Skocz do zawartości
Jemek

Polecany sprzęt przez użytkowników.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki pomysł aby zaufani, to znaczy wybrani przez Pana Jakuba, użytkownicy mogli wspólnie dodawać sprzęt do zestawienia polecanych, ale w osobnym artykule. Jedna osoba wiadomo, że nie przetestueje wszystkiego co jest godne polecenia, a na forum polecone modele przydałoby się jakoś zebrać w całość łatwą do przeglądnięcia.

Doszedłem do takiego wniosku, przeglądając szczególnie polecane słuchawki i obiorąc bardziej szczególne wymagania, czasem nie ma kolejnego modelu przez kilkaset złoty i to w dolnym czyli de facto najważniejszym przedziale dla nowych forumowiczów.

Edytowane przez Jemek
  • Like 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi osobiście bardzo się ten pomysł podoba, zwłaszcza że stoję na takim trochę skromnym stanowisku, że jednak nie tylko moje uszy mają prawo głosu. AF zresztą mimo faktu, że był i jest blogiem osobistym, to jednak pisany jest dla użytkowników i nie widzę problemu z tym, aby był przez nich współtworzony w jakimś zakresie korzystnym dla każdego.

Nie trzeba robić tego w osobnym zestawieniu, a w ramach istniejących Polecanych - jedna lista = czytelniej, zwłaszcza dla nowych użytkowników. 

Jedyne czym będzie się to różniło od moich własnych opisów to faktem, że wiele z tych pozycji nie będzie miało pomiarów akustycznych lub nawet estymowanych tonalności, jeśli i mi słuchawki nie byłyby specjalnie znane. Ale przy każdej pozycji moglibyśmy wtedy dodać "rekomendowane przez: <nick lub personalia>". 

Sam posiadam mimo wszystko skończone moce przerobowe, a paradoksalnie zwykły użytkownik ma większe możliwości co do testów sprzętu w sytuacji, gdy dany sklep/dystrybutor nie odpisuje na korespondencję lub wprost odmawia umożliwienia przeprowadzenia testów (wiadomo z reguły z jakich względów).

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo się cieszę, a za razem jestem trochę zaskoczony takim odzewem. Jakiś czas miałem już to na myśli i też wolałbym jedną listę i podpisanie forumowiczów, ale odniosłem takie wrażenie, że Pan (może nie odpowiednie słowo) szczyci się tym, że właśnie pisane jest to przez jedną osobę i można łatwiej porówna różne modele ze względu, że piszę to jedna osoba lub też to, że jakoby Pan podpisuję się pod czymś czego nie napisał dlatego chciałem mniej nachalnie wprowadzić do tego pomysłu. Bardzo mnie cieszy, że jako osoba nieznająca się na audio też mogę przyczynić się do rozwoju forum.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Owszem - autorskość Polecanych to ich zarówno siła, jak i słabość. Z jednej strony pewność co do znajdujących się tam pozycji, z drugiej ograniczenie produktów jakie mogą być faktycznie godne polecenia. Problem jest więc taki, że jeśli danego modelu nie ma w Polecanych, np. słuchawek MrS, to niekoniecznie dlatego, że okazały się złe, ale dlatego, że po prostu nie miałem okazji ich posłuchać. Oczywiście bazowanie na opiniach osób trzecich - nawet zaufanych - to pewne ryzyko, ale na końcu trzeba zadać sobie pytanie, czy użytkownik-kupujący jest bardziej stratny na czyjejś subiektywnej opinii, po którą i tak będzie próbował sięgnąć mimo Polecanych, czy z racji moich możliwości testowych, które też są mimo wszystko dosyć skromne względem ogromu modeli dostępnych na rynku.

Do wprowadzenia danego wpisu do Polecanych wystarczy więc, że będzie to notacja aktualnie mająca miejsce w zestawieniu. Wzór:

Philips SHP2000

Cena: ok. 45-58 zł

Typ: zamknięte / dynamiczne
Impedancja i skuteczność: 32 Ω / 96 dB
Brzmienie: muzykalne, ciepłe na średnicy, z miękkim basem i małą sceną
Trudność w napędzeniu i wysterowaniu: bardzo niska
Docelowe źródło: przestrzenne, jasne
Rekomendowane przez: Jemek

Opis: Bardzo popularny, podstawowy model wokółuszny Philipsa (identyczny jak również Philipsowy SBC-HP200), który sprawdzi się w większości przypadków jako normalne, zwykłe słuchawki nie rzucające się w uszy niczym specjalnie negatywnym jak na swoją cenę. Słuchawki nacechowane są ciepło i muzykalnie, z miękko podkreślonym, „misiowatym” basem. Ich 40mm przetworniki operują na ogólnym wrażeniu dźwięku niż na jakości, która mimo niskiej ceny jest dosyć poprawna. W zakresie komfortu nabywca otrzymuje tu pełnowymiarowe kopuły z bardzo wygodnymi, materiałowymi nausznicami i regulowany pałąk z twardego, sztywnego plastiku. Kabel o długości 2 m wychodzi z obu muszli. Generalnie jest to jeden z najwygodniejszych modeli pełnowymiarowych w tym przedziale cenowym.

Plusy:

• lekka, oszczędna, ale zwarta konstrukcja
  • kątowe nausznice materiałowe z zabezpieczeniami przeciwpyłowymi
  • duża pojemność na głowę
  • symetryczny i całkiem długi kabel sygnałowy
  • przyjemne i muzykalne brzmienie

Minusy:

• niska izolacja od otoczenia
  • pewien ubytek sceniczny za cenę muzykalności
  • lekkie telepanie się obrotowych kopuł

Nie trzeba silić się na zdjęcia itd., zwłaszcza że będę w przyszłości jeszcze wprowadzał modyfikacje układu prezentacji treści itd. Zastrzeżenie jest takie jedynie, aby najlepiej był to sprzęt:
- swobodnie dostępny na naszym rynku krajowym,
- nie będący sprzętem zabytkowym, DIY lub dostępnym tylko jako używany (i tak trochę przeginam z obecnością K1000 w zestawieniu),
- nie będącym dostępnym w ramach okresowych batchy (większość ofert z Massdropa) lub produkcji limitowanej,
- bez opłacalności bazującej tylko na cenie promocyjnej, która może się spokojnie zmienić lub wskazywać w danym okresie tylko na jeden konkretny sklep.

Każdy taki sprzęt będę starał się zweryfikować wtedy samodzielnie po swojej stronie w ramach swoich możliwości i doświadczenia. Proszę się więc nie gniewać, jeśli padną np. Creative Fatality i nie zostaną ostatecznie uwzględnione. 

Pozycje wg wyżej wymienionego wzorca można dodawać bezpośrednio w tym wątku. Sam pozycji dodawać bym nie chciał, gdyż musi to być opis wrażeń i odczuć ich posiadacza, jak najbardziej obiektywny w swojej subiektywności.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomysł niezły, tylko formę trzeba przemyśleć, żeby nie zrobił drugi skąpiec. Jakiś system reputacji nie byłby zły. 

Edytowane przez Tux

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zrozumiałem Jemek'a, nie ma to być system otwarty dla wszystkich, a jedynie w oparciu o opinie wybranych i zweryfikowanych użytkowników, takich jak np. @saudio czy @Compton. Unika się randomowego wymyślania na siłę i propozycji jasno i wyraźnie uklepanych pod konkretne sklepy, a co i tak czasami jest nie do uniknięcia, jeśli ktoś ma wyłączną dystrybucję lub wręcz sprzedaż. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Również zachęcam do dodawania propozycji w dziale polecanych słuchawek do gier, bo tam ich jest szczególnie mało i myślę że usuwanie też nie jest wskazane. Dajmy na to takie Kossy UR40 - może i gorzej wykonane i słabsze dźwiękowo, ale podejrzewam że wygodniejsze i to użytkownik powinien zdecydować znając plusy i minusy. Lepiej mieć wybór niż go nie mieć.

Plus jeszcze jedna, moim zdaniem bardzo ważna rzecz, waga. Jeśli to tylko możliwe proszę nawet samemu ważyć i podać tę wartość, bo np. takie Somicy V2 jeden sklep podaje 400g, inny 388, ale z opakowaniem, bez?! W takiej konfrontacji, V2 mogą nawet krawaty wiązać, a przy 50g (w co swoją drogą też nie mogę uwierzyć, nawet znienawidzone 😉 fatal1ty ważą ponad 150g, a wydają się strasznie liche) Kossów dla mnie wybór byłby oczywisty.

Edytowane przez Jemek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Jemek napisał:

Jeśli to tylko możliwe proszę nawet samemu ważyć i podać tę wartość

Od miesięcy podaję samodzielnie opracowywane wyniki wagowe.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie, musiałem jakiś czas temu trafić na jakąś starszą recenzję, a somici sprawdzałem na tej krótszej w polecanych. To się bardziej tyczy słuchawek, które nie mają pełnoprawnej recenzji na blogu, ale w polecanych myślę też dobrze byłoby zawrzeć taką informację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znaczy to jest tak, że jeśli waga jest zbliżona do tej podanej przez producenta, to nie wymieniam jej poza danymi technicznymi. Somic nie były jeszcze indywidualnie ważone. Do recenzji Kennertonów sporadycznie korzystałem z wagi precyzyjnej dla złotników, dopiero po ich recenzji, gdy skala się skończyła (500 g), ważę już normalnie i do 5 kg. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, jeśli jest podana to nie sprawdzałbym "dla zasady" ale gorzej jak sprawdzam sklep za sklepem i albo nie ma albo jest dziwnie wysoka i wtedy nie wiadomo. W recenzji o somicach jest wyjaśnione, ale nie wyglądają na tyle i można się zdziwić już po fakcie.

Chyba, że chodzi o stronę producenta, ale nieoszukujmy się, jaki procent kupujących wchodzi na takie strony w takim przedziale cenowym lub w ogóle o takim aspekcie nie myśli.

Edytowane przez Jemek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomysł bomba, tym bardziej że na forum mamy ludzi którzy przewalają tony sprzętu.

W moim mniemaniu wskazana forma jak najbardziej zamknięta, dodawać by mogli tylko użytkownicy z znaczkiem jakości Q;) Może by się udało namówić co niektórych żeby po prostu stworzyli swoją listę polecanych w osobnych wątkach, i tam dodawali od czasu do czasu coś co przykuje ich uwagę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@prohaks No dobrze, tylko kto miałby być tym HQ któremu można jeszcze zaufać? Każdy lubi inne brzmienie i też nie wszyscy mają jakieś neutralnie grające przetworniki żeby móc ocenić czy nie jest za surowo/za gęsto itd. Niestety dwie osoby które mógłby by sporządzić swoja listę wróciły z powrotem na drugie forum. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja osoiscie nie zaryzykuje polecania sprzetu w sposob ogolny bo tak jak mowi @LoCzekkza duzo jest w tym kwestii smaku a ja nie jestem w stanie zroznowazyc moj gust do jakosci ogolnej. Pozostawiam wiec ten temat profesjonalista i rekomendacja jak np te z AF.

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie tylko smaku, ale i intencji, także tu uwaga słuszna. Przypomnieć można chociażby szeroko omawiany skandal (choć może bardziej na miejscu byłoby słowo "proceder") z polecaniem i hajpowaniem sprzętu tylko po to, aby na fali zainteresowania i rozbudzonych żądz zakupowych sprzedać używkę drożej. Mozolnie budowana kampania z niezbyt chlubnym finałem. Z kolei patrząc po odzewie w wątku i wliczając zmianę sytuacji, raczej cała inicjatywa pozostała w punkcie wyjścia. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mogę z całą powagą polecić DAP Sony NW-A55. On gra na tyle dobrze, że wyzbyłem się chęci posiadania innych droższych grajków. Nawet jak kiedyś myślałem o większym bracie ZX300, tak mi kompletnie przeszło. Jest mały, zgrabny, szybko się łąduje, ma szybki transfer danych i baterię, której nie można wyczerpać :) No i jakość z wyjścia audio jest znakomita.
Tak więc, w razie potrzeby grajka bez androidowych aplikacji, ale z dobrym dźwiękiem, to tylko Sony.

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.12.2018 o 22:22, ysis napisał:

Ja osoiscie nie zaryzykuje polecania sprzetu w sposob ogolny bo tak jak mowi @LoCzekkza duzo jest w tym kwestii smaku a ja nie jestem w stanie zroznowazyc moj gust do jakosci ogolnej. Pozostawiam wiec ten temat profesjonalista i rekomendacja jak np te z AF.

W dniu 21.12.2018 o 22:48, EvilKillaruna napisał:

Nie tylko smaku, ale i intencji, także tu uwaga słuszna.

Jak dla mnie, słuchawki to tylko gusta i guściki. Ciężko mówić tutaj o jakości ogólnej, przez co rozumiem pewien złoty środek, średnią, coś neutralnego, czy punkt odniesienia dla pozostałych słuchawek. Oczywiście jeśli się ktoś uprze weźmie HD800 i ustawi je jako punkt odniesienia, jednak dla innej osoby punktem odniesienia będą LCD 3, a dla jeszcze kogoś innego jakieś STAX-y.

@ysis piszesz, że nie zaryzykujesz polecania sprzętu w sposób ogólny, jednak trochę tego nie rozumiem, to nie jest ryzyko, jedynie wyrażasz swoją opinie.

"a ja nie jestem w stanie zroznowazyc moj gust do jakosci ogolnej." Tylko czym jest ta jakość ogólna?

Wiele osób na co dzień poleca słuchawki na forum tu czy tam, ale właśnie o to chodzi, każdy ma swój punkt widzenia, swoje wrażenia z obcowania z danym sprzętem. Nie ma jednej znakomitej konfiguracji(słuchawki +DAC/AMP), bo ktoś przyjdzie i powie:" te Panie, ale mnie te słuchawki podobają się bardziej z lampą, więc co Pan tu wciskasz kit, że to najlepsze połączenie". Chyba każdy rozumie. 

Dla mnie obcowanie z sprzętem audio czy dyskusja czy polecanie nigdy nie powinno opierać się na jakiś normach, regułach, czy tym, że ktoś powiedział, że to jest punkt odniesienia.

Według mnie pomysł dobry, jednak poza wskazaniem tych polecanych słuchawek, dobrze by było, gdyby osoba przedstawiła króciutko z czym to łączy i dlaczego.

Wtedy osoba czytająca to widzi, że może tak to połączyć, tak albo tak. Idzie do salonu muzycznego testuje wszystkie konfiguracje i w efekcie ma porównanie.

Bo tak jak pisze @EvilKillaruna informacje odnośnie źródła, jakie ma ono być to dobra informacja, lecz ktoś kto nie ma obycia z dużą ilością sprzętu, nie wie nawet jakiego konkretnego źródła ma szukać, więc tak czy siak musi iść zadać pytanie na forum.

PS. Tutaj mój pomysł poniżej.

Pomysł rzucony w tym wątku zrobiłbym z inną intencją, wtedy też może nie będzie obaw, że ktoś nie może porównać danych słuchawek do neutralnych lub nie będzie to zrobione w profesjonalny sposób.

Można zrobić Polecane przez @EvilKillaruna tak jak jest w obecnej formie

Oraz dodatkową zakładkę polecane przez użytkowników, zrobić to w podobnym szablonie jak obecny. Jednak w miejscu opisu docelowego źródła, znalazło by się to z czym dana osoba paruje słuchawki, a dalej krótki opis tego połączenia, czym się ono charakteryzuje, dlaczego takie, a nie inne połączenie.

Była by to wtedy sekcja gdzie ludzie opisywali by swoje ulubione zestawy, które darzą sympatią i uważają, że powinni podzielić się tym ze światem. A zarazem nie było by obaw, że nie jest to obiektywna opinia czy nie jest poparta pomiarami lub/i profesjonalnymi porównaniami z innymi słuchawkami tak jak w przypadku recenzji AF.

Pomysł ciekawy, lecz nie wypali, jeśli niektórzy będą czuć w związku z polecaniem pewne ryzyko, dlatego najlepiej stworzyć listę polecanych przez użytkowników, gdzie nie będziemy musieli się martwić, że wychodzi to poza standardy recenzji czy polecanych @EvilKillaruna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Nehero

Wszystko się zgadza, ale tak jak to już wyżej zostało zauważona ludzka natura jest taka, że przeczytają polecane i mają najlepsze informacje od jednej osoby, a pytają na forum i czasem nawet jedna przypadkowa osoba potrafi zmienić diametralnie ich punkt widzenia. Im więcej propozycji tym lepiej, a takie od użytkowników mogą się nawet wydać bardziej przyziemne, dla zwykłych ludzi, bo pisane na blogu są jednak dosyć specjalistycznie. Tak czy tak opinia użytkowników forum trafia do pytających, a tak i pytający mają łatwiej, bo od razu więcej informacji, a polecający nie muszą pisać ciągle tego samego.

A odnośnie referencji to najłatwiej się porozumieć jak znajdzie się parę słuchawek, które obie osoby słuchały i można się mniej więcej domyślić jaki ktoś ma gust. Możliwe, że to nawet nie jest zawsze wina słuchu tylko dla kogoś coś może być wadą, a dla innego zaletą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Jemek Dlatego jeśli stworzyć by dział polecanych przez użytkowników, gdzie np. Kilka osób ma LCD 2F, ale każdy używa z innym sprzętem to mamy już kilka opinii(opisów).

W sumie mówie o jednej liście polecanych, lecz przy każdym modelu byłby odnośnik, klikałbyś, przenosiłoby Cie na stronę gdzie jest lista opisów np. LCD 2F - użytkownik X

LCD 2F - użytkownik Y

I tak dalej.

Klikasz znów i przenosi Cie na stronę z opisem, czytasz, cofasz się, kilkasz kolejny odnośnik, znów czytasz.

Jeśli osoba przychodząca chce dowiedzieć się tylko z czym można parować dane słuchawki, patrzy w polecane i widzi, ten słucha na tym i tak się sprawuje, a ten na tym, więc ma jakieś porównanie.

A jeśli ma dodatkowe pytania to idzie "zawracać głowę" i zakłada temat na forum hdzie dopytuje się o szczegóły.

Ewentualnie idzie do salonu czy wypożycza sprzęty z polecanych i je sprawdza. 

Oczywiście to samo może dostać idąc od razu na forum, ale czy zawsze dostanie odpowiedź? Nie każdy siedzi 24h/7 dni na forum.

Taka lista znów sprawi, że de facto sam blog byłby atrakcyjniejszy. Mamy opinie twórcy bloga, to też możemy mieć opinie samych użytkowników.

A im więcej osób wypowie się na temat danego modelu, który posiada, tym lepiej. Więcej sprzętu = więcej porównań = więcej pytań = też poznamy sprzęt którego nie znaliśmy. A jak sam pisałeś @Jemek nie każdemu chce pisać się milion razy to samo, więc potencjalny czytelnik miałby zbiór wiedzy właśnie w takiej liście, nie musiałby szukać po tematach. A jeśli to takich opisach miałby pytania bardziej szczegółowe itp., to idzie na forum.

Ewentualnie jeśli ktoś byłby leniem, wystarczy że dodatkowo da link do tematu konkretnej strony i postu gdzie sensownie, uczciwie i porządnie opisał słuchawki czy sprzęt.

Ps. @Jemek napisałeś :"Im więcej propozycji tym lepiej, a takie od użytkowników mogą się nawet wydać bardziej przyziemne, dla zwykłych ludzi, bo pisane na blogu są jednak dosyć specjalistycznie." Dlatego dział polecane przez użytkowników nie byłby pisany tak specjalistycznym, wyszukanym słownictwem jak pisze @EvilKillaruna, bo też nie każdy ma tyle doświadczenia i wiedzy.

Działało by to na zasadzie opinie od użytkowników dla użytkowników.

A ludzie i tak mimo przeczytania będą przychodzić na forum, tak jak jest to w teraz po przeczytaniu polecanych, ludzie przychodzą i zakładają tematy.

Edytowane przez Nehero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mogę polecić Hifimany HE-5LE, tak wiem że nie wpisują się w założenia przyjęte przez @EvilKillaruna bo można je dostać tylko z drugiej ręki a i z tym ciężko.

Ale jak już się je dostanie to takie HE-400i można wyrzucić do śmieci ;)

Koszt to jakieś ~1500zł w zależności od stanu i wyceny sprzedającego a więc niewiele drożej od 400i a SQ nieporównywalnie wyższa o ile oczywiście mam wystarczająco mocny wzmacniacz i raczej lekko ciepły tor.

Nie poznałem jeszcze drugich takich słuchawek w cenie do 2000zł grających tak dynamicznie, z takim wygarem, i bardzo dobrą jakością dźwięku.

Edytowane przez vonBaron

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Więc warto spróbować HE-500. Testowałem oba modele i osobiście skłaniałbym się w stronę 500-tek. Teoretycznie założenia już są podważane w tej chwili przez np. K1000, które mimo wszystko są obecne w Polecanych mimo konieczności szukania z drugiej ręki. Trzeba będzie jednak liczyć się z tym, że Polecane mogą w ten sposób zamrozić ceny, bo cwaniaki zaczną je oferować w określonych cenach bez względu na stan. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@NeheroChodzi o to ze czesto zdarza mi sie nie lubic sprzetu ktory jest uwazazany za dobry (przyklad Ifi DSD BL ale jest wiecej przykladow jak np hugo 1) a wiec sadze ze moze byc tez odwrotnie czyli ze sprzet ktory mi pasuje moze raczej nie pasowac wiekszosci a uwazam za bardzo cenna porade tego typu od uzytkownika a wiec nie chcialbym aby ktos sie spalil bo mam specyficzny gust ktory nie odpowiada ogolnemu standardowi. To nie znaczy ze ktos kto sie czuje pewnie nie powinien polecac tutaj sprzetu bo to bardzo ciekawy temat.

i tak faktycznie warto podac na jakim sprzecie sie slucha danych sluchawek.

Edytowane przez ysis

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, ysis napisał:

sadze ze moze byc tez odwrotnie czyli ze sprzet ktory mi pasuje moze raczej nie pasowac wiekszosci

Przykład z wczoraj o K271 MKII:

3J9ojI2.jpg

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, ysis napisał:

@NeheroChodzi o to ze czesto zdarza mi sie nie lubic sprzetu ktory jest uwazazany za dobry (przyklad Ifi DSD BL ale jest wiecej przykladow jak np hugo 1) a wiec sadze ze moze byc tez odwrotnie czyli ze sprzet ktory mi pasuje moze raczej nie pasowac wiekszosci a uwazam za bardzo cenna porade tego typu od uzytkownika a wiec nie chcialbym aby ktos sie spalil bo mam specyficzny gust ktory nie odpowiada ogolnemu standardowi. To nie znaczy ze ktos kto sie czuje pewnie nie powinien polecac tutaj sprzetu bo to bardzo ciekawy temat.

i tak faktycznie warto podac na jakim sprzecie sie slucha danych sluchawek.

Rozumiem Twój punkt i wydaje mi się, że każdy mimo wszystko spotkał się lub spotka się ze sprzętem, którego nie polubi. Tak jak mi nie podpasowały HiFiMAN-y Edition X V2 w pierwszym dwugodzinnym podejściu.

To o co piszesz o spaleniu się po przeczytaniu negatywnej opinii, to rzecz nie do uniknięcia, a coś co dotyczy tak samo, a nawet szerzej polecania na forum. Na MP3Store nie rzadko widziałem dyskusje, czasami nawet osobiste wycieczki w kweście, że ten woli to, a tamten, do  tego samego modelu słuchawek oczywiście. I tak dalej. No ale nie mamy na wszystko wpływu. Wyrażamy jedynie swoją opinię. Chociaż w dobie, gdzie przeciętny Kowalski nie znający się na audio, widzi recenzję przypadkowego recenzenta sprzętu komputerowego, który wychwala np. słuchawki jako kolejny cud świata, to taki Kowalski aż się ślini na sam widok. Ostatnio nawet była podobna sytuacja, PCLab niedawno testował te słuchawki(kolejny gamingowy shit za przeproszeniem) i oczywiście w podsumowaniu słuchawki super, przestrzenne granie, zrównoważone, angażujące idealne do grania, muzyki i filmów, no po prostu cud, miód i malina. A potem pisałem z człekiem, który ma te słuchawki i stwierdził, że szału nie ma, w sumie przyznał, że grają dosyć słabo i je sprzedaje.
Więc to trochę potwierdza, że ludzie zbyt szybko biorą na wiarę to co ludzie piszą. Może być to pewien mankament w kwestii "spalenia się konsumenta" względem czyjegoś gustu, jednak nie mamy na to wpływu. Nie zmusimy nikogo, aby myślał tak jak chcemy, bo każdy ma prawo do własnej opinii( a przynajmniej powinien).

Dlatego właśnie lista by zakładała jedynie polecanie tego, co dana osoba uważa, za godne polecenia z pewnych względów. I to jest właśnie dobry pomysł, bo @EvilKillaruna nie ważne jakby chciał, to nie przetestuje wszystkiego co gra lub śpiewa, bo chyba nawet życia by brakło na to.  Dlatego ja osobiście byłbym BARDZO za czymś takim.

Godzinę temu, EvilKillaruna napisał:

Przykład z wczoraj o K271 MKII:

3J9ojI2.jpg

Dosyć niezadowolony konsument, ale w sumie to jest to o czym Pan wspominał wiele razy, że bez przetestowania na własnych uszach, nie możemy zakładać, że dany sprzęt będzie się nam podobał.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Nehero napisał:

Dlatego właśnie lista by zakładała jedynie polecanie tego, co dana osoba uważa, za godne polecenia z pewnych względów. I to jest właśnie dobry pomysł, bo @EvilKillaruna nie ważne jakby chciał, to nie przetestuje wszystkiego co gra lub śpiewa, bo chyba nawet życia by brakło na to.  Dlatego ja osobiście byłbym BARDZO za czymś takim.

Problem w tym, że taka lista jest tworzona wtedy niejako w opozycji do obecnych Polecanych, nawet co do metodologii. Zamiast jednej osoby z imienia i nazwiska, będzie wielu anonimowych autorów, odpowiedzialność rozproszona, czy wreszcie - brak realnej kontroli/weryfikacji, czy dane polecenie jest faktycznie realne, czy może jest zwykłą reklamą. Jako jedna osoba owszem, nie przetestuję wszystkiego, niekiedy jest to kwestia nie tyle możliwości własnych, co celowego blokowania, ale to co uda mi się przetestować, tam będzie i nie zniknie. Będzie to coś zweryfikowanego i pomierzonego, tak jak bardzo słusznie tu zauważył chociażby @ysis. Jeśli on - jako osoba posiadająca droższy sprzęt - również na bieżąco weryfikuje moje opinie co do zgodności z własnymi odsłuchami i ceni sobie je, jest to dla mnie głos bardzo ważny, bo podkreślający tenże właśnie aspekt prowadzenia Polecanych w obecnym kształcie, a nie jak pierwotnie wydawało mi się w tym wątku za dobry pomysł - kolektywnie. Zwłaszcza, że na bieżąco prowadzę osobną podstronę o tym na jakim sprzęcie testuję, jaką wyznaję filozofię, czym się kieruję, jak z grubsza wygląda moja metodologia.

Eksperyment z osobną listą próbowano już zaprezentować na forum i była to lista częściowo deprymująca obecne wtedy Polecane, jak i polecająca rzeczy kiepskie, od lat nieprodukowane, awaryjne, będące alternatywą stworzoną na siłę w oparciu o internetowy "research". O ile intencje były może i dobre, to jednak efekt bardziej szkodliwy niż pożyteczny. Zakończyło się to agresją w stosunku do mnie i nieprzyjemnościami zarówno w korespondencji prywatnej, jak i wywlekaniem jej po innych forach.

Jeden z przykładów tam wylistowanych to były Sony XB700. Te słuchawki miałem na głowie, tak samo jak XB500. Wymiotowanie basem w ilości tak wielkiej, że K518 DJ grały przy nich płasko jak deska. Do tego pękające notorycznie pałąki, zwłaszcza w 500-tkach. Takie modele zostały polecone jako alternatywy. 

Zamiast więc tworzyć osobną listę i wsadzać drugi raz gwóźdź w gniazdko, być może warto pomyśleć nad inną rzeczą - zmodyfikowaniem pomysłu względem istniejących zasobów:

• wprowadzenie instytucji szybkich testów tylko i wyłącznie pod Polecane (które wykonuje się znacznie szybciej i nie tworzy ogromnej recenzji, a jedynie spisuje wszystko na brudno, tworzy notkę, wykonuje pomiary),
  • szybkie testy obejmowałyby także - lub może nawet przede wszystkim - sprzęt prywatny, który WAM się podoba i który chcielibyście zweryfikować, także pomiarowo,
  • rozszerzenie Polecanych o sprzęt używany/nieprodukowany (vide HE5LE które podał @vonBaron, choć osobiście jak mówiłem preferuję HE500 i to je wolałbym dodać, jako że mam do nich kompletne pomiary dzięki pomocy i uprzejmości @FIREGON),
  • przy sprzęcie prywatnym podziękowania wraz z nickiem/godnością osoby, od której pochodził sprzęt, od razu w Polecanych.

Przykładowo dajmy na to podany przez @raulendymiona Sony. Aktualnie nie mam nawiązanej współpracy ani z producentem, ani dystrybutorem na Polskę. Jeśli jednak hipotetycznie podesłałby mi swój odtwarzacz, bo uznał go za świetny i uważa, że warto go polecić, to jeśli mi również wyjdzie tak samo w odsłuchach - wrzucamy go z czystym sumieniem w Polecane. Wie wtedy, że nie jest głuchy, a także że ja nie jestem. Weryfikujemy się w ten sposób wzajemnie, nawet jeśli będą między naszymi odsłuchami różnice. W słuchawkach jest jeszcze lepiej, ponieważ każdy odsłuch mogę dodatkowo zweryfikować pomiarowo, a więc minimalizować czynnik oceny subiektywnej.

Wydaje mi się, że taka koncepcja ma najwięcej sensu, zachowuje największą dozę weryfikowalności, powtarzalności i wiarygodności dla wszystkich.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi