Jump to content

Pady z Brainwavz HM5 – lista kompatybilnych słuchawek

Recommended Posts

Zainteresował mnie wpis, w którym wspomina się słuchawki Beyerdynamic DT 770 z padami z Brainwavz HM5 ( http://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/1265-beyerdynamic-dt-770-250-ohm/#comment-5979 ). Myślę, że i inne osoby mogą być zainteresowane użyciem padów z Brainwavz HM5 w swoich słuchawkach, dlatego mam prośbę do osób, które mogą z autopsji potwierdzić kompatybilność tychże padów z konkretnymi modelami słuchawek. Ewentualnie brak kompatybilności lub konieczność wykonania modyfikacji, a także uwagi co do zmiany brzmienia słuchawek. W internecie można znaleźć informacje o najdziwniejszych melanżach tych padów, np. z Creative Aurvana Live!… no ale jak to w internecie — różnie z tym bywa, tym bardziej że podawane są różne wymiary padów z HM5: 110x80 lub 110x90 mm. Teoretycznie tylko te 110x90 nadawałyby się do wspomnianych DT 770. 

Edited by Markus

Z odrobiną wprawy można nałożyć je na KAŻDE słuchawki za wyjątkiem dużych Audeze i STAXów...

Przy czym płaskie zawsze wyglądają dobrze, a kątowe niekoniecznie, bo lepiej trzymają swój owalny kształt... podczas, gdy płaskie bez problemu stają się okrągłe. Zaraz przejrzę archiwum swoich aukcji, żeby pokazać kilka przykładów założenia padów na słuchawki o których można czasami przeczytać w necie, że NIE są kompatybilne... jeszcze niedawno używałem asymetrycznych HM5 z HiFiManami HE-6.

Aaa... welury i hybrydy również łatwiej robią się okrągłe niż skórzane, a "skórkowe" najlepiej trzymają swój kształt.

1. Denon AH-D2000 / AH-D5000 / AH-D7000 (z ~10,5-11cm?):
IMG_20170427_104820.jpg
IMG_20170427_104831.jpg

2. HiFiMan HE-5LE i inne (z ~12cm?):

DSC00111j_aeeeewq.jpg

3. Największe (~11-11,5cm) ATH:

post-48549-0-78711900-1480251395.jpg

Na googlach można znaleźć je nawet na DT-150, więc wszystko jest kwestią wprawy i wyobraźni:

https://www.google.pl/search?q=DT-150+HM5+pads&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjx04rz2tHTAhWOLFAKHXm2DFsQ_AUICigB&biw=1366&bih=638#imgrc=3gymw1yTKQwMUM:

Edited by crysis94

Aaa...

Żebym nie został opacznie zrozumiany - sonicznie nie wszędzie pasują (szczególnie nie lubią się imo z niektórymi beyerami) - skórki często zbytnio przyciemniają, welury odchudzają, a hybrydy dodają midbasu i sybilantów, więc często potrafią się nie sprawdzić ;)

• 2 weeks later...

Dziękuję za informację. Kupiłem kątowe welury, które mają dokładnie takie wymiary, jak podaje producent: 110x80mm. Kołnierz jest wprawdzie bardzo elastyczny, ale i tak nie bardzo wiem, jak naciągnąć go na słuchawki o średnicy 100 mm (HD330 lub DT990) – czy najpierw trzeba powiększyć otworu w kołnierz? (czy da się to zrobić bez powiększania tych otworów?)

Przy okazji potwierdzam fizyczną zgodność tych padów z:

1. Denonami AH-D1001 (one są analogiczne do popularnych Creative Aurvana Live! - jedne i drugie to kopie Fostexa). Można je założyć bez najmniejszych problemów. Są bardzo wygodne i dają uczucie wyjątkowej lekkości tych drobnych słuchawek. Niestety mocno zmieniają dźwięk. Poważnej redukcji ulegają niskie tony i co ciekawe także wysokie tony, które są trochę przytłumione. Przy oryginalnych padach podbita jest i góra i dół, więc niewielkiej redukcji góry specjalnie mi nie żal – ale basów jest po prostu za mało (na mój gust). Przypuszczam, że z padami hybrydowymi byłoby lepiej (?)

2. Sennheiserami HD580 (identyczne co do wymiarów są HD 600 i 650, ja testowałem na HD580). Wpasowują się idealnie w otwór, ale by je trwale zamontować trzeba by użyć plastikowych zatrzasków z oryginalnych (zużytych) padów oraz powiększyć otwór w kołnierzu. (nie zrobiłem tego, ale powinno się bez problemu udać). Ogólne charakterystyka dźwięku nie ulega tu jakieś wielkiej zmianie. W sieci można znaleźć kilka porównań – z niektórych wynika, że dźwięk jest podobny, z innych, że są lokalne maksyma i minima (w domyśle występują jakieś rezonanse) jednak różnice są subtelne. Dzięki tym padom przetworniki są pochylone pod kątem – czy to jednak coś daje? Musiałbym się dokładnie wsłuchać. (a chciałem je dostosować do wspomnianych HD330 – nawet jeśli miałbym użyć pilnika do tych Superluxów)

Edited by Markus