Jump to content
LoCzekk

Fanklub Sony

Recommended Posts

Z tego co widzę takowego tematu/fanklubu jeszcze nie ma więc zdecydowałem się go założyć.

Aktualnie mam na dwa dni model MDR-1A. 
Zacznę od krótkiej prezentacji dot. wyglądu i samej konstrukcji.

Słuchawki są bardzo wygodne i wchodzą całe uszy pomimo że pady nie są jakoś nadzwyczajnie grube ale za to bardzo miękkie. Nie wiem ile ważą ale pomimo tego że są lekkie to dobrze trzymają się na głowie, można odczuć minimalny ucisk pałąką na czubku głowy ale to nie powinno stanowić problemu ponieważ samo obicie pałąka jest miękkie (po prostu egzemplarz który mam jest już trochę używany) a w środku mamy już metal, prawdopodobnie aluminum. Regulacja ma na prawdę duży zakres i chodzi bardzo płynnie i lekko - nie rozsuwają się samoczynnie także tutaj nie musimy się bać. Kopułki można obracać o około 110-120 stopni, także nie ma problemu z ich dostosowaniem się do naszej głowy. Jednym z problemów wg. mnie są trzeszczące elementy natomiast na plus jest wymienny kabel z wtykiem 3,5mm mini jack.
Niestety nie wiem jak izolują od otoczenia, jutro sprawdzę i edytuję posta.

Dźwięk
Zdecydowana większość słuchawek od Sony gra bardzo ciepło (zwłaszcza seria eXtra Bass) natomiast MDR-1A gra w bardziej "cywilizowany" sposób czyli dalej podbite są basy aczkolwiek na akceptowalnym poziomie chociaż słychać że zalewa nieco średnicę. W gatunkach cięższych idzie się pogubić i wszystko brzmi jakbyśmy wrzucili każdy instrument to miski a potem mikserem wszystko mieszali przy okazji co jakiś czas mieszak zahaczył nam o jakaś strunę :E Nie są to moje klimaty ale starałem się jak najwierniej to opisać.
Dobrze byłoby znaleźć źródło które by podciągnęło pasmo od środka bo brakuję tego detalu, tej iskierki przez to też chyba cierpi trochę separacja ale są to słuchawki przeznaczone do słuchania po za domem więc i ciężej się skupić na tych detalach.

DAP Sony (NWZ-A826) + słuchawki Sony = 100% synergia?
Na pewno lepiej niż mój miszmasz stacjonarny. Można powiedzieć że bas się trochę polepszył i pogorszył - jest go jeszcze więcej ale jest też lepiej kontrolowany i bardziej sprężysty. Niestety reszta pozostaje bez większych zmian. Muszę zaznaczyć że A826 nie obsługuję flac'ów - albo poziom niżej albo wyżej tj. mp3 i WAV - tak.

Posted (edited)

Parę miesięcy posiadałem NWZ-A15.
Mega poręczny DAP, świetnie brzmiał, mega czas baterii, ale miał dwie duże wady - mało mocy nawet na pędliwe nauszniki (niskooporowe doki na wyłączność) i brak ReplayGain - słuchanie albumów z różnych epok kończy się ogromnymi skokami głośności, które niosą ryzyko uszkodzenia słuchu.
A15 lekko rozjaśniał brzmienie, grał zwiewnie, szybko, minimalnie poszerzał scenę. Fajniutki sprzęt.

Edited by bachankas

Nowe słuchawki od Sony to ciepełko, stare modele w większości to nie.

Co trzeba przyznać tej firmie to wygoda u nich jest zawsze tip-top, mam stary model CD850, które robią mi za woły robocze i mogę siedzieć w nich cały dzień.

Też miałem MDR-1A i WH-H900N, oba modele łączyło jedno mianowicie syczace wokale jak w Beyerach. 

@vonBaron Czyli metafora z tym mikserem była trafiona. Bardziej basowe utwory były okej ale jakieś cięższe brzmienia już nie bardzo. 

W sumie nie doszukiwałem się też specjalnie syczenia ale z drugiej strony słuchałem głównie elektroniki więc tych wokali nie było zbyt dużo. 

5 godzin temu, nsk napisał:

Nowe słuchawki od Sony to ciepełko, stare modele w większości to nie.

Co trzeba przyznać tej firmie to wygoda u nich jest zawsze tip-top, mam stary model CD850, które robią mi za woły robocze i mogę siedzieć w nich cały dzień.

Zgadzam się i z jednym i z drugim. MDR-1A są na prawdę wygodnymi słuchawkami, tak samo mogę powiedzieć o serii XB500/700. Nie miałem okazji słuchać tylko tych marketowych budżetówek poniżej 100zł ale grubość padów pozostawia do życzenia moim zdaniem.

5 godzin temu, bachankas napisał:

Mega poręczny DAP, świetnie brzmiał, mega czas baterii, ale miał dwie duże wady - mało mocy nawet na pędliwe nauszniki (niskooporowe doki na wyłączność) i brak ReplayGain - słuchanie albumów z różnych epok kończy się ogromnymi skokami głośności, które niosą ryzyko uszkodzenia słuchu.
A15 lekko rozjaśniał brzmienie, grał zwiewnie, szybko, minimalnie poszerzał scenę. Fajniutki sprzęt.

Mogę stwierdzić podobne odczucia co do staruszka jakim jest wymieniony NWZ-A826. O dziwo jak na taki stary sprzęt to bardzo szybko i sprawnie funkcjonuję, niestety mój egzemplarz jest w stanie agonalnym i ma zbity wyświetlacz który bardzo mało co pokazuję także nie bawiłem się ustawieniami jedynie doszedłem do EQ żeby wszystkie suwaki były na 0.

5 godzin temu, bachankas napisał:

@bachankas Ale wiesz, że w A15 jest normalizacja? Miałeś włączoną? Wchodząc w ustawienia muzyki i dalej w ustawienia dźwięku jest normalizacja dynamiczna. Nie nazywa się to replay gain i nie wiem na jakiej dokładnie zasadzie działa, ale głośność normalizuje (wiem, że wchodząc w niuanse można stwierdzić, że replay gain może działa trochę na innej zasadzie, ale przed skokami głośności powinno chronić). Spojrzałem w ustawienia i mam cały czas to włączone. Ale poza tym też nie słucham zbyt agresywnej muzyki o mocno zróżnicowanej głośności, więc może dlatego nigdy nie miałem z tym problemu.

Co do niewielkiej mocy to owszem, zgoda. Ale to malutki DAP raczej do dokanałówek i ewentualnie łatwo napędzanych nauszników. Takie doki jak E1 z powodzeniem napędza. Ja słucham teraz właśnie z Aune E1 poniżej połowy głośności 13-15/30, przy 20 jak dla mnie robi się już za głośno. Jest więc duży zapas mocy przy takich dokanałówkach. Za to długo trzymająca bateria.

Mam jeszcze starszy mały Sony NWZ-A865, też całkiem przyjemny odtwarzacz z dotykowym ekranem i przyciskami fizycznymi, tylko mała pamięć wewnętrzna 16GB i brak slotu na kartę.

A do fanklubu wchodzę jeszcze ze słuchawkami  Sony MDR-MA900. Otwarte, lekkie, bardzo wygodne, z niską impedancją, dużą skutecznością i łatwe do wysterowania nawet mało wymagającym sprzętem jak takie małe DAPy Sony. Z takiego DAPa prezentują dosyć łagodne, potulne, wyrównane granie. Gdy podłączy się je pod stacjonarny sprzęt odwdzięczają się jednak jeszcze lepszym, "dużym" i bardzo przestrzennym dźwiękiem. Całkiem głęboki bas, bogata, lekko ocieplona, ale przejrzysta średnica, bliski wokal, niezamulona, szczegółowa, ale niemęcząca góra. Świetnie relaksujące brzmienie. Tak grają z DF Redem, z którym IMO bardzo dobrze się zgrywają.

• Like 1

@Bernie znam normalizację Sony, ale to z grubsza działało jak w radiostacji - czyli wyrównywanie głośności na bieżąco, więc masz prasowanie dynamiki. ReplayGain to dla mnie must-have fanaberia, żebym nie płakał.

• Haha 1