Jump to content
EvilKillaruna

Shanling M2s - pierwsze wrażenia

Recommended Posts

Z tego co pamiętam odtwarzacz różni się od mojego M1 - prócz oczywiście innego stopnia wyjściowego - chyba tylko funkcją Replay Gain. Najbardziej interesowało mnie jednak ja gra i czy w pojedynku brzmienie vs brzmienie będzie to zabójca mniejszego braciszka. Na tym też spędziłem głównie czas jak do tej pory (sprzęt mam w rękach od kilku dni) i przeplatając odsłuchy z innym sprzętem.

Black-5.jpg

Przede wszystkim M2s znacznie bliżej do OPUSa #3, ale jest to bardziej wymieszanie jego brzmienia z klasowością M1, także wszystko adekwatnie jak na swoją cenę, może nawet bardziej niż adekwatnie. Od M1 większa wersja rzuca się w uszy:

• wyraźnie mocniejszym basem na starcie (dokładnie jak w #3)
  • bardziej odsuniętą średnicą (również analogia do #3)
  • większą głębią sceny (znów analogia do #3)

Dziedziczy natomiast dynamikę (w porywach nieco tylko lepsza od poziomu M1), szerokość sceny oraz jasność sopranu. M1 ma tym samym bliższy wokal i lżejszy bas o moim zdaniem lepszej kontroli. Nie jestem pewien czy wynika to różnicy w impedancji wyjściowej czy charakteru końcówki mocy, ale jeśli HD800 również na to w pewnym stopniu reagują, a trudno jest przed nimi cokolwiek ukryć, to taka jest zdaje się cecha natywna tego odtwarzacza.

OPUS #3 jest nieco bezpieczniejszy na sopranie, trochę lepiej ma też poukładaną scenę, choć realizowaną z mniejszą szerokością. P90-SD to klasa wyżej od obu Shanlingów oraz #3, nastawiona na większą intymność i nasycenie w dźwięku, ale z basem też bardzo zbliżonym ilościowo do M2s i #3. 

Obsługa M2s jest trochę gorsza od M1. Choć odtwarzacz jest większy, jego zaokrąglone krawędzie i gładki lakier powodują, że wyślizguje mi się z dłoni. Pokrowiec w moim przypadku byłby więc najlepszym rozwiązaniem. Trochę inne ułożenie przycisków powoduje problem gdy jesteśmy przyzwyczajeni do warstwy użytkowej M1, ale idzie się tego nauczyć. Pokrętło dosyć nieprecyzyjnie reguluje głośność, czasami skok mechaniczny jest pojedynczy, a głośność skacze o 2 punkty, czasami o 1. Wciska się je za to wygodniej niż te z M1 i nie ma już ryzyka, że się zmieni podczas niefortunnego wciśnięcia jakąś opcję tuż przed akceptacją.

Odtwarzacz wydaje słyszalne kliknięcia przekaźników, jak Colorfly C10. Ma też tak jak on tendencję do urywania ułamka sekundy z początku utworu. Dzieje się tak najprawdopodobniej z racji oszczędzania energii - notowałem to przy wracaniu do odsłuchów po chwili wcześniejszego zapauzowania. Włączenie funkcji Gapless redukuje problem już tylko do dłuższych wznowień i pierwszego odtworzenia utworu od świeżego startu odtwarzacza.

Poza tym okładki wyświetlane są wciąż jako kwadraty, ale podniesione ponad informacjami o utworze. Wygląda to jakby coś się źle wyświetliło, ale głównie przez tło "kosmosu" standardowej skórki wizualnej. Zmiana na inną niweluje to wrażenie. 

Poza tym jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku. Bateria na razie trzyma ładnie, sam wyświetlacz również bryluje dobrym PPI i ostrością. Wersja którą otrzymałem ma najnowszy FW, choć brakuje języka polskiego - ten z tego co wiem jest ponoć w przygotowaniu.

Na duży plus wyróżnić muszę moc, tu M2s ma większe możliwości od M1 i nie ma specjalnych kompleksów przy co bardziej poważniejszym sprzęcie, który będzie musiał puścić prosto z dziurki bez pomocy dodatkowego wzmacniacza kieszonkowego. Jak na 900 zł wydaje mi się, że sprzęt jest bardzo fajny, a jednocześnie nie do końca zastępujący M1 i spokojnie koegzystujący z nim w ramach jednej oferty. Dylemat wyboru jest jak dla mnie bardzo prosty do rozwiązania:

• lżejszy bas, lepsza kontrola i bliższy wokal = M1
  • mocniejszy bas, większa głębia i więcej mocy = M2s

Oczywiście są to tylko pierwsze wrażenia, które zobaczę, czy sprzęt do końca zdoła utrzymać.

Edited by EvilKillaruna
  • Upvote 1

To kiedy możemy się spodziewać pełnej recenzji? U mnie presja na wydanie kasy na pierwszego DAP bardzo duża... ;) 

W tym tygodniu planowane są przynajmniej dwie recenzje sprzętowe, wtedy prawdopodobnie pod koniec tygodnia Matrix X-Sabre PRO i dopiero po nim coś z dwóch odtwarzaczy które mam, a więc Opus #3 i właśnie M2s. Taki był przynajmniej plan. Teoretycznie mogę spróbować przesunąć wtedy X-Sabre na przyszły tydzień, choć sprzęt znacznie bardziej mnie interesuje niż Shanling ;).

Podpowiem przy tej okazji że jak na razie M2s utrzymuje większość z opisanych wyżej przeze mnie obserwacji. Jedynie różnica klasowa między #3 a M2s się powiększyła z racji pełnego wygrzania się Opusa. Ma więc dokładnie tą samą cechę co #2. 

Dzięki, jakiś obraz M2s już się zatem kształtuje. Rozumiem, że będąc posiadaczem dwóch par słuchawek nie szarżujących basowo ;) (ATH-MSR7 i AKG K240MkII), powinieniem raczej zmierzać w kierunku M2s niż M1?

Tez czekam z niecierpliwoscia :) Zamowilem M2s w przedsprzedazy i jeszcze lezy nierozpakowany. Gdyby jednak ''cos poszlo nie tak''... sprzedam w okazyjnej cenie. Czekam na opinie Pana Jakuba  ;) Tak samo jak kolega Eberloth, planuje zakup  ATH-MSR7 i do tego doki RHA MA750 :) Bardzo mnie interesuje takie polaczenie kontra mlodszy brat M1.

Panie Patryku, ale przecież ma Pan sprzęt już u siebie :). Ocenić może go Pan już teraz i opisać własnymi uszami oraz z własnej perspektyw. Doceniam że ceni Pan moje zdanie tak mocno, że wstrzymuje się nawet od rozpakowania odtwarzacza, ale proszę pamiętać, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i nasze opinie nie mają mocy wyroków prawomocnych. Spokojnie znajdzie się taki sprzęt, który użytkownicy odbierali inaczej niż ja, czasami nawet formułując z tego powodu zarzuty pod moim adresem za niesłuszną w ich odczuciu pochwałę lub zganienie.

Dlatego jeśli jest już Pan po zakupach, w moim odczuciu nie ma znaczenia to, co powiem o M2s. Jeśli nagle powiem że pomidory są fuj, to przecież nie znielubi ich Pan z tego powodu i zmieni swoje nawyki żywieniowe, czyż nie? ;)

Gdybym osobiście miał wybierać między M1 a M2s (całkowicie dla siebie, bez żadnych słuchawek na myśli), wybrałbym M1. Tak samo gdybym miał wybierać między Opusem #3, a AK300, wybrałbym tego drugiego. Wszystko dlatego, że oba wskazane odtwarzacze mają trzy cechy, które bardzo mi pasują w dłuższej perspektywie w sensie stricte subiektywnym: oszczędniejszy bas o łatwiejszej kontroli (zbyt dużo basu powoduje u mnie dyskomfort na dłuższą metę), bliższy wokal (który lubię), scena większa na szerokość (co też czasami daje dobre efekty). Uczyniłbym to wyłącznie w oparciu o swoje subiektywne odczucia i mimo świadomości, że większość osób dokonałaby wyboru odwrotnego (np. właśnie przez większą głębię sceny oraz ten dodatkowy wykop na basie), a także mimo faktu, iż część słuchawek lepiej grała z M2s oraz #3, m.in. bardzo ciekawe iSine 20 oraz moje ulubione zamknięte słuchawki: K270 Playback, których głos w wielu sprawach zawsze uwzględniam. 

MA750 bardzo lubiłem swego czasu z moim M1. Dawno już jednak wróciły do sklepu i tu trzeba byłoby po prostu odsłuchy wykonać już samodzielnie po własnej stronie, aby móc odpowiedzieć na pytanie dot. ich synergii. Natomiast z MSR7 moim zdaniem M2s ma teoretycznie większe pole manewru. Raz że większa moc na dzień dobry, dwa że wygar na basie, który te słuchawki ze swoją bardziej precyzyjną linią basową często lubią, trzy że dodatkowa scena na głębokość, co o ile troszkę oddali im wokalizę, ale doda też nieco oddechu na środku i wyważy się z ich natywnie dobrą szerokością. Góra jest tu akurat bez znaczenia - zarówno M1 jak i M2s mają ją w zasadzie identyczną, więc jeśli na jednym z nich będzie za jasno (choć raczej nie powinno być), to na drugim rzecz dziać się będzie identycznie. 

Edited by EvilKillaruna

Witam, Dziekuje za odpowiedz. Chcialbym rowniez podziekowac za Pana recenzje ktore pojawiaja sie na blogu :) Mysle ze sa one bardzo pomocne, przy wybieraniu sprzetu. Dzieki jednej z nich, stalem sie posiadaczem sluchawek, z ktorych bylem bardzo zadowolony. Wiec jesli chodzi o wybor sprzetu audio, ufam Panskiemu wieloletniemu doswiadczeniu i uwazam ze warto. Wstrzymam sie jednak do rozpakowania M2s :) Jesli to ma przyspieszyc ukazanie sie recenzji, na ktora tak wielu z Nas czeka ;) 

W cenie jakiej nabylem M2s, za komplet wraz z case´m i szklem (750zl) uwazam ze byla i jest to swietna okazja. Ciekawy podal Pan przyklad z pomidorami... Akurat czytajac forum, mialem przyjemnosc zajadac sie nimi na sniadanie :) Faktycznie, smakuja mi i zdania o nich nie zmienie. Wyjatkiem moze byc jednak Shanling ;) Gatunki muzyczne ktorych slucham, sadze ze dobrze beda komponowaly sie z ''dwojka''. Stawiam na muzykalnosc sprzetu, radosc z odsluchow, nie analizujac bardzo szczegolowo utworow :) Energia i rozrywka. Kwestie design'u tez bralem pod uwage. Wynik koncowy zestawu i tak pozostawiam sluchawkom, bo to od nich zalezy jak sie calosc skomponuje oraz mojego wlasnego odsluchu. Niemniej jednak po wstepnej Pana analizie, wiem w ktora strone zmierzac i ATH-MSR7 sa w czolowce. Do tego dochodza Momentum M2 oraz B&W P7 Wireless, lecz przy tych ostatnich cena troche zniecheca.

Ostatnio zagladam na bloga, bardzo czesto i czekam na ten sadny dzien ;) Pozdrawiam i przepraszam za brak polskich znakow. 

Edited by patryk172
  • Upvote 1

On 13.06.2017 at 10:47 PM, EvilKillaruna said:

Natomiast z MSR7 moim zdaniem M2s ma teoretycznie większe pole manewru. 

O! I za to zdanie dziękuję. Teraz, jeśli moje słuchawki źle zagrają z M2s, mam winnego. ;)

Tak, odtwarzacz, tudzież własny gust :). Tak jak pisałem sprzęt oceniam tak czy inaczej z własnej perspektywy, odkrywając ją przed użytkownikiem i w ten sposób pozwalając zrozumieć mniej więcej co słyszę, jak to odbieram i co jest moim punktem odniesienia. To jednak czy to potem zaskoczy - to już rzecz indywidualna.

On 14.06.2017 at 4:55 PM, patryk172 said:

Witam, Dziekuje za odpowiedz. Chcialbym rowniez podziekowac za Pana recenzje ktore pojawiaja sie na blogu :) Mysle ze sa one bardzo pomocne, przy wybieraniu sprzetu. Dzieki jednej z nich, stalem sie posiadaczem sluchawek, z ktorych bylem bardzo zadowolony. Wiec jesli chodzi o wybor sprzetu audio, ufam Panskiemu wieloletniemu doswiadczeniu i uwazam ze warto. Wstrzymam sie jednak do rozpakowania M2s :) Jesli to ma przyspieszyc ukazanie sie recenzji, na ktora tak wielu z Nas czeka ;) 

W cenie jakiej nabylem M2s, za komplet wraz z case´m i szklem (750zl) uwazam ze byla i jest to swietna okazja. Ciekawy podal Pan przyklad z pomidorami... Akurat czytajac forum, mialem przyjemnosc zajadac sie nimi na sniadanie :) Faktycznie, smakuja mi i zdania o nich nie zmienie. Wyjatkiem moze byc jednak Shanling ;) Gatunki muzyczne ktorych slucham, sadze ze dobrze beda komponowaly sie z ''dwojka''. Stawiam na muzykalnosc sprzetu, radosc z odsluchow, nie analizujac bardzo szczegolowo utworow :) Energia i rozrywka. Kwestie design'u tez bralem pod uwage. Wynik koncowy zestawu i tak pozostawiam sluchawkom, bo to od nich zalezy jak sie calosc skomponuje oraz mojego wlasnego odsluchu. Niemniej jednak po wstepnej Pana analizie, wiem w ktora strone zmierzac i ATH-MSR7 sa w czolowce. Do tego dochodza Momentum M2 oraz B&W P7 Wireless, lecz przy tych ostatnich cena troche zniecheca.

Ostatnio zagladam na bloga, bardzo czesto i czekam na ten sadny dzien ;) Pozdrawiam i przepraszam za brak polskich znakow. 

Również dziękuję za miłe słowa. Wstrzymanie się z rozpakowaniem własnego sprzętu nie ma jednakże tu żadnego przełożenia na harmonogram - ten często rządzi się swoimi własnymi prawami i potrafi zmienić się kilkukrotnie w oparciu o inne aktywności bądź nagłe sytuacje.

Z polskimi znakami nie ma problemu :).

• Upvote 1

Witam, Zgadzam się całkowicie z EvilKillaruna, że wszystko to sprawa subiektywna i tak naprawdę, to odtwarzacz ma służyć nam i spełniać wyłącznie nasze oczekiwania. Miałem ostatnio w rączkach zarówno M1 jak i M2s (oba po raz pierwszy) i powiem szczerze, że dla mnie M2s zdecydowanie lepiej zagrał. Obsługa to kwestia przyzwyczajenia i upodobań, ale też mając oba odtwarzacze po raz pierwszy, skłaniam się ku M2s. Szczególnie wyraźna różnica była przy słuchawkach AKG K550. M1 zaczął przy niektórych kawałkach jazzowych bardzo mocno ograniczać scenę i przestrzeń. I bas stawał się mało wyraźny. Zdecydowanie też łatwiej napędzić słuchawki z M2s. Oczywiście przy porównaniach pamiętajmy i jednym - cenie. Zarówno odtwarzacze M1 jak i M2s to koszt 700-900 zł. Jeżeli zaczniemy je porównywać z podobnymi cenowo urządzeniami np. FiiO X3, to bardzo szybko okaże się, że biją FiiO praktycznie w każdym punkcie. Porównywanie z Opusem #3 jest ciekawe z punktu widzenia różnic jakościowych, ale nie zapominajmy, że Opus #3 jest 3x droższy niż M2s. Zatem to trochę inny przedział cenowy. Ja w każdym razie po próbnych odsłuchach zainwestowałem w M2s. Biorąc pod uwagę moje proferencje i cenę odtwarzacza, to bardzo dobre połączenie :-). PS. Niedługo pojawi się nowa aktualizacja do M2s, która ma wprowadzać wiele nowości i ulepszeń. Poczekamy i posłuchamy :-). Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Ja to cudo będę miał w ręku w poniedziałek. Wtedy się zastanowię, czy wytoczyć proces Evil'owi o podżeganie do zakupów ;) Ale podejrzewam, że niestety jak zwykle będzie miał rację i zagra to dość sympatycznie z ATH-MSR7 :) Podzielę się wrażeniami po odsłuchach.

Wszyscy mają DAP-a, mam i ja. Padło na M2s, jak już napisałem wcześniej. Mam zerowe doświadczenie z tego typu sprzętem, mogę go porównać jedynie z DAC-ami FiiO Q1, E10k Olympus 2 oraz krótko przesłuchanym Cowon Plenue D. Nie mam daru opisywania niuansów dźwiękowych jak Evil, powiem tylko, że dla mnie z tej czwórki Shanling gra najlepiej. Nie zalał mnie basem, pewnie z racji posiadanych słuchawek - MSR7, ale wydobył z nich tę basową "wisienkę na torcie", której mi zawsze w nich brakowało. Jest czysto, jest muzykalnie, jest dobrze. Bluźnię najbardziej na wymuszoną obsługę prawą ręką, bo osobiście jestem z tych "innych". Polecam natomiast gorąco od razu kupić tego grajka z firmową skórką, koszt niewielki, a znacząco poprawia ona chwyt, ergonomię no i bezpieczeństwo. Poza tym obsługa intuicyjna, nawet bez czytania instrukcji (jeśli uda się przy pierwszym uruchomieniu wybrać poprawnie angielskie narzecze ;)). Karta 128GB, zapełniona w 3/4, przeczytana przez urządzenie błyskawicznie i bezbłędnie. Drażniło mnie na początku, że nie można nawet zwiększyć głośności przy wygaszonym ekranie, ale okazało się, że jest to do skonfigurowania w (dość rozbudowanym) menu. Póki co jestem zadowolony, ale jak podkreślam to na razie pierwsze wrażenia po niecałych 24h użytkowania.  

Dziękuję za opinie.

Też jestem posiadaczem słuchawek MSR7 i szukam do nich nowego playera, który stanowiłby nie tylko godny, ale też progresywny zamiennik mojego starego Cowon iAudio7.

Byłem już bliski zakupu Shanlinga M1, zresztą z rekomendacji Audiofanatyka, ale niestety rzeczą, która zadecydowała o odłożeniu tej decyzji (w międzyczasie skończyła się bardzo korzystna promocja cenowa na mp3store) był delikatny szum, jaki player generował po podłączeniu do mojej drugiej pary słuchawek, czyli ATH E40. Wiem, że impedancja jest w nich bardzo niska (bodajże 12), lecz tego rodzaju problemów nie miałem ani przy testowaniu FiiO X3, ani Cowona Plenue D, który posiada jeden z członków mojej rodziny, a sam odtwarzacz stanowi dla mnie jak dotąd wzór brzmienia (Shanling M1 na pewno był co najmniej na równi, ale akurat nie miałem ich bezpośrednio przy sobie podczas testów w salonie).

Tak więc zakup Shanlinga MS2 uzależniam chyba od tych szumów czy też raczej ich zniknięcia. Oczywiście recenzje mi nie pomogą w tym zakresie (chyba, że ktoś posiada ATH E40), lecz przynajmniej zorientuje się czy poziom linii został utrzymany. Trochę psioczę na ten brak dotykowego ekranu, ale to chyba bardziej moja zachcianka niż efekt faktycznej niewygody ;) M1obsługiwało mi się dobrze.

Czekam na dalsze wpisy + oczywiście recenzję autora blogu.

Wgrałeś już? Urządzenie dalej żyje po tym upgrade? ;)

No dobra, niech będę tym królikiem doświadczalnym. Zrobiłem ten upgrade. I nawet nie przestał grać. Ale interface jest taki sobie. Pełno błędów. W "Jasność podświetlania" czy "Głośność domyślna" o "ś" i "ć" zapomniano. Kwiatki typu "Wzmocnij Reply" też się zdarzają. Wracam do ENG (zachowując numer wersji firmware). 

Tak. Kupiłem urządzenie z wersją 1.0. Potem aktualizowałem do 1.1 i teraz do 1.2. Działa bez problemu.

Trzeba tylko pamiętać, aby po aktualizacji je zresetować.

Jest nowy firmware do M2s. Opis zmian jest bardzo enigmatyczny (przynajmniej dla mnie). Cytuję:

1)HiByLinkofficialyreleased

2)Addedfade-in&fade-outfeature

3)Addeddigitalfiltersetting-Slowandsharproll-off

4)ChangestovisualdesignofUI,includingimmersingstatusbar

5) Fewtranslationcorrections

6)Fixesfordifferentsmallbugs

Tłumacząc na nasz:

1) Oficjalne wsparcie dla aplikacji HiBy Link

2) Dodane efekty zanikania i pojawiania się dźwięku

3) Dodane dwa cyfrowe filtry dźwiękowe

4) Zmiany wizualne w interfejsie użytkownika, wliczając w to ciekawszy pasek statusu

5) Kilka korekt tłumaczeń

6) Poprawione różne małe błędy

Czy macie już jakieś doświadczenia z różnymi słuchawkami razem z M2s? Tak się zastanawiam nad zakupem dokonałówek i chciałbym lekko zbalansować bas odtwarzacza. A jak się czyta o różnych dokonałówkach, to większość ma typową charakterystykę V. Zatem bas może jeszcze bardziej dominować.

Ciekawostka - firma po modelu m2s zapowiedziła nowy model m3s (następcę m3). Premiera już w październiku. Pełna specyfikacja będzie wkrótce dostępna. Wygląda na trochę większy m2s o identycznym interfejsie.

FB_IMG_1504068906800.jpg

Edited by Mariusz1
  • Upvote 1

@Mariusz1 , też chciałem się zapytać o dokanałówki, które by ładnie z nim grały.  Z nausznymi planuje zakup ATH MSR7 jako zamiennik do B&W P7, mają mniej basu, więc by się z M2s wyrównało, ale z dokanałówkami, to nie mam pojęcia. 

• Upvote 1

4 hours ago, Foresuto said:

@Mariusz1 , też chciałem się zapytać o dokanałówki, które by ładnie z nim grały.  Z nausznymi planuje zakup ATH MSR7 jako zamiennik do B&W P7, mają mniej basu, więc by się z M2s wyrównało, ale z dokanałówkami, to nie mam pojęcia. 

Zastanawiam się, jak by zagrały Aune E1 z M2s. Jakby ktoś testował, proszę o kilka słów komentarza

Witam wszystkich.

W porywie chciejstwa kupiłem sobie niedawno shanlinga m2s i do niego słuchawki rha ma750. Specjalista ze mnie żaden, ale jak na moje uszy, to na nadmiar basu nie narzekam. Jest raczej tam, gdzie być powinien, nie dobiera się do tonów średnich, a w niskich nie grzmi niczym remiza strażacka w porze wieczorowej. Początkowo wydawało mi się nawet, że jest go jakoś mało, ale to prawdopodobnie pozostałość po moich wcześniejszych słuchawkach, które miały zdecydowanie więcej basu. Zestawik gra całkiem przyjemnie, jedyne co mnie nieco irytuje, to pokrętło robiące za przycisk. Jest zbyt czułe, przez co często kliknięcie wiąże się ze zmianą wyboru. Podobno miała być wprowadzona możliwość regulacji czułości pokrętła, ale albo ja tej opcji nie widzę, albo jeszcze się nie pojawiła. Ale może to moje palce takie niezgrabne.

Edited by raison d'etre
  • Upvote 1

On 1.09.2017 at 8:46 AM, Mariusz1 said:

Zastanawiam się, jak by zagrały Aune E1 z M2s. Jakby ktoś testował, proszę o kilka słów komentarza

Jak będę miał później chwilę to mogę przysiąść ponownie, ale dla mnie jednak minimalnie zbyt basowo. Choć jak wskazuje np. wypowiedź powyższa - wcale nie musi tak być to odebrane.