Jump to content

Nowicjusz prosi o pomoc w wyborze Dac-a, zew. karty dźwiękowej

Recommended Posts

Na wstępie chciał bym powitać Wszystkich serdecznie.

Nie dawno nabyłem słuchawki Somic V2. Są to moje kolejne  po Superluxach HD661 i Sennheiser HD201. Jestem jak najbardziej zadowolony z zakupu.

Słuchawki grają w połączeniu z laptopem i kartą zew. USB Creative Sound Blaster X-Fi surround 5.1 pro. Jest dobrze, ale.......

Czy można jeszcze bardziej poprawić brzmienie w/w słychawek i wyciągnięcie z nich 100% możliwości. Dokładnie chodzi mi o to czy jest sens zmiany karty Creative na coś innego?

Czy ew. różnica po zmianie będzie bardzo odczuwalna?

Słuchanie muzyki to jakieś 60-70% reszta to YouTube i film.

Budżet, powiedzmy 600-700

Pozdrawiam i z góry Dziękuję za podpowiedzi

Witam.

Poprawić brzmienie da się zawsze, zazwyczaj potrzebne są do tego pieniądze :). Nie słuchałem Creative Sound Blaster X-Fi w wersji USB, jednak na firmie Creative postawiłem krzyżyk w 2006 roku kupując ich kartę dźwiękową o tej samej nazwie. Moje propozycje to:

1. FiiO E10K Olympus 2 - dobry w kategorii cena/jakość.

2. iFI Audio iDSD LE Nano - najlepszy dac w podanej kwocie.

3. Aune x1s - warty rozważenia jak pojawi się większy zastrzyk gotówki.

Jako, że sprzętów osobiście nie słuchałem jest to tylko moja wskazówka co dobrego można kupić i nie przepłacić. Jak wiemy gusta są różne i warto samemu przesłuchać sprzęt albo przynajmniej poczytać kilka recenzji na własną rękę. Uważam jednak, że różnica na IDSD nano lub Aune x1s będzie odczuwalna.

Trochę lepszym wyborem od FiiO jest AudioQuest DragonFly Black, ale to wciąż 100 zł więcej, a jakość dźwięku może być znikoma. Osobiście kupiłbym  iFI Audio iDSD LE Nano ze względu na wbudowaną baterie (może działać przenośnie) oraz możliwość przetestowania dźwięku w formacie DSD128/PCM384. 

On 29.06.2017 at 7:41 PM, qbek77 said:

Nie dawno nabyłem słuchawki Somic V2. Są to moje kolejne  po Superluxach HD661 i Sennheiser HD201. Jestem jak najbardziej zadowolony z zakupu.

Słuchawki grają w połączeniu z laptopem i kartą zew. USB Creative Sound Blaster X-Fi surround 5.1 pro. Jest dobrze, ale.......

Czy można jeszcze bardziej poprawić brzmienie w/w słychawek i wyciągnięcie z nich 100% możliwości. Dokładnie chodzi mi o to czy jest sens zmiany karty Creative na coś innego?

Czy ew. różnica po zmianie będzie bardzo odczuwalna?

A mógłbyś spróbować opisać jak grają w Twoim torze?

I czego konkretnie oczekujesz w poprawie brzmienia?

9 hours ago, bulbozaur said:

A mógłbyś spróbować opisać jak grają w Twoim torze?

I czego konkretnie oczekujesz w poprawie brzmienia?

W "moim torze"? tzn.?

jak wcześniej wspominałem nie jestem obeznany z wszystkimi terminami

Czego konkretnie oczekuję?

Wydaję mi się że Creative zbiera lub sama generuje jakieś zakłócenia. Wykluczam tutaj winę słuchawek bo na innych było to samo.

A poza tym jeśli mają grać jeszcze lepiej, to czemu nie zmienić :)

Guest MichalW

Tor audio to urządzenia takie jak wzmacniacz, DAC, karta dźwiękowa które przetwarzają dźwięk zanim dojdzie do słuchawek/głośników. W Pana przypadku jest to karta dźwiękowa Creative.

Poza tym samo gniazdo USB w laptopie może generować szum i zakłócenia. W takim przypadku może pomóc Audioquest Jitterbug lub ifi Defender z iPower. Trudno jest jednoznacznie to stwierdzić bez podpięcia chociażby karty dźwiękowej do innego komputera.

Co do DragonFly'a to może być jeden minus którym jest podłączenie tego "pendriva" do portu USB. Częste wpinanie i wyciąganie może uszkodzić wejście w laptopie lub jest możliwość wygięcia się tego wtyku. Chyba że miałoby być podłączone na stałe to w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Bardziej byłbym za Fiio ;) 

27 minutes ago, qbek77 said:

Ok. teraz rozumiem.

No więc z tych dwóch, którego lepiej kupić?

AudioQuest DragonFly Black

czy

Fiio E10K Olympus 2

Lepiej zagra, ale dla kogo lepiej? No właśnie dla Pana i to tylko Pan zna tą odpowiedź. Oba sprzęty zagrają porównywalnym dźwiękiem, tak więc jeżeli w przyszłości chce się Pan bawić dalej w audio, to moim zdaniem lepiej jest kupić Fiio i zachować stówkę na lepsze czasy. 

Co do szumów z komputera, proponuję odpalić fidelizera (http://www.fidelizer-audio.com/). Wyłącza on niektóre procesy w windowsie sprawiając, że dźwięk staje się gładszy. Jeżeli słyszy Pan poprawę w tym aspekcie proponuję iść w stronę przynajmniej Jitterbuga, ale wtedy już koniecznie z DragonFly. Stworzyła je ta sama firma więc synergia powinna zostać zachowana.

Jeśli chodzi o audio mobilne (w laptopie) to raczej nie będzie więcej inwestycji. Mam zamiar kupić coś dodomu, ale to temat na następny topic.

Za AudioQuest przemawia jeszcze możliwość podpięcia pod smartfon...

no i mam zagwozdkę

35 minutes ago, Hir0 said:

Lepiej zagra, ale dla kogo lepiej? No właśnie dla Pana i to tylko Pan zna tą odpowiedź. Oba sprzęty zagrają porównywalnym dźwiękiem, tak więc jeżeli w przyszłości chce się Pan bawić dalej w audio, to moim zdaniem lepiej jest kupić Fiio i zachować stówkę na lepsze czasy. 

Co do szumów z komputera, proponuję odpalić fidelizera (http://www.fidelizer-audio.com/). Wyłącza on niektóre procesy w windowsie sprawiając, że dźwięk staje się gładszy. Jeżeli słyszy Pan poprawę w tym aspekcie proponuję iść w stronę przynajmniej Jitterbuga, ale wtedy już koniecznie z DragonFly. Stworzyła je ta sama firma więc synergia powinna zostać zachowana.

Czy mógłbyś się podzielić jakiego odtwarzacza używasz na swoim PC?

Przepraszam za nic nie wnoszący wpis.

8 minutes ago, qbek77 said:

Aimp, Spotify

Po odpaleniu Fidelizera faktycznie jest lepiej

Pytanie było skierowane do @Hir0 ale również dziękuję za odpowiedź ;) Co do AIMP'a to polecam przerzucić się na foobar2000. Dlaczego? Na niektórych utworach w AIMPie było słychać szumy, nawet jak zmienszyłem poziom głośności do 15% dalej to występowało. Polecam ściągnać ten drugi odtwarzać także i na domyślnych ustawieniach odpalić ten utwór: Drake - 4422, tylko nie z YouTube a pobrać chociażby przez spotify .FLAC ;) Nie będe zdradzał gdzię te szumy można zauważyć.

edit: Nawet w podręczniku przy instalacji Fidelizera jest polecany odtwarzacz foobar :P

Edited by LoCzekk

5 minutes ago, LoCzekk said:

Czy mógłbyś się podzielić jakiego odtwarzacza używasz na swoim PC?

Przepraszam za nic nie wnoszący wpis.

Całe życie używałem foobara lub j river media center. Foobar jest bardziej muzykalny, stereofoniczny. Rriver zaś z lepszą separacja i analitycznością. Istnienie tych odtwarzaczy to dla mnie problem ponieważ w moim idealnym świecie chciałbym połączyć oba brzmienia :).

Tak czy inaczej, jakiś czas temu odkryłem jeden z najbardziej równo grających odtwarzaczy - Audiogate4 (http://www.korg.com/us/products/audio/audiogate4/). Nie wiem czy to synergia ze sprzętem ifi ale ten odtwarzacz gra świetnie, zwłaszcza na słuchawkach. Zdaje się nawet, że jest głównie pod nie stworzony.

Oczywiście nie byłbym sobą jakbym na przekór nie kombinował i nie zaimplementował w nim podbijania plików do formatu DSD. Tak więc po małym hacku, tzn. ustawienia odtwarzania poprzez plugin z foobara (foo_dsd_asio) i odblokowaniu w tym odtwarzaczu DSD256, dostałem wraz z dodatkiem ITube2 oraz ustawieniem lampowy "SET" - najbardziej przyjazno-analogowy dźwięk jaki było mi dane usłyszeć z komputera.

I żeby nie było, nie jestem jakimś wielkim fanem brzmienia DSD. Muzyki głównie słuchałem w formacie PCM 44.1 hz i każda zmiana dźwięku drażniła moje uszy. Jednak combo DSD + brzmienie lampy dokładnie na tym właśnie odtwarzaczu zrobiło na mnie takie wrażenie, że powrotu już nie ma.

• Upvote 1

13 minutes ago, bulbozaur said:

W pewnych kręgach połączenie karty dźwiękowej Aim sc808 + somicv2 cieszy się sporym powodzeniem. Mam na myśli, że dwóch kolegów z zaprzyjaźnionego forum tak słucha/słuchało.

Niestety, u mnie wchodzi tylko opcja USB.

Dziękuję Panowie za porady. Zakupiłem Olympusa 2. Mam nadzieję że będę zadowolony

On 3.07.2017 at 11:43 PM, Hir0 said:

Ja również mam taką nadzieję :).

Maluch dotarł. Jednak mam mały problem. Mianowicie....

1. Podczas odtwarzania słychać lekkie "dzwonienie" które towarzyszy tonom wysokim.

Sprawdzałem na innych słuchawkach i jest to samo. Jednak na innym komputerze tego nie ma, więc wykluczam wadę samego DAC-a.

Dodam że nie dzieje się tak cały czas

2. Jest możliwość aby dźwięki systemu Windows szły na głośniki laptopa a nie jak do tej pory na słuchawki.

3. Czy po wciśnięciu ikony głośnika nie powinno być jednego urządzenia a nie dwóch tak jak na zrzucie nr.4?

Dodałem kilka screenów, jeśli był by ktoś tak miły i rzucił okiem czy wszystko jest ok. w ustawieniach.

4. Wzmocnienie z tyłu lepiej dać na ON czy Off. Czy jest to jedynie rzecz gustu?

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

Edited by qbek77