Jump to content
Adamesq

Aune E1 - wrażenia, opinie...

Recommended Posts

Na blogu zmienił się status E1 na "nieprodukowane", niestety żadnych szczegółów w internetach nie znalazłem, dlatego chciałbym zapytać jak wygląda sytuacja z tymi słuchawkami odnośnie przyczyny zaprzestania produkcji. Aune będzie miało nowy model zastępczy, czy jest to ostateczne wycofanie się z rynku?

Edited by wirtuoz tamburyna

Niestety tego nikt nie wie. Sytuacja jest o tyle dziwna, że dystrybutor unika kontaktu telefonicznego i mailowego, zaś innym sklepom przekazuje zdaje się sprzeczne informacje: http://forum.mp3store.pl/topic/144479-comiesięczne-spotkania-w-audiomagic-warszawa-otwieramy-sezon-2017/?do=findComment&comment=1511999

W linkowanym temacie wątek ten nie został potem podjęty, nie padło też żadne dementi. Natomiast słuchawki z tego co widziałem praktycznie w każdym sklepie który je oferował albo mają status tymczasowej niedostępności lub potwierdzania dostępności, albo są po prostu usuwane z listy produktów. 

Z tego co do tej pory słyszałem, batch z E1 miał nie być produkowany (planowane było zakończenie go na etapie prototypu i skupienie się na innym, droższym modelu), ale ostatecznie przeznaczony został ekskluzywnie dla tego jednego dystrybutora. Droższy model miał być 2x droższy od E1. Niestety rozwój sytuacji każe wnioskować, że nie wyjdzie to poza grono wstępnych zarysów, planów i plotek. 

Na całe szczęście posiadam u siebie 1 egzemplarz Aune E1, także dosyć łatwo będzie mi poszukiwać dla tych słuchawek alternatyw.

======

EDIT: zmieniłem ich status na "nieznany (brak informacji o dostępności)", aby może nieco lepiej zobrazować aktualną sytuację. Aktualnie jeśli ktokolwiek szuka dla nich alternatywy i jest w stanie zgodzić się na nieco lżejszy i jaśniejszy dźwięk, ale za 200 zł mniej, na tą chwilę zweryfikowaną pozycją są FiiO FH1. Są już dodane do Polecanych. 

AMUDtz9.jpg

• Like 2

1 minutę temu, wirtuoz tamburyna napisał:

E1 znowu są dostępne, od 48h do 2 tygodni zależnie od sklepu.

Tak. E1 jadą już do polskiego dystrybutora. :)

• Like 2

Guest Mayster
W dniu 11.04.2018 o 19:19, EvilKillaruna napisał:

Niestety tego nikt nie wie. Sytuacja jest o tyle dziwna, że dystrybutor unika kontaktu telefonicznego i mailowego, zaś innym sklepom przekazuje zdaje się sprzeczne informacje: http://forum.mp3store.pl/topic/144479-comiesięczne-spotkania-w-audiomagic-warszawa-otwieramy-sezon-2017/?do=findComment&comment=1511999

W linkowanym temacie wątek ten nie został potem podjęty, nie padło też żadne dementi. Natomiast słuchawki z tego co widziałem praktycznie w każdym sklepie który je oferował albo mają status tymczasowej niedostępności lub potwierdzania dostępności, albo są po prostu usuwane z listy produktów. 

Z tego co do tej pory słyszałem, batch z E1 miał nie być produkowany (planowane było zakończenie go na etapie prototypu i skupienie się na innym, droższym modelu), ale ostatecznie przeznaczony został ekskluzywnie dla tego jednego dystrybutora. Droższy model miał być 2x droższy od E1. Niestety rozwój sytuacji każe wnioskować, że nie wyjdzie to poza grono wstępnych zarysów, planów i plotek. 

Na całe szczęście posiadam u siebie 1 egzemplarz Aune E1, także dosyć łatwo będzie mi poszukiwać dla tych słuchawek alternatyw.

======

EDIT: zmieniłem ich status na "nieznany (brak informacji o dostępności)", aby może nieco lepiej zobrazować aktualną sytuację. Aktualnie jeśli ktokolwiek szuka dla nich alternatywy i jest w stanie zgodzić się na nieco lżejszy i jaśniejszy dźwięk, ale za 200 zł mniej, na tą chwilę zweryfikowaną pozycją są FiiO FH1. Są już dodane do Polecanych. 

Nie było żadnych sprzecznych informacji, bo nie było ani razu mowy o zakończeniu produkcji - Rev coś źle zrozumiał i przekręcił. Jedyne co, to mogła być mowa o tym, że skończyły się na stanie i czekam na kolejną dostawę :)

W dniu 29.05.2018 o 19:55, daviox napisał:

Tak. E1 jadą już do polskiego dystrybutora. :)

Zgadza się - będą w piątek.

Aune E1 to świetne słuchawki i dobrze, że jeszcze są produkowane jak się okazuje. Bo tu już różne głosy były, że już niedostępne, że można sobie pomarzyć, że lepiej zastanowić się nad alternatywą dla nich w postaci chociażby tańszych, ale podobno nie grających tak dobrze FH1. 

Minęły dzisiaj dokładnie 2 tygodnie od czasu jak wszedłem w posiadanie tych wspaniałych słuchawek i czas co nieco o nich skrobnąć. Brzmienie co prawda podobało mi się już z pudełka, ale oczywiście w przeciągu tych 14 dni ich przeważnie słuchałem lub wygrzewałem, żeby "poprawiły" się brzmieniowo. Bo podobno ta specjalna membrana berylowa potrzebuje wiele godzin grania, żeby grała jak należy, tak ludzie mówili i pisali tu i tam. Więc z ciekawości ja też chciałem usłyszeć, jakie te zmiany wprowadza wygrzewanie w E1. Jednocześnie z niecierpliwością czekałem aż zaczną grać pełną parą, więc przyznam, że dołożyłem im trochę godzin na liczniku zostawiając nieraz podłączone do odtwarzacza. Inaczej z braku większej ilości czasu na słuchanie wygrzewałbym je jeszcze dużo dłużej. Zabierałem też E1 gdzie się da w drogę, żeby potestować w warunkach miejskich i w pięknych okolicznościach przyrody. Nie liczyłem skrupulatnie, ale myślę, że te 100 h powinny mieć przegrane.

Wygrzewałem, czekałem, no i efekt jest taki, że co prawda są jakieś zauważalne zmiany, ale jak dla mnie kosmetyczne, nie zmieniające charakteru grania tych słuchawek. Sprowadzają się głównie do najłatwiej zauważalnej ogólnej większej czystości brzmienia i wyrównania basu, który wydawał się z początku bardziej obfity. Jest lepiej, ale od początku grały mi takim "naturalnym, ocieplonym dźwiękiem, z bardzo dobrą sceną i detalami, a także nasyceniem" jak to pisze @EvilKillaruna w recenzji. Ale recenzja była, jak wynika z niej, pisana z perspektywy paru miesięcy. A ja mam E1 dopiero kilkanaście dni, więc możliwe że jeszcze się bardziej "otworzą", chociaż jak na moje ucho, to dźwięk już się dostatecznie ułożył.

Powiem tak: te słuchawki to chyba najfajniejsze dokanałówki, jakich słuchałem, nie licząc posłuchanych w sklepie iSine10 i iSine20. Zdetronizowały u mnie Triple Fi.10, Audeo i Etymotic MK5, a kiedyś słuchane Etymotiki ER4s, ER4PT, ER4SR, jakieś wyższe Sony, Westony, czy Shure atakowały znakomitymi detalami czy potężnym basem, ale coś mi zawsze w nich nie grało, żeby się zdecydować na zakup. Albo było zbyt technicznie, albo zbyt jasno czy ciemno, brakowało niższego czy wyższego basu. Chociaż podobały mi się, zwłaszcza wyższe Ety, tylko ich aplikacja jest bardziej kłopotliwa, dlatego nawet mimo, że mam MK5, to używam ich na piankach albo... używam po prostu rzadko, tylko gdy potrzebuję większej izolacji. Izolacja to właśnie nie najmocniejsza strona E1, "na mieście" słychać trochę przejeżdżające samochody (może i dobrze, bezpieczniej), ale nie przeszkadza mi to aż tak bardzo.

Brzmienie jest tak naturalne, że inne dokanałówki grają mi teraz trochę sztucznie, nienaturalnie, zbyt kartonowo, za jasno albo za ciemno, dźwięk "zamknięty" i grający w głowie, nie licząc wspomnianych iSine i moich customów, którym jednak złej holografii nie można zarzucać (Triple Fi też grają z dość dobrą sceną i odrywają dźwięk od głowy, ale E1 pokonują je  w tym względzie). I słychać zawsze, że są to dokanałówki. A Aune E1 grają "w sam raz" i otwartym, swobodnym brzmieniem w jakiś sposób wychodzącym poza ograniczenia wynikające z ich niepozornej konstrukcji.

Bas w E1 jest potężny, ale to najbardziej chyba zróżnicowane pasmo. To nie jest jedno czy dwa plaśnięcia zlewające się w wielką plamę ani lekkie punktowe pukanie. Ma solidną podstawę, jest faktura, są warstwy, zjeżdża nisko i wybija dynamicznie wyższe rytmy, ale jednocześnie gdzieś tam w tle mruczy miło do ucha. Ale nie wchodzi na średnicę i wokale czyste, brzmią bardzo realistycznie, nie są wycofane, są w odpowiedniej odległości od słuchacza. W tle słychać wyraźnie gitarki, perkusję, talerze mają właściwy wydźwięk, a nie jest to "sikanie na blachę" jak ktoś się kiedyś wyraził. Góra jest dobrze rozciągnięta. Chociaż są takie gładkie potrafią zagrać "z pazurem". Jeśli tylko utwór jest dobrze zrealizowany, to uczta dla ucha. Angażujące, niemęczące brzmienie. Nasycone, dociążone, niczego nie brakuje. Słuchawki dają dużą przyjemność słuchania i na nowo przesłuchuję swoje albumy. Szkoda, że nie mam teraz tyle czasu na słuchanie.

Na koniec "łyżka dziegciu" a raczej mała łyżeczka: słabo widoczne oznaczenie kanałów. Do pełni szczęścia brakuje też odpinanego kabelka i splittera na kablu. Kątowy jack to już byłby luksus. Kabelek OK, nie narzekam, ale odpinany to więcej możliwości. Poza tym sama ergonomia E1 mnie osobiście odpowiada. Kopułki małe, mieszczą się bez problemu w uszach, nie są inwazyjne dla kanałów słuchowych jak Ety, ale siedzą pewnie. Bardzo wygodne, najwygodniejsze doki jakie miałem, oprócz Audeo. Można je nosić także OTE. Silikonowe tipsy z zestawu z dużym otworem sprawdzają się w moich uszach jak na razie najlepiej.

Może napiszę kiedyś coś jeszcze, zauważę jakieś zmiany, a na razie wracam do słuchania. :)

Edited by Bernie
  • Like 3
  • Upvote 1

@Bernie świetny opis. Czy z pamięci odważyłbyś się na porównanie Aune E1 z iSine 10? Czy to jest podobny poziom jesli chodzi o ogólny SQ?

@Palpatine iSine 10 słuchałem na dłuższy czas przed zakupem E1. Z pamięci nie jest łatwo porównywać. Co do lepszego SQ stawiałbym jednak ogólnie na iSine, większa detaliczność i holografia, scena. W tych obszarach jest na pewno lepiej. Co do basu może już niekoniecznie, E1 mają potężny bas, teraz jak słucham nie wiem czy nie większy. Jednak iSine to małe planary i tę planarną manierę już raczej w nich słychać. A granie też bardziej jak nausznych  słuchawek, chociaż E1 trzeba przyznać bardzo wychodzą poza takie tylko dokanałowe granie. iSine 10 i 20 zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Z kolei różnice między 10 i 20 jak tak przełączałem się miedzy nimi sprowadzały się IMO głównie do większej detaliczności, czystości, sceny, niuansów jak się wsłuchać. Ale czy to  była ogromna różnica, raczej bym nie powiedział. @EvilKillaruna o ile wiem ma iSine 20 oraz E1, więc może też z kolei wypowiedzieć się tutaj co do różnic między nimi w SQ. 

Ja jestem jednak zadowolony z E1 i chociaż w pewnych aspektach może iSine będą lepsze, to nie jest to dla mnie naprawdę jakaś przepaść, iSine nie są zamknięte i tak mobilne  i niewidoczne jak E1, które można zabrać i używać wszędzie. I w tym kontekście mając E1 nie tęsknię za nabyciem iSine. A nawet jeśli SQ nie będzie gdzieś tam dorównywać małym planarom, to trzeba jeszcze pamiętać o cenie E1 i iSine.

• Like 1
  • Thanks 1

Do E1 polecam takie tipsy
https://www.amazon.de/gp/product/B00I9DPGA4/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Szerokie bi-flange, świetnie seal łapią, a nie penetrują ucha jak większość dwukołnierzowców. Bardzo szeroki otwór, dzięki czemu chyba minimalnie bardziej "otwarte" są soprany, ale to może być autosugestia.

• Thanks 1

Wielokrotnie pisałem na czacie na ten temat :). Dowód na to, że warto, abyśmy zawsze mieli te rzeczy spisane "na twardo". 

Szybkie porównanie E1 vs i20:

• Bas: więcej mięsa rzucają E1. Jest mocniejszy, zwłaszcza środkowy. iSine mają za to bas równiejszy, bardziej elastyczny, urozmaicony i mniej przez to monotonny, gdy stosujesz wzmacniacz słuchawkowy. Uwagi te trochę przyciera Shang M1 lub porównywalne źródło o podobnym zachowaniu.
  • Średnica: w E1 jest nieco bardziej oddalona, podczas gdy w iSine jest bardziej namacalna i angażująca. Na piankach T600 potrafi stać się w iSine jeszcze do tego lekko rezonująca i analogowa.
  • Góra: w E1 sprawia wrażenie nieco bardziej surowej i nosowej, podczas gdy w iSine jest bardziej wygładzona i jednocześnie podbita w niższym zakresie. Na piankach góra robi się cieplejsza i bardziej w kierunek 2C.
  • Scena: jednoznacznie wygrywają iSine. Lepszy fokus na średnicy przy zachowaniu głębi, do tego większe napowietrzenie, holografia i znacznie większe rozbudowanie na szerokość.
  • Klasa: klasa dźwięku to dosyć wyraźna wygrana iSine. Zwłaszcza po wymianie kabla - większa rozdzielczość i czystość.

E1 trzymam na tipsach od NE770X z którymi mają największy otwór wylotowy i tym samym największą scenę. iSine mam aktualnie na tipsach GK-M, earhooksach Standard i kablu hybrydowym od Jimmiego, który wykonał mi go bez żadnego problemu lub konieczności przypominania się i czekania w nieskończoność. GK dają mi grip kosztem trochę komfortu, ale powoli się wyrabiają in plus, a kabel dodaje lepszej sceny i czystości niż stock.

Odkąd kupiłem iSine, po E1 sięgam tylko w sytuacjach:

• gdy potrzeba mi izolacji przy zachowaniu dobrej jakości dźwięku,
  • gdy kończy mi się czas, gdy iSine mogę używać komfortowo,
  • podczas testów jako punkt odniesienia w niższych pułapach cenowych.

Na wyjazdy co prawda zabieram obie pary, ale E1 są wtedy dla mnie bardziej awaryjnym zestawem. Czasami zabieram ze sobą też HF2, ale to klasa niższa od E1 i bardziej w deseń FH1, jeśli da się im pianki T100. iSine wykorzystuję zaś tylko stacjonarnie, albo z Conductora, albo ze zopampowanego SC808, głównie wieczorami i w nocy, gdy jest ciszej, a ja jestem zbyt zmęczony żeby pracować na innych słuchawkach. E1 męczą mnie wtedy zbyt dużym basem i brakiem łagodności, którą mają i20.

• Like 3
  • Thanks 2

W dniu 19.06.2018 o 22:42, bachankas napisał:

Do E1 polecam takie tipsy
https://www.amazon.de/gp/product/B00I9DPGA4/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Szerokie bi-flange, świetnie seal łapią, a nie penetrują ucha jak większość dwukołnierzowców. Bardzo szeroki otwór, dzięki czemu chyba minimalnie bardziej "otwarte" są soprany, ale to może być autosugestia.

Niedostępne są te grzybki.

Porównywanie klasowo wyższych iSine do E1 moim zdaniem jest ryzykowne. No chyba że Jakub mając obie pary uznaje, że E1 godnie gonią iSine. 

FH1 nie uznałbym za gorsze od E1. Są nieco inne, takie bardziej funowe.

Edited by Lord Rayden

Porównałem je dlatego, że o to proszono. Wokół tego i tylko tego oscyluje moja poprzednia wypowiedź. Z jej treści wynika dokładnie jak każdą z tych par słyszę i klasyfikuję względem siebie. Dla pewności przeczytałem ją jeszcze raz i nie widzę tam nigdzie stwierdzenia, jakobym uznawał E1 za goniące iSine :).

FH1 porównywałem bezpośrednio z E1 i jest to niższa klasa dźwięku od Aune, dokładnie opisana w swojej recenzji. Co najwyżej gorsza, ale tańsza i lepiej wyposażona alternatywa OTE o bardziej analitycznym strojeniu.

Aune E1 przeżywają comeback na Forum Mp3store a dyskusja o nich odżyła. Tam toczą "walkę" z MEE P1. W polskich warunkach słuchawkami droższymi i bardziej wymagającymi co do źródła.

Dziękuję za informację, choć przyznam nie wiem jaki ma ona związek z naszym forum.

Jeśli chodzi o P1 i E1, to posiada je u nas jednocześnie @bachankas i spokojnie jest w stanie je ze sobą tu porównać, jeśli jest taka potrzeba i oczywiście chęć z jego strony. Wielokrotnie czynił to do tej pory w luźnych rozmowach, jakie między sobą przeprowadzaliśmy. 

"niebezpieczne związki"... ;)

Chodziło mi o fakt,że zacne nasze Aune E1 nadal budzą emocje i to raczej pozytywne, są odkrywane na nowo i w uszach słuchaczy toczą nadal równorzędne pojedynki z słuchawkami droższymi i wydawałoby się lepszymi. 

Równocześnie przewyższając trochę ceną liczne wynalazki z pod znaku KZ i innej chińskiej konfekcji są jednak bezpieczniejsze i w większości przypadków nie zawodzą. Kiedy dojdzie do mnie testówka P1 też postaram się je porównać aczkolwiek P1 miałem dawno temu i nie były one dla mnie przyjazne.

Nie ma żadnych zapewniam, ani tych bezpiecznych, ani nie :).

Co prawda będę domniemywał, ale zapewne niektórzy muszą się po prostu przekonać na własne uszy. Będą też pewnie i tacy, którzy ślepo wierzą, że fora są jedynym słusznym weryfikatorem, także bez większej dyskusji nie wykonają żadnego ruchy (przekonanie że bezwzględnie wszystkie recenzje są "sprzedane"). Przypomina mi się sytuacja z Aune B1, którym zainteresowano się dopiero po roku od mojej recenzji.

Z drugiej strony to jest właśnie klasyczna sytuacja, gdy dobry sprzęt broni się sam. I można tu wymyślać różne dziwne kruczki, opisy, deklaracje że coś gra komuś lepiej, zwłaszcza jeśli sam to sprzedaje, ale ten prosty fakt - a więc zdolność samoobrony po stronie sprzętu - jest tu niezaprzeczalny. Po prostu dobre słuchawki i tyle. Choć mają swoją parę przyznam że nie używałem jej od czerwca, a więc powyższego opisu porównawczego z iSine (to one są powodem).

• Like 1

No tak. Ale np. dla mnie iSine byłyby gorsze bo doków uzywam na ulicy, często w komunikacji miejskiej. Miałbym za małe tłumienie. 

A o E1 słusznie piszesz Jakubie. Bronią się same. 

Edited by Lord Rayden

No raz się przeszedłem ze swoimi i20 i było bardzo źle. One nie są przeznaczone do użytkowania na mieście, a bardziej jako przenośny dokanałowy substytut słuchawek otwartych. Za to gdy jesteś np. z rodziną na wsi, gdzie z reguły jest spokój, na otwartym powietrzu uginają się pod Tobą kulasy z wrażenia. 

Jak zawsze robią to oczywiście do pewnego stopnia, ale nie da się ukryć. Na każdy sprzęt warto mieć zdrowe spojrzenie i świadomość (istniejących praktycznie zawsze) ograniczeń. We wszystkich scenariuszach wykluczających konieczność posiadania izolacji iSine są dla mnie lepsze i zdrowsze. Przy konieczności izolacji mam do wyboru najczęściej albo E1, albo HF2, albo K270 S, bo dają również bardzo dobre tłumienie i nie są konstrukcją dokanałową. 

• Like 1

Guest Mayster

E1 można teraz nabyć w dwóch fajnych zestawach, w super cenie:

Aune E1 + Shanling M0 + klips za 849 zł.
Aune E1 + Shanling M1 za 949 zł.

... a jak ktoś sobie przypomni o kodzie rabatowym to jeszcze urwie z tego coś 😎

https://audeos.pl/pl/c/Zestawy/83

Edited by Mayster

Dzięki uprzejmości @bachankas mam od wczoraj tipsy bi-flange do Aune E1. Muszę przyznać, że te "grzybkowe" tipsy z dużymi otworami to naprawdę rewelacja do E1.

E1 grają teraz dużo lepiej. Przede wszystkim wzrosła izolacja, która nie była najlepsza na stockowych tipsach. Poprawa jest także brzmieniowa, zwłaszcza w scenie i bas się wyrównał. Ale wydaje mi się, że także detaliczność i wyrazistość góry tych słuchawek, stały się też trochę jaśniejsze, co wszystko razem sprawia, że są teraz bardziej uniwersalne jeśli chodzi o gatunki muzyczne. Nie ma problemu jeśli chodzi o słuchanie zarówno cięższych gatunków jak również jazzu czy klasyki. Polecam takie tipsy do E1.

Stare, stockowe i nowe tipsy już na Aune E1.

DSCN3631.JPG

DSCN3621.JPG

• Like 1

czy słuchawki te potrzebują mocnego źródła dzwieku np ze wzmacniaczem czy łatwo podejmą pracę np ze smartfonem?