Jump to content

Zewnętrzna karta dźwiękowa do Edifier R1600TIII

Recommended Posts

• 1 year later...

Podłączam się do pytania. To znaczy korzystajac z porad (na tej stronie/forum) oraz tego, ze jednak musi to byc glosnik na biurko kupilem Edifer R1600TIII (na poczatku chcialem R2600, ale w koncu pogodzilem sie z realiami i uznalem ze moga byc jednak za duze na biurko i odleglosci ode mnie :) ). Ogolnie rzecz biorac jestem z nich zadowolony i jednak jest to pewien krok do przodu do moich poprzednich glosnikow. Niemniej SB ExtremeGamer, ktorego dotad uzywalem od lat, odmowil wspolpracy (lub windows odmowil wspolpracy ze sterownikami). I teraz pytanie jaka karte dzwiekowa polecacie do tych glosnikow i w przyszlosci ewentualnie sluchawek (na ta chwile mniej uzywam sluchawek niz glosnikow). Karta dzwiekowa (wewnetrzna lub zewnetrzna) moze byc z pewna gorka, bo wiadomo ze moge w przyszlosci jednak zmienic glosniki na lepsze lub kupic inne sluchawki (po przyjsciu do domu sprawdze jakie mam obecnie), a z doswiadczenia wiem ze jak juz kupie to raczej nie wymienie dlugo na cos innego. Komputera uzywam do grania oraz sluchania muzyki (wiec oba zastosowania wchodza w gre). Na ta chwile raczej nie przewiduje kupowania glosnikow 5.1, a juz na 100% nie 7.1

Najpierw zaczalem od zastanawiania sie pomiedzy:

ASUS PCI-Express x1 Sound Card XONAR ESSENCE STX II

Creative SoundBlasterX ZxR (w mniejszym stopniu AE-5)

Ale czym wiecej czytam to dochodze do wniosku ze byc moze lepiej byloby wziac jakiegos DAC (przy czym wydanie wiecej niz 1200-1400 przekracza moja psychologiczna granice i tak na prawde zakładam ze i taka cena to bedzie troche jak strzelanie do mrowek z armaty - dlatego nie mowie, ze chce kupic za tyle tylko, bo moga byc tansze, tylko ze zakup nie moze przekroczyc takich kwot:) ). Niestety moja slaba wiedza nie pozwala mi na dokonanie sensownego wyboru i ocene na ile taki DAC bedzie lepszy gorszy od wewnetrznej karty muzycznej (DACa zewnetrznego nigdy nie uzywalem w kompie). 

Z gory dziekuje za porady i zaznaczam ze niestety jestem laikiem w takich tematach :).

Pozdrawiam

Przemek Rutkowski

Nie ma lepszości wewnętrznej karty nad zewnętrzną poza tym, że wewnętrzna siedzi w PC i nie zajmuje gniazda USB, żeby podpiąć :) Z drugiej strony DACa USB możesz łatwiej zabrać i wpiąć do laptopa czy nawet smartfona z obsługą OTG.

Aby nie musieć ciągle przepinać sprzętu najlepiej mieć i wyjście słuchawkowe i liniowe do wpięcia głośników. Te Edifiery da się wyciszać z pilota, więc nie ma musu wyboru źródła.

Polecam lekturę https://www.audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/

Sam od siebie mogę polecić iFi Nano Black Label, który jest świetnym kompromisem jakości dźwięku, rozmiarów i ceny, zwłaszcza teraz idzie poniżej tysiąca go kupić.
W zależności od tego, z jakimi słuchawkami miałoby docelowo zagrać są jeszcze Aune T1, X1S czy sprzęty od Audinsta. Opcji jest względnie sporo :)

Co do DAC to dziekuje za nie ma w zasadzie wiekszych roznic. Zakladam ze zewnetrzne DACi moga nawet cechowac sie mniejszymi zakloceniami, bo nie sa narazone na wplyw innych czesci komputera, ktore moga w jakis sposob zaklocac prace. Za to zastanawialem sie czy nie zewnetrzny dac nie moze cechowac sie jakims opoznieniem (lub desynchronizacja dzwieku) albo innymi ograniczeniami w grach? Ale na obecny stan wiedzy i Twoja rade wychodzi na to, ze lepiej isc w zewnetrzny DAC. Nie jestem tylko powien czy potrzebuje sprzet na baterie (tzn same w sobie nie zaszkodza, a jedynie moga pomoc jakbym chcial sluchac mobilnie, ale nie jesli mialaby to byc cecha ktora powoduje ze za ta sama cene moglbym miec lepszej jakosci sprzet za ta sama cene <-- oczywiscie nie mowie ze w tym przypadku tak jest tylko mowie ogolnie).

Ta wskazana liste juz przegladalem. Przy czym czesto w opisach jest odniesienie jedynie do sluchawek.  Nie wiem jak sie to ma takze do grania glosnikow stereo (chce zeby sprzet gral dobrze na glosnikach oraz sluchawkach - czyli oba zastosowania). Na pewno na 100% na glosnikach bede sluchal, a na sluchawkach jeszcze nie wiem - na ta chwile malo uzywam sluchawek, ale na pewno po zakupie DAC/karty dzwiekowej przetestuje tez sluchawki ktore posiadam i w przyszlosci nie wykluczam kupna lepszych. Dlatego tez probuje dopytac sie o szczegoly na forum. W opisach DACow zwykle bylo odniesienie do sluchawek. Jedynie w niektorych jak np. w Audinst HUD-DX1 bylo "Przeznaczenie: dowolne". 

Nawet wstepnie sprawdzalem czy gdzies mozna kupic Audinst HUD-DX1 V2 (swoja droga nie wiem co zmienilo sie w stosunku do opisywanej na portalu V1 i czy nadal jest to polecany sprzet?). Niestety raczej ten sprzet nie jest latwo dostepny (np. na ceneo go nie ma) i nie wiem czy to jest kwestia malej popularnosci czy tez jest jakis inny powod.

BTW: Przy okazji jesli ktos by tu odpowiadal i podawal propozycje karty muzycznej/DAC to bylbym wdzieczny za maly bonus w postaci sugerowanych sluchawek (ktore bede ewentualnie kupowal w '2 rzucie')

@Geralt Do 1000 zł nie wiem czy uda się znaleźć coś lepszego niż SC808 + SS V5i: 

Przy SS V5i, słuchawki są w zasadzie nielimitowane. Audinst V2 jest nieco poprawioną technicznie wersją V1. Można go obecnie kupić tylko via Amazon/eBay z tego co wiem, a powodem jest wycofanie się prawdopodobnie krajowego dystrybutora z tej marki.

Panie Jakubie dziekuje za opowiedz. Niemniej chyba jednak preferuje kupno czegos nowego w sklepie, bo jako poczatkujacy, wplywajacy na nowe wody, nie mam pewnosci jak bede odbieral taki czy inny dzwiek i czy ostatecznie bede zadowolony ze sprzetu i wole miec mozliwosc oddania jesli jednak cos okaze sie niewypalem (ze wzgledu na mnie jako uzytkownika, a nie na jakosc techniczna sprzetu lub ze wzgledu na to jak lepszy sprzet moze ujawnic slabosci moich jednak prostych glosnikow i niektorych zrodel dzwieku). Dodatkowo preferowalbym zeby byl to sprzet ciagle produkowany, ze wzgledu na dostepnosc w sklepie, ewentualne wsparcie i drivery (jesli sa). 

BTW wczesniej nie pamietalem jakie mam obecnie sluchawki w domu. Ale sprawdzilem i sa to takie: 

https://hi-fi.com.pl/słuchawki-testy-lista/2071-shure-srh440.html

Zakladam, ze nie sa one jakiejs dobrej klasy (chociaz nie wiem jak bardzo sa zle/dobre i czy mozna je z jakimis porownac) i oczywiscie jesli bedzie to konieczne to bede je wymianial w dalszej kolejnosci.

Swoja droga coraz bardziej sklaniam sie do mysli, ze biorac pod uwage jakie mam glosniki  + umiejscowienie na biurku i uklad pokoju itp, to jedyny sposob zeby podniesc istotnie jakosc dzwieku bedzie prawdopodobnie korzystanie ze sluchawek - szczegolnie jesli sprzet bedzie umozliwial albo podpiecie i sluchawek i glosnikow albo latwiejsze przelaczanie sie miedzy nimi (np. ze wzgledu na to, ze to sprzet zewnetrzny i moge polozyc go na biurku). Obecnie nie uzywalem za bardzo sluchawek glownie przez upierdliwosc ich podlaczania, bo kazdorazowa chec posluchania wymagala ode mnie wejscia pod biurko i odlaczanie glosnikow i podlaczenie sluchawek (do tego samego wejscia) i pozniej w druga strone.

Shurki to całkiem fajne słuchawki. Nie mają jakiegoś mega zejścia basu, ale całkiem szybkie i rozdzielcze jak na zamknięte w tej cenie.

Dobrym mykiem byłby jakis DAC od Audinsta, tam wybierasz sobie wajchą wyjście i możesz sterować czy muza leci na słuchawki czy na wyjście liniowe pod aktywne kolumny.

No wlasnie troche zastanawialem sie nad Audinst V2 bazujac na opisie i recenzji Audinst V1 (przy okazji jest to maks jakie jestem w stanie psychologicznie wydac na DAC). Jedyne co mnie troche niepokoi to ich dostepnosc w sklepach (szkoda, ze krajowy dystrybutor wycofal sie) - ale w weekend poszukam w polskich sklepach i na amazonie i innych sklepach - szczegolnie jesli jest tez rekomendacja uzytkownikow tego forum :).