Jump to content

Recommended Posts

Dzień dobry,

potrzebuję porady co do zakupów: słuchawek + być może wzmacniacza dla nich + być może zewnętrznej karty dźwiękowej.

Przerzuciłam się z PC na iMaca (Retina 5K, 27-calowy, koniec 2014 r.). W PC miałam kartę dźwiękową, do której podłączałam moje staruszki Creative GigaWorks Pro Gamer G500 5.1
Podłączałam po kablach przez trzy wielokanałowe wejścia analogowe.
Teraz w związku z tym, że w iMacu jest jedynie wyjście słuchawkowe/optyczne wyjście cyfrowe audio (minijack) ciągnę staruszki z jeden strony przez te słuchawkowe w iMacu z drugiej przez wejście liniowe (jack 3,5 mm) w subie.

Jakie rozwiązanie proponujecie, aby bardziej wykorzystać możliwości tych dogorywających już głośników?
Czy zewnętrzna karta dźwiękowa jest jedynym rozwiązaniem? Jeśli tak to jaką byście polecili (raczej budżetówki). Jeśli są inne opcje to jakie? I czy karta ta miałaby bardziej zastosowanie dla 5.1, czy nawet jeśli rzadko korzystam z 5.1 to i tak warto w nią zainwestować również ze względu na ominięcie wejścia słuchawkowego w iMacu?

Niestety potrzebuję słuchawek i głośników aż do 3 różnych celów:
-montażu filmów (tutaj głównie dźwięk stereo), ale potem również odsłuch po otrzymanej postprodukcji 5.1 (bardzo rzadko) - tutaj używam zarówno słuchawek jak i głośników - zdarza się po kilkanaście godzin dziennie więc wygoda bardzo ważna
-oglądania filmów (głównie stereo, ale zdarza się 5.1) - głównie głośniki
-słuchania muzyki - głównie głośniki, czasem słuchawki

Jeśli chodzi o muzykę to słucham głównie elektroniki (lubię bas;)) i jazzu, ale po prawdzie muzyki słucham głównie na głośnikach, więc basy nie będą miały aż tak dużego znaczenia przy wyborze słuchawek.

Co do słuchawek to wcześniej używałam Koss UR40. Teraz rozważam zakup Takstara HI2050 lub któregoś z tych Superluxów: HD668B, HD330.
W grę wchodziły jeszcze  HD669 oraz HMC631 (trochę mikrofon odstrasza), ale obawiam się zmęczenia przez zamkniętą konstrukcję.
Które byście polecili do tak szerokiego zastosowania?

Czy jeśli kupię zew kartę będę potrzebowała wzmacniacza do słuchawek, czy to zależy, na który z powyższych modeli słuchawek się zdecyduję?

Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Witam,

Niestety zakup zewnętrznej karty dźwiękowej jest moim zdaniem jedynym wyjściem. Ewentualnie przerzucenie się na aktywne głośniki komputerowe stereo lub sprzęt słuchawkowy. Najtańszymi opcjami na rynku są Audiotrak Maya U5 i AIM AS372n. Obie stoją na podobnym pułapie jakościowym. Dochodzą naturalnie jeszcze tanie układy od Creative. Generalnie skupiłbym się osobiście na U5. Proszę jedynie mieć na uwadze, że karta nie będzie specjalnie basowym układem, a bardziej neutralnym.

Do szerokiego zastosowania akurat z podanych modeli są HMC631 i w drugiej kolejności HD330, choć te ostatnie z Mayi zagrają ciszej od pozostałych. Jeśli słucha Pani głównie elektroniki i chce sprzęt bardziej wygodny, to zamiast normalnie polecanych w takiej sytuacji przeze mnie HD669, 668B powinny być tym, co ma szansę się sprawdzić w dłuższej perspektywie.

Zależy na które się Pani zdecyduje. Prócz HD330 reszta powinna sobie spokojnie poradzić. Najłatwiejsze w napędzeniu są HMC, najtrudniejsze HD330. Zagrają ciszej i z pewnymi ubytkami w kontroli basu. Bardziej zyskałyby z układu stereo zorientowanego na tego typu modele, np. FiiO E10K lub Audiotrak Prodigy Cube. Wtedy jednak pojawia się problem z brakiem sygnału 5.1.

Również pozdrawiam.

Proszę uprzejmie.

Osobiście nie miałem styczności, choć wiele osób chwali ten konkretny model Takstara i często poddaje go modyfikacjom. Proszę tylko pamiętać, że to model kompletnie zamknięty, mogący rywalizować w tym względzie z HMC. 668B to już wariant półotwarty o większej przestronności i nieco lepszej cyrkulacji powietrza. 

Dziękuję i również pozdrawiam.

• Upvote 1

• 2 weeks later...