Jump to content

STAX SRS-3100 - pierwsze wrażenia


EvilKillaruna
 Share

Recommended Posts

W tym tygodniu dzięki uprzejmości sklepu Audiomagic z Warszawy mam okazję obcować z podstawowym modelem marki STAX w postaci zestawu SRS-3100 (SR-L300 + SRM-252S). Niestety pilny wyjazd weekendowy trochę mi plany zapewne pokrzyżuje (chyba że wezmę je ze sobą), ale na tyle co dziś udało mi się posłuchać, mogę powiedzieć: rewelacja. 

audiof_srs3100.jpg

Słuchawki kapitalnie wmieszały się klasowo w "tłum", a więc:

  • AKG K1000
  • Audeze LCD-2F
  • Sennheisery HD800

Najwięcej wspólnego miały z tymi pierwszymi, mniej z drugimi, najmniej mają zaś z ostatnimi. Listuję je jednakże z bardzo konkretnego względu. Wszystkim za źródło służył Conductor V2+, choć dla SRSów świetnym i opłacalnym kompanem byłby DAC-80.

W dużym skrócie, brzmienie SRS-3100 jest bardzo równe, szybkie, rozdzielcze. Bas ilością i formatem bardzo, ale to bardzo podobny do K1000. Średnica bardziej w stronę LCD-2F, a więc nie tak blisko jak K1000, ale wciąż z wyraźnym wektorem w stronę słuchacza, o bardzo czytelnej formule i wysokiej intymności, namacalności. O dziwo też i dociążeniu. Sopran zaś jest zawieszony pomiędzy wygładzeniem LCD, a nosowością (recablowanych muszę nadmienić) HD800. Jest też bardziej nosowy od K1000, co jest dla mnie trochę zaskoczeniem. 

HnX7xJs.jpg

Wyjaśnienie jest następujące: K1k naciskają na "niższy sopran" (2-2,4 kHz) i czasami robią to aż do przesady (dlatego paruje się je z nieco cieplejszymi urządzeniami). HD800 naciskają na "wyższy sopran" (6 kHz). L300 zaś równoważą oba naciski między sobą, ale na zasadzie "sumy peaków" i dopiero wtedy ich całościowego tonowania do wciąż jasnego, ale w pełni akceptowalnego poziomu. A jak na STAXa - i tak umiarkowanego. Wspomniany peak w 2-2,4 kHz w SRSach jest szczątkowy i występuje w punkcie ok. 1,5 kHz, natomiast z HD800 punkt 6 kHz jest praktycznie małpowany, ale z natężeniem a'la LCD-2F, a z którego właśnie płynie owe umiarkowanie.

Zdecydowanie więcej mają w sobie cech moich starych modowanych SRS-3010 aniżeli np. cieplejszych i przyjemniejszych SRS-3030, choć tam było jednocześnie więcej analogowości w brzmieniu. Pod względem klasowości jest to tym razem poziom K1000, czystości zaś - LCD-2F. 3030 natomiast pracowały w klasie fabrycznych HD800, czyli wysoko, ale wciąż troszkę niżej od wymienionych.

o05FG7J.jpg

Scena nie jest przesadnie obszerna na objętości. K1000 i zwłaszcza HD800 mają ją większą. Jest za to bardzo zbliżona rozmiarami do 2F, ale w konstrukcji bardziej sferyczna i tym samym mniej eliptyczna poprzez słabszy nacisk na średnicę. Ze wszystkich słuchawek najlepiej renderują holografię i wyważają źródła pozorne między osiami pionowymi i poziomymi. Nadrabiają tym samym wszelkie uwagi dot. jej wielkości i są namacalnym dowodem, tak jak zresztą przez lata inne modele z tej serii STAXa były, że wielkość niekoniecznie musi być jedynym kryterium oceny zdolności scenicznych.

Trochę kuleje wygoda u osób o dużych uszach (czyli u mnie). L300 zostawiają bardzo mało miejsca na ucho, nausznice są znacznie bardziej spłaszczone niż w starszych seriach Lambd. Do tego z małżowiną ma styczność kawałek pionowego, skórzanego materiału będącego izolatorem przypinanej do konstrukcji nausznicy i jednocześnie elementem dampingującym. Nie ma też przesadnej filtracji przeciw kurzowi - z zewnątrz jest goły przetwornik (chroniony błoną), od wewnątrz mamy zaś metalową siatkę i nylonowy filtr. 

Opłacalność tego zestawu jest moim zdaniem wysoka pod sam sufit - za 4200 zł dostajemy niemal kompletny tor, do którego wystarczy dosztukować DAC (nawet IC z zestawu wystarczy na początek) i gotowe. Do każdej natomiast z moich par należy doliczyć przynajmniej sensowną integrę słuchawkową, może opcjonalnie też dodatkowe okablowanie. W każdym przypadku robi się z tego kwota pięciocyfrowa. STAXem natomiast można bardzo sprytnie i tanio wyjść z tematu i zostać z torem teoretycznie entry-levelowym, ale w rzeczywistości nie aż tak entry-levelowym. To naprawdę zupełnie inna rozmowa niż przy dawnych Lambdach Basic. I chyba dlatego w takiej a nie innej cenie.

-----------------

EDIT: Pełna recenzja dostępna jest tutaj.

Edited by EvilKillaruna
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...