Jump to content

Recommended Posts

Witam,

Po ostatnich przegranych meczach czas powrócić do muzyki. I tak powracam do poszukiwań towarzysza do ciepłych i ciemnawych słuchawek.

Aktualnie mam Aune X1S, Aune X7S, Bursona Soloist SL MK2. Całość posiadanego sprzętu dobrze lub bardzo dobrze zgrywa się ze wszystkimi słuchawkami, jednak w tych ciemniejszych/cieplejszych brakuje mi głównie doświetlenia góry i jej dłuższego wybrzmiewania.

Najlepiej aby sprzęt (DAC lub integra lub wzmacniacz) oprócz doświetlonej czy zaakcentowanej góry był szybki, ukazywał sporo detali i stał po zimniejszej/sterylniejszej stronie mocy. Może być suchawy. Lubię bezpośrednie, intymne i średnicowe granie dlatego nie chciałabym aby oddalał wokal. Bas – z chęcią aby nie był podkreślony a właśnie szybki.

Bardziej skłaniam się w stronę DACa/integry z uwagi na to, że dałoby mi to sumarycznie więcej możliwości uzyskania różnego brzmienia. Choć wizja mocnego wzmacniacza też jest kusząca.

Wzmacniacz - z uwagi na wysokie wymagania prądowe i napięciowe słuchawek (vintage AKG) winien mieć sporo mocy i wysokie napięcie/regulowany gain, plusem byłoby wyjście zbalansowane. Jeśli nie, to możliwość działania jako pre – wtedy będzie głównie pracował przed X7s.

Budżet aktualnie do 2tyś a za jakiś czas powinno udać się do 3tyś. Sprzęt może być używany lub nowy do kupienia w Polsce lub zagranicą.

Wstępnie wytypowane zostały przeze mnie różne Matrixy:

Matrix Mini-I Pro

Matrix Quattro II

Matrix HPA-2C

Matrix M-STAGE HPA-3B/U

Ciekawa jestem porównania powyższego sprzętu między sobą pod kątem brzmienia.

Ale tak najchętniej to dowiedziałabym się czy udało się któryś z nich sparować z cieplejszymi/ciemniejszymi vintage AKG? I ewentualnie jak takie połączenie wypadło? Akurat Matrixy są niestety w większości na zamówienie – stąd mój research.

A może znajdują się na rynku jeszcze jakieś inne alternatywne sprzęty warte uwagi o powyższej charakterystyce/dobrze zgrywające się z takimi słuchawkami? Jeśli nieco przekraczają budżet to i tak poprosiłabym o informację - mogę poczekać na jakąś okazję. Podoba mi się to co mam więc nie śpieszę się z zakupem.

Z tego co słuchałam do tej pory najbliższe ideałowi były Aune s6 i starsza wersja Bursona Soloista SL. Bardziej jednak od S6 podobała mi się X1s i stąd zakup tej ostatniej (X1s bardziej bezpośrednia i hm, rysująca dźwięk o mocniej zaznaczonych konturach, choć we wszystkich innych aspektach słabsza). Starszy  Burson bardzo mi się podobał i byłby idealny gdyby nie dziwaczny wokal.

Źródło to laptop więc niestety wewnętrznej karty dźwiękowej nie podłączę.

Trochę się rozpisałam ale mam nadzieje, że mimo późnej pory ma to jakiś sens.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam/dobranoc.

Witam,

Tak, ma sporo sensu, także z podanych urządzeń definitywnie Quattro II oraz HPA-3B powinny zwrócić uwagę. Byłoby jednak bardzo wskazane, gdyby podał Pan dokładnie o jaki model vintage AKG chodzi. Nie wszystkie grają tak samo i bardzo rzadko można natrafić na analogie między dwoma modelami.

Również pozdrawiam.

Edited by EvilKillaruna

Dziękuję bardzo za wiadomości.

6 hours ago, EvilKillaruna said:

Witam,

Tak, ma sporo sensu, także z podanych urządzeń definitywnie Quattro II oraz HPA-3B powinny zwrócić uwagę. Byłoby jednak bardzo wskazane, gdyby podał Pan dokładnie o jaki model vintage AKG chodzi. Nie wszystkie grają tak samo i bardzo rzadko można natrafić na analogie między dwoma modelami.

Również pozdrawiam.

Oba wskazane przez Pana Matrixy mnie także, muszę przyznać , najbardziej zainteresowały.

Z uwagi na to, że porównywał Pan Mini Pro do karty STX, która Pana zdaniem, dobrze zgrywa się z Monitorami i Parabolicami - ten sprzęt także wzięłam pod rozwagę. W różnych Pana recenzjach jednak można wyczytać, że nie jest to integra, która zrobiła pozytywne wrażenie. Ciekawa jestem czy bardziej jako stosunek ceny do jakości czy do uniwersalności. Bo jeśli to ostatnie, to w moim przypadku chodzi o konkretne słuchawki, i tu może się sprawdzi?

HPA jest o około połowę tańszy od Quattro. Tu też nasuwa mi się pytanie czy jakość dźwięku i synergia jest warta takiej dopłaty przy wyborze Quattro? Oczywiście rozumiem, że jedno to wzmacniacz a drugie integra.

Słuchawki to: k240M (EP), k280, k290 (jeszcze bez przejściówki na jack więc słucham tylko okazjonalnie ze switchboxa podłączonego do systemu stereo, ale one są, zdaje się, najcieplejsze), k340 (BL), k301, k270S, k240 sextett, k241. Z racji tego, że jest ich kilka nie wymieniłam ich w poprzednim poście. Po prostu nie liczę niestety na zakup 1 sprzętu, który będzie idealnym towarzyszem dla wszystkich powyższych. Mam nadzieję znaleźć jakiś kompromis.

Te ostatnie dobrze brzmią z Aune, także akurat ich zgranie z nowym sprzętem nie jest priorytetem tylko byłoby miłym dodatkiem.

W recenzji Quattro wyczytałam natomiast o dobrym zgraniu z k301, mimo niezbyt basowej natury obu sprzętów, także dobrze to wróży połączeniu z k340 i k270S.

Najbardziej zależy mi jednak na wysterowaniu Monitorów i Paraboliców bo to ich słucham z wymienionego towarzystwa najczęściej. 

6 hours ago, jd1210 said:

Do opisu autora wątku pasuje mi tu wzmacniacz NA-200.

Patrzyłam na ten wzmacniacz bo dużo dobrego o produktach Nuforce czytałam i dodatkowo można go kupić w dobrej cenie. Wydaje się być za słaby, niestety, na 600Ohm i nie ma opcji pre (trzeba by dokupić jeszcze jeden blok z tego co rozumiem). Tu się kajam, bo nie wspomniałam o ilości Ohmów w poprzednim poście...

Na całe szczęście ogromna większość posiadanych przez Panią słuchawek gra w podobnym kierunku, także ułatwia to możliwości synergiczne względem nowego sprzętu i wbrew pozorom może zamknąć się moim zdaniem w jednym sprzęcie.

Mini-I PRO porównywałem w wersjach poprzednich, które nie są już produkowane, a zastąpione przez Mini-I PRO II. Tak jak słusznie Pani zauważyła nie byłem zadowolony z efektów (cena do jakości dźwięku), które porównywalne były dla mnie ze wspomnianą kartą za znacznie mniej. Prawdą jest też, że z Monitorami i Parabolicami uzyskiwałem całkiem dobre efekty, ale można uzyskać je jeszcze lepsze, jako że słuchawki te mają w sobie sporo potencjału. 

W sytuacji gdy zakupi Pani Quattro, nie będzie konieczności kupowania HPA-3B. Żadna z posiadanych przez Panią par nie posiada fabrycznie złącza zbalansowanego, zaś lepiej wykorzysta Pani lepszą kontrolę i klasę Quattro, niż moc i solidność HPA. 

• Upvote 1

Panie Jakubie,

Bardzo dziękuję za wiadomość. Faktycznie pójście w wyższego klasowo DACa ma więcej sensu niż dokupowanie kolejnego wzmacniacza do Aune. A kontrola to słowo klucz w recenzji tego DACa:)

Tak tylko gwoli ścisłości to nie są wszystkie moje słuchawki. Tak jak pisałam, to są te cieplejsze i ciemniejsze. Z połączenia z Aune X1s + X7s + ewentualnie Burson tych jaśniejszych jak DFy, k500LP, Playbacki czy k702 jestem zadowolona. Pewnie można lepiej ale niestety musiałam podzielić budżet na, częściowo choć, 2 różne tory (dla jaśniejszych, bardziej neutralnych i ciemniejszych). Jak mi teraz Pan napisze, że można było ogarnąć całe towarzystwo jednym sprzętem..... ;)

Wracając do meritum ciekawa tylko jestem jak będzie przy połączeniu Quattro z X7S. Bo chyba sam Quattro nie napędzi mi np. Monitorów? Wzmacniacz nieco zmienia odbiór wokalu. Nie wiem czy jest on dalej, brzmi inaczej. Chyba chodzi o ten punkt skupienia środka sceny, o którym Pan pisał, środek/wokal jakby nie trzyma się już sztywno jednego miejsca a wędruje w różnych kierunkach. Czy dobrze rozumiem, że to jest właśnie efekt gdy punkt skupienia środka nie jest precyzyjny? A może to przez głębokość X7S? Z X1S zmiana jest w każdym razie dosyć delikatna. Z tego co wywnioskowałam po przeczytaniu recenzji Quattro nie powinno być na tym polu również problemów przy połączeniu X7S. Czy dobrze wnioskuję? Jak już pisałam, bardzo lubię bliskie wokale, dlatego dopytuję. 

Tak, słuchawki mają potencjał i bardzo ładnie reagują na wszelakie zmiany po stronie toru. Nawet moje laickie uszy to słyszą:)

Dziękuję za dotychczasową pomoc.

Dobranoc

Edited by fressita
Just was too late to write