Jump to content

Wybór karty + głośników

Recommended Posts

Witam,

Proszę Państwa, nie owijając w bawełnę - niedawno kupiłem całkiem mocny komputer i w celu dopełnienia swojego zestawu rozglądam się jeszcze za odpowiednim sprzętem audio. W grę wchodzą zarówno słuchawki oraz głośniki wraz z kartą dźwiękową/wzmacniaczem (to nie to samo w tym przypadku, prawda?). Jak sugeruje nawias, jestem w tym temacie zupełnie zielony, jednak sugerując się pozostałymi postami w tym dziale, mam nadzieję, że mogą mi Państwo pomóc.

Początkowo takie pytania zadawałem swojemu koledze Mateuszowi, który ostatecznie polecił mi, abym zwrócił się na Państwa stronę, gdyż sam ją kiedyś współtworzył. Dowiedziałem się od niego, że oprócz głośników czy słuchawek potrzebuję również dobrej karty, która by to odpowiednio udźwignęła. Faktycznie, posiadam głośniki 5.1 z Logitech czy Creative (nie pamiętam dokładnie, ale to tutaj nie ma znaczenia teraz) - mają one swoje lata i chociaż są dobrze podłączone (tak mi się zdaje, ale prawdę mówiąc nie wiem co mógłbym zrobić źle) to jeden z tylnych głośników nie działa. W trakcie testu głośników w programie załączonym do sterowników na komputerze, w trakcie testu tego głośnika odzywa się ten duży, basowy, a gdy testuję basowy nic się nie odzywa.

Skupiłbym się jednak na razie na zestawie karta + głośniki. Z zamieszczonych już postów oraz polecanych przez państwa produktów na stronie głównej, doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie kupić kartę dźwiękową w cenie 500+ zł. W kwestii głośników, z polecanych przez państwa, zwróciłem uwagę na Genius SW-HF5.1 5200 - chyba, że są Państwo w stanie polecić również inne. Niemniej, największa zagwozdka powstaje dla mnie podczas wyboru odpowiedniej karty. Mając na uwadze to co już wspomniałem powyżej, ograniczyłem swój wybór do następujących pozycji:

- Audio In Motion SC808;

- Creative Sound Blaster E5 (chociaż tutaj fragment opinii "okazał się nie aż taki zły" odrobinę mnie niepokoi);

- NuForce Icon HDP;

- Aune T1 SE (MK3);

- Aune X1S.

Zależy mi na dobrej jakości dźwięku i muzyki oraz wszędobylskości sprzętu, ponieważ komputera, w przeciwieństwie do służbowego laptopa, używam wyłącznie w celach rozrywkowych, tj. do filmu, gier i muzyki.

Prosiłbym - jeśli to możliwe - o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu do używania w ww. celach.

Pozdrawiam,

Adam.

2 hours ago, Ajf said:

Początkowo takie pytania zadawałem swojemu koledze Mateuszowi, który ostatecznie polecił mi, abym zwrócił się na Państwa stronę, gdyż sam ją kiedyś współtworzył.

Witam Panie Adamie,

Przykro mi, ale nigdy żadna osoba o tym imieniu nie współtworzyła mojego bloga. Jestem jego wyłącznym i jedynym autorem od samego początku, także osoba na którą Pan wskazuje zwyczajnie kłamie, próbując przypisać sobie rzeczy nie mające nigdy miejsca. W przeszłości miałem już takie przypadki, że osoby z zewnątrz próbowały bezprawnie przypisać sobie współ/autorstwo moich recenzji oraz ogólnie administracji moim blogiem. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby mógł się Pan ze mną skontaktować pod adresem blog[małpa]audiofanatyk.pl i przekazać mi dokładne personalia tejże osoby do dalszego kontaktu. 

Fragment "nie aż taki zły" tyczy się renomy, jaką Creative zdążył w ostatnich latach sobie przysporzyć. Kiedyś była to firma wiodąca prym w zakresie komputerowego sprzętu audio, jednakże po drodze delikatnie mówiąc "pogubiła się".

Wybrał Pan urządzenia, które w swoich własnych zbiorach cech są każdorazowo dobrym wyborem, z tym że jako, że chce Pan kupić głośniki wielokanałowe, ogranicza się Pan automatycznie do takich właśnie urządzeń źródłowych, tj. SC808 i użytkowania jej poprzez kartę-córkę. Recenzja na blogu bardzo dokładnie opisuje wszelkie aspekty działania tejże karty.

Pozdrawiam.

Szanowny Panie,

Prawdę mówiąc nie spodziewałem się takiego obrotu spraw. Czuję się zobligowany, żeby wytłumaczyć, iż wspomniany Mateusz nie jest moim osobistym przyjacielem, którego mógłbym dobrze znać. Pojęcia kolega użyłem w kontekście znajomości bardziej internetowej - czasem piszemy na jednym forum o tematyce piłkarskiej, już kilka lat, a samo forum to bardziej taki zamknięty zbiór osób i stąd, pisząc już w jednym miejscu te parę lat na różne tematy, zaczynamy określać się delikatnie jako tacy quasi-koledzy. Tam też podał mi namiary na Audiofanatyka (wspominał, że już dłuższy czas temu prowadziliście państwo korespondencje mailową). Być może to moja wina, iż w tak luźny sposób rzuciłem pojęciem "współtwórca", ale po prostu nie myślałem o tym w ten sposób, a po prostu o uzyskaniu eksperckiej pomocy w wyborze sprzętu. Rozumiem, że musi Pan dbać o wizerunek swojej strony i jasno zaznaczyć siebie jako jedynego twórcę i właściciela, jednak zważywszy na powyższe nie mogę okazać się specjalnie pomocny w podaniu jakichkolwiek namiarów na tę osobę i prawdę mówiąc nie chcę go o to pytać (zresztą i tak pewnie by nie odpowiedział).

Chciałbym jeszcze przejść do tego co mnie najbardziej interesuje tutaj, jeśli to możliwe. Przede wszystkim dziękuję za pierwszą odpowiedź. Teraz pozostaje mi tylko upewnienie się czy dobrze zrobię kupując zestaw głośników Genius SW-HF5.1 5200 oraz Audio In Motion SC808. Pytanie moje tylko brzmi czy właśnie ta karta Audio in Motion w zupełności wystarczy czy też lepiej bym zrobił kupując Aune X1S?

Dziękuję za dodatkowe informacje Panie Adamie. Czyli sytuacja wyglądała tylko z pozoru na klasyfikującą się pod opisaną przeze mnie praktykę. Właśnie przez słowo "współtwórca" sądziłem, że to coś poważniejszego, ale dobrze, że sprawa się wyklarowała. Tak jest, faktycznie zdarzało nam się korespondować jeszcze za czasów pisania artykułów audio na moim pierwszym, ogólnotechnologicznym blogu Techfanatyk.net, tu się wszystko zgadza. W dawnych Polecanych słuchawkach dla graczy znajdował się jeden cytat wspomnianego użytkownika, więc być może o to chodziło. 

Od razu uspokoję, że to nie tak iż jestem jakoś przesadnie wyczulony na tym punkcie, ale tak jak pisałem w przeszłości zdarzały się już różne sytuacje i do każdych sygnałów mogących świadczyć o naruszaniu praw autorskich staram się podchodzić bardzo poważnie. Również dlatego, że zawodowo stykam się regularnie z pojęciami licencjonowania i praw autorskich (projektowanie graficzne). Były już przypadki przypisywania sobie autorstwa do moich treści, kopiowania ich bez wiedzy i zgody, kradzieży zdjęć, również przez duże sklepy audio. To też powód dlaczego takich tematów nie zostawiam i nie pomijam. 

Odpowiadając dalej na Pana dylemat, naturalnie ma Pan świadomość, że X1S jest układem zintegrowanym o przeznaczeniu słuchawkowym i przez to nie wspiera w żaden sposób dźwięku wielokanałowego, a tylko zwykłe stereo? Jeśli kompletnie nie zamierza Pan używać niczego innego, a tylko i wyłącznie głośników w trybie wielokanałowym, tańszą alternatywą (o znacznie mniejszych możliwościach pod słuchawki z racji braku wzmacniacza słuchawkowego czy wymiennych wzmacniaczy operacyjnych) jest np. Xonar DX. 

X1S byłby dla Pana dobrym rozwiązaniem w przypadku aktywnych kolumn stereo z własną regulacją głośności (np. Solo 7C) i chęci pracy w przyszłości na słuchawkach mających np. dużą wydajność i niski opór. Choć i tu z racji braku osobnego głośnika basowego, trochę lepszy okazałby się Icon HDP (ma mocniejszy bas). 

Rozumiem, priorytetem w tym momencie są dla mnie wymienione głośniki 5.1, a więc właśnie dźwięk wielokanałowy. Czyli muszę się skupić po prostu na tej karcie Audio In Motion SC808, tak?

Z góry dziękuję za odpowiedź, jeśli już dzisiaj bym nie zaglądał na forum oraz bardzo dziękuję za pomoc w tej materii i chciałbym dodatkowo skierować wyrazy uznania za prowadzenie tak wspaniałej i pomocnej strony, dzisiaj zobaczyłem ją po raz pierwszy i od razu, w prosty sposób, powiększyłem swoją wiedzę. Niewiele jest w polskim Internecie takich przejrzystych blogów na tematy mnie interesujące.

Ze wskazanych przez Pana układów AIM to jedyny, który obsługuje dźwięk wielokanałowy. Sęk w tym że w SC808 jest on realizowany przez osobny układ, który jest niższej klasy niż ten główny, wykorzystywany w przypadku sygnału stereo. Jeśli więc mają być to tylko i wyłącznie głośniki, raczej Xonar DX byłby tu wskazany. Pod sygnał wielokanałowy zyska Pan trochę lepszy dźwięk, jak również szereg efektów Dolby, mogących się bardzo przydać w takich sytuacjach (AIM ma jedynie swoje odpowiedniki w technologii Xear i brak wsparcia Dolby Digital). Kiedyś posiadałem wersję D1 (identyczna, tylko na PCI zamiast PCIe) i w systemach wielokanałowych sprawdzała się naprawdę dobrze (wtedy jak pamiętam m.in. z Logitechami G51 i Creative G500). 

Proszę uprzejmie i również bardzo dziękuję za miłe słowa.