Jump to content

Upgrade (downgrade?) z K550 na coś z lepszą izolacją

LimitbreaKer
 Share

Recommended Posts

Witam,

Jestem muzykiem i producentem, stąd też rok temu kupiłem sobie AKG K550. Jednak mają one wadę, mianowicie jadąc busem bas znika całkowicie przytłumiony subem z busa, nawet w tych co bardziej komfortowych busach. Izolację oceniam względem poprzednich K518, które izolowały jak dla mnie znakomicie, przy moim poziomie głośności słuchania (niezbyt głośno, około 1/2 glośności w telefonie) wystarczało, żeby zapomnieć o świecie zewnętrznym. W K550 to niemożliwe, bas po prostu znika, zaś poza busem tj. w warunkach domowych... Też mam domowników i oni też sluchają muzyki na głośnikach, lub też po prostu tupią, uderzają, jedzą, generalnie hałasują; to wszystko się przedostaje i mnie zwyczajnie rozprasza od tego nad czym powinienem pracować (muzyka, edycja) lub słuchać. Poziom izolacji oceniam więc na słaby.  Nie odpowiada mi też pomysł z wieloma parami słuchawek do różnych celów - nie chcę różnic w odsłuchu ani nie chcę się zastanawiać i gubić w ilości sprzętu. Gdyby poziom izolacji nowych słuchawek był taki jak w K518 lub lepszy to jestem zadowolony.

Ze słuchawek korzystam w trzech settingach..:

1. W mieszkaniu ze stacjonarki lub w czyimś mieszkaniu z mojego (przyszłego) laptopa, odpalam ze Scarletta 2i2, toteż na źródło nie narzekam

2. W uniwersyteckim studiu, gdzie znajduje się RME Fireface 802

3. W busach, autobusach, samochodach, pociągach, gdzie znajduje się Motorola Moto E ^_^ Jednakże być może w jakiejś tam przyszłości planuję zakup budżetowego odtwarzacza mobilnego. Budżetowego, bo na lepszy szkoda mi pieniędzy, są ważniejsze sprzęty.

Wolę słuchawki over-ear, już przyzwyczaiłem się do formy K550 (po K518) i nie chcę stąd uciekać bo to świetna wygoda a siedzę w słuchawkach czasem po parę godzin z przerwami. Znajomy kupił ostatnio jakieś DJskie on-eary Sennheisera i niby spoko, ale to nie mój typ.
Muzyki słucham bardzo różnorodnej, od klasyki, przez ambient, rock, metal, różnoraki EDM (dub techno, trance, psychedelic trance, duby, teki), muzykę eksperymentalną (John Frusciante), wszystko. Ma być jak najbardziej neutralnie, z poprawką na ewentualnie podbity bas, jeśli będzie to konieczny kompromis dla dobrej izolacji. Tworzę muzykę, więc im czyściej, dokładniej, tym lepiej.

Budżet mój to dające się naciągnąć ( w imię jedynego słusznego modelu ) 600-800zł, swoją drogą jeśli ktoś chce odkupić K550 mk1 to zapraszam. Mieszkam w Cieszynie toteż przesłuchanie niektórych co rzadszych modeli może być dla mnie wysoce nieopłacalne. Mogę robić downgrade, byleby scena nie ucierpiała zanadto, bo K550 są dla mnie bardzo fajne pod tym względem. Moja głowa raczej szczupła ale nie chuda.

Znalazłem takie modele.. (od najtańszych):

Brainwavz HM5 - o tych wiem najmniej, czytałem jedynie recenzję na audiofanatyku; rzekomo bardzo dobrze izolują i nie grają idealnie płasko ale jest ok (?), ~500zł

PSB M4U 1 - czytałem, iż jest tam bardzo fajna scena i jakość dźwięku dużo przewyższająca nawet lepsze modele, neutralne słuchawki; ma jednak wadę taką, że pałąk jest plastikowy i paru osobom pękł lub złamał się na dobre i nie chciano słuchawek wymienić, ~780zł (!)

NAD VISO HD50 - brzmieniowo bardzo, bardzo podobny do PSB M4U 1 model, oprócz idiotycznego wyglądu i sprawiających wrażenie kiepskiej jakości muszli nie znalazłem wad. Brzmieniowo czytałem porównania HD50 i M4U i zdania są podzielone, jedni wolą HD50, inni M4U, widać bardzo subiektywna sprawa. Mnie najbardziej interesuje izolacja i tu nie znalazłem jakichś sensownych testów. koszt ~900 zł na allegro

Sennheiser Momentum 2.0 over ear - rzekomo brzmieniowo płaskie z lekko podbitym basem (takeż wyczytałem), jednak znalazłem co najmniej kilka niepochlebnych opinii właśnie w kwestii koloryzacji dźwięku, a także kilka bardzo pochlebnych na korzyść HD50/M4U względem Momentumów, co przy półce cenowej Momentómów (1200+ zł? ) czyni z nich bardzo ryzykowny i prawdopodobnie nieopłacalny zakup. Wstawiłem w sumie jako część mojego procesu myślowego, to pierwsze słuchawki, które znalazłem; ale są poza moim budżetem.

Dziękuję i pozdrawiam

Witam,

Dla muzyków z oczekiwaniem wysokiej izolacji poleca się na ogół monitory dokanałowe, np. od Etymotica (w cej cenie są nowe HF5) o chyba największej pasywnej izolacji na rynku i ogromnej dokładności. W tej cenie można też dostać używane, ale bardzo cenione w światku ER4S.

Ogólnie scena w modelach zamkniętych-izolujących to trochę temat tabu, tak samo w słuchawkach dokanałowych, także musi się Pan liczyć z tym, że trzeba będzie iść częściowo na kompromis. Teoretycznie HM5 są rozwiązaniem, ale tak, nie grają idealnie płasko, do tego ostatnio sporo się mówi o pękających elementach pałąka. Sporo osób preferuje tańsze Reloop SHP-1 o identycznym co one brzmieniu. Możliwe też że ciekawe okażą się Audio-Technica ATH-MSR7, ale izolacja nie będzie w nich większa niż w K550.

Pozdrawiam.