Jump to content

Jaki następca HD681? - Również budżetówka, do tego opcjonalnie akcesoria.

Dziubid
 Share

Recommended Posts

Witam. Postaram się podać jak najwięcej informacji aby umożliwić wam doradzenie mi zakupu nowych słuchawek i nie sprawiać kłopotów.
Obecnie posiadam Superlux HD681 podpięte do tandetnej integry w laptopie. Jednakże lata robią swoje, mam te słuchawki już trzeci rok, i wiadomo co z taką chińszczyzną się dzieje - kabel się rwie w wielu miejscach, pałąk posiada mikro-pęknięcia, jack jest lekko wygięty, również mam wrażenie że jakość dźwięku nie jest już taka idealna.
Co o nich sądzę? Ogólnie blisko do ideału, jednak jest kilka rzeczy które mi przeszkadzają i zaraz je podam. Po wyjęciu z pudełka mnie mocno uciskały, nie dało się wytrzymać, jednak po pewnym czasie było dobrze. Po wygrzaniu brzmienie zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie, gdyż wcześniej miałem jakąś tandete z biedronki. Jednakże po długim posiadaniu i słuchaniu ich codziennie, doszukałem się wad:
-Wysokie tony kłują, szczególnie przy większej głośności. Jest to z pewnością związane ze źródłem, gdyż przy zwiększaniu głośności powyżej 40% bass zwiększa się w znacznie mniejszym stopniu niż soprany.
-Słaby, rwący się kabel, na dodatek zbyt długi.
-Kiepska wygoda, konieczność zastosowania skarpetkowego moda.
-Scena taka sobie, jednak nie wiem czego się spodziewać w takiej cenie, chociaż wyobrażałem sobie lepszą.

I to tak naprawdę tyle tych wad, chciałbym aby moje nowe słuchawki były ich pozbawione.
Pierwszym modelem, i chyba jedynym jaki mi przyszedł do głowy ze wszystkich polecanych w internecie z budżetowych, są Superluxy HD669.
Po przeczytaniu pańskiej recenzji wydaje mi się, że będą dla mnie idealne, jednak mam kilka pytań. Otóż widziałem ludzi piszących że są dużo jaśniejsze i mniej bassowe od HD681, i że soprany "potną" mi uszy (czego się najbardziej obawiam). I teraz mam pytanie, czy jest to prawda? Jak wypadają one w porównaniu do Superluxów HD681? Nie będzie gorzej z tymi kłującymi wysokimi tonami? Poza tym, chciałbym dokupić welurowe nausznice, i chcę wiedziedzieć jakie będą tego konsekwencje. Wolałbym aby słuchawki były jak najbardziej przestrzenne, wygodne, no i o ile by nie było pogorszenia tego efektu kłucia. Na dodatek przydałby mi się krótszy i mocniejszy kabel, jednak jestem w tym temacie całkowicie zielony, i nie wiem skąd, oraz jaki kabel wybrać i ile one kosztują. (jakość dźwięku na nowym kablu chyba również na plus?)

To tyle, mam nadzieję że podałem wystarczająco dużo informacji. Aha, i cena całego zestawu - słuchawek + padów i kabla, nie powinna przekraczać 250zł, oczywiście o ile to możliwe i czy jest to wogóle warte i opłacalne. Jakby było naprawdę warto, mogę i dołożyć troszkę więcej. Karta dźwiękowa jak już mówiłem, zintegrowana tandeta, lecz nie wykluczam możliwości kupna karty USB w przyszłości.  Przy okazji, małe porównanie HD681 i HD669 by się przydało.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc, proszę śmiało pytać, na wszystko odpiszę.

Edited by Dziubid

Witam,

Jeśli zapytania kieruje Pan do mnie (najpierw ma miejsce zwrot osoby "Was", potem jak rozumiem adresatem jestem ja), to przede wszystkim Pana problem ma jedną fundamentalną wadę: źródło. Ono również kształtuje brzmienie wyjściowe i choć nie w takim stopniu jak same słuchawki, to jednak jest w stanie wpłynąć na tonalność w słyszalnym stopniu. 

O HD669 i wygodzie można będzie mówić głównie z perspektywy wymiany im nausznic na te od Brainwavz HM5. Nie umiem niestety odpowiedzieć na pytania dot. tego co Pan usłyszy, ale słuchawki zamknięte rzadko kiedy są modelem scenicznym. Wymagania jakie stawia Pan swoim przyszłym słuchawkom generalnie przekraczają też nakreślony budżet. Podejrzewam że na układ na USB będzie wynosił on jeszcze mniej, co również stawia pod znakiem zapytania sensowność jakichkolwiek zmian oraz szansę, że wyjdą one na lepsze. Alternatywą są jak dla mnie jedynie AKG K240 Studio, ale mają swoje wymagania, przez które z czasem trzeba będzie posiedzieć nad tematem lepszego źródła. 

Więcej o wyborze słuchawek pod siebie oraz dobieraniu źródeł poczyta Pan tutaj: http://www.audiofanatyk.pl/jak-samodzielnie-wybrac-sluchawki/ oraz tutaj: http://www.audiofanatyk.pl/kiedy-i-czemu-potrzebny-jest-wzmacniacz-sluchawkowy/

Rozumiem, czytałem jednak te artykuły i wiem, iż potrzebuję lepszego źródła, aczkolwiek wcale nie wymagam tak wiele jak się wydaje. Po prostu chcę nowe słuchawki, mogą być również te same które miałem czyli HD681, ale zastanawiam się, czy HD669 nie będą przypadkiem lepsze w większym stopniu spełnienia moich wymagań. Tak naprawdę mógłbym założyć temat dotyczący jedynie porównania HD681 do HD699 bo na tym mi głównie zależy - jeśli HD699 nie są "ostrzejsze" w górnych częstotliwościach, to mogę je spokojnie brać. Nie wymagam nie wiadomo czego - HD681 były dobre, ale wolę się upewnić, czy nie mam możliwości lepszego wyboru ze względu na nieco większy budżet. Jeśli HD699 mi nie będą odpowiadały, to biorę te co miałem.
A co do pańskich recenzji, w HD699 brakowało mi porównania do HD681, również sam opis brzmienia w porównaniu do starej recenzji HD681 nie mogłem brać pod uwagę, gdyż jest to jednak odrobinę inna klasa cenowa.

Nie wiem przyznam o jakiej starej recenzji HD681 mowa, ponieważ słuchawek tych nie opisywałem w formie recenzji.

HD668/669 to inna linia produktów niż HD681/662, dlatego obszernego porównania przy HD669 nie było. Poza tym chce Pan porównania między konstrukcją zamkniętą a półotwartą, więc tu również mówimy o dwóch różnych płaszczyznach sposobu kreacji dźwięku. Jest to sprzęt skrajnie budżetowy i z tego względu często nie poświęcam mu aż tak wiele uwagi jak temu droższemu i dla mnie osobiście znacznie ciekawszemu.

Nie wiem jak zachowają się HD669 na Pana sprzęcie i takim a nie innym źródle, ale mogą być tak samo jasne jak HD681. Trochę ciemniejsze ale bardziej basowe powinny wypaść ISK HP-580. Scenicznie ponownie ze względu na konstrukcję 681 powinny zagrać obszerniej niż 669. Wygoda po stronie 681 o ile 669 nie otrzymają nausznic od HM5, o czym zresztą przed chwilą pisałem. W razie czego zawsze jest 14 dni na zwrot bez podania przyczyny, więc nawet gdyby okazało się inaczej, można będzie się z decyzji wycofać.

Dobrze, przeanalizuję sobie Pana recenzję ISK HP-580 i jeszcze pomyślę. Teraz chciałbym jedynie prosić o odnośniki do jakiegoś kompendium wiedzy na temat kabli. Jestem w tym temacie całkowicie zielony, nie mam pojęcia co i jak, ile kosztuje, gdzie kupić, kiedy można wymieniać, jak to się robi i kiedy warto. Wiem że HD669 mają jakiś "początek" kabla z jackiem, który nie wiem jak się nazywa, a ta druga główna część to co? Taki gotowy kabalek tylko że krótszy i dający lepszy dźwięk można kupić w nolmalnym sklepie a nie prywatnie czy jakieś DIY?  Co do nausznic również coś na ten temat by się przydało aczkolwiek jest to prosty temat, jednak zdanie: " (...)wymiany im nausznic na te od Brainwavz HM5. Nie umiem niestety odpowiedzieć na pytania dot. tego co Pan usłyszy, ale słuchawki zamknięte rzadko kiedy są modelem scenicznym".
Nie rozumiem pojęcia modelu scenicznego oraz związku tego i wymiany nausznic. Po prostu się nie znam. Co w budowie słuchawek powoduje, że są zamknięte? Jaki daje efekt wymiana nausznic na welurowe w słuchawkach zamkniętych?

Linków do jako takiego kompendium nie mam, ale nie jestem pewien czy miałoby ono sens. Na większość pytań które Pan mi zadał, odpowiedzi były w pierwszy artykule, który linkowałem.

Konfekcja kabli to rzecz mająca swoją wartość, także ludzie dosyć niechętnie dzielą się taką wiedzą, zwłaszcza osoby parające się tym komercyjnie. Ja niestety nie zajmuję się takimi rzeczami, ale swoje zakupy kablowe realizuję w sklepie Audeos. Miałem też okablowanie Forza Audio Works i również takowe mogę polecić. Przedtem jednak polecałbym Panu najpierw kupić słuchawki, a dopiero potem - gdy wszystko będzie już w porządku - myśleć o okablowaniu. Koszt wyniesie tu zapewne przynajmniej tyle, co same słuchawki, a mając tylko i wyłącznie układ zintegrowany, sensowność takiego zakupu jest niska. Kabel diametralnie brzmienia nie zmieni, polepszy najwyżej, ale próg zmian będzie tym większy im wyższa klasa słuchawek. Przy np. modelach za 5000 zł, a więc takich do jakich jestem przyzwyczajony podczas wykonywania testu, ma to na ogół już sporo sensu i faktycznie słyszalne zmiany.

Nausznica jest przedłużeniem tworzonej w słuchawkach komory akustycznej i uczestniczy w tłumieniu fali akustycznej oraz dystrybucji fal odbitych. Zmiana nausznicy = inna odległość ucha od przetwornika + inny kształt wewnętrznej komory = inne brzmienie uzyskiwane wraz z inną wygodą.

• 3 weeks later...

Nie wiem, czy powinienem założyć nowy temat czy równie dobrze mogę pisać w tym, ale napiszę co zrobiłem.
Otóż zamówiłem ISK HD9999 jeszcze zanim napisał pan recenzję, i było tylko w "polecanych". Tak, przekorczyłem budżet o zaledwie 10zł, oszczędzając na zakupie nausznic i kabla, które miałem dokupić w przypadku innych słuchawek. Zamówiłem je ze względu na to, że spełniają praktycznie wszystkie te aspekty o których wspominałem, mianowicie odpinany kabel z możliwością wymiany, wygodne nausznice bardzo dobre dla mnie (czyli osoby noszącej okulary). Oczywiście, również nadzieja na bezpośredni upgrade dźwięku po Superluxach HD681.
Pierwsze wrażenia po otwarciu pozytywne, opakowanie, design i te sprawy. Po założeniu na uszy, bardzo wygodne, aczkolwiek pierwsza styczność ze słuchawkami zamkniętymi na początku była trochę trudna do akceptacji, miałem ból głowy. Znacznie zbyt długi kabel spiąłem gumką. Pierwszego odsłuchu nie będę brał pod uwagę ze względu na proces wygrzewania, na którym mam bezpośredni dowód, że istnieje - dźwięk się zauważalnie poprawił po dwóch dniach, góra stała się gładsza i przyjemniejsza w odsłuchu.
A teraz porównując do skarpetkowo-zmodowanych Superluxów HD681: Muszę przyznać, że dźwięk jest napewno bardziej detaliczny i równie przestrzenny jak 681, pomimo konstrukcji zamkniętej. Niskie bassy są mocniejsze, ale niestety efekt "sybilantów" jest jeszcze troszkę gorszy niż w Superluxach, przede wszystkim przeszkadzający na wyższych głośnościach, więc jestem zmuszony albo do stosowania equalizera (który niestety pogarsza jakość dźwięku), albo po prostu cichszego słuchania, które preferuję. Brzmienie zdaję się jeszcze bardziej przypominać "V", średnica troszkę bardziej cofnięta niż w HD681. Ale ogólnie jestem zadowolony z tych słuchawek, i bardzo Panu dziękuję za umieszczenie ich w polecanych.

I teraz pytanie, co Pan sądzi o opisanym przeze mnie dźwięku? Czy jest to normalna różnica względem HD681? Czy powinno to wyglądać zupełnie inaczej? Przypominam że mam fatalny układ zintegrowany, nawet w swojej klasie (w recenzji mojego laptopa w 2013 już do wad zaliczany był słaby dźwięk). Później zapytam jeszcze odnośnie zakupu źródła. (Narazie nie wiem co i jak, więc zostawię to na później)

• Upvote 1

Trudno jest mi się odnieść, ponieważ przede wszystkim porównuje Pan brzmienie do słuchawek zmodyfikowanych, do tego odsłuchiwanych na niezbyt dopasowanym źródle. Równie dobrze może Pan spróbować modyfikować posiadane aktualnie słuchawki i próbować osiągnąć z nimi ten sam poziom, choć zapewne po zmianie źródła na lepsze będzie konieczne wprowadzenie korekt tak czy inaczej.