Skocz do zawartości
Jemek

Polecany sprzęt przez użytkowników.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Mam taki pomysł aby zaufani, to znaczy wybrani przez Pana Jakuba, użytkownicy mogli wspólnie dodawać sprzęt do zestawienia polecanych, ale w osobnym artykule. Jedna osoba wiadomo, że nie przetestueje wszystkiego co jest godne polecenia, a na forum polecone modele przydałoby się jakoś zebrać w całość łatwą do przeglądnięcia.

Doszedłem do takiego wniosku, przeglądając szczególnie polecane słuchawki i obiorąc bardziej szczególne wymagania, czasem nie ma kolejnego modelu przez kilkaset złoty i to w dolnym czyli de facto najważniejszym przedziale dla nowych forumowiczów.

Edytowane przez Jemek
  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi osobiście bardzo się ten pomysł podoba, zwłaszcza że stoję na takim trochę skromnym stanowisku, że jednak nie tylko moje uszy mają prawo głosu. AF zresztą mimo faktu, że był i jest blogiem osobistym, to jednak pisany jest dla użytkowników i nie widzę problemu z tym, aby był przez nich współtworzony w jakimś zakresie korzystnym dla każdego.

Nie trzeba robić tego w osobnym zestawieniu, a w ramach istniejących Polecanych - jedna lista = czytelniej, zwłaszcza dla nowych użytkowników. 

Jedyne czym będzie się to różniło od moich własnych opisów to faktem, że wiele z tych pozycji nie będzie miało pomiarów akustycznych lub nawet estymowanych tonalności, jeśli i mi słuchawki nie byłyby specjalnie znane. Ale przy każdej pozycji moglibyśmy wtedy dodać "rekomendowane przez: <nick lub personalia>". 

Sam posiadam mimo wszystko skończone moce przerobowe, a paradoksalnie zwykły użytkownik ma większe możliwości co do testów sprzętu w sytuacji, gdy dany sklep/dystrybutor nie odpisuje na korespondencję lub wprost odmawia umożliwienia przeprowadzenia testów (wiadomo z reguły z jakich względów).

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo się cieszę, a za razem jestem trochę zaskoczony takim odzewem. Jakiś czas miałem już to na myśli i też wolałbym jedną listę i podpisanie forumowiczów, ale odniosłem takie wrażenie, że Pan (może nie odpowiednie słowo) szczyci się tym, że właśnie pisane jest to przez jedną osobę i można łatwiej porówna różne modele ze względu, że piszę to jedna osoba lub też to, że jakoby Pan podpisuję się pod czymś czego nie napisał dlatego chciałem mniej nachalnie wprowadzić do tego pomysłu. Bardzo mnie cieszy, że jako osoba nieznająca się na audio też mogę przyczynić się do rozwoju forum.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Owszem - autorskość Polecanych to ich zarówno siła, jak i słabość. Z jednej strony pewność co do znajdujących się tam pozycji, z drugiej ograniczenie produktów jakie mogą być faktycznie godne polecenia. Problem jest więc taki, że jeśli danego modelu nie ma w Polecanych, np. słuchawek MrS, to niekoniecznie dlatego, że okazały się złe, ale dlatego, że po prostu nie miałem okazji ich posłuchać. Oczywiście bazowanie na opiniach osób trzecich - nawet zaufanych - to pewne ryzyko, ale na końcu trzeba zadać sobie pytanie, czy użytkownik-kupujący jest bardziej stratny na czyjejś subiektywnej opinii, po którą i tak będzie próbował sięgnąć mimo Polecanych, czy z racji moich możliwości testowych, które też są mimo wszystko dosyć skromne względem ogromu modeli dostępnych na rynku.

Do wprowadzenia danego wpisu do Polecanych wystarczy więc, że będzie to notacja aktualnie mająca miejsce w zestawieniu. Wzór:

Philips SHP2000

Cena: ok. 45-58 zł

Typ: zamknięte / dynamiczne
Impedancja i skuteczność: 32 Ω / 96 dB
Brzmienie: muzykalne, ciepłe na średnicy, z miękkim basem i małą sceną
Trudność w napędzeniu i wysterowaniu: bardzo niska
Docelowe źródło: przestrzenne, jasne
Rekomendowane przez: Jemek

Opis: Bardzo popularny, podstawowy model wokółuszny Philipsa (identyczny jak również Philipsowy SBC-HP200), który sprawdzi się w większości przypadków jako normalne, zwykłe słuchawki nie rzucające się w uszy niczym specjalnie negatywnym jak na swoją cenę. Słuchawki nacechowane są ciepło i muzykalnie, z miękko podkreślonym, „misiowatym” basem. Ich 40mm przetworniki operują na ogólnym wrażeniu dźwięku niż na jakości, która mimo niskiej ceny jest dosyć poprawna. W zakresie komfortu nabywca otrzymuje tu pełnowymiarowe kopuły z bardzo wygodnymi, materiałowymi nausznicami i regulowany pałąk z twardego, sztywnego plastiku. Kabel o długości 2 m wychodzi z obu muszli. Generalnie jest to jeden z najwygodniejszych modeli pełnowymiarowych w tym przedziale cenowym.

Plusy:

• lekka, oszczędna, ale zwarta konstrukcja
  • kątowe nausznice materiałowe z zabezpieczeniami przeciwpyłowymi
  • duża pojemność na głowę
  • symetryczny i całkiem długi kabel sygnałowy
  • przyjemne i muzykalne brzmienie

Minusy:

• niska izolacja od otoczenia
  • pewien ubytek sceniczny za cenę muzykalności
  • lekkie telepanie się obrotowych kopuł

Nie trzeba silić się na zdjęcia itd., zwłaszcza że będę w przyszłości jeszcze wprowadzał modyfikacje układu prezentacji treści itd. Zastrzeżenie jest takie jedynie, aby najlepiej był to sprzęt:
- swobodnie dostępny na naszym rynku krajowym,
- nie będący sprzętem zabytkowym, DIY lub dostępnym tylko jako używany (i tak trochę przeginam z obecnością K1000 w zestawieniu),
- nie będącym dostępnym w ramach okresowych batchy (większość ofert z Massdropa) lub produkcji limitowanej,
- bez opłacalności bazującej tylko na cenie promocyjnej, która może się spokojnie zmienić lub wskazywać w danym okresie tylko na jeden konkretny sklep.

Każdy taki sprzęt będę starał się zweryfikować wtedy samodzielnie po swojej stronie w ramach swoich możliwości i doświadczenia. Proszę się więc nie gniewać, jeśli padną np. Creative Fatality i nie zostaną ostatecznie uwzględnione. 

Pozycje wg wyżej wymienionego wzorca można dodawać bezpośrednio w tym wątku. Sam pozycji dodawać bym nie chciał, gdyż musi to być opis wrażeń i odczuć ich posiadacza, jak najbardziej obiektywny w swojej subiektywności.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pomysł niezły, tylko formę trzeba przemyśleć, żeby nie zrobił drugi skąpiec. Jakiś system reputacji nie byłby zły. 

Edytowane przez Tux

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zrozumiałem Jemek'a, nie ma to być system otwarty dla wszystkich, a jedynie w oparciu o opinie wybranych i zweryfikowanych użytkowników, takich jak np. @saudio czy @Compton. Unika się randomowego wymyślania na siłę i propozycji jasno i wyraźnie uklepanych pod konkretne sklepy, a co i tak czasami jest nie do uniknięcia, jeśli ktoś ma wyłączną dystrybucję lub wręcz sprzedaż. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Również zachęcam do dodawania propozycji w dziale polecanych słuchawek do gier, bo tam ich jest szczególnie mało i myślę że usuwanie też nie jest wskazane. Dajmy na to takie Kossy UR40 - może i gorzej wykonane i słabsze dźwiękowo, ale podejrzewam że wygodniejsze i to użytkownik powinien zdecydować znając plusy i minusy. Lepiej mieć wybór niż go nie mieć.

Plus jeszcze jedna, moim zdaniem bardzo ważna rzecz, waga. Jeśli to tylko możliwe proszę nawet samemu ważyć i podać tę wartość, bo np. takie Somicy V2 jeden sklep podaje 400g, inny 388, ale z opakowaniem, bez?! W takiej konfrontacji, V2 mogą nawet krawaty wiązać, a przy 50g (w co swoją drogą też nie mogę uwierzyć, nawet znienawidzone 😉 fatal1ty ważą ponad 150g, a wydają się strasznie liche) Kossów dla mnie wybór byłby oczywisty.

Edytowane przez Jemek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Jemek napisał:

Jeśli to tylko możliwe proszę nawet samemu ważyć i podać tę wartość

Od miesięcy podaję samodzielnie opracowywane wyniki wagowe.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie, musiałem jakiś czas temu trafić na jakąś starszą recenzję, a somici sprawdzałem na tej krótszej w polecanych. To się bardziej tyczy słuchawek, które nie mają pełnoprawnej recenzji na blogu, ale w polecanych myślę też dobrze byłoby zawrzeć taką informację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy to jest tak, że jeśli waga jest zbliżona do tej podanej przez producenta, to nie wymieniam jej poza danymi technicznymi. Somic nie były jeszcze indywidualnie ważone. Do recenzji Kennertonów sporadycznie korzystałem z wagi precyzyjnej dla złotników, dopiero po ich recenzji, gdy skala się skończyła (500 g), ważę już normalnie i do 5 kg. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No tak, jeśli jest podana to nie sprawdzałbym "dla zasady" ale gorzej jak sprawdzam sklep za sklepem i albo nie ma albo jest dziwnie wysoka i wtedy nie wiadomo. W recenzji o somicach jest wyjaśnione, ale nie wyglądają na tyle i można się zdziwić już po fakcie.

Chyba, że chodzi o stronę producenta, ale nieoszukujmy się, jaki procent kupujących wchodzi na takie strony w takim przedziale cenowym lub w ogóle o takim aspekcie nie myśli.

Edytowane przez Jemek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi