Skocz do zawartości
Jemek

Polecany sprzęt przez użytkowników.

Rekomendowane odpowiedzi

A co jeżeli sprzęt jest modyfikowany przez np wymianę kabla i padów w słuchawkach a oryginalnych nie posiadam?

Edytowane przez vonBaron

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wymiana kabla jeszcze nie jest jakaś straszna, ale w przypadku modyfikacji z reguły rezygnowałem z testów wiążących, bo rekomendowałyby lub po prostu ogólnie opisywałyby stan po modyfikacjach, które każdy musiałby sam realizować, aby osiągnąć ze swoimi słuchawkami efekt jak w opisywanym egzemplarzu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co ciekawe ten grajek Sony nie jest oficjalnie dostępny w salonach Sony - mają model poprzedni A45. Oczywiście można kupić za granicą, ale w Polsce, co wstała z kolan, nie ma :)
Ogólnie salony S. przynajmniej w Warszawie, to bida z nędzą i najpopularniejsze towary z półki lekkopółśredniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo łatwo będzie więc obawiam się wywołać komentarze w stylu:

• "nie wie Pan gdzie można w Polsce kupić ten odtwarzacz?"
  • "jestem zainteresowany zakupem, proszę o ofertę"*
  • "jaki jest sens polecać coś czego nie można normalnie kupić?"
  • "czy ma Pan gdzieś namiary na to urządzenie? Szukam odtwarzacza do 500 zł, może być używany. Czy może Pan podesłać kilka aukcji, abym mógł sobie wybrać?"**
  • "czy może mi Pan pomóc sprowadzić sprzęt do Polski?"
  • "czy może mi Pan kupić ten sprzęt a ja go potem od Pana odkupię?"***

Można postawić się więc w mojej sytuacji i spróbować odpowiedzieć na każde z tych pytań. Dodając sprzęt niedostępny, trzeba niestety liczyć się z nimi i albo mieć na nie gotowe odpowiedzi i cierpliwość, albo być absolutnie pewnym, że dany produkt jest wart kłopotu.

* tak, zdarzało się już że komuś się coś kompletnie pomieszało w zakresie tego czym jest AF
** były takie zapytania
*** też kiedyś miałem taką propozycję

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Malkontenci zawsze się znajdą, a jak ktoś jest obrotny to i w Salwadorze znajdzie :) Co ciekawe na stronie polskiej Sony jest odnośnik do aktualizacji firmware :)
No to może zaczną japońce sprzedawać :) 
Na eBayu jest dostępny bez problemu. Ja jak nie ma czegoś w Polsce, nie waham się sprowadzać, bo często jest taniej i szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Malkontentów zostawiliśmy na szczęście w innych miejscach i przyszliśmy sobie pisać tutaj. Ale zauważ, że większość zapytań to prośby o pomoc, wybór, wybór za kogoś, "co jest najlepsze", gdzie kupić, gdzie szukać itd. Raz miałem prośbę o to, aby wyszukiwać co jakiś czas ofert na dany model słuchawek i podsyłać je zainteresowanemu. Brak samodzielności to najdelikatniejsze słowo w tym miejscu. Dlatego wolałem od dłuższego czasu ograniczać się do rynku krajowego i umożliwiać samodzielne szukanie sobie najlepszych ofert cenowych i dostępności, chociażby via Ceneo. Od razu każdy może sobie kliknąć i samodzielnie sprawdzić wszystko na miejscu. Mimo to, cóż, zdarzają się tak i tak zapytania, których napisanie zajmuje paradoksalnie więcej czasu, niż kliknięcie i przegląd cen samodzielnie :). Często pada też usprawiedliwienie "a bo ja jestem laikiem" - tylko że jak ktoś nie wie co robi, nie ma o tym zielonego pojęcia i nie chce mieć, to od zakupów się odstępuje, a nie brnie w nie do oporu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@EvilKillaruna Poniekąd faktycznie ma Pan rację, że wiarygodność i potwierdzona opinia zarówno organoleptycznie jak i metodami laboratoryjnymi może być lepsza. Jednak pytań, których chciałby Pan uniknąć, według mnie nie można uniknąć. One pojawią się tak czy siak. Trzeba pamiętać, że blog jak i forum nie trafia tylko do ludzi obeznanych w tematyce, audiofilii, melomanów, czy kolekcjonerów, a również do zwykłych ludzi, a nawet w przeważającej większości do nich. Bo to właśnie ta grupa ludzi, która zaczyna swoją przygodę i pogoń za króliczkiem, czy grupa ludzi dla których słuchawki za 200 zł to i tak przesada jest według mnie największa, a są to osoby, które chcąc dowiedzieć się czegoś lub nie chcąc popełnić błędów przy zakupach czy wyborach, będą zadawać właśnie takie pytania, często nawet z pozoru głupie i błahe. 

Chociaż w kwestii takich pytań jak te:  

"czy ma Pan gdzieś namiary na to urządzenie? Szukam odtwarzacza do 500 zł, może być używany. Czy może Pan podesłać kilka aukcji, abym mógł sobie wybrać?"

Tutaj w tym pytaniu do pierwszego znaku zapytania, uznałbym to pytanie jak najbardziej za odpowiednie, bo faktycznie może mieć Pan jakieś pewne źródło z którego warto zakupić dane urządzenie. Druga część pytania już nie, no chyba, że  chodziło by o jakieś stare, wymarłe słuchawki, to wtedy faktycznie pomoc ze strony osoby, która miała styczność z zakupem takich słuchawek byłaby do przyjęcia. Ale w kwestii urządzeń, które można dostać na rynku, to wydaje mi się, że jest to już lenistwo.

"czy może mi Pan pomóc sprowadzić sprzęt do Polski?" To uznałbym za pytanie, które źle nie świadczy o pytającym, bo oczywiście niby zakup z ebay-a czy amazona trudny nie jest i tutaj pomoc jest nie potrzebna, co innego gdyby chodziło o słuchawki sprowadzane prosto od producenta z którym np. Pan miał by kontakt i taką możliwość sprowadzić słuchawki, a czasami może być to ważne, bo gdyby doszło do takiej sytuacji, to nie zawsze producent musiałby chcieć przeprowadzać transakcje z przypadkowym konsumentem.

"czy może mi Pan kupić ten sprzęt a ja go potem od Pana odkupię?" Nazwałbym to wyjątkowymi sytuacjami, gdzie faktycznie ktoś na śmierć i życie chciałby zakupić dany sprzęt w okazyjnej cenie, ale pieniądze miałby za kilka dni, a aukcja kończyłaby się lada dzień. 

To w sumie jest takie moje spojrzenie na te pytania i to czy byłoby zasadne zadawać takie pytanie, zależałoby od konkretnej sytuacji, bo wiadomo czasami mogą się zdarzyć wyjątkowe sytuacje, które wymagają niecodziennych próśb.  Ale jeśli ktoś zadaje takie pytania, bo mu się nie chce samemu, to sprawa wygląda w sumie prosto i raczej nic nie usprawiedliwia takiej osoby.

Zawsze staram się spojrzeć na problem z dwóch stron i to właśnie jest takie moje spojrzenie na te 3 pytania, które w zależności od sytuacji można różnie odbierać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A lepszym rozwiązaniem nie byłoby utworzenie nowego działu na forum przeznaczonego na recenzje i testy użytkowników ?

Tworzenie tego typu polecanych na blogu rodzi masę problemów np. właśnie weryfikację, ponieważ Evill musiał by być gotowy na podpisanie się pod każdą recenzją obiema rękami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, Soundy napisał:

A lepszym rozwiązaniem nie byłoby utworzenie nowego działu na forum przeznaczonego na recenzje i testy użytkowników ?

Tworzenie tego typu polecanych na blogu rodzi masę problemów np. właśnie weryfikację, ponieważ Evill musiał by być gotowy na podpisanie się pod każdą recenzją obiema rękami.

Wiesz można pójść w 2 strony, pomysł @EvilKillaruna, gdzie byłoby to zrobione wiarygodnie, a do tego po prostu dział, gdzie użytkownik danego sprzętu, który z jakiś przyczyn miłuje, czy wyjątkowo przypadł mu do gustu, mógłby dobrowolnie i bezkarnie wypowiedzieć swoje zdanie na temat sprzętu, czy napisać o nim parę zdań, czy coś na wzór mini recenzji, na jakich słuchawkach słucha, na jakim sprzęcie i dlaczego tak, a nie inaczej oraz z jakiego powodu akurat ten sprzęt i to połączenie lubi. 

Wszystko fajnie z pomysłami, tylko dobrze, aby to przedsięwzięcie nie umarło w zarodku, bo pomysły ciekawe, tylko czy ktokolwiek będzie cokolwiek pisał?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Soundy napisał:

Teoretycznie tak. Ale powiedzmy, że pojawiają się w takim dziale recenzje następującego typu:

• Słuchawki X, najwspanialsze, najcudowniejsze, a wszystko inne to "badziewie dla jeleni" (moje naj naj i na tym koniec),
  • Słuchawki Y, najwspanialsze, najcudowniejsze, a wypchane watą i przebite długopisem na membranach grają jak flagowce za 10000 (audiofilskie mody i odrobina magii),
  • Słuchawki Z, najwspanialsze, najcudowniejsze, mam i polecam, porównań z niczym innym nie mam, kupiłem w sklepie W za XXX zł w promocji, gorąco polecam (reklama),
  • Słuchawki Q, najwspanialsze (lub najgorsze na świecie), choć rzeczywistość jest dokładnie odwrotna (dobry przykład mamy z K271 MKII z niedawnego komentarza, ale też polecanie przez wiele lat na forach tandetnych Razerów i pękających Fatality),
  • Sprzęt P, kilka zdań wstępu i link do serwisu konkurencyjnego (reklama), a rejestracja wykonana tylko w tym właśnie celu.

Spróbuj poprawnie zareagować na każdą z nich. Jak usuniesz cokolwiek, to będzie jaki to FAF zły, jak to cenzurujo, a admin to bydlak bo sobie rości prawa do posiadania jedynych słusznych recenzji i decydowania kto pisze prawdę, a kto nie. Wiele z tych rzeczy znamy z autopsji i większość wywodzi się dążenia do uzyskania jak największej swobody wypowiedzi, która przerodziła się bardzo szybko we frywolność. Nie muszę mówić, że takie recenzje mogą być szkodliwe dla innych, jak również przekonywać sztucznie do zakupów, które nie są wcale dobre. Product placement i reklama to już w ogóle osobne tematy, a co też widzieliśmy niedawno na forum. 

1 godzinę temu, Nehero napisał:

dobrowolnie i bezkarnie wypowiedzieć swoje zdanie

Na pewno nie bezkarnie. Bardzo często prowadziło to na innych forach do awantur i wojen, bo takie bezkarnie wypowiadane zdanie po prostu wbijało się klinem w zdania innych lub delikatnie mówiąc mijało się z prawdą. Wspomniane wyrażenie "badziewie dla jeleni" padało już w innych miejscach i jest do dobry przykład w tym zakresie. Taki dział będzie musiał być bardzo rygorystycznie moderowany pod tym względem, a co i tak w pewnym zakresie może naruszać wolność wypowiedzi i posiadania swojego zdania (jako kontrargument). 

• Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie tak, podobne wypowiedzi pojawiają się również w dyskusjach na forum, jednakże ich obiektywizm jest bardzo szybko weryfikowany przez innych użytkowników.

Wszystko jest warte rozważenia, o ile jest realna potrzeba implementacji takowego działu - nie jest to tymczasowa zachcianka, tylko część osób będzie regularnie publikowała recenzje danego sprzętu (chociażby co miesiąc/dwa). W innym wypadku nie widzę sensu powoływania nowego działu, tym bardziej, że może sprawić problemy opisane powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego pomysł był taki jak w pierwszym poście - tylko "mianowane" osoby mogą polecać sprzęt. Mają swoją reputację i na pewno celowo nie będą wprowadzać w błąd. Zatoczyliśmy koło od rozciągania pomysłu do bycia przeciwnym, a wg mnie najlepsze rozwiązanie było od samego początku przed naszymi oczami.

Przecież chyba każdy powinien rozumieć co zawierają polecane - sprzęt warty uwagi, nie pewniak nawet dla głuchych. Nie rozumiem kompletnie obaw o to jaki ktoś ma gust, chodzi o to żeby na forum znalazło się jak najwięcej sensownego sprzętu zebranego w jednym miejscu. Co z tego, że jednej osobie dany model okaże się nietrafiony skoro pomoże innym dziesięciu. Oczywiście inni zaufani forumowicze mogą korygować.

Można by zrobić jeszcze jakąś możliwość dodawania próśb o opisanie konkretnego sprzętu i zbierać to w ranking, na który towar jest największe zainteresowanie to może by bardziej zmobilizowało kogoś do napisania paru zdań. Zwyczajna tabelka ile osób byłoby zainteresowanych mini recenzją lub nawet pełnoprawną i być może ktoś prędzej podeśle słuchawki na testy.

Edytowane przez Jemek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Więc jest to @Soundy pytanie bardziej do forumowiczów, czy czują takową potrzebę. Jedno z konkurencyjnych forów pokusiło się o mocne rozszerzenie tej koncepcji i dział stał się po prostu reklamówką dla różnych blogów/serwisów/osób (w tym mnie, ale skoro pozwalali wszystkim...). Cały czas jednak miałem wrażenie, że żałowano tej decyzji. 

20 minut temu, Jemek napisał:

Dlatego pomysł był taki jak w pierwszym poście - tylko "mianowane" osoby mogą polecać sprzęt. Mają swoją reputację i na pewno celowo nie będą wprowadzać w błąd. Zatoczyliśmy koło od rozciągania pomysłu do bycia przeciwnym, a wg mnie najlepsze rozwiązanie było od samego początku przed naszymi oczami.

Dwie potencjalne osoby do takiego programu już od nas odeszły. Gdyby tylko na nich opierała się taka koncepcja, cały dział byłby martwy. Weryfikacja nowych userów to z kolei proces bardzo długi, zwłaszcza że do konkretnego doświadczenia dochodzi się latami i tak samo długo zdobywa zaufanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego nic na siłę, ktoś będzie wydawał się wiarygodny to można go bez problemu tutaj dopisać, albo jakąś rangę dać. Z czasem mam nadzieję, że takowych użytkowników będzie przybywać, jak nie teraz to później, pomysł można mieć z tyłu głowy. Temat może sobie stać, taka osoba napiszę jednego posta i będzie go w miarę edytować i dawać linki do całego opisu żeby nie było bałaganu. Nikt przecież nikogo nie zmusza, nie widzę żeby to komukolwiek szkodziło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że warto by zrobić jakąś ankietę odnośnie zainteresowania udzielaniem się w nowo utworzonym dziale po "weryfikacji" (lub bez weryfikacji jeżeli @EvilKillaruna przewidujesz taką opcję, można też pewnie nałożyć ograniczenie dotyczące ilości postów).

Do tej pory tylko @raulendymion i @vonBaron polecali coś w tym temacie.

Edytowane przez Soundy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale dlaczego "tylko dwie osoby", blog prowadzi "tylko jedna osoba" liczy się jakość nie ilość. W takim wypadku zwiększamy siłę recenzyjną x3, dla mnie to jest bardzo dobry wynik, a możliwe że jeszcze nie każdy widział ten temat kto mógłby być zainteresowany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Jemek Należałoby oddzielić od siebie modyfikowanie konwencji Polecanych od prowadzenia bloga i od działu na forum. To są trzy (w zasadzie dwa) różne tematy. 

Na początku myślałem, że pomysł jest w kontekście Polecanych na blogu, aby Polecane rozszerzyć o czynnik zewnętrzny i stworzyć bardziej kolektywną jego formułę. Tu jednak przemawia do mnie argumentacja @ysisa, także AF tak jak był, tak będzie już zapewne do końca tworem autorskim i jednoosobowym. Jak słusznie zauważyłeś, liczy się dla mnie jakość, nie ilość. Swoich uszu jestem pewien, tak jak mikrofonów pomiarowych których używam. Widziałem sporo serwisów idących na ilość, Wy zapewne także. Także tu zatrzymałbym się na przedstawionych już przeze mnie pomysłach co do zwiększenia elastyczności Polecanych, głównie słuchawek (sprzęt używany, sprzęt prywatny na szybkie testy itd.). 

@Soundy W zakresie osobnego działu na forum weryfikacja może być traktowana jako niepotrzebne restrykcje (których trzeba będzie dodatkowo pilnować + jak mówiłem weryfikacja trwa długo czasu), a które będą powodowały tylko pretensje o brak możliwości dołączenia do niej i zarzuty o "kółko wzajemnego lizania się po jajkach", jak był łaskaw nas pewien użytkownik na innym forum zgrabnie opisać wedle sobie znanych tylko kryteriów. Z drugiej strony uwolnienie działu będzie powodowało sytuacje o których mówiłem (bzdury, reklama), a argument o kontroli ze strony użytkowników niekoniecznie musi się sprawdzić, bo wystarczy, że nikt z Was nie słyszał danego sprzętu i nie będzie miał jak go zweryfikować.

Dwóch użytkowników podałem jako przykład, aby nakreślić realne ograniczenia takiego typowania "jedynych właściwych" osób desygnowanych do pisania w dziale recenzji użytkowników. 

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Jemek Ogólnie chodzi też o to, że jeszcze nikt tak naprawdę nie zadeklarował się, że chciałby udzielać się w tego typu dziale. Ja wiem, że ty jak i inni chcecie czytać więcej recek, ale ktoś musi je jeszcze napisać + ktoś musi się zająć moderacją.

Kryptoreklamy mieliśmy już na forum, po utworzeniu działu dotyczącego recenzji co kilka dni coś trzeba będzie usuwać.

"Szybkie testy" zaproponowane przez @EvilKillaruna są imo lepszym wyjściem, gdyż każdy będzie miał pewność, że sprzęt gra tak samo jak został opisany.

Edytowane przez Soundy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Racja, szybkie testy to może być lepszy pomysł, dlatego ta część myślę, że nadal aktualna:

1 godzinę temu, Jemek napisał:

Zwyczajna tabelka ile osób byłoby zainteresowanych mini recenzją lub nawet pełnoprawną i być może ktoś prędzej podeśle słuchawki na testy.

Stworzyć sposób głosowania czego chcielibyśmy recenzję z możliwością sprawdzenia na który sprzęt jest ile głosów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że raczej będą recenzować to co akurat mają u siebie, a nie to na co pójdą głosy :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi chodziło o podesłanie sprzętu na szybki test weryfikacyjny pod kątem Polecanych. Czyli przykładowo podsyłasz mi @Jemek swój sprzęt, który uważasz za świetny i który powinien Twoim zdaniem znaleźć się w Polecanych, na dosłownie 1-2 dni, abym mógł go szybko odsłuchać i potwierdzić możliwość dopisania do listy, ale bez pełnej recenzji, która zajęłaby znacznie więcej czasu. @Soundy prawidłowo zrozumiał o co mi chodziło.

Krótkie recenzje to natomiast formuła, którą mogę robić chociażby na forum, ale jest kilka krótkich testów na blogu. Tu tak naprawdę jedyne czego się obawiam, to przyzwyczajenia użytkowników do mojego słowotoku, pisania wszystkiego co przyjdzie mi do głowy, że może się przy danym sprzęcie przydać. Nie chciałbym żeby było to traktowane jako "cięcia" względem do tej pory tworzonych treści. Ale mimo to na poważnie rozważam pisanie także i krótszych recenzji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi