Jump to content

Karta dźwiękowa PCI-E dla AKG K240 S/MK2


Recommended Posts

Cześć,

planuję zakupić słuchawki AKG K240 Studio lub MK2 (jeszcze się zastanawiam, ale brzmieniowo to samo więc chyba problemu z pomocą co do karty nie będzie).

Słuchawki wybrałem głównie z myślą o dobrej scenie i pozycjonowaniu, gdyż głównym czynnikiem jakim się kierowałem była gra CS:GO. Oczywiście bardzo ważne było dla mnie też by słuchawki jak najlepiej sprawdzały się również w muzyce (chociaż jakoś szczególnie się na tym nie znam), bo jednak w tej cenie nie samo pozycjonowanie się liczy. Stąd też mój wybór padł na AKG K240, między innymi za sprawą recenzji właśnie z audiofanatyk.pl.

Od razu zaznaczę, iż obecnie posiadam jedynie zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC-887.

Z tego co się orientuję, to słuchawki AKG K240 mają dość ciemne brzmienie. Lepiej w takim razie dobrać jasną kartę dźwiękową by dźwięk nie był zbyt "zmulony"? Z tego co czytałem, to jasne brzmienie zapewnia Xonar DX. Zastanawiałem się również nad Creative SB xtreme gamer, lecz podobno jest to o ciemnym brzmieniu, co mogłoby dawać zmulony dźwięk. Nie wiem na ile jest to odczuwalne, stąd też pojawiam się tutaj. 

Bardzo ważne dla mnie jest by karta nie ograniczała sceny i pozycjonowania słuchawek, a jeśli to możliwe to wręcz poprawiała. Dobrze również gdyby karta w miarę dobrze mogła odszumić mikrofon (dość przeciętny zalman mic1), z którym na integrze mam drobne problemy.

 

Mój budżet na kartę dźwiękową to około 150zł.

Używany xonar dx jak i sb xtreme gamer łapią się w tej cenie i chyba to lepszy wybór niż słabsze lecz nieużywane karty dźwiękowe.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Słuchawki ciemne chyba raczej nie są, jasne też jakoś nie są.. Ja miałem do nich taniego Xonara DG. I było ok. Jak masz fundusze to lepiej kup MKII. Dostajesz dodatkowe pady welurowe co pozwala manewrować brzmieniem i wygodą słuchawek. (i chyba kabel)

Edited by Rafacio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo to są neutralne/ciemne. Nie chciałbym żeby je zamulić jakąś ciemną kartą, więc też myślę nad xonarem dx. Co do słuchawek to zamawiać prawdopodobnie będę na morelach, a różnica jest nie mała - 330zł Studio, 370zł MK2. Niby nie jest to wiele, ale jednak początkowo szukałem słuchawki za jakieś 250-300zł ;p Niby welurowe pady dodają, ale chyba są trochę mniej wygodne i gorsze brzmieniowo od eko skórek? Dodatkowo są chyba mniejsze. Kabel też jest dodawany 5m skręcany, ale przyznam że dla mnie nawet te 3m to za dużo i pewnie będzie mi się gdzieś plątał po krześle czy owinę go na kompie ;d Poza tym podobno ten skręcany ma jakąś inną oporność czy coś i trochę psuje jakość dźwięku.

Nie wiem czy warto więc dopłacać 40zł za dodatkowe pady i kabel. Kolorystycznie podobają mi się zarówno Studio (wyglądają bardzo klasycznie), jak i MK2 (wyglądają bardziej nowocześnie, lecz nadal bardzo klasycznie). Dźwięk niby ten sam, materiały z tego co wiem również te same. 

@edit:

Tak jeszcze zapytam, grałeś w gry na słuch jak np. CS:GO? Czy używałeś głównie do słuchania muzyki?

Edited by spidster135
Link to comment
Share on other sites

Tylko do muzyki. W gry gram tylko offline i na głosnikach. Dźwiek w grach dla mnie ma małe znaczenie. Ale K240 55omów nie są ciemne. Jasne jakoś specjalnie też nie. Warto dołozyć 40 zł. Pady welurowe to spora zmiana brzmienia w stronę jaśniejszego.

Jak chcesz jasniejszego brzmienia i dobrego mimo mniejszej rozmiarowo sceny pozycjonowania to kup K 271.

Edited by Rafacio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nie wiem czy chcę jaśniejsze brzmienie czy ciemniejsze. Tak szczerze to nie wiedziałem nawet że można w ten sposób określać dźwięk. Ostatnio jak szukam słuchawek to się o tym dowiedziałem dopiero i dowiedziałem się też, że dobrze jakby karta dźwiękowa była dobrze dobrana do słuchawek, by nie było np. jasne + jasne czy ciemne + ciemne. Także nie potrzebuję zmieniać ze względu na jasność brzmienia. Jeśli K240 są w miarę naturalne z tego co piszesz, to xonar dx je i tak trochę rozjaśni, więc z takimi K271 by już w ogóle było za jasno.

Co do samego wyboru K240 Studio czy MK2 się jeszcze zastanowię.

Jedyne na co stawiałem przy wyborze to: bardzo dobra scena i pozycjonowanie by precyzyjnie interpretować położenie przeciwników w grze. Na drugim miejscu postawiłem jakość dźwięku w muzyce, a myślę że w słuchawkach za ok. 300zł dźwięk już będzie bardzo przyjemny i jakieś drobne różnice będą dla mnie niezauważalne. 

Co prawda to temat o karcie dźwiękowej, ale warto zapytać. Dobrze wybrałem stawiając na K240 pod względem sceny jak i pozycjonowania? Rozważałem jeszcze Somic V2 oraz ISK HD9999.

Z tego co poczytałem na audiofanatyku K240 S/Mk2 mają podobnie rozbudowaną scenę jak i Q701. O ile dobrze się orientuję, to Q701 to K702 ze zmienioną literą dla muzyka ( Quincy Jones), a jak czytałem na forach anglojęzycznych K702 są bardzo często w top5 słuchawek do gier pod względem pozycjonowania i sceny.

 

Twoim zdaniem dobrze wybrałem, czy można w tej cenie znaleźć słuchawki z lepszą sceną jak i pozycjonowaniem, nie tracąc jednocześnie na jakości dźwięku podczas słuchania muzyki?

 

Mam też pytanie czy w K240 można regulować rozmiar/długość?

Edited by spidster135
Link to comment
Share on other sites

"Dobrze wybrałem stawiając na K240 pod względem sceny jak i pozycjonowania? "

Chyba tak.

"Mam też pytanie czy w K240 można regulować rozmiar/długość?"

Rozmiar i długość czego? Jeśli chodzi o położenie na głowie to samo się to wszystko reguluje w AKG.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, EvilKillaruna said:

Opaska pałąka automatycznie dostosowuje się do wielkości i kształtu głowy, jeśli o to Pan pyta. Tak jak napisał @Rafacio.

Ok, jeśli tak to bardzo dobrze ;)

A jak według Pana z moim wyborem? Czy słuchawki AKG K240 Studio/Mk2 to dobry wybór do gier FPS jeśli chodzi o scenę i pozycjonowanie? Czy może jest coś lepszego w tej cenie co pominąłem?

I czy xonar dx będzie dobrym wyborem dla słuchawek K240?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, EvilKillaruna said:

O słuchawkach do gier napisałem obszerny artykuł na blogu: http://www.audiofanatyk.pl/najlepsze-sluchawki-dla-gracza/

O wymaganiach słuchawek z kolei pisałem dosyć wyraźnie w recenzji K240 MKII: http://www.audiofanatyk.pl/akg-k240-mkii/

Oba materiały powinny pomóc.

Przeczytałem oba nawet kilka razy wracając do tego co potrzebowałem sprawdzić i bardzo dużo się tym sugerowałem. Nie wiem jednak na ile aktualne są obie recenzje jeśli chodzi o zmieniające się ceny i być może są też jakieś nowe słuchawki. 

Widziałem że scena K240 S/MK2 jest porównywana do sceny z Q701/K702, tak samo pozycjonowanie, dlatego też tak bardzo zainteresowały mnie właśnie K240.

 

Jeśli o kartę dźwiękową chodzi, to wspomina Pan o jasnej barwie, odpowiedniej mocy i dobrej przestrzenności. O ile wiem, że Xonar DX nadaje jasną barwę i odpowiednią moc, tak nie wiem nic o przestrzenności tej karty. Niby ma technologię Dolby Home Theater, ale tak szczerze nie mówi mi to wiele w porównaniu z innymi kartami w tym przedziale cenowym.

Link to comment
Share on other sites

Aktualne ceny i dostępność zawsze można sprawdzić na dole recenzji w formie wygodnego linku do porównywarki cenowej. Natomiast brzmienie jest tak długo aktualne, jak długo produkowany jest dany model słuchawek w niezmienionej przez producenta formie (lub inaczej: w formie takiej, w jakiej słuchawki swego czasu recenzowałem). Daty publikacji każdego materiału są widoczne nad tytułem. 

Owszem, ale nie są to cechy między tymi modelami identyczne. Tak samo K702 nie są do końca identyczne z Q701, są między nimi pewne różnice w tonalności.

Xonar DX nie jest kartą przeznaczoną do słuchawek w sensie stricte. Poradzi sobie umownie z K240, choć słuchawki te lubią wzmacniacze słuchawkowe z racji podatności na damping factor. Na początek powinna jednak wystarczyć.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o daty publikacji to przyznam, że kompletnie nie zwróciłem uwagi ;p

 

Co do samego Xonara DX, to chyba jest to dla mnie jedyny rozsądny wybór w cenie do 150zł. Zależy mi na tym, by grało lepiej niż obecna zintegrowana karta, a o wiele tańszy Xonar DGX podobno mi tego za bardzo nie zagwarantuje. Również ważne jest by jak najlepiej odszumić mikrofon (zalman mic1), który przy integrze jest za cicho i mnie znajomi słabo słyszą na TS. Jeśli podbijam go w ustawieniach urządzenia do nagrywania, to ja jestem głośniej, ale słychać jednocześnie dość głośny i nieprzyjemny szum.

Słuchawki AKG K240 mają impedencję 55 Ohm, a z tego co czytałem Xonar DX chyba jakoś ponad 100 Ohm napędzi (nie jestem pewien). 

Poczytałem też, że wzmacniacz słuchawkowy wpływa jedynie na poziom głośności dźwięku, a nie na samą jakość dźwięku, oraz że to podobno chwyt marketingowy. Chociaż może samo tłumienie w takim wzmacniaczu wydaje mi się że powinno mieć jakiś wpływ również na jakość dźwięku. 

Tak czy inaczej nie mam pieniędzy na kartę droższą niż 150zł i chyba najlepszym wyborem w tej cenie będzie Xonar DX. Jeśli na prawdę warto zwrócić uwagę na wzmacniacz słuchawkowy to być może kiedyś w przyszłości dokupię sam wzmacniacz i podłączę do Xonara?

 

Przyznam że i tak od ok. 5 lat korzystałem ze słuchawek Beats By Dr Dre Solo HD, które chyba nie są najlepsze, oraz ze zintegrowanych kart dźwiękowych. Raczej przesiadka na K240 i Xonara DX będzie już wielkim przeskokiem (a przynajmniej taką mam nadzieję) ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...