Jump to content

Problem z natężeniem prądu

Recommended Posts

Cześć, 

Panowie, borykam się od jakiegoś czasu z natężeniem prądu w moim systemie i nie wiem co to może być, może mi coś doradzicie. Będę niezmiernie wdzięczny. Już tłumaczę o co chodzi. Mianowicie posiadam zasilacz liniowy Keces P8, a do niego mam podłączony wzmacniacz Pathos Aurium i konwerter USB Matrix X Spdif 2. Zasilacz ten ma dwa tryby, pierwszy z nich (Zone 1) może zasilać urządzenie do 12V i miec nateżenie do 4A (Pathos ma 12V i 2,5A czyli powinno być wszystko ok), natomiast drugi tryb (Zone 2) ma napięcie do 7V i nateżenie 4A do którego jest podpięty mały Matrix i tutaj nie ma żadnych problemów. Chodzi o Zone 1 i podpięty tam wzmacniacz. A więc po włączeniu zasilacza, włącza się również czerwona lampka w Aurium i gdy załączam Aurium zaczyna migać kontrolka, czyli tak jak się to normalnie odbywa w Pathosie i w tym samym czasie na wyświetlaczu Kecesa widzę jak rośnie natężenie. Rośnie aż do 4.8A i wtedy odcina zasilanie, włącza się zabezpieczenie i pojawia się kominukat na wyświetlaczu Kecesa Zone 1 OCP (Over Current Protection). Nie dzieje się tak zawsze, czasami odpala odrazu za pierwszym razem, a czasami za drugim. Co może być przyczyną? Dodam, że kable zasilające i DC-DC mam wymienione, ale nie ma to wpływu, bo na stockowych dzieje się tak samo. Próbowałem również odłączyć wszystko i podłączyć jedynie Kecesa kablem zasilającym do gniazdka w ścianie (zamiast do listwy Tomanek) ale również dzieje się to samo. Wymieniłem lampy we wzmacniaczu i dalej to samo. Podpinalem sprzęt w innych pokojach i dalej to samo. Da się z tym żyć, bo jak wspomniałem nie dzieje się tak zawsze i często odpala za pierwszym razem, choć bywa, że natężenie rośnie do 4.0 (czyli max.) i wtedy odpala. Taka trochę loteria i przyznaje, że jest to trochę irytujące. Jeżeli nie odpali mi za pierwszym razem, to za drugim odpala. Za drugim razem natężenie rośnie prawidłowo do zaledwie 2.5A (max do 3.0). Dodam jeszcze, że to chyba nie jest wina Kecesa, bo próbowałem podpiąć inne urządzenie do Zone1 i nie ma żadnego problemu - wszystko pięknie odrazu się załącza. Wygląda więc na to, że problem leży we wzmacniaczu. Ale z drugiej zaś strony, kiedy podpinam oryginalny kabel zasilający Pathosa do gniazdka (nie używając Kecesa) , to wszystko działa poprawnie. 

Macie jakieś pomysły co mógłbym jeszcze sprawdzić? 

Dziękuję i pozdrawiam, 

Michal. 

Edited by MichalZZZZ

Problem z odpaleniem zawsze ma miejsce przy wyłącznie zimnym starcie? Czy zdarza się także i później, gdy lampy są jakkolwiek rozgrzane a elektronika już pracowała?

Na oko wygląda to jak po prostu bardzo duży prąd początkowy przy pierwszym zimnym odpaleniu.

No ale Aurium ma napisane w specyfikacji 2.5A. czyli nie są to dokładne dane, czy po prostu został pominięty fakt, że przy rozgrzewaniu lamp natężenie może znacznie wrastać? 

Jak mam temu zaradzić, żeby się tak nie działo? 

Co jeśli kiedyś zabezpieczenie OCP nie zadziała? 

Trudno powiedzieć. Zasilacz fabryczny Pathosów to 12 V przy 4,17 A. max. 50 W. Wg wskazań Kecesa odcięcie zasilania następuje przy obciążeniu ok. 58 W, aczkolwiek nie znam ani sprawności tego urządzenia, ani parametrów dopuszczalnych chwilowych, ani też nie jestem serwisantem, toteż nie przeprowadzę diagnostyki u siebie, nie mówiąc już zdalnie. Jeśli jednak dopuszczalne obciążenie P8 to 4A, Aurium przekracza je w momencie wyłączenia się systemu o ok. 17%. 

Obciążenie jakie generował mój własny Aurium:

• 0,7 W podczas spoczynku
  • 27,8 W gdy ma miejsce proces rozgrzewania lamp
  • 28,1 W podczas pracy

Z tym że pomiary były wykonywane przy gniazdku, na fabrycznym zasilaczu impulsowym. Na zasilaczu liniowym o sprawności ok. 50% wartości te były niemal dwukrotnie większe, a sam zasilacz mocno się przez to nagrzewał. Nie było jednak problemów z zimnym startem nigdy. Jeśli urządzenie działa na zasilaczu fabrycznym bez problemu i jest to pobór wyłącznie chwilowy przy starcie lamp, a Keces P8 wykazywał się takimi problemami od samego początku pracy z Aurium, to raczej jest to kwestia dopasowania zasilacza do odbiornika.

58 minut temu, MichalZZZZ napisał:

Jak mam temu zaradzić, żeby się tak nie działo? 

Jeśli nie posiada Pan umiejętności lutowania elementów i doświadczenia w tym zakresie, to nic poza zmianą sprzętu na inny. Bo w teorii można byłoby spróbować zmienić tranzystory mocy na mocniejsze.

p8%205.jpg

Ale to już jest zabawa, ryzyko i całkowita utrata jakiejkolwiek gwarancji na urządzenie. Nie wiadomo też do końca jak wpłynie na parametry pracy urządzenia.

58 minut temu, MichalZZZZ napisał:

Co jeśli kiedyś zabezpieczenie OCP nie zadziała? 

Najpewniej spali się tranzystor mocy. Głośny trzask i kupa dymu. Jednak jest to mało prawdopodobny scenariusz. 

• Thanks 1

Więc jest to kwestia jednego z urządzeń, które nie trzyma specyfikacji. Możliwe że Pana sztuka Aurium ma większy pobór chwilowy na etapie rozgrzewania lamp. Jeśli problem miał miejsce od samego początku, to nie jest to kwestia uszkodzenia powstałego w trakcie użytkowania.

Jeśli urządzenie działa na fabrycznym zasilaczu, to nie ma jakichkolwiek podstaw ku reklamacji. Co do zasady, w każdej instrukcji producent podaje, że urządzenie musi być stosowane z dołączonym do zestawu zasilaczem, jest z nim przetestowane i wyklucza odpowiedzialność własną za uszkodzenia lub nieprawidłowe działanie powstałe w wyniku stosowania niestandardowych, niefabrycznych komponentów i urządzeń. 

Godzinę temu, MichalZZZZ napisał:

i on nie ma takich problemów z natężeniem.

Z tego co kojarzę to 2 osoby mają P8 z Aurium i w obu przypadkach żadna się nie uskarżała na problemy, więc równie dobrze może to być kwestia samego P8, który w ich przypadku wytrzymuje większe obciążenie chwilowe.

A inna jeszcze opcja? Sam sobie nie polutuje, bo nie posiadam takich zdolności i nie znam sie na elektronice na tyle, żebym sobie sam z tym poradził. Nie chcę też sprzedawać, bo uwielbiam ten zestaw ponad wszystko i jestem z nim związany emocjonalnie. Gra to wybitnie dobrze. Już wolę stworzyć osobny tor, a nawet dwa, ale ten chciałbym sobie zostawić, żeby czasami do niego wracać jak mnie najdzie taka ochota. 

Napisać do sklepu, gdzie kupowałem Kecesa? Tylko jaką mam pewność, że to właśnie Keces, skoro inne urządzenie podpinane pod Zone1 działa bez zarzutu...

Edited by MichalZZZZ

A nie można po prostu używać standardowego zasilacza? Do samodzielnych przeróbek sprzętu absolutnie nie zachęcam, zwłaszcza że P8 zachowuje się co do zasady prawidłowo, zwłaszcza w przypadku OCP. Może u Pablo jest wyżej ustawione wspomniane zabezpieczenie. Można co najwyżej kupić jeszcze domowy miernik zużycia prądu i sprawdzić może nie tyle chwilowy skok poboru, co utrzymujący się pobór przy rozruchu i jak te wartości kształtują się względem mojej sztuki. Na pewno nie będą takie same, ale może uda się coś ciekawego tu stwierdzić.

Osobiście słyszę poprawę dźwięku razem z tym zasilaczem - przede wszystkim jest dużo ciszej w tle. Tło dzięki temu zasilaczowi staje się czarne. Natomiast z oryginalnym zasilaczem słyszę niewielki szum w tle. Aurium dostaje też lepszej dynamiki razem z Kecesem. Poprawie ulega też bas. Dlatego bardzo mi zależy, żeby został w tej właśnie konfiguracji. 

@MichalZZZZ

U mnie nie ma takiego skoku.

Sprawdziłem włączając Aurium  zimne i zimny zasilacz i maksymalnie mam 2,6 A na załączaniu.

Po wyłączeniu i włączeniu ponownym, na chwilę zagrzanych lampach, było już 2,3A.

Po ok  minucie i wyłączeniu Aurium i ponownym załączeniu, skok natężenia jest do wartości 0,8A i stopniowo wzrasta do 2A i jest to wartość stała przez cały czas używania zestawu , nawet przez kilka godzin, gdzie zasilacz może już grzać wodę, nie drgnie nawet o o,1 Ampera.

Ale zdarza się że też nie załączy się za każdym razem, trzeba przełącznikiem pstryknąć drugi raz, ale jest to raz na jakiś czas. Normalnie zasilacz powinien być włączony cały czas, wtedy nie ma takich podwójnych pstryknięć. Z powodu wydzielania się dużej ilości ciepła, robię tak jak inni wyłączam zasilacz po każdym odsłuchu.

Zasilacza oryginalnego nie trzeba, bo się nie grzeje . Może coś się wydarzyło że tak bardzo rośnie natężenie prądu.  U mnie to max.2,6A.

Edited by pablo650

Też jak już załączy, to natężenie spada do nawet 2.1 i później przez kilka godzin nawet nie drgnie. Problem jest tylko ze startem. Zimnym startem. I tak jak mówię, nie zdarza się to zawsze, bo np. teraz odpalił mi za pierwszym razem. Wczoraj też. Przedwczoraj natomiast natężenie uroslo do 4.8 i włączyło się zabezpieczenie OCP po czym odcięło zasilanie. Dzisiaj załączając uroslo do 3.6 i zaczęło powoli opadać. Jak się Aurium załączył, to spadło do 2.1 i tak będę miał teraz przez kilka godzin sluchania. 

Edited by MichalZZZZ

Zrobiłem próbę po 30minutach, wyłączyłem Aurium i włączyłem od razu i skok natężenie był do 1,5A  i spadł do 0,8 A i zaczął rosnąć płynnie do 2A. Czyli u mnie nic się nie dzieje. Nie miałem ani razu załączonego zabezpieczenia  zasilacza i odcięcia linii.

A może by spróbować na innych lampach.

Ps. zapytam gości z Audiofast,  czy zdarzają się u nich takie sytuacje, i czy ktoś już się zwrócił do nich z takim problemem. Może coś się wyjaśni.:k701smile:

Edited by pablo650
  • Thanks 1

Na oryginalnych lampach problem występował, niedawno wymieniłem na Mullardy E88CC i dalej to samo. 

8 minut temu, pablo650 napisał:

Ps. zapytam gości z Audiofast,  czy zdarzają się u nich takie sytuacje, i czy ktoś już się zwrócił do nich z takim problemem. Może coś się wyjaśni.:k701smile:

Byłbym niezmiernie wdzięczny, bo bardzo mi zależy żeby do czegoś w tej sprawie dojść i to jakoś wyjaśnić.

Dzisiaj trzeci dzień z rzędu odpalił za pierwszym razem, ale natężenie po włączeniu Aurium wzrosło od 0.9 do 3.8. Pozniej zaczęło opadać i aktualnie jest na poziomie 2.1 i tak juz zostanie przez cały czas uzytkowania.

Przede wszystkim chciałbym dojść do tego jakie urządzenie (Aurium czy Keces) powoduje taki nietypowy wzrost natężenia. Wtedy mógłbym odesłać urządzenie do kogoś, kto się na tym zna, bo ja sobie z tym nie poradze. 

IMG_202a11116_091428_edit_1721941311715 (1).jpg

IMG_20211116_091433_edit_1697017771094 (1).jpg

Edited by MichalZZZZ

Właśnie przed chwila ponowiłem próbę i  okazało się że porównując moje wartości prądowe do Twoich, jest spora różnica w skoku natężenia.

dzisiaj wartości nie przekroczyły 2A w piku.

Porównując do twojego wyniku, jest spora róznica, prawie dwukrotna.  Musi być jakaś przyczyna, bo to nie może być przypadek aby były aż takie duże rozbieżności w dwóch takich samych urządzeniach.

Edited by pablo650

Pathos posiada część zasilania w sobie, tj. przetwornicę. Możliwe że po prostu ma ona mniejszą sprawność lub jest to inny model, który mimo że ogólnie zgodny ze specyfikacją jako taką i działający na zasilaczu fabrycznym, pobiera więcej prądu niż inne egzemplarze. Może to inna rewizja, może tylko kwestia właściwości tej jednej części. Jeśli urządzenie działa na fabrycznym zasilaczu bez żadnych problemów, to wszystkie rozbieżności jakby trzymają się w granicach tolerancji. Także założyć można, że P8 i Aurium są sprawne, ale ze względu na to co napisałem po prostu ten konkretny egzemplarz wymaga mocniejszego zasilacza niż Keces. Tyle.

@EvilKillaruna 

No ale to się nie nadaje do gwarancji, reklamacji? Wiem, że napisane jest, że urządzenie musi być parowane z oryginalnym zasilaczem, ale napisane też jest, że pobiera 2.5A a u mnie dochodzi czasami do nawet 4.8 i staje się to wtedy niebezpieczne. Więc nie jest do końca zgodne z tym co jest napisane w specyfikacji. Dzięki Bogu Keces jest tak dobrym urządzeniem, że za każdym razem włącza się wtedy zabezpieczenie i odcina zasilanie.

W takim razie jakie są inne wyjścia? Nie chce sprzedawać, bo uwielbiam ten sprzęt, nie umiem też sam tego naprawić. Nie chcę też tego tak zostawić, bo może kiedyś mi nie zadziała zabezpieczenie OCP i wtedy musztarda po obiedzie. 

@pablo650 

Zdecydowanie coś jest nie tak. Pomóżcie mi proszę znaleźć ta przyczynę i ja usunąć. Może macie jeszcze jakieś pomysły co mógłbym spróbować? 

10 minut temu, MichalZZZZ napisał:

No ale to się nie nadaje do gwarancji, reklamacji?

Nie.

11 minut temu, MichalZZZZ napisał:

W takim razie jakie są inne wyjścia?

1. Sprawdzić inny egzemplarz Aurium i go zakupić, a obecny sprzedać.
  2. Kupić mocniejszy zasilacz niż P8.
  3. Kupić inny wzmacniacz.