Jump to content

Douszny zamiennik K612 Pro - Etymotic MK5?

Chomik
 Share

Recommended Posts

Witam, pewnego dnia pytałem tutaj o przenośne słuchawki na Bluetooth, które zastąpią mi moje domowe K612 podobną charakterystyką dźwięku. Zamiast tego, zostały polecone mi przewodowe Etymotic MK5, które powinny mi podpaść do gustu. Chciałbym ostatecznie potwierdzić tą informację, i ewentualnie zapytać o inne modele w podobnym przedziale cenowym...max +/- 400 zł. Takie, które jak włożę po odsłuchu na AKG, nie odrzucą mnie kożuchem z basu i będą ogólnie podobnej jakości. W "Polecanych" na głównej stronie bloga tylko te nie są V-ką bądź ogólnie bez żadnego większego podbicia basu.

Tyle że w moim przypadku w grę wchodzą tylko nówki i sklepy. ;)

Tak więc chyba zostaję przy MK5. Chyba, że ktoś ma inny pomysł do ~400 zł? Bądź jest wstanie powiedzieć, czy warto dopłacić do HF5?

Edited by Chomik

Posiadam jednocześnie HF2 (ten sam model co HF5, ale z mikrofonem pod Androida) i MK5 (te ostatnie z filtrami własnej koncepcji). Generalnie HF to uboższa w paru miejscach wersja ER4 z podobnym do nich brzmieniem i kierunkiem, ale mniejszą detalicznością w najwyższej oktawie i mniejszą sceną. MK5 mają lepszy współczynnik ceny do możliwości, większą koherencję i lepiej grają z praktyczniejszymi tipsami Westone StarTips niż HF, ale mają mniej zaznaczoną górę o mniejszej rozdzielczości oraz słabszy bas. Moim zdaniem więcej wspólnego z K612 mają HFy, ALE MK5 też nie są złym wyborem. Jedna i druga para ma swoje mocne strony i warta jest zakupu. 

Bardzo tanim wybrnięciem z tematu są też Ety Kids - znacznie tańsze, kolorowe wydanie MK5.

• Upvote 2

Chwila....słyszałem opinię totalnie odwrotną, że to właśnie MK5 mają lepszy bas...więcej funu? A że to HFx są wręcz sterylne. ;) I z tego co też czytałem recenzję swoich K612, to one nie są aż tak mocno sterylne i bas jest w nich lekutko podniesiony. Także z tych wszystkich informacji sobie wyciągnąłem wniosek, że to właśnie MK5 powinny być nieco bardziej podobne do K612?

Edited by Chomik

Może chodziło o MC5, które faktycznie mają najwięcej basu ze wszystkich niższych Etymoticów. MK5 są bardziej neutralne i liniowe, a przynajmniej dla mnie zawsze takowe były, nawet na dodatkowych filtrach. K612 PRO mają zaś z HFami jedną cechę wspólną - podniesiony zakres niskiej/średniej góry. W HFach, ale też w sumie wszystkich Etymoticach, kluczowa jest aplikacja i stan tipsów. I tak samo wszystkie można określić jako na swój sposób sterylne. 

W tej chwili specjalnie dla Pana sprowadziłem swoje MK5 na kompletny stock i fabryczne tipsy tri-flange - basu jest mniej od HF2, a sam przekaz bardziej linearny. Na moim ulubionym setupie, a więc na piankach + białych filtrach, jest nieco bardziej naturalnie, ale nadal basu jest minimalnie mniej niż na HF2. Powrót do HF2 na zielonych filtrach (fabryczne) oraz średnich tri-flange = basu nieco więcej, zwłaszcza tego niższego, jest poza tym bardziej elastyczny, ale w przekazie wszystko jest podobne kierunkowo co MK5 na piankach i białych filtrach. Jeśli obawia się Pan owej sterylności, może faktycznie MC5 będą tu sensownym wyjściem. Zwłaszcza że to ta sama cena co MK5, a na starcie już zaaplikowane filtry i brak potrzeby kombinowania.

Cóż, dziękuję bardzo za trud, bo na pewno nieco pomoże. ;)

"Obawia sterylności" - cóż, wszystko zależy jak sterylne są K612. ;) Pamiętam jak kiedyś kupiłem K514 MKII - zdecydowanie jałowe. Zaś kiedyś kupiłem Brainwavz Delta...kuły po uszach i niedługo po kupnie, zwróciłem. Oczywiście to było całkiem dawno, kiedy przy Deltach miałem Superluxy HD669 (nieco V), zaś przy K514 używałem jako przenośnych dwudrożnych Brainwavz R1, które też pamiętam jako spore V (a z pewnością z podniesionym basem). Także i w tej sytuacji nie mam punktu odniesienia, moje uszy za mało przeżyły "bezpośrednich" starć, i nie wiem gdzie zaczyna się granica neutralności, jasności, albo wręcz jałowości i zimna. Stąd moje ciągłe pytania i ślepe zaufanie Wam, użytkownikom, którzy zdecydowanie więcej przeżyli. ;)

Edited by Chomik

Proszę.

Punkty odniesienia i inny odbiór słuchawek to na pewno ogromny problem w sprawach audio, czyniący wszelkie kwestie wyboru skrajnie subiektywnymi. To dlatego tak mocno unikam konkretnego doradzania co kupić, gdyż po prostu nie mam możliwości zrobienia tego akuratnie i z absolutną pewnością co do rezultatu końcowego. Dla mnie Delty były po prostu neutralnymi słuchawkami na ten przykład, ale nie były dla mnie drażniące tak jak dla Pana. MK5 są ich takim dosyć bezpośrednim odpowiednikiem, także coraz bardziej utrwalam się w przekonaniu, że Etymotic MC5 mogą być bezpieczniejszym wyborem. Aczkolwiek sam ich bezpośrednim fanem nie jestem z jednego względu: korpusy. Wolałem smuklejsze z MK5 i innych konstrukcji. Same MC5 mają taką dosyć analogową fakturę w brzmieniu, nie za mocną, ale obecną, więc być może po prostu z tej perspektywy będzie łatwiej temat zaatakować. Mimo to wciąż proszę po zakupie traktować go tak, aby w razie czego był możliwy zwrot w terminie 14 dni do sklepu - just in case.

A jakby porównać MC5 do K612? Gdzie Pan napisał, że MK5 mają mniej basu niż AKG? (jednak ostatecznie nie przekraczam progu tych 350 zł, także odrzucam HFx)

Rozumiem, że po prostu MC5 są jak MK5, w których podniesiono niższe tony w EQ? ;) Najważniejszym punktem odniesienia dla mnie są domowe K612 - jak pisałem w pierwszym poście - aby po zmianie jednych słuchawek na drugie, nie musiał się przyzwyczajać przez godzinę do zupełnie nowego brzmienia (jak to mam w obecnych Samsungach Level U Pro, grających zdecydowanym V).

EDIT: Ok, chyba rzeczywiście pójdę w kierunku MC5. Na wielu stronach piszą, że MC5 i tak brzmi płasko, neutralnie bądź wręcz sucho. Także skoro MK5 są jeszcze "lżejsze", to rzeczywiście chyba lepiej nie ryzykować. Skoro i tak jako podstawę mają szkołę Etów i ogólną neutralność, to powinno być ok. :)

Edited by Chomik

Dawno już nie słuchałem K612 PRO, więc nie jestem w stanie Panu wykonać dokładnego porównania brzmienia w brzmienie. K612 zapamiętałem jednak jako bardziej basowe słuchawki niż to, co dziś uzyskuję z MK5. MC5 są ocieploną i bardziej analogową wersją MK5 na nieco innych driverach, większych od tych z MK5. To bardziej zmiana charakteru niż coś, co można byłoby załatwić equalizacją. Ta oczywiście w obu przypadkach jest możliwa i dająca bardzo dobre efekty, zwłaszcza w MK5.

Dotarły do mnie MC5-ki. Chętnie podzielę się pierwszymi wrażeniami:

Cóż, w końcu na bank wiem co to znaczy, że dźwięk jest "neutralny" i "analityczny". Czym jest ten wszędzie używany "fun" oraz "muzykalność". I teraz wiem, jak bardzo moje K612 NIE są płaskie ani w pełni neutralne. ;) Najkrócej jakbym mógł to określić, to zwyczajnie Ety wyciągają każdy brud z nagrania. Nie chcą za nic ratować kawałków dzięki jakiejś swojej charakterystyce, lecz idealnie dopasowują się do każdego nagrania i jego charakteru. Chociaż..."dopasowują" to złe słowo. Po prostu właśnie są neutralne...płaskie...jak w przypadku K612 czuć lekutko podbite niższe partie i cały dźwięk jest taki lżejszy, delikatniejszy (co nic dziwnego: nauszne otwarte vs. dokanałowe), o tyle w MC5 - bez duszy. Bardziej agresywny. Jeżeli kawałek jest płaski - będą płaskie. Jak w miksie podniesiono łupanie "stopy" perkusyjnej - to wyjdzie jak na tacy. To oczywiście nie znaczy, że słucha się źle. Ale z pewnością nie dzierżę nagrań, które są zrobione w domowym studio, bądź po prostu "na odwal". ;) Są kawałki gdzie talerze perkusyjne są miło lekko schowane i po prostu dają "pałera" jak trzeba - a są takie gdzie wbijają szpile w uszy. (słucham szeroko pojętego mocniejszego metalu tj. (melodic) death, gothic, viking, pagan, doom)

Czy jestem zadowolony....to chyba okaże się z czasem. Samsungi dopiero niemal po miesiącu przestały mnie jarać swoją nowością, to dopiero wtedy dotarło do mnie, że nawet dziewczyny Panasoniki za 30 zł czy moje iPhone'owe EarPodsy są lepsze. Słuch musi się przyzwyczaić, moje emocje opaść no i też słuchawki na pewno nieco wygrzać. I przyzwyczaić nie tylko słuch ale i kanał słuchowy. ;) To prawdziwe zatyczki, i sporo też daje odpowiednia aplikacja. Na pewno nie musiałem się jakoś przestawiać, nie ma zgrzytu zębów po zmianie na AKG (czy odwrotnie). Bardzo podoba mi się fakt, że tak dobrze tłumią dźwięki z zewnątrz, bo żaden stary autobus, gromada dzieciaków czy inne "dźwięki ulicy" nie wyprowadzą mnie z muzycznego transu. :P 

Tak teraz rozmyślam...czym muszą być "szatańskie' MK5-ki, które to przecież jeszcze bardziej są wyprane z basu i niższych partii. ;) I jakim cudem można te MC5-ki nazywać "bardziej przyjazne dla ludzi", skoro wielu znajomych (których nieśmiało i po cichu mógłbym wprowadzić do grona melomanów) AKG K612 nazywa w taki sposób, jak ja teraz moje nowe Ety. 

EDIT:

A jeszcze zapytam - jak MC5 mają się do HF5? Bo ogólnie też czuję, że brak nieco ogólnej jakości tym MC5. Tzn. łatwo sobie wyobrażam, co w nich można by poprawić, aby brzmiały naprawdę blisko mojego ideału. ;) Brak im tego powietrza, troszke za dużo chaosu jest przy kawałkach w których perkusja szaleje, growl szybuje a gitarom pękają struny.

Edited by Chomik

Zapomniałem wspomnieć, że to słuchawki przede wszystkim u charakterze studyjnym i najmocniej izolującymi pasywnimi dokanałówkami na rynku. Aczkolwiek w ramach całej oferty Etymotica są to faktycznie słuchawki o najbardziej przyjaznej charakterystyce. 

HF5 będą czystsze, ale też bardziej agresywne na niższym-średnim sopranie. Scena również będzie większa. Prawdopodobnie jednak to, co chciałby Pan poprawić, realizują ER4XR, ale tam również jest jasno + to już zupełnie inna półka cenowa. Nawet i powietrze by się tam znalazło. Na razie największą scenę spośród wszystkich dokanałówek miały EarSonics S-EM6, ale kosztowały one w momencie testu 4500 zł.