Jump to content

Karta dźwiękowa, czy może DAC? Kolumny i słuchawki stereo

Recommended Posts

Witajcie!

Postanowiłem w końcu wymienić najsłabsze ogniwo mojego zestawu audio - kartę dźwiękową. Szperając i wertując fora i recenzje wstępnie zawęziłem poszukiwania do 2 wyborów:

• Prodigy HD2
  • Prodigy Cube BE

Jednak okazuje się że wybór może nie być aż tak prosty, bo nie wziąłem pod uwagę całego dobrodziejstwa jakim dysponuję - i w tym momencie nie wiem czy chociażby wybór DACa nie byłby lepszym pomysłem - a do tego dochodzi sprawa wzmacniacza słuchawkowego (i tego czy wybierać kartę z wbudowanym, czy może korzystać z już posiadanego).. Zależy mi tylko na stereo, nie potrzebuję wyjścia cyfrowego. Obawiam się wpływu zakłóceń wewnątrz komputera na kartę, więc wstępnie skłaniam się do rozwiązań zewnętrznych (słusznie?). Miłym plusem byłaby możliwość jednoczesnego podłączenia i słuchawek, i kolumn do karty - ale oczywiście właściwości audio mają priorytet.

Czasami zdarza mi się coś nagrać, nie potrzebuję jednak wejścia line-in/mikrofon dobrej jakości - mam pianino, które komunikuje się z komputerem poprzez USB (MIDI) i służy za klawiaturę sterującą - ważny jest natomiast odsłuch VST w czasie rzeczywistym i możliwie najmniejsze latencje (bezpośredni wpływ ma tutaj częstotliwość próbkowania karty).

Tak więc zwracam się do Was z pomocą. Zależy mi tylko i wyłącznie na stereo oraz na wyjściach chinch do wzmacniacza oraz na słuchawki (lub do wzmacniacza słuchawkowego).

Cena: do 400zł, ALE jeśli naprawdę warto dopłacić, mogę przeznaczyć i dwukrotność tej sumy.

Posiadany sprzęt:

• Karta dźwiękowa: Sound Blaster X-Fi 5.1 PRO (do wymiany)
  • Wzmacniacz słuchawkowy: FiiO A3
  • Wzmacniacz: Onkyo Integra A-8850
  • Kolumny: Tonsil Siesta (tylko front, 2 kolumny stojące)
  • Słuchawki: Superlux HD 668B, Superlux HD 661, Koss PortaPro

Z góry dziękuję za pomoc!

Edited by Drool

Drool, wybacz że się podłączę do tematu ale mam identyczny dylemat więc bez sensu tworzyć nowy temat pół godziny po Twoim :)

Cel: podłączyć do komputera kolumny 2.0 (nieco bardziej wymagające - do 1000 pln za sztukę) oraz słuchawy AKG K240 Studio (w przyszłości może Sennheiser HD650). Ze słuchawkami problemu nie będzie, ale z kolumnami pytanie brzmi: czy porządna karta dźwiękowa może zastąpić zewnętrzny wzmacniacz?

Jeśli tak - która karta dźwiękowa byłaby odpowiednia? Myślałem nad AIM SC808.

Jeśli nie - co polecalibyście zamiast tego?

Edited by Anheru

@Drool Skoro zależy Ci na niskich latencjach to mimo wszystko powinieneś się skierować w stronę sprzętu studyjnego, wg mnie warto spojrzeć na Presonus Audiobox czy Focusrite Scarlett 2i2. Sprzęt konsumencki niestety nie kładzie takiego nacisku na niskie opóźnienia, więc w tej kwestii odstaje od studyjnego.

@Anheru Nie, karta nie jest w stanie zastąpić wzmacniacza, to kompletnie inna budowa. Ogólnie to i tak będziesz potrzebował jakiegoś źródła czy to w postaci zewnętrznego DACa lub wewnętrznej karty dźwiękowej (która de facto też jest DACiem) i jakiegoś wzmacniacza dla kolumn. Jeśli chodzi o wzmacniacz to tej cenie raczej skłaniałbym się ku sprzętowi vintage, ale wtedy wypada dobrać wzmacniacz pod konkretne kolumny (lub też kolumny pod wzmacniacz - grunt aby to się dobrze zgrywało).

Chyba że bierzesz pod uwagę zakup kolumn aktywnych, wtedy kwestia wzmacniacza odpada i wystarczy samo źródło. AIM jest fajną opcją z możliwościami personalizacji, nie wiem jak zgra się z K240, ale z HD650 powinien zagrać dobrze (albo nawet bardzo dobrze).

• Upvote 1

@kopec23 Dzięki za odpowiedź. W moim przypadku odsłuch to 95%, a nagrywanie 5%. W opisanych przez Ciebie sprzętach jest mnóstwo rzeczy, jak chociażby wysokiej jakości wejścia i przedwzmacniacze mikrofonowe, których obawiam się, że bym nie wykorzystał. Będąc w podobnej cenie jak sprzęty konsumenckie, domyślam się, że konieczne były inne kompromisy? Absolutnym priorytetem jest dla mnie jakość dźwięku na wyjściu i jeśli miałbym wybierać między wspomnianą latencją a ową jakością - wolę poświęcić to pierwsze (lub ew. trochę dopłacić). Czy moje obawy są podstawne?

Ponadto, czy uważasz że Focusrite Scarlett 2i2 poradzi sobie z szybkim obsłużeniem MIDI? Z tego co widziałem natywną obsługę MIDI posiada dopiero wersja 2i4 - więc czy w tym momencie ten interfejs nie służyłby po prostu jako output i różnica nie byłaby aż tak duża?

Szczerze powiedziawszy opieram się na opiniach osób zajmujących się produkcją muzyki z czasu kiedy sam szukałem jakiegoś sprzętu do podłączenia monitorów studyjnych, więc nie będę ściemniał, że jestem w stanie odpowiedzieć Ci co do działania MIDI.

Osobiście podczas szukania sprzętu bardzo mocno brałem pod uwagę Scarlett 2i4 (ze względu na liść wyjść), bo mimo napakowania dużo większej ilości funkcji sprzęt studyjny broni się dźwiękowo w porównaniu do konsumenckiego w podobnej cenie (z tego co pamiętam jest to raczej równe granie bez zbędnych ostrości). Chociaż jeszcze jedna kwestia mi się przypomniała - Focusrite ma dramatycznie słaby wzmacniacz słuchawkowy, więc trzeba to brać pod uwagę przy wyborze.

@kopec23 dzięki za odpowiedź. Rozejrzałem się nieco za kolumnami aktywnymi i zainteresowały mnie M-Audio BX8 D2 - myślisz, że AIM SC808 + BX8ki będą lepszym rozwiązaniem niż pasywy+wzmacniacz w tym przedziale cenowym? Czy może znasz lepszą alternatywę? Np. znajomy doradzał mi Logitech Z906 5.1 (w cenie BX8-ek) ale coś czuję, że żałowałbym tego zakupu :)

Widzę, że M-Audio mają bass reflex z tyłu, więc weź pod uwagę, że przy ustawianiu powinny stać pewną odległość od ściany, chociaż opinie o nich są dobre. Jak nie masz miejsca to lepiej wybrać coś monitorów mających BR z przodu. Akurat też korzystam z monitorów studyjnych bliskiego pola zamiast z klasycznych głośników komputerowych, bo według opinii była to sensowniejsza opcja. No i opinie okazały się prawdziwe, kupiłem Presonus Eris E5 (recenzja na Zakupku), małe głośniki za trochę ponad 1000 zł za parę, fajna scena (wielkość zależy od ustawienia), dość równe granie, góra raczej bez wyostrzeń i dużo detali.

Ale akurat dość ważne jest źródło, bo wcześniej korzystałem z Cambridge Audio DacMagic Plus i góra była idealna jak na moje potrzeby, obecne mam Matrixa Mini-i Pro2 i w niektórych utworach jest na granicy, minimalnie ostrzejsza i byłby problem, tak więc warto się nastawić, że przy AIMie (który jest neutralny/jasny) może trzeba będzie stępić górę oampami.

Na koniec jeszcze jedno trzeba pamiętać, że to mimo wszystko monitory to sprzęt który najlepiej brzmi w konkretnym miejscu: przed nimi w niedalekiej odległości, dalej dźwięk niestety trochę się rozjeżdża.

• Upvote 1

Docelowo będą stały 30-50cm od ściany (na statywach) - to wystarczy?

Co do op-ampów to zamierzam zamówić > stąd < w opcji z "2x LME49720 + LM6172IN". Nie znam się na tym kompletnie ale wiele osób poleca ten setup...

Chodzi o nagłośnienie kwadratowego pokoju o wielkości ~25mkw, więc będzie to promień do ~5 metrów - sądzę, że powinno wystarczyć.

Chciałem jeszcze tylko zapytać o okablowanie - źródło będzie stało w drugim końcu pokoju a kable chcę pochować w listwach, więc z 10 metrów będzie potrzebne. Jakie kable będę potrzebował, żeby je podłączyć, oraz gdzie najlepiej je kupić?

Tak, taka odległość od ściany będzie wystarczająca.

Ciężko mi powiedzieć czy do takiej wielkości takie małe monitory się sprawdzą (chociaż są to 8-ki, więc mogą dać radę), do takiego pokoju rozważyłbym jeszcze jakiś zestaw dużych kolumn (pewnie vintage). Chociaż ilość sprzętu na rynku jest tak ogromna, że kompletnie się w nim nie orientuję.

Dla BX8 potrzebna będą kable RCA (do podłączenia do AIMa) do XLR lub Jacka 6,3 TRS (do monitorów). AIM daje tylko sygnał niesymetryczny, a monitory mają tylko wejścia symetryczne, więc będzie to na zasadzie przejściówki (z tego co pamiętam to we wtyczce XLR mostkuje się wtedy masę z ujemną fazą, ale pewności nie mam).

To ja się jeszcze wtrącę do mojego tematu. :P

Z tego co czytałem, wymienione przeze mnie na początku sprzęty Prodigy nie byłyby zauważalnie lepsze od mojej obecnej karty. Dlatego postanowiłem trochę zweryfikować budżet i zastanawiam się nad dwiema opcjami:

• AIM SC808 w dokładnie takiej samej konfiguracji jak @Anheru (2x LME49720 + LM6172IN)
  • mocne wyjście ponad budżet i sprzęt z dużym zapasem, mam nadzieję na dużo lat - Aune X1S

W tym momencie, jak widać, absolutnie omijałbym kwestie VST, czy wejść, a skupiał się wyłącznie na odsłuchu.

@kopec23 Myślisz że odsłuch na AIM'ie będzie lepszy niż w przypadku proponowanych przez Ciebie rozwiązań?

Czy (w moim przypadku) jest sens dopłacać do Aune?

Jednocześnie, jeśli można, zwrócę się z pytaniem o okablowanie. Potrzebuję dokupić kable RCA (5m)  - gdzie Waszym zdaniem zaciera się granica pomiędzy kablami wysokiej jakości, a "kablami z wtykami ze złota białego z izolacją próżniową, powleczone skórą z mamuta i hartowane w krwi i łzach Twoich wrogów"? Czyli inaczej - przy takim sprzęcie, jakie są najsensowniejsze kable jeśli chodzi o stosunek cena/jakość? Do tej pory pożytkowałem się kablami rodzimego ProLinka (linia Exclusive) i byłem z nich zadowolony - ale może czas na zainwestowanie w coś lepszego?

@Drool Z tym zapasem to bym tak nie szarżował i piszę o tym z doświadczenia :P Sam przed zakupem monitorów miałem Xonara STU (a więc pod USB) i myślałem, że nie będę go zmieniał przez kilka lat. Życie i zmiany w sprzęcie towarzyszącym szybko to zweryfikowały.

Aune to faktycznie bardzo dobry sprzęt (chociaż osobiście mi nie leży brzmieniowo, ale to tylko kwestia prywatnych preferencji), ale nie pamiętam czy wyjścia analogowe RCA mają regulację głośności (kojarzę, że chyba nie, @Lemonsky lub @EvilKillaruna mogą rozwiać wątpliwości), ale jeśli nie jest to istotne to warto go rozważyć.

Ciężko mi powiedzieć czy w kwestii DACa będzie duża różnica między 2i2 i AIMem, bo opieram się na opiniach. Jednak wiedząc, że wzmacniacze słuchawkowe w Focusrite są bardzo słabe to przy podłączeniu słuchawek różnica na plus powinna być bardzo słyszalna (analogiczna sytuacja będzie w przypadku Aune).

Bezpośredniego doradzenia czy warto jest wybrać AIMa czy Aune, bo pobieżnie znam tylko tego drugiego, tak więc z mojej strony pozostaje rada sprawdzenia recenzji.

Nie jestem wyznawcą grających kabli, więc mam pewną blokadę przed zakupem drogich przewodów. ProLinków nie mam ale sprawiają wrażenie niezłych, chociaż sądzę, że fajną opcją przy takiej długości byłby zakup kabla (np. mikrofonowego) i założenie wtyków RCA. Wyjdzie taniej/w podobnej cenie, a jakościowo powinno być lepiej.