Jump to content

AKG K240DF, odrestaurowanie i recabling

toffik325
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Z rok temu kupiłem na Allegro używane AKG K240DF, jestem ich szczęśliwym posiadaczem, ale sporadycznie w lewej lub prawej słuchawce było słychać charakterystyczny dźwięk, jakby ktoś odklejał wewnątrz taśmę klejącą (prawdopodobnie jakiś klej puszczał), co zmotywowało mnie do ich całkowitego rozebrania i zobaczenia co tam w środku siedzi. To z kolei skończyło się naderwaniem przylutowanych kabelków wychodzących z prawej muszli, czyli dokładnie tym, przed czym zostałem przestrzeżony w recenzji słuchawek na portalu, ale mniejsza z tym, już kiedyś zdarzyło mi się trzymać lutownicę w rękach xD

Korzystając z okazji porobiłem parę zdjęć stanu poszczególnych części słuchawek, bo naprawdę nie znalazłem żadnego odpowiednika (wersji DF) w internecie, stąd nie wiem jak to powinno wyglądać, i które części były wcześniej wymieniane, a w szczególności które wymieniono na słaby zamiennik, które na oryginalny odpowiednik, a które warto byłoby jeszcze wymienić. Nie zależy mi na zewnętrznym wyglądzie, stąd też pytanie głównie do ludzi mających doświadczenie z DFami (ale nie tylko!), a mianowicie co mógłbym wymienić, żeby ewentualnie poprawić walory odsłuchowe?

I drugie pytanie dotyczy okablowania: jest to model LP z minijackiem 3,5mm, posiadam przejściówkę na dużego jacka, ale chyba jakąś trefną, bo nieraz jak poruszam kablem to dźwięk w niektórych ustawieniach się "rozłazi", zanika i brzmi bardzo słabo, co nie występuje przy podłączeniu do np. telefonu bez przejściówki. I tak sobie pomyślałem, że skoro i tak czeka mnie lutowanko, to może by tak cały kabel wymienić i to od razu z dużym jackiem? Czym się kierować przy wymianie kabla za w miarę sensowne pieniądze?

Pozdrawiam :)

EDIT: zapomniałem wrzucić zdjęć, zaraz je dodam.

EDIT2: gotowe.

IMG_20170607_191424.jpg

IMG_20170607_191446.jpg

IMG_20170607_191535.jpg

IMG_20170607_191700.jpg

IMG_20170607_191756.jpg

IMG_20170607_191812.jpg

Edited by toffik325

Witam,

Możliwe że były to zabrudzenia w koszach membran od strony ucha. Widać że ktoś z niewiadomego powodu kleił talerze, więc albo drobinki kleju, albo kleiste resztki wkładek gąbkowych, które z czasem uległy degeneracji. 

Generalnie walory odsłuchowe można poprawić przede wszystkim zmieniając interwiring oraz kabel sygnałowy. Zależy czy mówiąc o poprawie myślimy o tym samym. Kabelki wewnątrz można zamienić na odcinki z czystej miedzi OCC 7n, tak samo sam kabel sygnałowy. Przy trzech żyłach wyjdzie dosyć tanio, ale można zrobić im od razu balans, tj. poprowadzić kabel do obu muszli osobno. Odpada wtedy transmisja sygnału do drugiego przetwornika po drutach pałąka. Minimum to wtedy 4 żyły, ale zalecałbym 8. Terminować można go wtedy dużym jackiem, np. czarnym Amphenolem, choć sam pewnie zdecydowałbym się na (niestety drogiego) Furutecha: 

gWSNsc3.jpg

Zależy to od tego, jak mocno kocha się te słuchawki i jak bardzo jest się gotowym aby posunąć w zakresie ich doinwestowania. Więcej udałoby się moim zdaniem zdziałać sensownym źródłem, jako że słuchawki mają swoje wymagania i to niemałe. 

Pozdrawiam.

• Upvote 1

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

42 minutes ago, EvilKillaruna said:

Widać że ktoś z niewiadomego powodu kleił talerze

Jeśli chodzi o te okręgi suchego kleju, to prawdopodobnie te okrągłe gąbki z trójkątnymi "wyżłobieniami" były tam kiedyś przyklejone (chyba, że to właśnie są talerze, "słuchawkowa" terminologia nie jest mi jeszcze do końca znana). Sądzi Pan, że lepiej byłoby je tam zostawić nieprzyklejone? Gąbka od zewnętrznej strony kosza na membrany (widoczna na 1 zdjęciu) wydaje się być zachowana w niezłym stanie. Mam jeszcze wątpliwości co do tego materiału widocznego na przedostatnim zdjęciu w środku zewnętrznej części obudowy - sprawia on wrażenie połączenia bibuły z tekturą, niezbyt dobrej jakości. Jakie jest jego przeznaczenie i czy w ogóle miałaby sens wymiana tego?

Jeśli chodzi o kabel, to myślałem raczej nad gotowym rozwiązaniem, chociaż muszę przyznać, że samodzielna zabawa mogłaby mi sprawić sporo frajdy jak dorwę lutownicę.

1 hour ago, EvilKillaruna said:

Zależy to od tego, jak mocno kocha się te słuchawki i jak bardzo jest się gotowym aby posunąć w zakresie ich doinwestowania.

Słuchawki bardzo mi się podobają ze względu na to, że zajmuję się (bądź co bądź amatorsko) produkcją muzyki i w tym aspekcie sprawdzają się doskonale, chociaż niekiedy mam małe problemy z kontrolą bassu, subiektywnie mogłoby go być ciut więcej. Posunąć się z doinwestowaniem niestety za bardzo nie mogę, jestem też studentem, ogranicza mnie budżet i przykładowo gdy różnica między Amphenolami, a Furutechami nieraz liczona jest w setkach złotych, to wybór jest dla mnie prosty. Czyli przykładowo rzecz biorąc mógłbym zamówić ten kabel: https://audeos.pl/pl/p/Kabel-z-miedzi-OCC-7N-26-AWG-Litz-Cryo-v2-Audeos/309 oraz ten wtyk https://audeos.pl/pl/p/Amphenol-ACPS-KB-AU-jack-6.3mm-stereo/368 i ładnie to ze sobą zlutować? Czy sporo wyniosłaby różnica w porównaniu z droższymi wtykami tej samej marki, np: https://audeos.pl/pl/p/Wtyk-jack-6.3mm-stereo-Amphenol-TS3PBM-AU-/155? Nurtuje mnie jeszcze kwestia długości kabla, siedzę właściwie przy komputerze, kabel prowadzony jest za biurkiem, 1 metr chyba powinien starczyć?

1 hour ago, EvilKillaruna said:

Więcej udałoby się moim zdaniem zdziałać sensownym źródłem, jako że słuchawki mają swoje wymagania i to niemałe.

Źródłem jest Aim SC808 na LMach 49720 oraz 2x 4562N, z czego jestem naprawdę zadowolony, chociaż mam wrażenie, że i słuchawki, i karta dźwiękowa mają raczej jasną tendencję brzmieniową. Sądzę, że przy wzmacniaczach idących raczej w ocieplenie dźwięku/więcej dołu można by uzyskać ciut lepsze rezultaty, ale nie wiem czy wtedy nie straciłoby to na klarowności i szczegółowości.

Tak, chodzi o fragmenty suchego kleju. Kompletnie bezsensowne i bezcelowe. Wkładki akustyczne powinny być luzem - to materiał eksploatacyjny, przyciskany do tego przez nausznice.

Materiał ten to zabezpieczenie otworów dyfuzyjnych i wnętrza muszli przed zakurzeniem. Z reguły tego materiału się nie wymienia.

Przy kablu zbalansowanym najlepiej byłoby oddać słuchawki na profesjonalny recabling, tudzież praktykować na czymś, czego nie będzie szkoda. Moja para DFów jest cały czas w formie fabrycznej-oryginalnej.

Trudno jest mi powiedzieć jednoznacznie w kwestii różnic między Amphenolami. Zaskoczony natomiast byłem różnicą między tym ostatnim (i Neutrikiem) a rodowanym Furutechem, choć też prawda, że na znacznie czulszych i droższych słuchawkach miało to miejsce.

Zawsze lepiej jest dać 10 cm za dużo, niż o 1 za mało. Osobiście nie schodziłbym poniżej 1,5 m. Przy kartach pokroju SC808 komputer jest u mnie zawsze pod biurkiem i dlatego preferuję albo dobre przedłużacze, albo kable o długości na gotowo ok. 3 m. 

Tak, zarówno jedno jak i drugie jest sprzętem o jasnej karnacji. K240 DF od zawsze były oszczędne na basie, tak już są strojone. Dlatego lubią cieplejsze i bardziej basowe źródła, ew. dobrą korekcję. 

On 8.06.2017 at 1:01 AM, toffik325 said:

Czyli przykładowo rzecz biorąc mógłbym zamówić ten kabel: https://audeos.pl/pl/p/Kabel-z-miedzi-OCC-7N-26-AWG-Litz-Cryo-v2-Audeos/309

Trzeba kupić troszkę dłuższą żyłę - na skręcenie i moim zdaniom także - 1 metr kabla to za mało (czyli przynajmniej 4 x 2 m).

Edited by Markus