Jump to content
Jakub Łopatko

Shanling M1 - pierwsze wrażenia

Recommended Posts

Dziś na warsztat wpadł mi m.in. odtwarzacz przenośny Shanling M1:

y5bGghg.jpg

Ostatnio dosyć o nim głośno, chociażby dlatego, że stawia się go na równi z iPodem Nano.

Specyfikacja producenta w języku angielskim:

• Dimensions: 60mm x 50mm x 12.8mm
  • Weight: 60g
  • Display: 2.35" TFT (360x400)
  • DSD: Supported, converted to PCM by software
  • Bluetooth Version: 4.0 and APT-X
  • D/A Chip: AK4452
  • USB: Type-C
  • Headphone Amp Chip: MAX97220
  • Gain: 2 levels
  • Supported formats: APE, FLAC, ALAC, WMA, AAC, OGG, MP3, WAV, AIFF, DSF, DFF
  • Sampling rate: 44.1-192 kHz
  • Outputs: 3.5mm Heaphone Out
  • Power: 35mW @ 32Ω
  • FR: 20Hz to 20kHz (-0.5dB)
  • Distortion: 0.006% (A-weighting, 500mV output)
  • S/N: > 105dB (A-weighting)
  • Dynamic Range: > 105dB
  • Output Z: 0.1Ω
  • Stereo Seperation: >70dB (1 kHz)
  • Jitter: 30ps (Typ)
  • Reference Clock Jitter: 200 femtoseconds
  • Card Slot: 1 TF (up to 200GB)
  • Battery: 950mAH, 9-10 hours playback, 3-4 hours of charging time
  • OS: Windows XP, 7, 8, 10 (32/64 bit), Mac OS X 10.7 or above

Jak widać na papierze prezentuje się bardzo okazale, zwłaszcza układ DAC od AKM, możliwość pracy jako DAC USB (jeszcze nie sprawdzałem) i wbudowany nadajnik BT 4.0 z aptX, umożliwiający np. wykorzystanie w recenzji najnowszych Beyerdynamiców Byron BT. Widać też, że sprzęt przeznaczony jest do wydajnych słuchawek dokanałowych, dlatego do wstępnej ewaluacji wykorzystałem Aune E1 (prototyp), NuForce NE700M, Etymotic MK5, Etymotic HF2 i już na koniec dla czystej formalności AKG K400. Wykonałem też szybkie przyrównanie na tych samych słuchawkach i utworach do Colorfly'a C200.

Urządzenie jest bardzo małe, fajnie wykonane, gabarytowo praktycznie jak pudełko zapałek. Na starcie wita nas język chiński i konieczność odkrycia w instrukcji obsługi, że pokrętło wciska się bokiem. Dla osoby o dużych rękach, takiej jak ja, obsługa jest więc trochę utrudniona, ale całkiem szybko można się przyzwyczaić. Zaskakuje szybkie uruchamianie się i ogromna mnogość opcji, w tym konfigurowalny EQ 10-zakresowy wraz z bogatą paletą presetów, odtwarzaniem bez przerw, DSD, co się tylko chce. 

Brzmieniowo pierwsze wrażenia są zaskakująco pozytywne, choć słychać że sprzęt lubi zgrywać się z cięższymi na brzmieniu E1 i NE700M. Ogólnie M1 gra neutralnym, równym dźwiękiem o bardzo poprawnych parametrach w każdą stronę, ale o ile nie jest to odtwarzacz jasny, gra nieco chudszym basowo dźwiękiem. Czuć to zwłaszcza przy porównaniach z C200, któremu bas wychodzi z większym wigorem. M1 uderza szybciej i krócej, co paradoksalnie przy wielu słuchawkach daje świetne efekty synergiczne (jak w w/w). To dlatego obie pary Etymotica lepiej grają z 200-tki, bowiem ta bas im po prostu dociąża tak jak pismo nakazuje. Na razie (przynajmniej w trybie Low Gain) Shanling tego nie robi, ale za to lepiej wypada w ten sposób z innym sprzętem.

Średnica nie jest tak bliska jak w C200, ale ładnie zawieszona w punkcie optymalnym i przez to sprawia wrażenie posiadającej wokół siebie delikatną "poduszkę powietrzną". Góra również jest bardzo w porządku jakościowo. Scena nieco węższa na osi L-R od C200, ale lepsza na głębokość, znów idąc w stronę wyważenia. Mam wrażenie, że pewnym limiterem jest tu układ wzmacniający MAX, ale obecność DACa od AKM ratuje sprawę.

Wspomniane E1 przyznam jeszcze nie słyszałem, aby tak dobrze mi zagrały i na pewno będę szedł dalej tym tropem. Zwłaszcza że mam również praktycznie wszystkie modele RHA na warsztacie i z tego względu dobranie innych słuchawek o dużej podle M1 synergii będzie całkiem realne.

Przy cenie ok. 700 zł Shanling jak dla mnie na razie jest bardzo mocną pozycją i na prostej drodze do Polecanych, ale naturalnie to tylko wstępna ocena, którą sprzęt musi utrzymać do końca.

EDIT: recenzja dostępna w pełnej wersji na blogu: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-shanling-m1/

• Upvote 3

Pytanie czy zacny M1 nie jest w naszej dystrybucji ciut za drogi ? Jak na odtwarzacz (moim zdaniem) będący uzupełniającym dla jakiegoś dużego DAPa. Taki do przysłowiowego manuelowego "palenia w piecu" i wyjścia do Biedronki/Lidla/Netto ;) . Pierwsza chińska cena była znakomita. Oczywiście rozumiem,że nie jest to typowy chiński "plasticzak" o dziwnej obsłudze, bez gapless, z radosnym szumem na wyjściu.

Chętnie jako "uzupełniacz' potraktowałbym AK70 ale cenowo wychodzi o wiele drożej niż M1 ;) (u mnie prawie tyle co moja używka AK300).

Edited by Lord Rayden
  • Upvote 1

Na to co oferuje (AKM, funkcja DAC USB, BT4.0 z aptX, gapless, DSD, niski jitter) przyznam szczerze nie wydaje mi się, aby cena nie była atrakcyjna. Musielibyśmy mieć w niej coś faktycznie konkurencyjnego, a najbliższy odtwarzacz jaki kojarzę to w sumie tylko FiiO X1 II, który na wyposażeniu nie ma startu. Z tego co widziałem producent ma u siebie m.in. odtwarzacze CD i to ponoć bardzo fajnie grające, także firma sezonową również się nie wydaje :).

• Upvote 1

Jak czytam archiwalia z Forum MP3store i mówią tam o cenie 95 dolarów, to...chlip,chlip... łezki kapią... Dorwać za 400 zł to interes lepszy niż iPod Touch 5g za 300 zł.

• Upvote 1

+ VAT, + cło i robi się znacznie bliżej ceny krajowej. A nie zawsze niestety da się ominąć opłaty. Za 400 zł byłby to w istocie megadeal.

• Upvote 1

Guest Mayster

No tak, ale dobre zawsze dobrze się patrzy na gołą cenę u chińczyka, w dodatku w promocji :)
Cena detaliczna to 149$, czyli ~750 zł. Jest 699. Do tego można było skorzystać z kodu rabatowego i wychodziło niecałe 600 zł. Wspomniana "niesamowita" okazja (95$) to 500 zł. BEZ kosztów wysyłki (nie wiem ile wynosiły). 
Gwarancja to kolejna sprawa, ale 'mądry polak po szkodzie' :P

Abstrahując od w/w kalkulacji - w krajowej cenie nie widzę dla niego konkurencji specjalnej. W/w X1 drugiej generacji jak się tak przyjrzeć to bardzo mocno ustępuje M1 - BT bez AptX, brak funkcji USB DAC, DSD, słabszy DAC i parę pierdół. Szczególnie dowalili u Fiio tym brakiem AptX.

Edited by Mayster

Nie mam jak obecnie tego sprzętu ze sobą porównać, ale z tego co mi wiadomo o DX50, jest to przeciwstawne brzmienie. Plus raczej spodziewałbym się czysto jakościowej wygranej M1, również na potencjalnych możliwościach ergo/wyposażenia. 

On ‎2017‎-‎02‎-‎27 at 0:50 AM, Mayster said:

No tak, ale dobre zawsze dobrze się patrzy na gołą cenę u chińczyka, w dodatku w promocji :)
Cena detaliczna to 149$, czyli ~750 zł. Jest 699. Do tego można było skorzystać z kodu rabatowego i wychodziło niecałe 600 zł. Wspomniana "niesamowita" okazja (95$) to 500 zł. BEZ kosztów wysyłki (nie wiem ile wynosiły). 
Gwarancja to kolejna sprawa, ale 'mądry polak po szkodzie' :P

Abstrahując od w/w kalkulacji - w krajowej cenie nie widzę dla niego konkurencji specjalnej. W/w X1 drugiej generacji jak się tak przyjrzeć to bardzo mocno ustępuje M1 - BT bez AptX, brak funkcji USB DAC, DSD, słabszy DAC i parę pierdół. Szczególnie dowalili u Fiio tym brakiem AptX.

Ja zanabyłem trochę czasu zanim Audiomagic.pl obwieścił dobrą nowinę z darmową dostawą za 126 $ i 102 PLN Vat. Co do jakođci dwiku jestem bardyo poyztzwnie yaskocyonz. Gra to na prawd dobrye. Wg mnie dopiero DAPz po 1000+ PLN mogą dźwiękiem i obsług równać. I to nie wszystkie.

Żeby go pamiętać Arturze, musiałbym kiedykolwiek mieć go w rękach :). Niestety nie dostąpiłem nigdy tego zaszczytu, jedynie dawno temu czytając to i owo na jego temat. Być może pomyliłeś mnie więc z innym recenzującym. 

• Upvote 1

Dziękuję za komplement, choć jeszcze sporo przede mną, żeby jakkolwiek względnie osiągnąć taki stan. Obawiam się, że ze względu na fundamenty, na jakich operuje mój blog, będzie to i tak niemożliwe. AK300, AMP380 i T8ie są na tą chwilę jedynymi przetestowanymi wzdłuż i wszerz urządzeniami tej marki i zanosi się, że jedynymi. Więcej sprzętu od tego konkretnego dystrybutora/sklepu raczej nie będzie mi już dane testować.

• Upvote 1

Guest Mayster

Gdzieś za tydzień pojawią się etui (czarne, niebieski, brązowe, purpurowe), folie / szybki ochronne na ekran oraz art skiny (zestawy naklejek na cały odtwarzacz)... oraz same playery, bo pierwsza dostawa rozeszła się raz dwa :)

Zachęcony przez Gourneya i powyższą "zajawkę" mam go od wczoraj.

Zrobił na mnie na tyle duże wrażenie, że założyłem sobie właśnie profil na forum Audiofanatyka żeby mój wpis nie był anonimowy :)

Nie miałem za bardzo czasu wczoraj słuchać, ale już pobieżne zapoznanie się z tym maluchem : dźwięk, ergonomia, proste i funkcjonalne menu, szybkość działania - wywołują uśmiech zadowolenia.

Zgrałem na kartę ulubiony zestaw płyt i słucham sobie. Bardzo fajna synergia z MX985.Na tyle dobrze to razem gra, że nie mam na razie ochoty testować z innymi słuchawkami.

Myślę, że ten maluch zasługuje na jakąś obszerną recenzję : przemyślana konstrukcja i wykonanie, malutki i w swojej kategorii cenowej brzmi bardzo dobrze.

• Upvote 3

Witam serdecznie :). Dziękuję za powyższy nieanonimowy wpis. Miło czytać że nawet moje pierwsze wrażenia pokryły się z oczekiwaniami. Od tygodnia spisuję się sobie systematycznie właśnie tutaj, rezygnując tym samym z pisania i moderowania na mp3 (m.in. z powodu np. zablokowania funkcji moderacyjnych wszystkim moderatorom z bliżej nieokreślonego powodu). Także skoro nawet przez administrację jesteśmy niemile widziani, to cóż innego pozostaje jak skupić się na sobie ;).

Na razie są spisane tu pierwsze wrażenia oraz wpis w Polecanych odtwarzaczach. Oczywiście obszerna recenzja M1 także będzie gwarantowana. Również dlatego, że sprzęt także i mi okrutnie przypadł do gustu - do tego stopnia że postanowiłem zapłacić za niego okup. Na wyjeździe mam go na razie z na szybko zorganizowanym Samsungiem EVO 16 GB zapełnionym po brzegi, także pozostaje szukać jakiejś lepszej karty 200 GB i wykorzystać pełnię możliwości obsługi pojemnościowej. PODOBNO obsługuje również bez problemu 256 GB, ale nie chcę ryzykować. Będę też śledził kwestię oryginalnego etui, bo z tego co wiem ma być bardzo tanie i dosyć szybko wprowadzone do sprzedaży.

U mnie gra jak na razie z RHA T20 (także już nie wyjadą), ale kapitalnie zagrał jak pisałem z prototypowymi Aune E1, które dla mnie osobiście są takim dokanałowym wydaniem K500 EP. Ich temat będę śledził z niemałą uwagą. Podłączałem też i większy sprzęt: K872, K270, czy K340 (ha!). Etymotic bez zmian - wciąż nieco lepiej z C200 o ile nie sięgnę po EQ, ale póki co Shanling potwierdza moje stare zdanie, że AKM to AKM. 

Dopiero wczoraj gdy jeszcze przed wyjazdem robiłem zdjęcia zdałem sobie sprawę, że coś co wziąłem w pierwszej chwili za pendrive ze sterownikami, to tak naprawdę czytnik kart microSD xD. Ale przynajmniej mam komplet zdjęć już wywołanych i gotowych do obróbki. Pozostaje się tylko tekst.

EDIT: recenzja jest już dostępna w pełnej wersji na blogu: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-odtwarzacza-shanling-m1/

Parę godzin temu przyjechała mi karta 200 GB Sandisk Ultra - brak problemów. Był to ostatni element jaki musiałem sprawdzić przed publikacją.

• Upvote 3

Dziękuję, bardzo się cieszę że wszystko gra w niej dokładnie tak jak u Ciebie.

Nie sądzę aby specjalny hype się na jego temat jakoś szybko rozwinął, bo jednak marka nieznana i "chińczyk", ale możliwe że przed sezonem outdoorowym sporo osób będzie szukało sprzętu z tego właśnie przedziału cenowego. Do tej pory ciężko było mi cokolwiek z pełnym przekonaniem polecić, zawsze były to jakieś wątpliwości. Z M1 mam ich akurat najmniej. 

• Upvote 2

No cóż... Mobilne maleństwo. Przytyłem o 60 gram, bo noszę go cały czas przy sobie. Praktyczny, poręczny i Gra choć powiem szczerze, że kiedy zobaczyłem go na żywo byłem lekko zszokowany ;)

Edit :zszokowany wielkością. Bardziej adekwatnie byłoby napisać - zszokowany jego małymi gabarytami. 

W dobie ćwierćkilogramowych "cegiełek" serwowanych nam przez producentów, które swobodnie mogą zastąpić broń zaczepno-obronną na wieczornych spacerach, M1 jawi się na ich tle co najmniej mało poważnie. 

Z tym, że jak posłuchać tego Shanlinga to zaraz przychodzi mi do głowy przypowieść o Dawidzie i Goliacie :)

Edited by paratykus
  • Upvote 2

Guest Mayster

Są już na miejscu etui (49 zł.), szkła hartowane (19 zł.) oraz art skiny (19 zł.).

Etui czarne, granatowe, fioletowe i... czerwone (miały być brązowe). W zestawie z etui jest pasek na ramię.

18 minutes ago, Mayster said:

Są już na miejscu etui (49 zł.), szkła hartowane (19 zł.) oraz art skiny (19 zł.).

Etui czarne, granatowe, fioletowe i... czerwone (miały być brązowe). W zestawie z etui jest pasek na ramię.

A grajki tyż są? :)

Kurier zapukał z case do M1.

Etui opakowane jak hi-endowy dap, dwie opaski, jakość wykonania  - ocena 10/10 :)

Jeśli Shanling nie obniży lotów to pewnie szybciutko zostanę zagorzałym zwolennikiem tej firmy.

Edited by paratykus