Skocz do zawartości
Mails

Dodatkowe opłaty przy zamówieniu z Massdrop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamówiłem wczoraj na Massdropie słuchawki AKG M220 Pro i teraz pytanie na jakie ewentualne dodatkowe opłaty/komplikacje związane z cłem/vatem itp powinienem byc przygotowany? Ile mogą one wynieść? Z góry dziękuję i proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd łączy się to z tym wątkiem: https://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/2944-aliexpress-i-vat-cło-od-zakupów-z-chin-po-zmianach-przepisów/

Pomoc w czym dokładnie? Forum nie pomoże w samym fakcie naliczenia opłat bądź nie :). Co najwyżej na jakieś szacunkowe wyliczenia. Przy takich zakupach liczyć można na opłatę celną w stawce procentowej bodajże jak za elektronikę użytkową + liczony wtedy od całości podatek VAT 23%. Przy imporcie może być konieczne skorzystanie z usług agencji celnej, dla której także będzie należała się gaża w różnej wysokości, często 90-250 zł. Tu już zależy z której się korzysta i jak towar zostanie zadeklarowany przez wysyłającego. Możliwe, że ze względu na niską wciąż wartość kwota zakupu będzie jedyną, jaką poniesie nabywca, ale muszą być spełnione pewne kryteria:

  • towary do 22 EUR są zwolnione z opłat – w tym z cła i podatku VAT (wyjątek od tej reguły stanowią towary objęte akcyzą)
  • towary od 22 EUR do 150 EUR – za takie przesyłki trzeba zapłacić podatek VAT i opłaty celne
  • towary od 150 EUR wzwyż – tego typu paczki wymagają uiszczenia opłat celnych, cła oraz podatku VAT.

To na zamawiającym towar spoczywa odpowiedzialność podatkowa/celna, więc nawet jeśli paczka przejdzie przez UC bez opłat, w świetle tego co pisałem w w/w wątku o zmianach przepisów, należy się upewnić, że wszystkie opłaty zostały uiszczone. Przykładowo przy 50 USD (ok. 200 zł) i zakładając, że cło będzie wynosiło 8%, uzyskamy ok. 266 zł z cłem i podatkiem. Zakładając np. dodatkowe 100 zł dla agencji celnej przy danej firmie kurierskiej, zakup rozrasta się do 366 zł. 

Przy okazji dopowiem, że sporo osób, a nawet sklepów internetowych, ma to gdzieś i import realizują jako "gift", aby nie płacić za sprowadzenie nic. Problem polega na tym, że jest to celowe zaniżenie wartości przesyłki i o ile gift funkcjonuje jako forma wysyłki między dwiema osobami prywatnymi, to jest on nadużywany i skutkuje wprowadzaniem w obrót na rynek krajowy produktów bez dopuszczenia do obrotu. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie bierzecie tego na firme to agencji celnej nie potrzebujecie. Na podstawie opisu aukcji, celnik sam przypisze kategorie celna i odcli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mails możesz się podzielić z nami jak z tymi opłatami wyszło skoro masz już słuchawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×