Jump to content

AKG K550 MKII + AIM SC808 - jakie opampy?


Recommended Posts

Witam. Zakupiłem dziś słuchawki AKG, a od kilku miesięcy kartę AIM SC808 z wymienionymi opampami na 2x  LME49720NA + bufor LM6172IN i jestem zadowolony z odsłuchu. Mam pytanie, czy opłaca się jeszcze kombinować z opampami? Na przykład wymienić bufor na MUSES8820 lub LM4562NA. Dźwięk mi się podoba, ale denerwuje mnie trochę bliska średnica i minimalnie za mało basu. Uprzedzając wszelkie pytania, próbowałem bawić się equalizerem, ale nawet najmniejsze zmiany szczególnie niskich tonów psują wszystko, m.in. wysokie tony. 

Link to comment
Share on other sites

Niby jesteś zadowolony, ale jednak coś cię denerwuje. Czyli nie jesteś zadowolony. Zmień końcowy element toru (czyli słuchawki ) - tylko sam nie wiesz czego chcesz. Bliska średnica i jednocześnie rozległa scena jest tylko w pieśniach ************ udających Słowackiego recenzentów.

Edited by Audiofanatyk
Na takie słownictwo nie ma miejsca na tym forum. Bardzo proszę abyśmy trzymali pewne standardy.
Link to comment
Share on other sites

Ze wzmacniaczami operacyjnymi problem jest zazwyczaj taki, że odsłuchy odbywają się w interwałach koniecznych do zmiany kości i ponownej instalacji karty w komputerze. Do tego również skala usłyszanych zmian zależna jest od sprzętu i zdolności do ich wychwycenia przez samego użytkownika. Dlatego też często powstaje trochę mylne przekonanie, że wzmacniacze operacyjne są lekarstwem na wszelkie zło, a zmiany będą słyszalne od razu niczym dzień i noc. 

Wzmacniacze operacyjne pełnią rolę wykończeniową: odpowiednio dobrane poprawiają jakość ogólną odsłuchu oraz nadają mu odpowiedniego posmaku. Nie naprawą źle grających słuchawek lub takich, które nie trafiają w gust. W Pana przypadku owszem można próbować obu wymienionych buforów, ale jeśli nie dadzą one Panu pożądanego efektu, nie będzie raczej sensu pchać się w dalsze koszta. Być może na innym źródle (np. Shanlingu M2s) efekty byłyby ciekawsze, bowiem gra on dokładnie tak jak Pan opisuje w zakresie oczekiwań, ale jest to tylko moje gdybanie. 

Tak na marginesie, korektory programowe działają na nieco innej zasadzie. Niech Pan spróbuje odwrotnej equalizacji, tj. nie ruszać basu, a redukować wszystko pozostałe. Sprzęt będzie grał ciszej, ale bez efektu aktywnej redukcji clippingu. 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Muszę jeszcze posłuchać parę godzin muzyki z tych słuchawek bez zmieniania niczego, co najwyżej w equalizerze, jak Pan wspomniał. Może muszą się "wygrzać" lub trzeba się przyzwyczaić po prostu. Z opampami a dokłądnie z MUSES jest problem, ponieważ jest trudno dostępny. 

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej słychać zmianę OPA kiedy przechodzimy z lepszego na gorszy jakościowo.
Wtedy jest wszystko jasne.
W drugą stronę (z gorszego na lepszego) przyrost może z początku wydawać się pozorny, aż do momentu jak wrócimy na kość gorszą.

Ot taka oczywista ciekawostka,
w szczególności dla "fahofcuf" co to na forach piszą: "Panie... ale OPA nie gra".

Edited by Blondie
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...