Jump to content
Blondie

NOWOŚĆ! lipiec 2017 - Staccato OS-OpAmp

Recommended Posts

Wzmacniacz operacyjny Staccato OS-OpAmp
skrót "OS" oznacza Open Sound

20170714_130233dhs5h.jpg   20170714_130119cwsis.jpg

Na naszym rynku audio pojawił się niedawno polski (z domieszką duńskiego) wzmacniacz operacyjny.
Autorem schematu OS-OpAmp jest Morten Oksbjerg - projektant układów analogowych z 30 letnim doświadczeniem.
Autorem PCB i końcowego wyglądu OPA jest właściciel marki Staccato Jakub Honkisz ze Szczecina (jako Project Manager, odpowiedzialny za koordynację, design i wdrażanie nowych produktów na rynek).
Prace R&D trwały ok 1,5 roku, a produkt miał premierę na rynku w kwietniu bieżącego roku.

Gabaryty OPA to: wysokość: 40mm; szerokość 28mm; grubość 11mm.
Do tej pory były dwie wersje: rev1.0 i rev1.1. W wersji 1.1 dodany jest tylko potencjometr do precyzyjnej regulacji offsetu napięcia DC na wyjściu.
Różnic akustyczny pomiędzy nimi nie ma. Aktualnie rev. 1.0 jest już niedostępna.

Sam OPA oparty jest na elementach dyskretnych.
Tranzystory wejściowe i wyjściowe to słynne Toshiby J-FET.
Każda para tranzystorów została sparowana indywidualnie pod kątem dopasowania charakterystyki V/I.
Rezystory metalizowane 1%.

Na swój produkt producent daje gwarancję 2 letnią.

Poniżej link do mojej prywatnej galerii zdjęć:
http://www.abload.de/gallery.php?key=so2rvTPA

staccatoopamppage_1m2aie.jpg

Z informacji otrzymanych od producenta wiemy, że tranzystory J-FET 2SK170 nie są już produkowane.
W związku z tym firma Project Manager jest w trakcie realizacji dwóch wersji opartych o elementy SMD na tranzystorach J-FET 2SK209.
Pierwsza przeznaczona do wzmacniaczy kolumnowych - "OS - Open Sound", gdzie będzie odpowiednio 4x 2SK209 na wyjściu.
W sprzedaży za kilka tygodni, gdyż prace są już na ukończeniu.

Druga będzie dedykowana do DAC'ów z równoległym wyjściem np ES9018 - "OSC - OpenSoundCurrent" gdzie będzie odpowiednio x8 2SK209 na wyjściu.
OSC będzie charakteryzował się podwójnym prądem wyjściowym.
Pojawi się na rynku po wakacjach.

Obie wersje SMD będą bardziej zoptymalizowane pod kątem rozmiarów.

Edited by Blondie
  • Upvote 2

Hej. Blondie, wiem, że masz Bursona Conductora V2+ i na Lycana pewnie już nie spoglądasz :), jednak chociaż wypożycz używanego (wygrzanego) Staccato i posłuchaj. V5D przy nim wydał mi się taki jakby blady i suchy, barwa zdecydowanie na korzyść Staccato. Nie umiem opisywać swoich wrażeń, trzeba posłuchać. Gdybyś opisał swoje wrażenia w porównaniu z V5D i  SIL994 byłbym wdzięczny i pewnie inni forumowicze również. Mam 2 szt w CD i jedną w Lycanie i czekam już niecierpliwie na wersję smd z uwagi na niewielką ilość miejsca w CD. Z Lycana trzeba zdemontować osłonę z pleksi, ponieważ około 2 mm za duża jest PCB Staccato.

Pozdrawiam.

Hej. Blondie, wiem, że masz Bursona Conductora V2+ i na Lycana pewnie już nie spoglądasz :),
odp: Spoglądam i co więcej - słucham codziennie, jak widać na foto poniżej

20170723_205921ytowz.jpg

jednak chociaż wypożycz używanego (wygrzanego) Staccato i posłuchaj
odp: Czy był to egzemplarz wygrzany czy nie, trudno mi powiedzieć

Gdybyś opisał swoje wrażenia w porównaniu z V5D i  SIL994 byłbym wdzięczny i pewnie inni forumowicze również.
odp: Jest to niewykonalne, ponieważ Staccato OS-OpAmp nie został zaprojektowany do wzmacniaczy słuchawkowych, a przynajmniej nie zadziałał prawidłowo z Burson Lycan.

Opisałem to w korespondencji z Panem Jakubem Honkisz z firmy Project Manager:
Po jednodniowym odsłuchu mam takie wrażenia:
Po założeniu OS OpAmp do wzmacniacza Burson Lycan na słuchawkach CAL! mam wrażenie, że lewy kanał gra ciszej.
(Na słuchawkach LCD-2 wrażenie słabszego lewego kanału znika).
Nie wiem czy dłuższe granie tego OPA (tzw wygrzewanie) coś pomoże? czas pokaże.
Sam OPA gra agresywnie górnym pasmem z wygładzonym basem.
Mam wrażenie, że góra gra kosztem dołu.
Na pierwszym planie jest mocna góra. Środkowe pasmo jest cofnięte, a dolne daleko za środkowym.
Słuchając muzyki z uwypukloną górą może to być męczące.
Separacja dźwięków bardzo dobra.
Ogólny balans jest wg mnie lekko przesunięty na prawo.
W porównaniu do innych wzmacniaczy operacyjnych Wasz OS-OpAmp gra cicho, trzeba mocno rozkręcać wzmacniacz aby poziom głośności był właściwy.

Jak więc widać nie było możliwe abym w miarę rzetelnie "wsłuchał się" w tego OPA - choć bardzo bym chciał.

Mam 2 szt w CD i jedną w Lycanie i czekam już niecierpliwie na wersję smd z uwagi na niewielką ilość miejsca w CD.
odp: Ciekawi mnie Twoje zdanie na temat tego OPA w Lycan.

Z Lycana trzeba zdemontować osłonę z pleksi, ponieważ około 2 mm za duża jest PCB Staccato.
odp: To akurat na plus. Zdjęcie osłonki to tylko chwila, zresztą można ją dać na magnesy neodymowe i będzie jeszcze poręczniej.

Pozdrawiam.

Edited by Blondie

1 hour ago, Blondie said:

Ciekawi mnie Twoje zdanie na temat tego OPA w Lycan.

Cześć. Po przeczytaniu Twojego opisu zachowania się Staccato w Lycanie jestem zszokowany! Nie doświadczyłem żadnego z tych zjawisk. Nie ma u mnie dominacji któregoś pasma nad pozostałymi, kanały grają równo i na pewno nie ciszej od innych opków. Gra on normalnie jak V5D czy SIL994. Jedyny mankament to puknięcie w słuchawkach przy wyłączaniu, ale słabsze niż te od SIL994. Na prawdę nie wiem co ma Ci napisać. Ponadto, czy w Lycanie opamp jest końcowym stopniem mocy czy tranzystory te pod PCB? Pan Jakub Honkisz chyba to w ciemno napisał nie spoglądając na schemat Lycana. Moim zdaniem opampy pracują tu na wejściu, ale nie jestem elektronikiem, więc nie mogę tu polemizować. U mnie to gra znakomicie. Mam fotki PCB mojego Lycana z obu stron (zrobione przy okazji usuwania słynnych kondów), może podeślę je panu Jakubowi, żeby się wypowiedział w tej kwestii. Myślę, że miałeś trefny egzemplarz. Moje grają od 14 czerwca bez "wpadki" na szczęście. Bursony w CD padły po trzech dniach, więc z tych jestem zadowolony. Jeszcze mi tak CD nie brzmiał. Oczywiście jak na rynku pojawi się coś lepszego to przetestuję. Czekam na Staccato w wersji smd, bo w CD jest bardzo ciasno.

P.S.
Pamiętasz jak Ci pisałem kiedyś, że Lycan w lewym kanale świruje, szumi itd.? Dopiero po usunięciu tych ceramicznych kondów to ustało. Może coś nie tak z tymi Lycanami? Czasem, gdy ruszę potencjometrem to trzeszczy w lewym kanale, ale nie zawsze. Gdy w CD miałem DAC-a Stelmacha, to odkąd mam Lycana, trzy razy padł w nim lewy kanał. Teraz mam znów oryginalny DAC i ten jakoś żyje, ale to trzeszczenie jest niepokojące w praktycznie nowym sprzęcie.

Edited by slawsim

Mój Lycan wydaje się być OK. Na innych OPA wszystko działa prawidłowo.
Muszę dokładniej zbadać w czym problem.

Kilka dni temu rozmawiałem z Panem Jakubem Honkisz i sprawa wygląda tak, że Staccato doskonale nadaje się współpracy ze wzmacniaczami słuchawkowymi oraz DAC'ami jako konwerter I/V oraz bufor/preamp, ale nie jako końcówka mocy.
Czyli do wzmacniacza Lycan pasuje jak najbardziej.

Edited by Blondie

Witam, jestem po odsluchu w (CD) Staccato w stosunku do SIL994 i musze przyznac, że niestety albo stety, Staccato zagralo lepiej niż produkt z USA. Nadmieniam iż opamp były wygrzane a odsłuch trwał 4 dni.  Dodatkowo opinia po odsluchu potwierdzona przez kolege który jednoznacznie stwierdził że polsko-duński produkt obronił się.  Jedna rzecz która zauważyliśmy to taka ze tylko na płytach SACD SIL994 wypadl nieco lepeiej ale tylko w  kwesti wokalu. Niestey SACD nie trawie. Jak dla mnie Staccato angażuje w słuchanie muzyki a jego dźwięk jest bardzo naturalny,  przyjemny i w kerunku "analogu". W tej chwili SIL994 sa jhz odsprzedane. Oczywiście są to tylko moje ( nasze) odczucia i wrażenia po odsluchu.  Panie Jakubie - wielki szacunek! !!

P.S. po 18 lutego będę miał opinie po porównaniu Staccato w stosunku do Burson V5.  A jak czas pozwoli to w marcu wzgledem Burson V6 Vibid lub Classic.

Dam znac, pozdrawiam 

Nie wszystkie OPA sprawdzają się jednakowo w danym środowisku aplikacyjnym, zwłaszcza anonimowym. 

3 godziny temu, hi-end74 napisał:

Panie Jakubie - wielki szacunek! !!

Nie wiem za co. Nigdy nie testowałem układów tego producenta i zapewne nie będę póki nie będzie chciał po swojej stronie nawiązać współpracy. Aktualnie skończyłem bowiem roszady ze wzmacniaczami operacyjnymi po swojej stronie. 

Dnia 13.02.2018 o 09:14, hi-end74 napisał:

P.S. po 18 lutego będę miał opinie po porównaniu Staccato w stosunku do Burson V5.  A jak czas pozwoli to w marcu wzgledem Burson V6 Vibid lub Classic.

Dam znac, pozdrawiam 

Czy już możesz porównać V6 vivid i classic do staccato? Na czym polega różnica? Jak rozumieć to, że staccato zagrał lepiej od SIL994? Czy w CD podmieniasz opampy na wyjściu RCA analogowym? Nie są czasem gorące?

Edited by slawsim

Witam, zanim napisze to mam nadzieje ze uszanujesz to co przekaże. Niestety nie mam jeszcze opini nt. V6 V i C - zobaczymy może w maju.

Jeżeli chodzi o różnicę SIL do Staccato to w moim systemie SIL gra bardzo dokładnie, zbyt dokadnie, sterylnie, pokazuje dużo rzeczy prócz muzykalnosci (dobre na stol mixerski i do "obnażania" materialu muzycznego przed obrobka i wypaleniem na cd) tzn. żeby być dobrze zrozumianym, chodzi mi o to ze SIL w odróżnieniu do Staccato nie angażuje muzycznie (jeżeli to rozumiesz?) nie posiada takiego pierwiastka gdzie siadasz i sluchasz nawet calej plyty tylko w SIL skaczesz z utworu na utwor bo sa tam jakies "zajawki muzyczne". Dokladniej chodzi o to ze SIL nie posiada parzystych harmonicznych które sa lepiej przyswajane przez ucho a co w konsekwencji tworzy muzyke sama w sobie. Instrumenty przenikaja przez siebie i wszystko sie jakos tak "klei" ze muzyka sama plynie. Nie wiem jak mam to inaczej i bardziej zrozumiale opisac zebys zrozumial. 

Opampy zmieniam na wyjsciu analogowym w miejsce starych 5532 lub 2604 i nie grzeją sie.

Pozdrawiam, hi-end74

Ja nie neguje ze SIL gra slabo czy cos podobnego - jak dla mnie gra zbyt dosadnie itp. Jedyna zaleta SIL ktora pmietam to ze na materiale SACD wokale wypadly lepeij niz na Staccato ale to byla różnica kosmetyczna i wszystko inne w  Staccato obronilo sie. Być może sa systemy lub gusy gdzie SIL wpasuje sie idealnie ale u mnie wypadl lepiej Staccato. Z reszta kupilem jeszcze jedna pare z tego wzgledu ze Staccato konczy z produkcja w wersji thd i przechodzi na smd - a to moze okazac sie juz nie ta liga - nie ten dzwiek. 

Cześć hi-end74.
Staccato miałem 3 sztuki, z czego 2 testowane w CD. Sprawowały się świetnie, choć cały czas mam wrażenie, że pierwszy plan prezentują bliżej niż inne opampy i to mi się nie bardzo podoba w słuchawkach. Ponadto nie mieściły się w CD i w końcu je sprzedałem. Teraz mam tylko jeden do celów porównawczych w Bursonie Lycanie. Wersję smd zmieszczę w CD, ale czy zagra lepiej niż Vivid nie wiem, bo ten jest bardziej przejrzysty niż V5 z zachowaniem jego pozytywnych cech. Też jeszcze nie mam pełnej opinii o nowych V6. Proces wygrzewania to żmudna rzecz. Jak już wyklarujesz opinię o nich to napisz coś. 

Pozdrawiam.

Witam, po wielu miesiącach mam  Burson Audio 6 Classic. W tygodniu zaczne porownanie względem Stacatto ktore sa dla mnie punktem odniesienia (wczesniej SIL, DEXA, Burson 5, Burson 4, 2604, muse 01, muse 02) wiec zapowiada się niezłe starcie. Do porownania podchodze bardzo obiektywnie i na chlodno. Ostateczny werdykt (oczywiście w moim systemie) podam po osiągnięciu około 100h grania - zgodnie z sugestia producenta. Szacuje, ze to okolicach poczatku maj b.r. 

Ponizej podesle zdjecia tych opampow ktore odpadly😁

20190307_063246.jpg