Jump to content
Jakub Łopatko

Fanklub AKG

Recommended Posts

A ja właśnie z reguły wolę welury. Zwłaszcza latem, kiedy wiadomo wyższe temperatury powodują dyskomfort na skórkach. Zastanawiam się więc jeszcze nad welurami asymetrycznymi dekoni do K270 Studio. Widziałem, że jedna ostatnia para została na sklepie w cenie promo. Miałoby sens zastosować te welury tak jak skórki? Zmiany będą podobnie jak opisywane w M220? 

46 minut temu, Bernie napisał:

A ja właśnie z reguły wolę welury. Zwłaszcza latem, kiedy wiadomo wyższe temperatury powodują dyskomfort na skórkach. Zastanawiam się więc jeszcze nad welurami asymetrycznymi dekoni do K270 Studio. Widziałem, że jedna ostatnia para została na sklepie w cenie promo. Miałoby sens zastosować te welury tak jak skórki? Zmiany będą podobnie jak opisywane w M220? 

Wziałem welury do K270 S. Zobaczymy co z tego będzie ;) Aczkowliek @Jakub Łopatko przetestował za mnie i wrzucił małe podsumowanie jak grają na welurach. Nie wiem czy mogę wrzucić bo to było na PW.

• Like 2

4 minuty temu, LoCzekk napisał:

Aczkowliek @Jakub Łopatko przetestował za mnie i wrzucił małe podsumowanie jak grają na welurach. Nie wiem czy mogę wrzucić bo to było na PW.

Może się wypowie. :)

• Like 1

@Bernie Przy K270 testowo je zastosowałem i brzmienie zrobiło się bardziej równe, monitorowe, z lżejszym basem i większą jasnością. Spokojnie pokonały welury AKG, pokonały też wszystko na wygodzie, ale jeśli chodzi o dopasowanie brzmieniowe, chyba jednak lepiej będą Ci pasowały na M220, które są ciepłe z definicji jakoby. Zmiany bowiem w brzmieniu są te same. Część z nich odczuwasz już teraz na skórkach Dekoni jako poprawę, bo miałeś problem z przyleganiem, więc możliwe, że i na M220 będziesz miał lepiej na wszystkim i tak.

W przypadku @LoCzekk w grę wchodziła przede wszystkim wygoda i tutaj welury bezpardonowo zmiatają wszystko to, co sam stosuję lub stosowałem z K270 S. Ból małżowin wytrzymuję jednak dlatego, że gra mi to jak LCD-4z tonalnie, więc czynię sobie honory męczennika w imię jakości dźwięku :)

• Like 1

M220 na skórkach dekoni były trochę dla mnie za ciężkie i zbyt ciepłe. Na K270 Studio mi odpowiadają. Na K280 jeszcze nie próbowałem. Mam więc 3 pary AKG do których mogą pasować. 

Zamówiłem więc też welury.

• Like 2

No i mam do testów AKG K702 - zobaczymy... daję sobie do poniedziałku czas na decyzję.

Po kilku godzinach muszę przyznać, że K702 są b.dobre. Kiedyś słuchałem K712 i mi się nie podobały, a teraz siedzę i jestem zafascynowany K702. To doskonale słuchawki, wyrównane, czysto grające, a do tego wybaczają nagraniom... dobrze zgrywają się z moją lampą od WBA. 

Zobaczymy po wygrzaniu czy zmieni się ich charakter. Na tą chwilę wcale nie brakuje mi na razie basu... może kawałki jakie słucham tego nie wymagają.

Doszły welurowe pady Dekoni. Posłuchałem i popróbowałem, na M220 i K270 Studio.

Do M220 welury jak najbardziej pasują, bardziej od sheepskin. Poszerzają scenę, chociaż nie jakoś ogromnie, dźwięk jest rzeczywiście bardziej wyrównany, chociaż lżejszy, mniej ciepły niż na oryginalnych skórkach AKG.

Do K270 Studio mnie osobiście również welury odpowiadają. Trochę więcej powietrza niż na padach z owczej skóry, a mniej więcej tyle co na oryginalnych niezbyt dla mnie szczelnych, nowych skórzanych AKG. Komfort zdecydowanie jednak lepszy, bo teraz ucho nie dotyka tunelu akustycznego wewnątrz muszli, co po pewnym czasie sprawiało mi dyskomfort. Asymetrycznie wyprofilowane pady dekoni szczelniejsze niż oryginalne niewyrobione AKG. Coś jednak za coś, Izolacja na welurach jednak mniejsza niż na skórkach od AKG i skórzanych dekoni. Na welurach grają mniej ciepło, jest lżejsze uderzenie basu,  a na padach sheepskin jest głębszy bas, jest więcej miękkiego wyższego basu i mam wrażenie, że faktura jest lekko bardziej zróżnicowana, bogatsza. Dźwięk ma odczuwalnie większą masę. Wokal w takim samym oddaleniu jak na welurach, tylko na owczych skórkach bardziej ocieplony. Jakby ciut mniej góry na skórzanych padach niż na welurach, co może być spotęgowane tym, że skórki są bardziej basowe. Mógłbym właściwie welury zostawić więc na Studio, ale z racji, że spisują się dobrze na M220, a mam już sheepskiny, to wracają na M220, a na K270 Studio zostają sheepskin, na których izolacja będzie trochę lepsza. Tak więc zastosowanie dla każdej pary nauszników się znalazło.

M220 Dekoni welur.jpg

K270S DEKONI WELUR.jpg

• Like 3

Dobrze masz założone te nausznice?  To są pady kątowe, chyba że na zdjęciu to jakoś dziwnie wygląda?

Posted (edited)

Takie wyszły grubasy z K270 Studio, bo pady są asymetryczne, a zdjęcie jest pod dużym kątem. Pady przesuwałem szukając najlepszego ułożenia.

BTW. wygoda w tych AKG na Dekoni jest teraz porównywalna z nausznikami Audioquesta, które uważam za jedne z najwygodniejszych słuchawek jakie miałem na głowie.

Oryginalne skórki AKG do K240 Studio brzmieniowo uważam również za bardzo dobre, ale jeśli ktoś nie chce męczyć uszu to Dekoni są wybawieniem.

20190322_180135~2.jpg

Edited by Bernie

56 minut temu, Bernie napisał:

BTW. wygoda w tych AKG na Dekoni jest teraz porównywalna z nausznikami Audioquesta, które uważam za jedne z najwygodniejszych słuchawek

Od Audioquesta jak dla mnie są wygodniejsze Hifiman Edition V2, których miałem przyjemność posłuchać w salonie. Jednak jest to na zasadzie, że Audioquest jest bardzo wygodny, a v2 jeszcze wygodniejszy.

K142 HD były moimi pierwszymi jakkolwiek poważnymi słuchawkami, jakie kupiłem. Bardzo je lubiłem, choć wygoda była koszmarna przy długich odsłuchach. Świetnie średnicowe granie, trochę jak gorszy brat K500 EP. Żałowałem jednak, że nie dołożyłem do K242 HD.

Gdy kupiłem sobie później K240 MKII, słuchawki podarowałem siostrze na studia. Niestety jej współlokatorzy porządzili się jej sprzętem pod jej nieobecność i uszkodzili, wyrywając przewód z korpusu. Próba reanimacji zakończyła się przyklejeniem go na zewnątrz kropelką i upaćkania całych słuchawek w tejże. Słuchawki wróciły do mnie po paru latach w stanie agonalnym. Obliczyłem koszt naprawy i pozyskania części - wyszło mi że musiałbym szukać rozbitków i wydać przy tym prawie z 400-500 zł. Słuchawki powędrowały więc do szuflady. 

W międzyczasie irytowało mnie trochę w M220 PRO, że słuchawki cały czas, mimo moich starań, miały problem z balansem kanałów na basie (średnicę i górę udało się wyrównać). Postanowiłem więc spróbować podmienić im drivery.

Oto co daje wymiana przetworników w M220 PRO na te z K142 HD Made in Austria:

Rd7kASg.jpg

Słuchawki straciły sporo z channel imbalance'u, pozostawiając standardowe dla takich słuchawek wahania międzykanałowe, ale jak widać na wykresie - jest nieco mniej basu, lepsze wzbudzenie się (niewidoczne na wykresie), ciut więcej wyższego basu, więcej niższej góry i więcej góry jakkolwiek. 

Biorąc pod uwagę ilość podobieństw, można też wyciągnąć wniosek, że K1xx korzystają z tych samych dokładnie przetworników. To są identyczne kapsuły, choć oczywiście drivery których użyłem - mimo że to także DKK32 - różnią się od tych z M220. M220 mają drivery w czarnych kapsułach, ze środkowym portem BR, nieco innym użebrowaniem pod membraną, większą ilością żeber w maskowaniu drivera. Prawdopodobnie zrobiłem ze swoich M220 nic innego jak K242 HD z odpinanym kablem i na padach skórkowych zamiast welurowych. 

• Like 2

Mafia K270 Studio powiększona o kolejnego gangusa, odpicowanego na czarno przez @Jakub Łopatko - wielkie dzięki padre :D

IMG_4532.JPG

• Like 5

Nom

gmrumV4.png

ale oplot zmienię w wolnej chwili na czarny. 

Na razie jestem w trakcie testów i ogólnie efekty są rewelacyjne, ale wydaje mi się, że nie bez powodu jednak AKG dało kabel 4-żyłowy do tego modelu (podwójna masa). W tygodniu cofnę moda (kabel pierwotnie był dla M220 i brakuje mi go na nich) i wrócę na stock, a wtedy powiem coś więcej w tym zakresie. 

• Like 2

W dniu 26.05.2019 o 12:53, Jakub Łopatko napisał:

W tygodniu cofnę moda (kabel pierwotnie był dla M220 i brakuje mi go na nich) i wrócę na stock, a wtedy powiem coś więcej w tym zakresie.

I jak? Wróciły na stock? Jakie zmiany?

Jeszcze nie. Na razie robię odsłuchy porównawcze z LCD-2, które dostały ode mnie mody do strojenia oraz LCD-XC, które aktualnie dostrajam akustycznie. Ale już mogę powiedzieć, że K270 S z tym kablem dają radę tak samo dobrze jak LCD-2 po modach na kablu stockowym, czyli udało się wyrównać obie pary mniej więcej w świetle sposobu grania LCD-4z z czego jestem BARDZO zadowolony. Ale wrócić muszę, bo na 3 żyłach mam dysproporcję między kanałami, a czego nie było na 4-ech. Tak, stock jest na K270 S 4-żyłowy. I podejrzewam że wszystkie wersje EP w serii K270/280 tak mają. K290 nie listuję - są symetryczne out of the box.

1yKRUwj.jpg

• Like 2

https://www.ebay.pl/itm/Kopfhorer-AKG-K-280-Parabolic-im-guten-Zustand-Klassiker/312634758988

Pierwszy raz widzę na sprzedaż tę wersję (prawdopodobnie z końca produkcji). Wtyk bliźniaczo podobny do tego w moich K712 PRO i M220 PRO, gładki kabel i nieco bardziej nowoczesne pudełko. Szkoda, bo słuchawki poszły za śmieszne pieniądze. Trzeba było w domu siedzieć i przeglądać aukcje...