Jump to content

AKG K872 - pierwsze wrażenia


EvilKillaruna
 Share

Recommended Posts

Nie udało się po prośbie z K812 u dystrybutora, więc z pomocą ku zaspokojeniu mojej ciekawości przyszedł sklep mp3store, wypożyczając mi ich sztukę testową zamkniętego wariantu: AKG K872.

 

UacHloE.jpg

 

Słuchawki bardzo dobrze wykonane na większości elementów, a przy tym bardzo wygodne przy pierwszym założeniu (zobaczymy jak będzie w teście długodystansowym). Jedyne zastrzeżenia budzą faktycznie trochę "tani" w dotyku kabel oraz bardzo cienkie tasiemki sygnałowe doprowadzane do każdej muszli, a także wrażenie ciśnienia wywieranego na uszy od samego założenia. Słuchawki pasują na moją głowę o dziwo przy maksymalnym wysunięciu opaski, której system regulacyjny jest tym razem oparty o blokowane zęby. Izolacja jest zaskakująco na bardzo dobrym poziomie.

Brzmienie mogę na tą chwilę (kilka godzin od przyjazdu) określić jako maksymalne rozwinięcie AKG K271 MKII, podniesione na wszystkim do kwadratu i mające dokładnie te same nawet uwagi akustyczne, tak te pozytywne, jak i negatywne.

Bardzo duża liniowość i koherentność brzmienia, bas mocniejszy niż np. w K1000, dobrany ilościowo na duży rozsądek, ale z przyjemnym naddatkiem na średnio-wyższym zakresie, którego jest łącznie słyszalnie więcej niż niższego. Beyerdynamic T5p mają basu wyraźnie więcej na wszystkich podzakresach i o lepszej jakości ogólnej, ale gorszej kontroli (tj. większej frywolności płynącej m.in. z oporności wyjściowej). Średnica bardzo podobna w obu tych modelach. Góra naciskająca na odwrót: bardziej na niższą część niż wyższą, z lekkim wrażeniem analogowej matowości, podczas gdy T5p ograniczały się jedynie do wrażenia delikatnego przykrycia, ale nie kosztem czystości. Barwowo góra przechodząca w nosowość. Po K271 zaś jest odziedziczona z faktu zamkniętości stosunkowo mała scena. Słuchawki nie uciekają przez to na prawo i lewo, a prezentują wszystko w formie łatwego do skontrolowania spektaklu na określonej na sztywno estradzie, w której każdy muzyk ma swoje miejsce i gra pod czujnym okiem dyrygenta, bez żadnego wychylania się i kiwania na taborecie. Mam nadzieję, że ten ostatni aspekt zmieni się wraz z wbijaniem im kolejnych godzin.

EkQypOy.jpg

Choć sprzęt jako taki jest bardzo dobry, na razie dla typowego słuchacza może okazać się mniej atrakcyjny niż rzeczone Beyerdynamiki T5p v2. Te mają od K872 niższą cenę, mocniej zaznaczone skraje a także płynącą z tego większą werwę w brzmieniu i energię (oraz większą scenę). Sprawiają jednak więcej problemów przez bas, toteż dla osoby pracującej z dźwiękiem K872 może być i tak bezpieczniejszym wyborem. To dokładnie ten sam dylemat, jaki miałem przy RHA T20 oraz T20i, gdzie pierwsze prezentowały większą eufonię, zaś drugie były nieco równiejsze. Kwestia więc priorytetów co komu bardziej na guście leży.

Ponieważ sprzęt kosztuje aż 6 tysięcy, wymagania jednak są z mojej strony spore, ale też i cierpliwość, aby ocenić go należycie dopiero po osiągnięciu pełni "dojrzałości" i tym samym smaku. Dlatego na razie są to tylko pierwsze wrażenia i spisanie ich będzie mi pomocne przy finalnej ich recenzji, czy aby odczucia się w tym względzie nie zmieniły.

 

EDIT: Pełna treść recenzji dostępna jest już na blogu: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-akg-k872/

 • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Miałem okazję w trakcie pisania recenzji popisać sobie trochę na temat K872 na head-fi. W trakcie tamtejszych rozmów dowiedziałem się, że:

 • jakimś cudem krytykuję serię K7 (choć wątek tyczył się K8)
 • powinienem zmienić posiadane aktualnie słuchawki (nie wiem dlaczego, być może ponieważ K872 mi się nie podobają?)
 • to że ich nie lubię to kwestia najpewniej gustu lub metodologii (choć miałem je w planach kupować i używam większości gatunków muzycznych podczas testów)
 • aby poznać ich potencjał muszę wydłubać dwie gąbki spod padów (i pisze to pracownik AKG, stawiając w niepoważnym świetle inżynierów odpowiedzialnych za ten projekt, zaś paru posiadaczy zdążyło już podważyć te twierdzenia)
 • K872, jako słuchawki "master reference" były strojone i celowane na... rynek amerykański (nie mają więc nic wspólnego z referencją jako taką)

Dla mnie osobiście słuchawki te mają niestety zbyt dużo problemów czysto technicznych związanych najprawdopodobniej z interwiringiem, abym w tej cenie widział sens ich zakupu pod swoje wymagania. Jeśli już moje K270 z L1 dały sobie z nimi radę w takich kategoriach jak liniowość, to jednak coś jest definitywnie nie tak. To właśnie tych też bym szukał jako faktycznego modelu mogącego rozwinąć to co daje się usłyszeć w K271/2. 

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Takie czasy :). To zresztą tylko sugestia i również z zastrzeżeniem, że słuchawki te nie są bezwzględnie idealne (chociażby specyficzna głębia sceny, różnie wypadająca wygoda albo wysoka wrażliwość na materiały eksploatacyjne). A także ze zdobyciem będzie bardzo trudno, mi udało się przez niefart, który opisywałem od razu w recenzji. Od początku roku najczęściej pracowałem przy recenzjach z K1000, K240 DF i właśnie K270 Playback, także można powiedzieć, że mimo posiadania m.in. K500 EP, te trzy pary to moje takie małe "TOP3".

Ostatnio jeszcze raz podchodziłem do tematu ich tonalności i wyszły mi one z nich naprawdę z dużą liniowością.

k270_1-2.png

Nie dało się tego powiedzieć o K872, ich wystrzał na sopranie oraz przesunięcie barwowe w połączeniu z ubytkiem rozdzielczości to dla mnie prywatnie duży minus w zastosowaniach np. na blogu w recenzjach. 

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
 • Create New...