Jump to content

DAC pod AKG K550 MKII

Recommended Posts

Witam!

Wczoraj dotarły do mnie słuchawki i przetestowałem je na różnych źródłach. Są to ładnie i przede wszystkim bardzo czysto brzmiące słuchawki lecz zauważyłem, że delikatnie lepiej grają z integry i smartfona niż z mojego AIM SC 808. A mianowicie dzieje się tak dlatego, że z AIM jest nieco więcej góry (to jest delikatna różnica ale słyszalna) oraz wrażenie słabszego basu. Bas ze smatwona brzmi nieźle, nie jest go zbyt dużo, ale jest punktowy i przyzwoity. A z AIM natomiast góra zdaje się grać pierwsze skrzypce ponad średnicą i dołem, jest po prostu nieco głośniejsza niż normalnie co wg. mnie nie jest dobrym pomysłem na brzmienie tych słuchawek. Zdaje się, te słuchawki to nie pod tę kartę :) Chciałbym delikatnie pójść w drugą stronę i kupić niedrogi DAC tak do 200-400zł aby delikatnie ocieplić słuchawki. 

Pozdrawiam!

Edited by Zgudi

Witam,

Proszę w takim układzie spróbować AudioQuesta DragonFly Black - takie moje małe i niedawne odkrycie o dosyć naturalnym graniu, które powinno być cieplejsze niż SC808 (recenzja jest w przygotowaniu). Temu ostatniemu bardzo pomaga zmiana wzmacniaczy operacyjnych, ale rozumiem, że nie chce się Pan angażować w dodatkowe koszta.

Pozdrawiam.

38 minutes ago, EvilKillaruna said:

Temu ostatniemu bardzo pomaga zmiana wzmacniaczy operacyjnych, ale rozumiem, że nie chce się Pan angażować w dodatkowe koszta.

Z recenzji na udiofanatyk przeczytałem:

Trzeba się naprawdę namęczyć i bez tzw. ekstraktorów do OPAMPów po prostu nie da się wymienić kości bezboleśnie – dosłownie. Zwłaszcza, że są one fabrycznie bardzo mocno w owe gniazda wsadzone, prawdopodobnie maszynowo. Sytuację rozwiązuje zastosowanie podstawek, które przyjmą płaskopinowe kości DIP-8, ale same będą miały normalne owalne kolce.
Źródło: http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-karty-dzwiekowej-aim-sc808/

Bardzo bym chciał wymienić to na najlepsze ciepłe kostki jakie można kopić, ale boje się, że coś uszkodzę.

Edited by Zgudi

Karta miała dwie znaczące rewizje - pierwsza była w płaskich pudełkach, wszystko wrzucone razem do środka, druga w wysokich, z pakowaniem oddzielnie karta + oddzielnie akcesoria (w tym adapter na panel przedni). Jeśli posiada Pan kartę z pierwszej rewizji, wyjęcie OPA jest łatwiejsze. Jeśli z drugiej - znacznie trudniejsze (inne stoliki + mocniej "wbite" kości). Bez ekstraktora bym się nawet za ich wymianę nie zabierał, także jest to narzędzie, które musi Pan posiadać. Więcej o wymianie kości może Pan dowiedzieć się tutaj: http://www.audiofanatyk.pl/wzmacniacze-operacyjne-maly-poradnik/

Co do samych wzmacniaczy, dosyć naturalnie grającymi są Bursony SS V5i-D, które łatwo aplikuje się na te karty i które są dostępne jeszcze jako tako w rozsądnych cenach.

29 minutes ago, EvilKillaruna said:

Co do samych wzmacniaczy, dosyć naturalnie grającymi są Bursony SS V5i-D,

Dzięki za info, poszperam i poczytam, czy jest sens się w to bawić :)

Nic, brainwavz hm5 mi się rozpada a on dla mnie grał najfajniej :) Niestety wyczytałem, że to powszechny problem, więc drugi raz do tej samej rzeki nie wchodzę. Jutro dojdą do mnie jeszcze Bayery 990 Pro, żadnych lepszych słuchawek nie wymyślę a kocyka od senków nie lubię. :P Wolę bardzo czyste i klarowne granie ale z przytupem i pewnym funem, bez zbyt ostrej góry. Hmmm. w takim układzie pozostaje mi być może DT150 kupić.. :P:P

Edited by Zgudi

Daleko szukać nie trzeba, ponieważ recenzję znajdzie Pan na blogu :).

Pro mogą okazać się wyraźnie ostrzejsze od HM5. Im V5i-D będą pasowały, aczkolwiek nie oznacza to, że same słuchawki do gustu przypadną. Jeśli faktycznie ma Pan awersję do ostrej góry, wygrzane i dobrze uleżane na głowie DT150 mogą być bardzo rozsądnym wyborem. Można też alternatywnie spróbować Audio-Technik ATH-R70x lub AKG K7XX/712 PRO, ale to już większy wydatek. 

17 minutes ago, EvilKillaruna said:

Można też alternatywnie spróbować Audio-Technik ATH-R70x lub AKG K7XX/712 PRO, ale to już większy wydatek. 

Jaki zaoferują bas? Będzie go wyraźnie więcej od K550? To co nie podawało mi się w Brainwavs to to, że bas wydawał się niekiedy jakby rozlazły. Tutaj w K550 jest taki idealny, czysty, punktowy szybki i krótki, tylko za słaby, za małe uderzenie, za mały kop.

Edited by Zgudi

4 hours ago, EvilKillaruna said:

Jeśli faktycznie ma Pan awersję do ostrej góry

To nie tak do końca. Lubię ostrą górę, ale nie lubię jak brakuje przy niej średnicy a szczególnie dołu :P Innymi słowy nie lubię, jak góry jest dużo, ale basik bardzo oszczędny :P 

Najbardziej pasowałyby mi słuchawki ze zrównoważoną górą i średnicą, oraz chirurgicznym ale mocnym basem, istnieją takie? :) Chodzi mi dokładnie o to co oferują K550, taki styl muzyki, chirurgiczna precyzja, tylko punktowy dość mocny bas do tego i będzie idealnie :P 

Edited by Zgudi

Dotarły do mnie własnie 990 Pro i porównuję je przekładając a jedne to drugie. Powiem, że są dość jasne, no ale w sumie nie sądzę, że jaśniejsze od K550. Mają więcej tych najwyższych tonów, takich czasem lekko klujących których K550 nie miało, natomiast średnio wysokich tonów ewidentnie mniej od K550, czuć, że nie są równe. To co mogę jeszcze zauważyć to fakt, że mają bardziej rzucającą się "w uszy" scenę i subtelnie większe oddalenie instrumentów, ponadto z miejsca trochę mocniejszy bas który daje się polubić. Muszle mają nieco głębsze od K550, mocniej uciskają głowę ale są bardzo wygodne. Porównując obie pary, 990Pro są wyraźnie bardziej muzykalne i brzmią ogólnie fajniej. 990Pro są bardziej "bezpieczne" i jest to trafniejszy wybór dla początkującego amatora dobrej muzyki. Te pierwsze są po to by słuchawki założyć i mieć banana na twarzy, te drugie by wyłuskiwać detale w świetnej jakości nagraniu. K550 poleciłbym komuś kto jest w temacie audio od jakiegoś czasu i wie czego szuka, moment... sam wie czego szuka więć weźmie K550 gdy zechce :) 

Będę więc musiał teraz wymienić kości aby to trochę wszystko ocieplić.

Edited by Zgudi