Jump to content

Słuchawki elektrostatyczne

Mister_Magister
 Share

Recommended Posts

Guest MichalW

Słuchawki elektrostatyczne właśnie nie są tanie, nowe Baby STAX'y (dokanałowe) z energizerem od Grobel Audio to 3100 zł, a pełnowymiarowe SRS-3100 kosztują 4200 zł. Trudno też znaleźć używane elektrostaty a ich ceny i tak są całkiem spore.

W tej cenie spokojnie powinno dać się takie słuchawki znaleźć, ale głównie w ramach modeli używanych. Różny może być ich stan, także to zależy też od samego sprzedającego. Nie polecałbym natomiast starych elektretów oraz hybryd pokroju AKG K340, bez względu na wypisywane na aukcjach bzdury na ich temat, jakoby był to ten sam poziom co pełnowymiarowe słuchawki elektrostatyczne. Ze współczesnych modeli na pewno bardzo dobrym wyborem na początek są 3100. Baby Stax odpuściłbym jednakże na rzecz iSine 20, które są słuchawkami o po prostu większych możliwościach.

Czy warto - tutaj przede wszystkim gust i potrzeby decydują czy warto. Jeśli priorytetami są holografia sceniczna, szybkość i czystość dźwięku, jest to bardzo dobry kierunek. Wady i zalety tej technologii wylistowałem pod koniec starej recenzji SRS-3010: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-stax-srs-3010/

• Upvote 1

Guest MichalW

iSine 20 to słuchawki magnetostatyczne nie elektrostatyczne. Evil jedynie napisał że są bardziej opłacalne od dokanałowych STAXów. Niestety z nowych słuchawek elektrostatycznych nic tańszego Pan nie znajdzie.

Jak wspominałem nowe sobie odpuściłem od razu i szumam czegoś co w stanie używanym można taniej kupić. Jest coś takiego?

Poza tym może ktoś mi powiedzieć, jako że jestem nowy w elektrostatycznych, o co chodzi z tym energizerem? Rozumiem że służy do napędzania słuchawek. W wypadku energizera nie trzeba już daca?

Edited by Mister_Magister

Stara seria Gamma lub podstawowe Lambdy Basic potrafiły w tych cenach się trafiać. Słuchawki elektrostatyczne to nisza, więc rozpiętość ofertowa praktycznie zerowa i mocno sezonowa. Oferty zaś są kierowane dla kolekcjonerów oraz znawców tematu, mających świadomość że jakość dźwięku generowanego na ogół z takich konstrukcji musi swoje kosztować. Tańszą alternatywą dla iSine 20 są trochę gorsze iSine 10, kosztujące ok. 1700 zł nowe (używane znalazłem za 1400 http://forum.mp3store.pl/topic/147126-s-audeze-isine-10-customart-music-one-kz-zst/). Wskazałem je jednak tak jak napisał wyżej użytkownik Wojtczakowy7, jako alternatywę dla Baby Staxów. Niestety przygoda z elektrostatami nigdy nie była i nie jest po dziś dzień tania. Co nie znaczy że pozbawiona sensu. Linkowane wyżej SRS-3010 miałem 4 lata zanim je sprzedałem za namową znajomego.

Przykładowa aukcja alternatywna: http://allegro.pl/stax-lambda-signature-energizer-srm-1-mkii-stojak-i6856640090.html
Ale jak widać po samej cenie, z czysto ekonomicznego punktu widzenia lepiej jest już dołożyć do nowszych 3100, przynajmniej ze względu na gwarancję. 

Trzeba. Energizer to taki "wzmacniacz", tylko że działający na wysokim napięciu i dedykowany tylko i wyłącznie słuchawkom elektrostatycznym. Najlepiej jest kupować go od razu od producenta, który wypuścił dane słuchawki, jako że różnią się między sobą wtykami i napięciami. Powinno być to opisane dosyć bogato w recenzji.

Edited by EvilKillaruna
  • Upvote 1

@EvilKillaruna Jako że masz słuchawki elektrostatyczne mam takie zapytanie gdyż czytałem że elektrostatyczne dają dobrą cene i wysoką detaliczność na wysokich tonach. Tylko problem jest taki że w tym co ja słucham skupiam się głównie na niższych tonach typu gitara/bas/perkusja oraz wszelkiego rodzaju dubstep. W takim wypadku nie lepiej iść w dynamiczne?

Dla porównania mam AKG k240 + smsl m2 (wiem że miałeś akg k240) i brakuje mi troche bardzo basu. Niby portrafią zagrać bardziej basowo ale nie mam niczego żeby je zmusić do tego.

Edited by Mister_Magister

Miałem. Obecnie posiadam 13 par dynamicznych, 2 hybrydowe typu dynamik + elektret, 1 magnetostatyczną i 1 dynamiczną typu Free Field. W opisanej sytuacji pozostają albo dynamiki, albo magnetostaty, jeśli będzie również wraz z nimi sowicie rozwijany tor. 

Mam nadal, jednak modeli K240 jest całe multum i na dzień dzisiejszy posiadam tylko dwa stare warianty 600 Ohm: Monitor i DF. Brak "trochę bardzo" basu wzajemnie się wyklucza. Albo brakuje go trochę, albo bardzo. Jeśli jednak już ich poziom ubasowienia jest niewystarczający, odpuściłbym sobie rozwiązania elektrostatyczne.

Guest MichalW

Tor to żródło czyli DAC i wzmacniacz sygnału jeśli jest potrzebny. Można używać oddzielnych urządzeń lub jedno które ma wszystko w jednym.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

• Create New...