Jump to content

Philips SHP3000 -- uniwersalna ekstremalna budżetówka -- recenzja zapomnianych nausznych semi-portable po latach


Recommended Posts

Philips SHP3000 to stara, niedostępna w oficjalnej sprzedaży konstrukcja, ale kto powiedział że już nieaktualna? Modele takie jak oferta portable Koss typu KSC75 i KPP sprzedają się bardzo dobrze od dziesiątek lat. Sądzę, że te słuchawki pod wieloma aspektami przewyższają to co prezentuje sobą wspomniana oferta Koss, przy 2-krotnie niższej cenie. Ostatecznie w części aspektów sprowadza się to do własnych preferencji, ale nie można zignorować ewidentnego, technicznego poziomu reprodukowanego dźwięku, solidnej jakości wykonania - na pewno porównując do wątpliwego wykonania oferty Koss uginających się pod naciskiem palców - oraz wysokiej wygody użytkowania. Nie znaczy to, że uważam wspomnianą ofertę Koss za kiepskie słuchawki. Wręcz przeciwnie - stanowią dla mnie benchmark ekstremalnej budżetówki portable/semi-portable nausznych, a KSC75 uważam za best buy w kwestii uniwersalności.

 Parametry Techniczne 
•   Rodzaj Słuchawek : Przewodowe
•   System Akustyczny : Półotwarte
•   Impedancja : 32 Ω
•   Pasmo Przenoszenia : 20 - 20000 Hz
•   Przetworniki : Magnes neodymowy 40 mm
•   Czułość : 104 dB/mW
•   Maksymalna Moc Wejściowa : 100 mW
•   Wtyk : MiniJack (3.5 mm) , chromowany
•   Długość Przewodu : 3m
•   Waga : 188g

Wracając do Philips SHP3000. Słuchawki mają bardzo równe pasmo, z lekkim zaznaczeniem średnicy. Sama średnica jest bardzo dobrej jakości pod niemal każdym względem. Porównywana swego czasu pod tym względem do flagowca z tamtych czasów (bardzo udanego, tak nawiasem), co już samo w sobie jest niezwykłym wyróżnieniem.

 Wady 
Mimo niezwykłego stosunku cena/jakość jak na swoją półkę cenową, nie pozostają bez wad. Elementami pozostawiającymi wiele do życzenia są: barwa, tekstura ("gęstość" dźwięku), co przekłada się również na dość "płaskie" brzmienie pod względem głębi sceny, przy dość przeciętnej szerokości sceny. Wynikiem jest też przeciętna holografia. Tak naprawdę to jedyne elementy pod względem których mogą dostać po tyłku od popularnej konkurencji Koss (KPP, KSC75) w tym przedziale cenowym, chociaż z samą głębią sceny i holografią też szału Koss nie przedstawiają. Barwa, tekstura - zdecydowanie oferta Koss. Szerokość sceny bardzo dobrze wypada w modelu KSC75, chociaż pod względem szerokości sceny, pozycjonowania i jakości góry z przedziału cenowego ~100zł wzorcem są dla mnie (z oferty semi-portable - małych słuchawek nauszynych) Beyerdynamic DT235, więc jeśli szukacie czegoś specyficznie pod jakieś gry wymagające bardzo dobrego pozycjonowania dźwięku to bardzo dobra opcja. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że ten model (DT235) jest praktycznie pozbawiony basu, ma bardzo jasną charakterystykę dźwięku (choć nie ostry, nieprzyjemny typ). Sorry, że nie porównuję do obecnych modeli, ale już dawno wypadłem z nowości audio. Natomiast pod względem basu, w tym przedziale i typie oczywiście Sennheiser PX100. Tyle, że to jest w zasadzie nauszny subwoofer i dla mnie nic poza świetnym basem nie oferuje.

Gdzie jest pośród tego wszystkiego SHP3000? To taki "stoicki" typ dźwięku. Równy, neutralny, "wyrafinowany", trochę oszczędny pod względem barwy, wszystko starannie poukładane w każdym paśmie. Oferta Koss to przy nim takie dziecko z ADHD, z którym może doświadczymy więcej emocji, ale jednocześnie pozostawi po sobie zabawki porozrzucane po całym pokoju. Philips to dźwięk o filozofii charakteru dźwięku zbliżonej bardziej do płaskich, pozbawionych emocji słuchawek studyjnych niż stawiających na - kapkę niekontrolowane - tryskanie barwą, wybrzmiewaniem, zaznaczaniem ekspresji każdego dźwięku - jak w ofercie Koss - kosztem szczegółowości i wierności oddania. Obydwie oferty w tym przedziale cenowym są dobrym wyborem, a sprowadza się to do własnych preferencji, połączonych z ewentualnymi specyficznymi celami zastosowania. SHP3000 ze względu na bardzo klarowną średnicę nadaje się szczególnie do zadań gdzie zależy nam na wiernej reprodukcji głosu ludzkiego. W tym przedziale cenowym trudno znaleźć coś lepszego do takich zadań.
Zaletą słuchawek może też okazać się bardzo długi kabel, bo aż 3m. Może się sprawdzić choćby do rozrywki związanej z TV, czy to konsoli czy filmów, wygodnie siedząc na kanapie. W czym dodatkowo pomaga bardzo wysoka wygoda użytkowania. To jedne z wygodniejszych słuchawek jakie miałem na głowie. Nie jest to może jeszcze wygoda typu "znikają na głowie", ale bardzo blisko.
Polecam każdemu kto szuka tanich słuchawek - wygodnych, posiadających jakość dźwięku mogącą konkurować z ofertą 5-krotnie droższych modeli o podobnej konstrukcji.

 ➨     BAS                                                          ⭐⭐⭐️★️
--   ilość basu   --                                                        ◉◉◎
➨     ŚREDNIE TONY                                      ⭐⭐⭐⭐
--   ilość średnich tonów   --                                     ◉◉◎
➨     SOPRANY                                                ⭐⭐⭐️️★
--   ilość sopranów   --                                               ◉◉◎

➨     SZEROKOŚĆ SCENY                                       ◉◉◉
➨     GŁĘBIA SCENY                                                   ◉◎

➨     TEMBR                                                              ⭐⭐️️️
➨     TEKSTURA                                                       ⭐⭐️️
➨     SZCZEGÓŁOWOŚĆ                              ⭐⭐⭐⭐
➨     HOLOGRAFIA                                             ⭐⭐⭐️️

➨     WYGODA                                           ⭐⭐⭐⭐️★
➨     WYKONANIE                                         ⭐⭐⭐⭐
➨     CENA/JAKOŚĆ                                     ⭐⭐⭐⭐️️

➨     OCENA OGÓLNA                                  ⭐⭐⭐⭐

EDIT
Rozwinę odrobinę opis średnicy, a konkretniej dlaczego nie dostała ode mnie 5 gwiazdek. Jak wspomniałem wcześniej, słuchawki cierpią - szczególnie w porównaniu do konkurencji z omawianej półki cenowej do 100zł - na braki barwy, tembru, tekstury. Ogólna prezentacja sprawia wrażenie "matowej", odrobinę stłumionej i przyduszonej pod względem ekspresji, co pierwsze uderzy nas w uszy po przesiadce z KSC75 / KPP. To najistotniejszy trade-off. Charakterystyka dźwięku sprawia wrażenie wycofania, "nieśmiałości", można nawet posunąć się do stwierdzenia: nieobecności. Koss, mimo swoich wad technicznej reprodukcji - a przynajmniej względem tych słuchawek - stawiają na imersję, ustawienie słuchacza w centrum wydarzeń. Istotne są zatem dominujące gatunki słuchanej muzyki oraz ogólne cele zastosowania.
Koss dadzą nam bardziej doznania takiego kinematograficznego uderzenia, lekko przytłaczającego dźwięku w klimacie "larger than life" uderzającego prosto w twarz, ale kosztem subtelnych detali zagubionych gdzieś w akcji.
Philips robi 1 lub nawet 2 kroki w tył względem ogólnej prezentacji, stawiając na równe przedstawienie kompletnego, uważnie poukładanego obrazu muzycznego, nie próbując uwypuklać wybranych elementów dla bardziej ekscytującego doznania kosztem przysłaniania tych subtelniejszych szczegółów.

Oczywiście, powyższy system ocen nie stanowi skali bezwzględnej. To skala względna, biorąca pod uwagę konstrukcję, półkę cenową. Staram się również nie porównywać żadnej składowej do konkretnego modelu dźwięku przedstawianego przez wybrane słuchawki referencyjne w danej subkategorii, tylko oceniać każde słuchawki jako swój unikalny twór. Porównania do innych słuchawek, w większości przypadków też mają za zadanie nakreślić ogólną wizualizację mentalną pozycjonującą słuchawki na podstawie ich charakteru brzmienia, a niekoniecznie dokonywać ocen lepsze-gorsze.
Oceniając poszczególne składowe dźwięku staram się w pierwszej kolejności zrozumieć jaki charakter brzmienia, jaka prezentacja była celem do którego zmierzali twórcy produktu. Jeśli produkt miał na celu przedstawić "stoicką", lekko wycofaną prezentację dźwięku, to staram się sformułować ocenę na podstawie elementów, w których słuchawki zawiodły w tym konkretnym zadaniu, zamiast oceniać te aspekty prezentacji względem słuchawek stawiających na zupełnie przeciwną filozofię immersji i bezpośredniości przekazu.
Jedynie ocena 5/5 stanowi dla mnie w jakimś stopniu skalę bezwzględną w obrębie danej półki cenowej - niezależnie od konstrukcji, natomiast ocena 4.5/5 stanowi w jakimś stopniu skalę bezwzględną w obrębie półki cenowej, z uwzględnieniem typu konstrukcji. Znam słuchawki, które w tej półce cenowej i konstrukcji wypadały lepiej pod względem wybranych, pojedynczych aspektów dźwięku, i można napisać że zasługują na ocenę w jakimś stopniu sugerującą bezwzględną wartość. Philips, w obrębie swoich mocnych stron robi wszystko właściwie, poprawnie, ale nie jest to nadal uczucie doświadczania czegoś rewolucyjnego, niezwykłego, stanowiącego wybitną referencję w swojej klasie.
Philips nie dostał ode mnie więcej niż 4/5 pod względem aspektów dźwięku, ponieważ nie spełnia żadnego z powyższych kryteriów. Można uznać, że 4/5 to najwyższa ocena jaką mogą dostać słuchawki w obrębie wyłącznie względnego szacowania jakości na podstawie porównania do swojej spersonalizowanej niszy dźwiękowej. Nie można więc, biorąc pod uwagę moją skalę, porównywać tego bezpośrednio np. do oceny 4/5 w przypadku słuchawek których zamierzeniem było stworzenie prezentacji celującej w imersję i bezpośredniość, ponieważ oceniam je wtedy wobec innego wzorca optymalnego dźwięku. To tak, jakby próbować oceniać lody czekoladowe i cytrynowe. Niezależnie od tego jak wysoką jakość będą prezentować lody cytrynowe, jeśli ktoś nie lubi takich doznań smakowych to porównywanie ich bezpośrednio pod względem lepsze-gorsze do czekoladowych jest bezsensowne.

Moje crapne zdjęcia zostaną tutaj na zawsze 😂

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Edited by Arthass
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...