Jump to content

Jakub Łopatko

Audiofanatyk
 • Content Count

  6,475
 • Joined

 • Days Won

  510

Everything posted by Jakub Łopatko

 1. Pozostaje już tylko kupowanie za pytającego za swoje własne pieniądze i wysyłanie mu, aby sobie posłuchał i zdecydował. Ale i wówczas obawiam się, że i tak trzeba będzie jeszcze odpowiedzieć na pytanie "a co by Pan zrobił na moim miejscu?". Można oczywiście odpisać, że własnoręcznie uderzyć się w głowę tępym narzędziem złożonym z drewnianego trzonka i gumowej głowni z prędkością niepozwalającą na wykonanie uniku i celem przywrócenia jaźni jej należnego miejsca w sytuacji pozostawiającej głębokie i uzasadnione wątpliwości co do jej kształtu i położenia, ale do tego też trzeba było napisać pewnie instrukcję, lub powiedzieć wprost, że chodzi o walnięcie się gumowym młotkiem w łeb. Można też cierpliwie tłumaczyć i zwracać uwagę, albo po prostu odpuścić. I to ostatnie jest właśnie tym, czego warto się nauczyć lub po prostu zdać sobie sprawę: to ktoś ma problem i jeśli tej osobie nie zależy na jego rozwiązaniu, nie ma żadnego powodu aby zbawiać ją na siłę. Może jest to trochę oschłe, ale wiąże się nierozerwalnie z faktem, że nikt na forum nie jest raczej jasnowidzem i nie umie odpowiedzieć na pytania "co będzie lepsze", "czy będę zadowolony", "czy będzie wygodnie" itd. Albo odpisywać życiowo: - "co by Pan kupił na moim miejscu"? - Ja: części do samochodu. - "..."
 2. I tak oto polityka weszła z buciorami na forum. Subtelnie sugeruję przestać się w to bawić i skupić tylko na tym, co pomoże użytkownikowi w wyborze. Politykowanie proszę zostawić sobie na inne fora.
 3. Pytam całkowicie serio. Choć w tym temacie spotykam się ze sporą ilością głupoty, ignorancji i hejtu oraz mieszanki tych cech w różnych proporcjach z obu stron. Niemniej jeśli ktoś neguje wpływ kabli - przede wszystkim analogowych - na dźwięk i jeszcze próbuje naśmiewać się z innych, po prostu robi z siebie pośmiewisko. Już dawno zostało opisane i udowodnione (elektrycznie i nawet akustycznie). Oczywiście nie mówię tu o ekstremach, czyli kablach za setki tysięcy, tylko o normalnych kablach, tudzież maksymalnie takich do 2, góra 3 tysięcy za odpowiednią długość i jakość. Czasami wymiana kabla w słuchawkach na taki za nawet i 100 zł, ale z dobrych materiałów, potrafi dać sporo. Udowodnione jest też, że najwięcej problemów z kablami i najwięcej jednocześnie do powiedzenia mają z reguły te osoby, które mają najmniejsze doświadczenie i wiedzę. I właśnie te dwie ostatnie rzeczy są tymi, które mnie osobiście interesują. Najbardziej wiedza, bo doświadczenie przyjdzie z czasem. Znów jednak zamiast dyskutować o konkretach, jest jakiś offtop o psychoakustyce i placebo.
 4. @pablo650 Bardzo dziękuję Panie Pawle, na luzie i w wolnej chwili. Nie mam żadnych powodów aby podważać Pana wiarygodność, po prostu tak jak przy kablach optycznych interesuje mnie zgłębienie tematyki od strony faktów i rzeczy realnie mogących przełożyć się na efekt końcowy.
 5. Czy mogę prosić o fizyczne i konkretne wyjaśnienie powodów dla którego kable te zagrały i na czym polegały zmiany? Tzn.?
 6. Niestety. Szczęścia próbowałbym z czymś pokroju K271 MKII.
 7. Proszę: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-superlux-hd330/ https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-encore-rockmaster-oe/ https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-jvc-ha-rx700/
 8. Szukać należy czegoś w stylu używanych Byronów Wired albo Brainwavz M1.
 9. Ale tu w ogóle nie chodzi o pieniądze i kompletnie nie one są najważniejsze, ani w tej sytuacji, ani ogólnie. Niemniej rozumiem o co chodzi. Z tym że od lat blog był dostępny za darmo i stąd mam opory za wprowadzeniem takiej formy monetyzacji swojego czasu. Wiem, że jest to niepopularna, czy wręcz podejrzana w tym kraju postawa, ale bardziej cieszyłbym się z braku pretensji spowodowanych brakiem odpowiedzi lub po prostu dowodami skuteczności wyznawanej przeze mnie koncepcji pasywnej samopomocy. Swoją drogą Cobalt też mimo wszystko nie do wszystkiego pasuje w 100%, bo np. K242 HD grają mi na większości ustawień (relacja pady-wkładki) z Essence STX lepiej tonalnie, choć gorzej klasowo (STX jest jasny, więc na zużytych i ciepło grających przez to welurach lepiej się dogaduje) . W ostateczności zawsze będzie to jeden element więcej do rozważenia i być może jednak się przemogę, albo zirytuję tak mocno, że faktycznie wdrożę takie coś. W sumie ciekawi mnie nawet poniekąd efekt w wymiarze czysto eksperymentu społecznego. Teoretycznie od pilnowania tego jest właśnie moderacja, ale moim zdaniem w praktyce ciąży to na każdym forumowiczu. Dlatego jeśli każdy z nas jako uczestników forum będzie dbał o kulturę, a czasami i o nerwy (np. ja), to i od razu da się zauważyć różnicę. Owszem, jest to jakiś argument. Moderatorzy mają możliwość stosowania tzw. szablonów moderacyjnych, które są zdefiniowane w dziale zakupowym i które jednym kliknięciem umieszczają odpowiedź kierującą do Polecanych i innych artykułów. Nie zawsze rozwiąże to problem, ale przynajmniej zmusza do samodzielności, jeśli takowej wcześniej nie było. Bez emocji, na spokojnie. Zdarzało się, że taki wątek nie był w ogóle potem ciągnięty, albo pojawiał się na kilku forach i tam gdzie był odzew, to tam się fatygowano. Co śmieszne, więcej czasu zeszło na pytanie ludzi o różne ich propozycje (często odpowiednio nakierowane na konkretne sklepy) niż jakby samemu się temat ogarnęło na podstawie Polecanych.
 10. Osobiście wybrałbym AKG. Czy będzie to jednak dokładnie "to" - trudno powiedzieć, a raczej wywróżyć, bo wątek nie zawiera żadnych informacji dodatkowych.
 11. Może DSR9BT w jakiejś promocji, a jeśli nie ma być to bezprzewodowy model, to może 1MORE H1707.
 12. Potwierdzam. Mi z Meze Rai Penta - też dosyć czułymi - nic nie szumiało (Redmi Note4).
 13. Mi jest to łatwiej przełknąć, bo wiem ile kosztują komponenty i ile jest z tym roboty. Potrafię docenić dobre rzemiosło. Ale spróbowanie własnego kabla to zawsze jakieś doświadczenie i - przynajmniej na etapie R&D - stwierdzenia, czy tam to sens, jak bardzo i czy faktycznie coś daje. Oczywiście mowa o USB, choć planowałem wcześniej zgłębić tajniki COAXa.
 14. Jeśli miałbym zgadywać - QC. Oczywiście że nie ma sprzętu idealnego. Ideałem byłby dla mnie wspomniany SC808 ale w formie układu z jakimkolwiek wsparciem i zewnętrznej. Ale pewnie gabaryty byłyby już takie, że bardziej służyłoby to za alternatywę dla mojej stacjonarki, czyli znów wpadam w problem niepotrzebnych zakupów i niepotrzebnego sprzętu.
 15. Do 1000 zł najlepsze co spotkałem to AIM SC808 z 3x SS V5i. Nie istnieje nic co zagrało w tych pieniądzach lepiej. Cobalt jest teoretycznie gorszy klasowo, ale nie potrzebuje sterowników (brak problemów z supportem), może pracować z laptopem i telefonem (AIM tylko w stacjonarce), czy wreszcie ma bardziej dociążone brzmienie, co przy niektórych słuchawkach jest zbawienne. Ale SC808 jak na razie nie przebiło nic, głównie jeśli chodzi o scenę. Tonalnie i scenicznie to była miniaturka Conductora V2+ i to porównanie nie jest przesadą. Gdy robiliśmy w locie porównania ze szwagrem jednego z drugim, tylko scena i dynamika pozwalały odróżnić je od siebie. Tonalnie - praktycznie to samo.
 16. LCD-2C już miały tzw. "silent review" więc możliwe, że to dwa różne drivery. Najlepiej będzie odkręcić grille i zobaczyć. Nie odrywałbym padów - nie będzie możliwości ich założenia ponownie. No i ponad wszystkim: chyba najlepiej byłoby zapytać u źródła, tj. u producenta.
 17. K702 lub K712 PRO to najlepsze scenicznie opcje w tym przedziale cenowym. Jeśli nie pasują, pozostaje szukanie używanych HD800 za wiele więcej, może K812 PRO.
 18. @KiiT Ad.1 Na szczęście nie mam żadnych problemów z temperaturami, poza tym montaż byłby tu bardzo utrudniony. Ta obudowa więcej już nic nie przyjmie z tamtej strony. Ad.2 To raczej pytanie do @pablo650. U mnie będzie to chociażby EMI/RFI. Przy 5m jest o co walczyć przy takim kablu. Natomiast podobną logikę miałem przy kablach optycznych, tj. niemożność wpływu na sygnał, a mimo to kable "zagrały" z tego samego sprzętu. I to był też niby sygnał cyfrowy, bufor, korekcja. Na pewno sprawdzić nie zaszkodzi, bowiem temat analizowałem już wielokrotnie i też dochodziłem do wniosków, że to nie może się na nic przełożyć. Tymczasem nawet na head-fi raportują, że odseparowanie zasilania lub zastosowanie nawet takich wynalazków jak Elfidelity dawało słyszalne rezultaty. Nie sądzę aby wszyscy byli głusi lub konsumowani przez placebo.
 19. Niestety ale obawiam się, że nic. I nie mówię tego złośliwie. Użytkownicy będą mieli to i tak gdzieś, pisałem nawet kiedyś felietony na ten temat. Z kolei my, jako "świadomi użytkownicy" mamy z reguły i tak już doskonałą świadomość, plus jeszcze można byłoby rozszerzyć to o marketing szeptany i "naganianie" na konkretny sprzęt udając zwykłych użytkowników. Wiele jest takich przykładów. Tak było, jest i będzie. Jeśli więc chce Pan mieć spokój i nie irytować się niepotrzebnie, pozostaje albo przestać udzielać się na forach (czasami nawet krótka przerwa wystarczy), albo mocno ograniczyć ich ilość, a tam gdzie nadal chce się udzielać, po prostu olewać z pełną premedytacją wątki wtórne i jałowe. Mi również nie chce się 1000-czny raz odpisywać na zapytania jakie słuchawki do 200 zł polecam do rapu i gier. Od tego mam Polecane, nad którymi spędziłem naprawdę mnóstwo czasu i właśnie po to, aby pomagały pasywnie. Mimo doświadczenia, nie czuję się w mocy decydować za kogoś co ma kupić i co będzie dla niego lepsze. On sam musi zdecydować. Tak jak nikt za mnie nie zdecyduje czy lepsze będą dla mnie KEF R5 czy R7 chociażby, bo i taki dylemat miałem niedawno. Poradziłem sobie w sumie sam, choć później pojawiło się wsparcie ze strony forum zagranicznego, które także utwierdziło mnie w przekonaniu, że finalna estyma jest słuszna. Bardzo dziękuję, ale i tu niestety nici z tego. Jest tu w sumie jeszcze gorzej, bo pytania są konkretnie do mnie i oczekiwanie jest, że udzielę osobiście odpowiedzi. Bo się znam. A czytanie bloga jest zbyt czasochłonne. Lenistwo i przekonanie o wyjątkowości trywialnego problemu. Średnio na np. 10 maili, jeśli odpowiedziałbym rzeczowo i jednocześnie zachęcił do przeczytania bloga: 60% osób nie odpisze nic. Dostała to co chciała więc jestem już nieprzydatny i mogę "spadać", 30% osób będzie mimo wszystko ciągnęło za język i dopytywało o rzeczy, od których powinno być albo forum, albo serwis/helpdesk producenta, 10% osób podziękuje za odpowiedź. Dlatego coraz częściej korzystam z funkcji archiwizacji wiadomości na skrzynce lub usuwania wiadomości w ogóle. Oczywiście jestem potem tym złym. Ale uważam takie wiadomości za brak szacunku dla czasu, jaki poświęciłem przez tyle lat na budowę swojego bloga i pisanie w wielu miejscach spontanicznie i co tylko uważałem, że przyda się potencjalnemu czytelnikowi. A i tak nie przeszkodziło to w krytyce ostatnio, że jedna z recenzji na chyba z 18 stron przynajmniej, nie miała w sobie informacji o padach, których w trakcie jej pisania nie było nawet na rynku, a także... spekulowania na temat kabli. Zawiodłem zatem jako jasnowidz . Jak sam Pan widzi, nie ma się czym przejmować i robić to, oraz słuchać tego, z czego ma się największą frajdę. Niech będzie i to ten clippingowy Cobalt .
 20. Ale to właśnie napisałem. I nie neguję wiarygodności pomiarów Archimago, choć RMAA potrafi z tego co pamiętam sam od siebie "upiększyć" pomiary. Zgadzam się także przy filtracji, choć również na ucho: iSilencer nic słyszalnego mi nie dawał. Mi Cobalt podoba się brzmieniowo i zarówno nie wykonuję pomiarów w takim zakresie jak Archimago, ani nie czytam żadnych informacji przed przystąpieniem do testów. Albo sprzęt mi się podoba albo nie, tak jak normalnemu użytkownikowi. To trochę tak, jakby nagle LCD-XC miały mi się przestać podobać, bo Audeze ma duży współczynnik zwrotów serwisowych w innych modelach, albo np. obudowy Phanteksa przestały spodobać, bo ich podmarka skopiowała projekt od LianLi. Trudno mówić tu też o zachwytach - DFC wykorzystuję jak normalny, przenośny DAC USB wyłącznie do słuchawek i w takiej formie sprawdza mi się bardzo dobrze. Również uważam że w tej cenie jakikolwiek clipping nie powinien mieć miejsca, choć dobrze wiedzieć, że miejsce ma i że w warunkach, w których go użytkuję, nie występuje. Nie będę jednak jak już mówiłem patrzył przez to na niego krzywym okiem i słuchawki zaczną mi nagle grać "gorzej". Inaczej byłoby to tak, jakbym zaczął sam negować to co słyszałem lub zaczął posiłkować się psychoakustyką. Po prostu przy normalnym użytkowaniu z PC nie słyszę tych problemów. Aczkolwiek słyszałem np. szum i 33% imbalans kanałów w iDSD Nano BL czy artefakty dźwiękowe na różnych pozycjach potencjometru w uDACu-5. To już są rzeczy, które uznałbym za defekty techniczne, a które zawsze występowały i zawsze przeszkadzały podczas odsłuchów.
 21. Przypomnę tylko że DFC używam sam i mam porównanie do lepszych urządzeń. Jeśli nie grałby dobrze, nie kupiłbym go dla siebie. Na warsztacie mam aktualnie Ether CX, które wg pomiarów mają... niewiele mniej basu niż LCD-XC. W rzeczywistości odsłuch jest jednoznacznie wskazujący na bardzo małą ilość basu. Oczywiście mowa tu o pomiarze akustycznym, gdzie jest sporo czynników mogących mieć wpływ na uzyskiwane dane, ale jestem tego samego zdania co @jurcio6 że papier nie oddaje tego jak sprzęt gra. Tak samo jest z np. pasmem przenoszenia, a i tak w 2020 roku nawet zdarza się, że ludzie porównują słuchawki patrząc tylko na te wartości, bo "nie mają innej możliwości". PS. ASR to forum, nie blog. Nie. Po prostu zapewne taka była realna jego cena docelowa .
 22. Tak wyglądają współczesne fora dyskusyjne i nie jest to zjawisko ani ograniczone do tego miejsca, ani też takie, które można kontrolować w jakikolwiek sposób. Każdy ma jakieś wątki które ignoruje i takie, w których czuje się lepiej, mając coś sensownego do powiedzenia. Osobiście staram się skupiać na tych drugich. Niemniej dziękuję za podzielenie się z nami swoim bólem egzystencjalnym. Jeśli to pocieszy jakkolwiek, to pozwolę sobie zauważyć, że dostaję codziennie - bez względu na to czy jest weekend, niedziela, święto, wolne, dzień powszedni - mnóstwo korespondencji mailowej, pytań na mesendżerze na FB, pojawiają się też komentarze na blogu, a także jest jeszcze forum. Jeśli ja daję radę, to wierzę, że każda inna osoba również . Najlepiej jest nauczyć się poświęcać czas na osoby, którym faktycznie warto pomagać i wątki, w których dyskusja może być jakkolwiek ciekawa. Nie na każdy wątek jest możliwość albo i sens odpowiadać, toteż potem łatwiej jest dawać sobie radę w przestrzeni socjalnej. Nie jest to trudna nauka, choć czasochłonna.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
 • Create New...