Skocz do zawartości
xrk

Jak działa DAC typu Dragonfly Black/Red ?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Skoro jest to rozwiązanie dedykowane takim urządzeniom jak smartfon, czy przenośny odtwarzacz muzyki, a te - jak wiemy - posiadają już swoje przetworniki analogowo-cyfrowe, czy nie ma tu miejsca działanie "podwójne": najpierw surowy dźwięk (np. FLAC) przechodzi przez DAC1 (telefonu, odtwarzacza), po czym "przerobiony" i "naznaczony" procesorem przetwornika DAC1 trafia do DAC2 (np. Dragonfly Black)... by uzyskać, jak podaje producent, "czystszy, bardziej precyzyjny, naturalny, piękny i prawdziwy dźwięk hi-fi". Wobec powyższego, czy funkcją urządzenia DragonFly nie pozostaje jedynie efekt wzmacniacza, a dźwięk na wyjśćiu DAC2  jest co najwyżej głośniejszy? 

Jak jest naprawdę? I jak to działa? Nie jestem inżynierem, dlatego pytam. Będę wdzięczny za każdy merytoryczny komentarz 🙂

Edytowane przez xrk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie. DFR/DFB pracują po USB w formie bezpośredniej na sygnale elektrycznym i nie powinno być tu żadnych odchyleń. DFR/B działa jako jedyny DAC w takiej sytuacji i nic innego nie powinno przed nim stać, jak w przypadku np. S/PDIF. Nie ogranicza się tylko do wzmacniania sygnału.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma miejsca na "podwójne" działanie. W uproszczeniu podłączony DAC dostaje przez USB dane cyfrowe w postaci "zer" i "jedynek" i wykonuje konwersję sygnału cyfrowego na analogowy.

29 minutes ago, xrk said:

czy funkcją urządzenia DragonFly nie pozostaje jedynie efekt wzmacniacza, a dźwięk na wyjśćiu DAC2  jest co najwyżej głośniejszy? 

Nie. Sytuacja ponownego wzmacniania sygnału ma miejsce gdy podłączy się pod np. telefon lub odtwarzacz bez wyjścia liniowego osobny wzmacniacz.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

DragonFly po wyjściu liniowym omija układ wzmacniacza i DAC np. w telefonie, do którego jest podłączony i przetwarza czysty dźwięk. Działa tak pod warunkiem, że telefon w przypadku Androida obsługuje OTG , a jeśli iPhone - iOS 5 lub nowszy z adapterem Apple Lightning - USB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dzięki. A więc obrazowo, telefon/odtwarzacz „wie”, co zrobić, by surowe dane cyfrowe trafiły bezpośrednio do podłączonego zewnętrznego przetwornika, omiając przetwornik w urządzeniu źródłowym?

EDIT: Sorry, nie zauważyłem w międzyczasie odpowiedzi Berniego. 

Edytowane przez xrk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

podepnę sie do tematu bo interesuje mnie zakup tego urządzenia wersja black.

Czy po podłączeniu do budżetowego źródła (smartfon, lub mini wieża słabej jakosci) i słuchawek budzetowych  odczuje się róznicę ? dużą róznicę ? czy "mega dużą róznice w dzwieku ?

czy tez przy takim sprzecie zakup tego urzadzenia jest bez sensu ? A jesli tak to przy jakiej klasie urzadzeń / słuchawek ma sens ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, kos123 napisał:

czy tez przy takim sprzecie zakup tego urzadzenia jest bez sensu ? A jesli tak to przy jakiej klasie urzadzeń / słuchawek ma sens ?

To zalezy co dla ciebie sa budgetowe sluchawki. Jezeli to 60 zl to moze to byc faktycznie skorka za wyparawke. Jezeli 600 zl to juz roznica pozinna byc odczuealna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej,

Posiadam Dragon Fly Black i używam go obecnie z Xiaomi Note 5 oraz z laptopem firmowym.

Przetestowane słuchawki (po kilka miesięcy każde):
1. PIONEER SE-QL2TR (dokanałowe budżetówki, obecnie używam).
2. JBL T110BT (dokanałowe budżetówki).
3. BEYERDYNAMIC Byron (dokanałowe budżetówki).
4. Sharkoon Skiller SGH1 (nauszne, obecnie używam).
5. Master and Dynamic MH40 (nauszne, obecnie używam).
Jak widać z powyższej listy 4 z 5 słuchawek to Budżetówki.

Ja odczułem różnice ogromną, przy czym doskonale się to maleństwo zgrało ze słuchawkami Master and Dynamic MH40.
Zwracam jednak uwagę, że mój poprzedni smartfon Huawei P9 Lite (Android 7.1) nie inicjował Dragon Fly'a - robiłem różne cuda (oczywiście w trybie debug USB także) i nie chciał ten DAC działać.
DAC daje ogromne wzmocnienie i wszystkie dokanałówki to 2-3% głośności w sterownikach na laptopie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A w takim razie opłacalniej jest kupić takiego DF red/black do przeciętnego telefonu czy kupić osobny DAP w podobnych pieniądzach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy poniższa informacja jest jednoznaczna z tym, że jakości Master z Tidala będzie można uraczyć na urządzeniu przenośnym, do którego podłączymy przetwornik Dragonfly? Tidal informuje, że z jakość ta dostępna jest póki co w wersji desktopowej aplikacji...

Zrzut ekranu 2018-12-06 o 23.09.18.png

Edytowane przez xrk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli Tidal oferuje flaca tylko na PC to siłą rzeczy z telefonu (np przez OTG) tego się nie uświadczy. Po prostu na telefon nie zostaną wysłane odpowiednie pliki. 

Niemniej jednak użycie DF z telefonem polepszy dźwięk nawet 320 kb/s. Testowałem :)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź 😊

Tak na marginesie, w jednym z Top Hi-Fi powiedzieli co innego 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wg mnie to byłoby nielogiczne, ale może czegoś nie wiem. Dragonfly tylko przerabia 0/1, jeśli pewnych 0/1 nie dostanie, to sobie ich nie wyczaruje. A nie dostanie, jeśli Tidal ich nie wyśle. Więc skoro Tidal na telefon ich nie wysyła... 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Xrk, DFR obsługuje pliki MQA ( czyli dekoduje ) ale musi je dostać na wejściu. Tidal tylko na desktopie udostępnia takie pliki ( no i na niektórych sprzętach za grubą kasę ) także z telefonu się nie da.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pliki w tym formacie wrzucić na telefon, i wtedy DFR je odtworzy bez problemów bo obsługa jest.

Swoją drogą szkoda że Tidal to zablokował, no ale $ musi się zgadzać, i tak chwała im za to że można korzystać z wersji hifi na przyzwoitym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Evanduril napisał:

Jeżeli Tidal oferuje flaca tylko na PC to siłą rzeczy z telefonu (np przez OTG) tego się nie uświadczy. Po prostu na telefon nie zostaną wysłane odpowiednie pliki. 

Niemniej jednak użycie DF z telefonem polepszy dźwięk nawet 320 kb/s. Testowałem :)

Mając Tidal HiFi na smartfonie można słuchać FLACów, obsługa MQA (Master) nie jest dostępna.

Wersja Tidala 2.3.5 w changelogu ma napisane "Support for MQA (Master Quality Authenticated) on selected devices (LG V30)" więc może na tym konkretnym modelu to działa, ale nie posiadam go więc nie mogę sprawdzić. Nie wiadomo też czy działa po podłączeniu DACa po USB czy tylko dla wbudowanego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, wojtczakowy7 napisał:

Mając Tidal HiFi na smartfonie można słuchać FLACów, obsługa MQA (Master) nie jest dostępna

Źródło informacji nt dostępu flac/mqa na smartfonie? 

Nawet na ich stronie napisane jest "za pomocą aplikacji desktopowej". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, wojtczakowy7 napisał:

A Flaców (Tidala HiFi) normalnie na telefonie mogłem słuchać

49 minut temu, Evanduril napisał:

Źródło informacji nt dostępu flac/mqa na smartfonie? 

https://support.tidal.com/hc/pl/articles/115003671329-Co-to-jest-MQA-

http://www.mqa.co.uk/customer/our-partners

http://www.mqa.co.uk/customer/our-partners/lg-partner-page

Wynika z tego, że wyższe modele LG obsłużą MQA: LG V30, V30+, V35 ThinQ, V40 ThinQ, G7 ThinQ oraz  Essential Phone i odtwarzacze  Onkyo i Pioneer.

LG nie mam, ale mam XDP-100R, który obsługuje MQA http://www.mqa.co.uk/customer/our-partners/pioneer-partner-page

Ale na apce Tidala w Pioneerze nie widzę opcji MQA. Mam jednak tylko konto premium, być może jest w opcji HiFi.

(przy apce jest info: Support for MQA (Master Quality Authenticated) on selected devices (LG V30) )

Edytowane przez Bernie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę że podobnie podszedłeś do tematu jak ja.

Szukałem słuchawek z BT do iphone+tidal i po lekturze audiofanatyka i kilku innych stron odpuściłem BT i kupiłem tradycyjne słuchawki z kablem.

Teraz też się zastanawiam nad DFR i w jakiś dzień planuję podejść do salonu i przetestować czy jest sensowna różnica na moich Meze Neo. Czy ktoś się orientuje do kiedy będzie trwać aktualna promocja na DF? Ja już sprawiłem sobie prezent ( słuchawki ) a święta za pasem, sporo innych wydatków będzie.

Jeżeli chodzi o Tidala to dostęp do nagrań Master jest tylko w abonamencie Hi Fi, ale na ios i tak to nie działa, natomiast dysponując DFR będzie można go podłączyć do kompa i wtedy MQA z aplikacji desktopowej powinno być dostępne, ciekaw jestem czy będę w stanie w ogóle usłyszeć jakąkolwiek różnicę między flacami a mqa na słuchawkach podpiętych do pc-ta.

Tidala słucham jeszcze w salonie przez konsolę shield podpiętą do starego onkyo tx525, ale tam też mqa nie są dostępne, tylko hi fi, ale gra całkiem przyjemnie ( wiem wiem że to nie jest wysoki poziom sprzętu, ale mi wystarcza ).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Promocje od Audio Klanu (Top Hi-Fi) mają być do świąt.

Ja właśnie zanabyłem również DragonFLy Black 1.5, więc mam w tej chwili oba (Red i Black).

Co mnie wyjątkowo zaskoczyło to to, że Black gra o wiele głośniej od Red. To strasznie dziwne. 

19 godzin temu, Bernie napisał:

Te linki wskazują wyłącznie na to, co pisałem:
"Wszystko, czego potrzeba to subskrypcja TIDAL HiFi, dająca dostęp do tysięcy albumów w jakości Master w desktopowej aplikacji TIDAL."

Linki partnerów MQA nie mają żadnego znaczenia, bo TIDAL nie wysyła MQA do telefonów.

Edytowane przez Evanduril

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli chodzi o telefony, to już jest przełom - LG. Oby to był początek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Godzina odsłuchu. Sprzęt: iPhone oraz na zmianę, co ok. 10 minut - DFR i DFB. Wybór nie był łatwy: czarny gra jak dla mnie bardzo neutralnie, co od zawsze stanowiło atut czegokolwiek grającego; czerwony nie miał jednak tak „natarczywego” środka, przester gitary nie „zasłaniał” wokalu i całość brzmiała...dojrzalej, jakby głębiej, piękniej. 

Rezultat widoczny na załączonym zdjęciu. 

149430C9-BF21-4295-AA3B-61B967B424B7.jpeg

Podłączyłem czerwony gwizdek do komputera, uruchomiłem Tidala, a tu taka niespodzianka ☺️ Po prostu uwielbiam wiedzieć 😁

Dzięki za kolejną wspólną przeprawę. Pozdrawiam Was serdecznie!

IMG_5526.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Evanduril napisał:

Linki partnerów MQA nie mają żadnego znaczenia, bo TIDAL nie wysyła MQA do telefonów.

Jak to Tidal nie wysyła MQA do telefonów? Do LG też nie?

Przecież Tidal tak sam podaje.

W dniu 10.12.2018 o 16:22, Bernie napisał:

(przy apce jest info: Support for MQA (Master Quality Authenticated) on selected devices (LG V30) )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi