Jump to content

Regulacja głośności dac vs wzmacniacz


Recommended Posts

Cześć,

Mam z pozoru błahe pytanie, gdzie lepiej regulować głośność dla uzyskania lepszej jakości? Wiem że regulacja  na PC ingeruje w cyfrowy format dźwięku, co docelowo powoduje zniekształcenia. Z tego względu, korzystając z takiego źródła należy ustawić tam maksymalną głośność. Czy jest różnica w regulacji między dac a wzmacniaczem? Czy ustawienie głośności na 100% na jednym z tych urządzeń może powodować inne problemy? 

Mój tor to PC + nuforce uDAC-3 (wyjście RCA) + Edifier r2730db.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Wszystko zależy od sprzętu i jego tolerancji na sygnał wejściowy. Generalnie przyjmuje się, że najlepiej regulować natężenie dźwięku na ostatnim elemencie toru, czyli wzmacniaczu lub sprzęcie wyposażonym we własną regulację tego typu. W przypadku mocnych sygnałów lub słyszalnego clippingu i zniekształceń, roztropnie jest ustawić wszystko np. na 50%, poza PC, któremu można spokojnie ustawić 100%.

Pozdrawiam.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Od siebie dodam, że jeśli ostatni element jest np wzmacniaczem o dużym zapasie mocy względem słuchawek i operujemy samym początkiem skali w potku... to nawet bez żadnych zniekształceń i niechcianych zjawisk dobrze jest przykręcić poprzedni element, bo prawie wszystkie potki (drabinki rezystorowe nie) mają różnice balansu (głośności) R/L na początku skali ;)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...