Jump to content

Jak wybrnąć z sytuacji ? (AKG K702 + AIM SC808)

Recommended Posts

Witam wszystkich w moim pierwszym poście. Krótko i na temat. Niedawno zakupiłem słuchawki AKG K702 + AIM SC808. Z racji, że jestem laikiem w kwestii audio (proszę na to zwrócić uwagę przy ewentualnych wypowiedziach) i nigdy nie miałem tego typu słuchawek (powiedzmy, bardziej pro, jeśli można to tak umownie nazwać), to nie zwróciłem uwagi na to, że impedancja K702, to 62ohm, a AIM SC808 daje bodajże 30ohm i jak już pewnie wszyscy wiedzą, grają cicho… za cicho. Poprzednio korzystałem ze słuchawek Icy Box IB-HPh2, które nie potrzebowały dodatkowej mocy. No ale zapomnijmy o nich. Jeżeli wykorzystuje K702 do montażu, to jest ok, ale jak chcę posłuchać głośniej muzyki, to już jest słabo. Dopiero po kupnie poczytałem i zrozumiałem jaką głupotę zrobiłem. Tutaj moje pytanie, jak najrozsądniej wybrnąć z tej sytuacji ? Czy rozsądnym rozwiązaniem będzie dokupienie wzmacniacza słuchawkowego ? Czy  wzmacniasz słuchawkowy nie będzie się „gryzł” z kartą dźwiękową ? Czytałem poradniki na forum, jednak nie znalazłem takiego, który mówiłby o połączeniu wzmacniacza z kartą dźwiękową. Jeżeli takie rozwiązanie byłoby zasadne, to jaki wzmacniacz ? FIIO E10K OLYMPUS 2 ? A może AudioQuest DragonFly Black ? Zależałoby mi na nadaniu charakteru basom, które kuleją w K702. A może lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana słuchawek na Beyerdynamic DT990 w wersji 32ohm ? Z jednej strony czytałem, że im większa wartość ohm, tym lepsza jakość dźwięku (teoretycznie), więc nie powinno się zmieniać słuchawek na takie, które mają mniej ohm'ów, ale ponoć w praktyce jest to nie do odróżnienia dla osoby, która nie pracuje profesjonalnie z dźwiękiem. Prosiłbym o pomoc w podjęciu decyzji. Pozdrawiam

EDIT:

Jeżeli zostałbym przy AKG K702, to jaki kabel zakupić do nich ?

EDIT2:
Czy taki kabel byłby odpowiedni ? http://allegro.pl/procab-duzy-jack-mono-mini-xlr-zenski-3p-2m-i6882634526.html?reco_id=cfeb6a82-714a-11e7-85db-246e96321b20&ars_rule_id=201

Edited by Mr.XYZ

AKG K702 grają cicho z AIM-a? :o

Z AIM-a nawet DT 990 600 Ohm, które grają siłą rzeczy ciszej niż K702 ze swoimi 62 ohmami, są przesadnie głośne... sam raczej nie przekraczałem wartości 30 w systemie, a wręcz dobijałem do takiej, jak chciałem sobie posłuchać bardzo głośno muzyki...

Można dokupić zewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy o nieco cieplejszym charakterze (Heed CanAmp, Aune S2, Schiit Asgard 2) i podłączyć go do karty dźwiękowej lub wymienić opampy w AIM-ie. 

W ogóle do strasznie dziwnych wniosków doszedłeś. Poczytaj może ze zrozumieniem podstawowe artykuły na stronie Audiofanatyka.

Edited by qjin
  • Upvote 2

Dosyć cicho. Możliwe, że coś robię nie tak, ale nie jest to chyba tak skomplikowane, aby móc gdzieś popełnić błąd. Przy poprzednich słuchawkach, aż się całe trzęsły z głośności ;) Póki co, K702 mam podłączone pod kartę córkę złączem mini XLR - jack 3.5. Na weekend podepnę słuchawki pod kartę matkę, ale wątpię aby to coś pomogło. Rozwiązaniem najmniej kosztownym chyba byłaby wymiana OPAMPów ? 

Przecież w zestawie z K702 jest.

I tak, podłączenie do "głównej" karty rozwiąże Twój problem, karta-córka ma się nijak do niej. I warto wymienić opampy nawet na najbardziej podstawowe 2x49720 i 6172 i już będzie pozytywna zmiana. 

• Upvote 1

Kupiłem używki, bo akurat ktoś taniej sprzedawał i nie było przejściówki :D Pewnie jutro skoczę do sklepu i kupię, bo pocieszyłeś mnie tą informacja. Widzisz, rzeczy, które dla ciebie są oczywiste, dla mnie już niekoniecznie. Byłem przekonany, że skoro karta córka jest połączona z matką kabelkami, to pracuje to tak jakby na równi. Jeszcze sporo nauki przede mną ;) A jeszcze co do tych opamów... te, które podałeś będą odpowiednie, czy może dołożyć i jeszcze w coś droższego zainwestować ? Pytam, żeby ograniczyć się do jednej wymiany ;)

Edited by Mr.XYZ

Problemem jest fakt, że używasz karty córki, która nijak ma się do faktycznego jakości zapewnianej przez główną kartę. Na głównej karcie rzadko kiedy będziesz przekraczał 40% głośności. Co do OPA, osłuchaj się na spokojnie z zestawem i oszacuj czego Ci brakuje, co przeszkadza itp. Być może powinieneś iść w kierunku lekkiego ocieplenia (na start proponuję recenzje samej karty gdzie opisane są również kombinacje OPA)

• Upvote 1

Ostatecznie postanowiłem nie podejmować pochopnych wniosków i zamówiłem sobie przejściówkę na dużego jacka Melodika i rzeczywiście tak zrobię, tj. na spokojnie przez weekend posłucham i będę myślał co dalej, ale to już po odsłuchach. Dzięki za pomoc :)

2 hours ago, Mr.XYZ said:

Byłem przekonany, że skoro karta córka jest połączona z matką kabelkami, to pracuje to tak jakby na równi.

W recenzji na blogu parokrotnie podkreślałem, że pracuje ona pod kontrolą zupełnie innych (i gorszych) układów niż wyjścia na karcie-matce. Nie jest to więc kwestia zrozumienia treści, a po prostu zapoznania się z nią :). W komentarzach pod recenzją i tu na forum również jak pamiętam było to podkreślane, ale o ile mogło to w nich umknąć, tak w tekście - przy założeniu pełnego jego przeczytania - już nie powinno. Na szczęście udało się wyklarować sytuację przed podjęciem pochopnych decyzji zakupowych. 

• Upvote 1

Powracam do tematu. Dołączyłem do oryginalnego kabla K702 przejściówkę na dużego Jacka Melodika i podłączyłem słuchawki pod PHONE OUT w karcie matce. Testowałem głośność i brzmienie basów głównie na tym utworze (co nie znaczy, że tylko na tym): https://soundcloud.com/trapmusichd/lil-jon-get-low-trap-remix Wciąż odpalam utwór w głośności 90/100 i nie jest jakoś specjalnie głośno, a jakość jest mocno średnia. Pomyślałem, że sprawdzę na albumach, które mam na dysku w jakości FLAC. Również bez szału. Podłączyłem z powrotem stare słuchawki- Icy Box i uważam, że grają o niebo czyściej i bas jest bez porównania lepszy, aż nauszniki się trzęsą. Ktoś mi podpowie o co chodzi ? Za mało mocy dostają te AKG, czy są tak mocno kijowe, że moje starocie je przebijają jakością ?

Po pierwsze: te słuchawki na SC808 grają bardzo głośno dla przeciętnego użytkownika już na niskich poziomach głośności. Aktualnie z racji bycia na wyjeździe używam znacznie bardziej klasowych Audeze LCD-2F podpiętych właśnie pod SC808 na 3x SS V5i, na których nie przekraczam głośności średnio na pułapie 10%. Regulacja głośnością systemową. W odtwarzaczu (Foobar) głośność na poziomie 100%. Jedyne sytuacje w których słuchawki mogą grać cicho lub z kiepską jakością, to uszkodzenie słuchawek, uszkodzenie wzmacniaczy operacyjnych karty lub uszkodzona/niskiej jakości przejściówka. 

Po drugie: K702 przede wszystkim nie są słuchawkami basowymi, o ile nie są modyfikowane w postaci odblokowywanych bassportów. Do tego wymagana jest jednak ingerencja w ich konstrukcję, a co wykonuje się na własną odpowiedzialność. 

Po trzecie: oczekiwanie że słuchawki będą się aż trzęsły od basu pracując na granicy wytrzymałości mechanicznej przetworników nie jest poprawnym użytkowaniem żadnych słuchawek poza takimi modelami jak Skullcandy Crusher lub Crusher Wireless, które mają w sobie rezonatory odpowiedzialne za generowanie takich doznań. Były to konstrukcje od początku do końca projektowane ku takim doznaniom.

Po czwarte: odsłuchy dokonywane przy głośności znacznie przekraczającej normy natężenia dB uznane za bezpieczne dla ludzkiego słuchu nie mają nic wspólnego ze słuchaniem muzyki, a jedynie fundowaniem sobie głuchoty, pisków i szumów usznych, zwapnień błony bębenkowej oraz konieczności używania kosztownych aparatów słuchowych w niedalekiej przyszłości. Dlatego proszę wybaczyć, ale nie jestem w stanie adekwatnie wypowiedzieć się w kontekście Pana problemu, jak również nie chcę mieć Pana zdrowia na sumieniu.

• Upvote 1