zamieszkał tam na jakiś czas ;).

Z ciekawości podpytam się o LCD3, słuchał je Pan na S6 czy jakiś innym sprzęcie?