Jump to content

Słuchawki do muzyki poważnej/filmowej

Argoth
 Share

Recommended Posts

Witam!

Potrzebuję porady w wyborze słuchawek.

Słucham głównie muzyki symfonicznej i filmowej oraz cięższego brzmienia (np. metal symfoniczny). Nie stronię też od muzyki popularnej i jazzu. Najmniej kładę nacisk na wszelaką elektronikę.

Moje poprzednie słuchawki to CALe. Służyły wiernie 9 lat, ale w końcu padły. Chciałbym przerzucić się na coś lepszego.

Zależy mi na uniwersalności względem źródła dźwięku ponieważ korzystam tak z Shanlinga M1 gdy podróżuję, jak i z mojej karty dźwiękowej M-audio Fast Track Pro.

Dlatego pierwszy problem pojawia się przy wyborze, czy to mają być słuchawki pełnowymiarowe czy raczej przenośne.

Jeśli chodzi o preferencje dźwiękowe...Jestem muzykiem z wykształcenia i dosyć duże znaczenie ma dla mnie precyzja brzmienia instrumentów. Wolałbym, żeby słuchawki były dosyć neutralne (czasem robię jakieś półprofesjonalne mixy). Nie lubię mocnej góry i zbyt dużego basu, zaciemniającego przejrzystość.

Ważna jest dla mnie również izolacja od otoczenia, więc preferuje słuchawki zamknięte.

Po przeczytaniu recenzji polecanych słuchawek wybrałem kilka które mogłyby pasować do moich preferencji. Proszę o ewentualną korektę.

- AKG K550 MKII

- AKG K702 (są półotwarte i nie wiem czy byłbym je w stanie odpowiednio napędzić Shanlingiem)

- ATH MSR7

- Momentum M2

- Sennheiser HD569 (nie ma niestety ich recenzji, ale wyczytałem że są na prawdę godne uwagi, szczególnie w stosunku cena/jakość - może ktoś napisze tu cos o nich więcej?)

- B&W P7 - trochę zbyt duża cena jak dla mnie, ale jeśli faktycznie pasowały by najbardziej do mojego opisu to byłbym skłonny wyłożyć

Bardzo proszę o pomoc osoby kompetentne.

Nie wiem, czy jestem kompetentny, prosząc o pomoc "osoby kompetentne" niejako ograniczasz sobie zbiór otrzymanych odpowiedzi, wnioski i tak na koniec będziesz musiał wyciągnąć sam i nikt decyzji za Ciebie nie podejmie ;) no i jak odróżnisz osobę kompetentną od osoby, której się wydaje, że taką jest ;)

Jak nie chcesz głębszej odpowiedzi "a dlaczego te?" to moja kolejność byłaby taka

1) K550 MKII <- mój typ

2) nie polecę Ci K702 bo po pierwsze nie napędzisz ich Shanlingiem (ale Twój interfejs już sobie powinien poradzić), są oszczędne w basie ale mają ciekawą średnicę i bardzo fajną górę (ale mocną <- to po drugie, piszesz, że takiej nie lubisz)

Resztę znam tylko z recenzji, lub krótszych niż 2-3 dni odsłuchów na pewno bym sobie P7 odpuścił, ich cena nie odzwierciedla jakości dźwięku.

Edited by brunnerius

Kompetentne osoby to takie, które nie napiszą mi, "weź słuchawki X, bo tak", albo "czytałem, że...". Chodzi o to żeby mieć styczność z danym modelem. Nie chciałem oczywiście tutaj nikogo urazić, albo ujmować komuś kompetencji. Chciałbym po prostu konkretne rady, poparte doświadczeniem i wyjaśnieniem.

Dzięki @brunnerius. Do podobnych wniosków doszedłem w sprawie K702. Wniosek - możemy je wykluczyć.

Chętnie poczytałbym co Pan EvilKillaruna mi doradzi.

Witam,

Osobiście w kwestiach doradczych nigdy nie uważałem się za osobę lepszą od innych forumowiczów i użytkowników mających swoje własne doświadczenia. Na niniejszym forum jest w tym względzie duża liberalność, choć mam świadomość, że moja obecność może powodować pewną konsternację w tymże gronie, jednocześnie czasami będąc niezbędną z racji małego ruchu. Staram się jednak, aby nie godziło to w wizytówkę bloga/forum, a więc niezależność (także w sensie posiadania własnej opinii i poszanowania cudzej). Także myślę, że nie ma żadnych ani powodów, ani obaw co do obraz :).

9 hours ago, Argoth said:

Chętnie poczytałbym co Pan EvilKillaruna mi doradzi.

Szczerze staram się tego nie robić, a przynajmniej niezbyt często. Na 6 podanych par 5 ma swoje recenzje na blogu, w tym jedna (P7W) ma komplet porównań do dwóch innych z listy. W każdej recenzji zawarłem (lub jak widać przynajmniej starałem się zawrzeć) bardzo dużo wskazówek i porad związanych z samodzielnym wyborem i ogólną analizą, czy dany sprzęt jakkolwiek może spełnić dane wymagania. Byłoby to więc tak, jakbym się powtarzał, ponieważ nie będę miał innego zdania niż te, które zostało tam wyrażone. Z tego co widzę w Pana przypadku jest dosyć duże rozdarcie między różnymi kierunkami, więc najrozsądniejszym wyjściem byłoby kupić coś, co będzie miało jakąkolwiek szansę na pogodzenie jak największej ilości cech. Czy będzie taką parą właśnie model P7W - nie wiem, tu już trzeba samemu zdecydować.

• Upvote 1

Poczytałem wnikliwie i na placu boju zostały już tylko AKG K550 MKII i B&W P7 (nie zależy mi na bezprzewodowych)

Różnica w cenie jest dosyć duża na korzyść AKG.

Mam jeszcze tylko wątpliwość która wersja - K550 czy K550 MKII - byłaby dla mnie lepsza.

Z tego co przeczytałem to MKII ma nieco więcej basu i mniej góry kosztem sceny (Shanling jest dosyć sceniczny więc może poprawi nieco tę sytuacje). Przy metalu i muzyce filmowej i klasycznej to będzie chyba lepsza opcja niż K550 MKI?

Shanling uciągnie mi te AKG bez wzmacniacza?

23 hours ago, Argoth said:

Zależy mi na uniwersalności względem źródła dźwięku ponieważ korzystam tak z Shanlinga M1 gdy podróżuję, jak i z mojej karty dźwiękowej M-audio Fast Track Pro.

Dlatego pierwszy problem pojawia się przy wyborze, czy to mają być słuchawki pełnowymiarowe czy raczej przenośne.

Ja się nie znam, ale się wypowiem i… zrobię rozwałkę:

To nie jest dobry pomysł z tą „uniwersalnością”. Jak coś jest uniwersalne, to jest do …

Do poważnego słuchania w domu przy kominku, przez wiele godzin zdecydowanie najlepsze (tak pod względem wygody, jak i dźwięku) są duże, wokółuszne, otwarte słuchawki, a do słuchania w drodze dokanałówki – izolują, łatwo je zabrać z sobą, można je napędzić bele czym, mają przyzwoity dźwięk i przez kilkadziesiąt minut da się z nimi wytrzymać (no... chyba, że ktoś ma silny uraz do dokanałówek).

Nie znam się, więc nie wiem, czy Shanling uciągnie te AKG, ale K550 to nie są słuchawki przenośne, a w domu zapewne lepsze będą K702… a najlepiej HD600.

@Argoth

Shanling m1 spokojnie uciągnie akg k550, pod warunkiem że nie jesteś zwolennikiem słuchania na maxa. 

Bezpieczniejsza wydaje się wersja druga. Jeżeli faktycznie jest troszkę mniejsza scena to jednocześnie zostaną one pozbawione tej pogłosowości/efektu studni na niektórych realizacjach muzycznych, którą  zarzuca się jedynkom.

Poza tym, to chyba nie jest drastyczna różnica w scenie, posiadam wersję pierwszą ,a drugą słuchałem w sklepie i nie wychwyciłem tego, co oczywiście można zrzucić na karb kilkuminutowego odsłuchu. 

K550 faktycznie są sporawe i posiadają 3m-owy kabel, więc traktowanie ich jako przenośnych jest kwestią umowną . Wersja k551 była, zdaje się,  outdoorowa. tyle że dzwiękowo to wersja pierwsza. A jeszcze lepiej wersja k845bt ze znacznie mniejszymi padami, z tym że tutaj wyraźnie mniejsza scena, ale mocniejszy i energiczniejszy bas. 

Pozostaje kwestia zamkniętości skóropodobnych padów, która w upalne lato daje się we znaki. Najlepiej byłoby przymierzyć/przesłuchac przed zakupem. K550 mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Po której stronie jesteś Ty?:)

Edited by bulbozaur

Ja też rwę się do K550 MKII, ale zniechęca mnie słaba dostępność zapasowych nausznic, oraz niewymienny kabel, który powinieneś mieć na uwadze, zwłaszcza, jeśli chcesz z nimi podróżować.