Jump to content

Alternatywa dla Dragonfly Black 1.5? Do AKG K550, gry i muzyka

Recommended Posts

Witam!

Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem słuchawek AKG K550 i poszukuję DAC'a w cenie ok 400 zł, którego będę używał do laptopa w domu, stacjonarki w pracy, oraz okazjonalnie do telefonu lub tabletu, zarówno do muzyki jak i do gier.  Jestem prawie zdecydowany na Dragonfly'a Black 1.5, ale jako że słabo znam się na sprzęcie audio, to może coś przeoczyłem i może ktoś mi lepiej doradzi.

Mobilność jest istotna gdyż codziennie będę go woził ze sobą, tylko w pracy mam czas posłuchać muzyki, a w domu czasu starcza tylko na to, żeby pograć. Okazjonalnie funkcja OTG się przyda by gdzieś podczas podróży posłuchać muzyki. Mnogość złącz nie jest szczególnie potrzebna, gdyż na chwilę obecną potrzebuję tylko podłączać słuchawki, ale w przyszłości może jakieś proste głośniczki komputerowe zakupie (jedno wyjście jack wystarczy? jestem laikiem).

Przy okazji czy ktoś próbował kiedyś DAC'a przez OTG uruchamiać na Nokii Lumii 930? Z tego co czytałem telefon hardware'owo nie ma możliwości OTG, ale chciałbym wiedzieć, czy komuś jakimś cudem się udało.

Jeżeli chodzi o gry, to zależy mi na dobrym działaniu w FPSach sieciowych. Rozważałem jakiś DAC "gamingowy", ale zakładam, że w tej cenie każdy będzie miał gorszą jakość dźwięku. Zastanawiam się natomiast czy software'owe sztuczki w takim DACu gamingowym mogą dać mi lepsze rozeznanie w przestrzeni niż DAC "muzyczny" z dobrą "sceną"? Ktoś grający ma jakieś doświadczenie? Za naradą artykułu z tej strony wybrałem słuchawki "niegamingowe" z dobrą sceną i nie zawiodłem się. W Rainbow Six Siege byłem w stanie usłyszeć nie tylko że przeciwnik jest za drzwiami, ale dokładnie w którym kierunku za nimi się znajduje. Chciałbym żeby DAC tego nie zepsuł, a najlepiej i jeszcze poprawił. Czy któryś DAC w tej cenie może się poszczycić lepszą sceną?

Jeżeli chodzi o muzykę, to nie mam jeszcze bardzo wyrobionego ucha, (pierwsze dobre słuchawki, przeskok z AKG K77), ale mogę opisać trochę moich odczuć, to pewnie pomoże. Bardzo podoba mi się, że K550 nie przesadzają z niczym i troche bardziej interesuje mnie w muzyce co "autor miał na myśli" niż jej zniekształcanie. Teraz słyszę kiedy bas miał być wyraźnie zarysowany, a kiedy bardziej subtelny, do tego stopnia, że względem starych słuchawek mam wrażenie, że w niektórych utworach prawie zniknął! Dlatego jakby było go dosłownie ciupinkę więcej to bym nie narzekał. Ostre gitary i talerze troszeczkę w tych słuchawkach za bardzo kłują w uszy i czuje, że mogłyby brzmieć lepiej. Jeżeli chodzi o gatunki muzyczne, to słucham prawie wszystkiego (byle NIE Hop-siup, jazz i tego co najpopularniejsze w radiu).

Miałem okazję posłuchać Dragonfly'ów w sklepie i w pierwszym momencie nie do końca spasowało mi, że muzyka stała się jakby przygłuszona, zmiękczona i była słuchana w małym pomieszczeniu (ale do tego jeszcze wrócę). Im dłużej słuchałem tym bardziej odpowiadało mi, że nawet w ostrych utworach gitary i talerze przestały mnie kłuć. Ale dopiero w ostatnim utworze (Coma - 0rh+) poczułem o ile poprawiła się scena dzięki temu DACowi. Każdy jeden instrument miał swoje miejsce w przestrzeni i był odseparowany. Po raz pierwszym usłyszałem też, jak gitara stoi dobre parę metrów za wokalistą! (To odczucie daje mi właśnie nadzieję na to, że i w grach przestrzeń mi się uwypukli) Dla porównania spróbowałem fiio E10k tylko na tym ostatnim utworze. Wtedy zdałem sobie sprawę, że może i miałem wrażenie słuchania w małym pomieszczeniu, ale to właśnie sprawiało, że czułem się jakbym słuchał muzyki na żywo. Na fiio muzyka znowu była dla mnie puszczona z odtwarzacza, gdzieś blisko uszu i zaczęła kłuć tak jak wcześniej. Z jednej strony dragonfly jakby za miękki w brzmieniu i boje się, żeby nie "rozmiękczył" za bardzo muzyki bo lubię mimo wszystko się wsłuchiwać w drobne muzyczne smaczki, ale fiio w porównaniu zdecydowanie zbyt ostry. Mimo wszystko zatęskniłem za Dragonfly'em już następnego dnia w autobusie. :)

Czy po takim opisie ktoś jest w stanie mi coś doradzić? Czy coś bardziej może mi w tej cenie spasować, lub da mi lepszą przestrzeń w grach? Jutro jeszcze chcę zrobić jeszcze jeden odsłuch i zakupić i zastanawiam się co z konkurencji ewentualnie odsłuchać.

pozdrawiam,
Wojciech Warchoł

Edited by Wojto

@Wojto, posłuchaj Adika i kup gika :) 

Wnioskując z Twojego postu właśnie tego szukasz, długo miałem e10k, potem jakiś czas GO450 następnie w ramach "szukania" krócej czarną ważkę, nieco dłużej czerwoną, aż ją gdzieś posiałem. Nastąpił powrót do geek out 450 i możesz spokojnie nie popełniać mojego błędu i od razu nabyć gika, zaoszczędzisz czas i kasę. No chyba, że lubisz eksperymentować.

• Upvote 1

Jasne, GO450 pozwolił rozwinąć skrzydła (solo) K550MkII (choć one papu nie potrzebują za to potrzebują dobrego źródła) a K712 i Dark Side of The Moon w dsd po prostu rozwalają system

2 minutes ago, EvilKillaruna said:

W tej cenie nie, ale wyżej alternatywą jest Shanling UP. Zwłaszcza gdy liczą się gabaryty i scena.

A ucho w ucho Evilu porównywałeś? Bo w sumie ciekawy ten szanling, choć sceptycznie do jego ceny podchodzę.

Tylko do DragonFly'ów, zwłaszcza DFB. Na propozycję Goriona aby ktokolwiek z posiadaczy GO450 podesłał mi go na porównanie odzew był na forum formatu stratnego zerowy. Jego cena ma wynosić tyle co za M1 i do jedynki też póki nie przetestowaliśmy/pokupowaliśmy było sporo sceptycyzmu. Warto sobie zobaczyć tak swoją drogą co jeszcze Shanling oferuje i za ile. Niektóry ich sprzęt to kosmos.

3 minutes ago, EvilKillaruna said:

Tylko do DragonFly'ów, zwłaszcza DFB. Na propozycję Goriona aby ktokolwiek z posiadaczy GO450 podesłał mi go na porównanie odzew był na forum formatu stratnego zerowy. Jego cena ma wynosić tyle co za M1 i do jedynki też póki nie przetestowaliśmy/pokupowaliśmy było sporo sceptycyzmu. Warto sobie zobaczyć tak swoją drogą co jeszcze Shanling oferuje i za ile. Niektóry ich sprzęt to kosmos.

Glupio sie przyznac ale nie widzialem tej propo - nie widze problemu by to nadrobic :) Tylko czy sa moce "recenzyjno-przerobowo-czasowe"? :)

• Upvote 1

Nic nie szkodzi. GO450 nie znajduje się w zakresie sprzętu który mnie osobiście by zakupowo interesował, także nie mam absolutnie żalu. Niestety DF już dawno u dystrybutora, zaś punkt, w którym miałem większą chwilę na takie porównania minął. Recenzje mam aktualnie zabookowane 2 miesiące do przodu. 

11 minutes ago, EvilKillaruna said:

No, to jak, masz czas? A "forum formatu stratnego" ;) touche :D 

edit: a już napisałeś, że nie masz...

Edited by brunnerius

Just now, brunnerius said:

No, to jak, masz czas? A "forum formatu stratnego" ;) touche :D 

Tak jak odpisałem wyżej. Z tego co wiem ma być niedługo meet żywiecki organizowany przez maystra (Audeos), także możemy się najwyżej umówić tak, że jeśli będzie miał wciąż jakiś wolny egzemplarz testowy i nie będzie to blokowało innego recenzenta, ponownie wypożyczy sprzęt na takie porównanie. Możliwe że będzie wtedy jakkolwiek luźniej. Tu jednak najlepiej aby sam @Mayster się wypowiedział czy w ogóle resend będzie potencjalną opcją.

• Upvote 1

Dziękuję wszystkim za ochoczą choć lakoniczną odpowiedź. :)

O tym Geek Outcie nawet nie słyszałem, ale po szybkim googlowaniu widzę, że ciężko to dostać (już nie mówiąć o odsłuchu), i chyba nawet używki mój budżet przekraczają, a nie ufam swojemu słuchowi na tyle, bym był w stanie stwierdzić czy używki są dobre czy jakieś felerne. O tym Shanling Up dzisiaj czytałem i z tego co wiem też mój budżet przekracza a już bardzo nie chcę przeginać, bo jeszcze pare miesięcy temu się upierałem, że za same słuchawki nie dam więcej niż 300 zł. :D Na chwilę obecną mp3 store mnie trochęwydymał, gdyż mój lokalny jest jutro zamknięty więc chyba nici z szybkiego zakupu. :/ 

@adikadik obecnie przesiaduję w Krakowie, choć jestem ze Stalowej Woli.

Szybkie zakupy w audio kończą się jeszcze szybszą sprzedażą i kolejnymi zakupami ;) takie błędne koło, kup raz dobrze to jest nadzieja, że jak już będziesz wymieniał to bariera psychologiczna już dawno legnie w gruzach (vide max 300 za słuchawki, taaa ;) )

Kup u Adika, jak ma, to porządny chłop.

Ale w świecie sprzętu muzycznego tego co widzę nikogo nie dziwi polecanie sprzętu juz dawno nieprodukowanego, który dostępny jest tylko z drugiej ręki, więc w czym problem? :P poza tym GO450 jak sie okazuje da sie jeszcze nowki dorwać. :)

W tym problem że mam bardzo ograniczony czas i pożytkuję go w zakresie recenzji aside'owych przede wszystkim na sprzęt który mnie samego interesuje, niekoniecznie jest to za przeproszeniem budżetowy EOL :). Ma to znaczenie także i dla czytelników niekoniecznie szukających produktów wycofanych, a bardziej takich, które mogą kupić w kraju od ręki z gwarancją i z niewiele gorszym lub podobnym poziomem jakościowym. Nie umawiałem się też na recenzję, tylko na porównanie i to w formie bardziej wyrażanej tu na forum, a nie pełnowymiarowy tekst.

Niestety do tej pory nie otrzymałem jasnej deklaracji od użytkownika @Mayster co do dostępności, więc powiedzmy że piłka nadal jest w grze.