Jump to content

Recommended Posts

Witam. Zakupiłem dziś słuchawki AKG, a od kilku miesięcy kartę AIM SC808 z wymienionymi opampami na 2x  LME49720NA + bufor LM6172IN i jestem zadowolony z odsłuchu. Mam pytanie, czy opłaca się jeszcze kombinować z opampami? Na przykład wymienić bufor na MUSES8820 lub LM4562NA. Dźwięk mi się podoba, ale denerwuje mnie trochę bliska średnica i minimalnie za mało basu. Uprzedzając wszelkie pytania, próbowałem bawić się equalizerem, ale nawet najmniejsze zmiany szczególnie niskich tonów psują wszystko, m.in. wysokie tony. 

Niby jesteś zadowolony, ale jednak coś cię denerwuje. Czyli nie jesteś zadowolony. Zmień końcowy element toru (czyli słuchawki ) - tylko sam nie wiesz czego chcesz. Bliska średnica i jednocześnie rozległa scena jest tylko w pieśniach ************ udających Słowackiego recenzentów.

Edited by Audiofanatyk
Na takie słownictwo nie ma miejsca na tym forum. Bardzo proszę abyśmy trzymali pewne standardy.

Nie wiedziałem jak to ubrać w słowa. Wokale słychać za blisko, czasem są nawet za głośno. Słuchawek nie zmienię bo i tak od starych superlux grają o wiele lepiej. Myślę czy nie można czegoś ulepszyć opampami. 

Ze wzmacniaczami operacyjnymi problem jest zazwyczaj taki, że odsłuchy odbywają się w interwałach koniecznych do zmiany kości i ponownej instalacji karty w komputerze. Do tego również skala usłyszanych zmian zależna jest od sprzętu i zdolności do ich wychwycenia przez samego użytkownika. Dlatego też często powstaje trochę mylne przekonanie, że wzmacniacze operacyjne są lekarstwem na wszelkie zło, a zmiany będą słyszalne od razu niczym dzień i noc. 

Wzmacniacze operacyjne pełnią rolę wykończeniową: odpowiednio dobrane poprawiają jakość ogólną odsłuchu oraz nadają mu odpowiedniego posmaku. Nie naprawą źle grających słuchawek lub takich, które nie trafiają w gust. W Pana przypadku owszem można próbować obu wymienionych buforów, ale jeśli nie dadzą one Panu pożądanego efektu, nie będzie raczej sensu pchać się w dalsze koszta. Być może na innym źródle (np. Shanlingu M2s) efekty byłyby ciekawsze, bowiem gra on dokładnie tak jak Pan opisuje w zakresie oczekiwań, ale jest to tylko moje gdybanie. 

Tak na marginesie, korektory programowe działają na nieco innej zasadzie. Niech Pan spróbuje odwrotnej equalizacji, tj. nie ruszać basu, a redukować wszystko pozostałe. Sprzęt będzie grał ciszej, ale bez efektu aktywnej redukcji clippingu. 

Dziękuję za odpowiedź. Muszę jeszcze posłuchać parę godzin muzyki z tych słuchawek bez zmieniania niczego, co najwyżej w equalizerze, jak Pan wspomniał. Może muszą się "wygrzać" lub trzeba się przyzwyczaić po prostu. Z opampami a dokłądnie z MUSES jest problem, ponieważ jest trudno dostępny. 

Najlepiej słychać zmianę OPA kiedy przechodzimy z lepszego na gorszy jakościowo.
Wtedy jest wszystko jasne.
W drugą stronę (z gorszego na lepszego) przyrost może z początku wydawać się pozorny, aż do momentu jak wrócimy na kość gorszą.

Ot taka oczywista ciekawostka,
w szczególności dla "fahofcuf" co to na forach piszą: "Panie... ale OPA nie gra".

Edited by Blondie
  • Upvote 1